Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Lepota i Zdravlje » Stanje duha » Kompleksi
Kompleksi






904
poruka na forumu
96 378



post # 1 | 18.03.2011 , 2:05 AM

Kompleksi predstavljaju emocionalni, mentalni sklop ličnosti koji je delimično ili potpuno potisnut i nesvesan.
Znači, kompleksi su deo nesvesnog u ličnosti. Kompleksi mogu imati veći li manji uticaj na ponašanje u kome se na otvoreniji ili skriveniji način iskazuje.
Jasnije se iskazuju u snovima a postoji i test slobodnih asocijacija koji takodje može otkriti komplekse...
Od najčešćih su: kompleksi inferiornosti ili osećanja niže vrednosti, kompleks superiornosti ili više vrednosti, Edipov kompleks (vezanost muškog deteta za majku) ,
Elektra kompleks (vezanost ženskog deteta za oca)...
Kompleksi igraju vrlo važnu ulogu u odrastanju i uopšte ponašanju pojedica tako što ih pojedinac potiskuje i tako razvija niz ponašanja kojima kompenzuje svoje nedostatke
i komplekse koji su potisnuti ili pak nisu.Oni mogu biti zasnovani na realnim karakteristikama a mogu biti zasnovani i na nerealnim i neobjektivnim činiocima...

Ipak ne mogu da smislim odgovor na pitanje; Koliko su kompleksi vidljivi i bitni za virtuelnu komunikaciju i koliko samim tim nečiji kompleksi
mogu uticati na kreiranje mišljenja mladih ljudi ovde na forumu?












1449
poruka na forumu
105 688



post # 2 | 18.03.2011 , 2:19 AM

tema je odlicna smile teme kakve se samo mogu od tebe ocekivati smile sacekacu par postova pa ce mo je komentarisati dalje cool

!!!









904
poruka na forumu
96 378



post # 3 | 18.03.2011 , 3:08 AM

Quote (scorpio978)
tema je odlicna teme kakve se samo mogu od tebe ocekivati sacekacu par postova pa ce mo je komentarisati dalje

Hvala biggrin ali mozda sam preozbiljna...
Ipak, ovde ima dosta mladih, mada mislim da treba da pricamo o svemu, da nemamo tajni. Da im mi odrasli pomognemo oko nekih pitanja, da pricamo o svemu, da mi koji smo za razliku od njih prosli nesto imamo necim i da ih naucimo wink












15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 4 | 07.06.2011 , 2:03 PM

Sa psiholoske strane sagledavanja,kompleksi su lako uocljivi i mogu se prepoznati po mnogim stavkama u postovima pojedinaca. Naravno da ce iskompleksirani forumas uticati na misljenje pojedinca koji je mlad i nije izgradjen kao licnost.
Npr. imamo gomilu forumasa kojima je vazno odredjeno zvanje ili status,a ne zele da to zarade ni na koji nacin,tako da smo imali masu njih koji su molili za reputaciju,admina,bilo sta sto mu moze podici vrednost. Pri cemu su jasno izrazili svoju iskompleksiranost. Cak i narcisoidnost.
Mene je iznenadila otvorenost u pokazivanju nekih moralnih nedostataka,kao da je to sablon po kojem se neko mora ponasati.
Naravno da smo svi od krvi i mesa i da svako ima neki svoj nedostatak. Ali iste moramo nadogradjivati,upravo tako sto cemo otvoreno razgovarati o njima i kroz neki jasan i topao dijalog prevazilaziti odredjene nedostatke.

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?









61
poruka na forumu
21 254



post # 5 | 26.02.2012 , 3:49 AM

Samu rec "kompleks" je prvi upotrebio Jung, sto nas neizostavno dovodi na teren psihe.Hocu reci da verovatno svi mi imamo neke komplekse,ali je razlicit nacin na koji se nosimo sa njima. Oni koji nisu dovoljno psihicki stabilni, logicno da svoju (najcesce) inferiornost "lece" na drugima, a internet sa raznolikom ponudom foruma je Bogom dan za takve i cas izbiju varnice tipa prepucavanja,vredjanja, svadja ili,sto bi nas narod rekao, teranje maka na konac... Naravno, to itekako utice vrlo negativno,pa i destruktivno, na mladju populaciju foruma. Odnedavno sam postala clanica ovog sajta, ali duze vreme sam pratila desavanja na istom kao gost. Na zalost, takvih o kojima sam govorila ima i ovde.

Dete,reka i kisa najlepse mirisu...









348
poruka na forumu
103 726



post # 6 | 27.02.2012 , 8:56 AM

Mislim da je prvi upotrebio Frojd sa Edipovim kompleksom jer je Jung bio njegov ucenik ali necu da tvrdim, mozda gresim.
Inace, postojanje kompleksa nikad nije naucno dokazano, tako da ovo sto mi pricamo je samo teoretski. Ne bih da analiziram ponasanje ljude na forumima zato sto je to jedna specificna situacija gde se ljudi pretstavljaju onako kako zele da ih drugi dozivljavaju, ipak internet daje slobodu ljudima koji nisu zadovoljni sobom da na forumu budu "neko drugi". Nemam protiv ljude koji imaju navedene komplekse jer nekako poenta je da se to prevazidje, bas onako kako bi trebalo da smo prevazisli (po Frojdu) Edipov/Elektrin Kompleks, tako da to samo znaci da su nize na lestvicu razvoja svoje licnosti, ali kako god nekad se covek mora suociti sa svim svojim demonima pa tako ce i ti ljudi jednog dana i onda ce postati bolji ljudi :)

Noli turbare circulos meos!
- Archimedes










165
poruka na forumu
14 281



post # 7 | 04.08.2012 , 8:50 AM

Vrlo su bitni, jer ne postoji covek koji je potpuno lisen komplexa oni jednostavno u mnogome kreiraju nas personality.
Ako si ih svestan i ako znas kako da ih okrenes u svoju korist oni mogu da budu najjace oruzije u postizanju uspeha i naravno licne satisfakcije, koja nam je hteli to da priznamo ili ne jedna od najbitnijih stvari.

I'm content to die for my beliefs
So cut off my head and make me a Martyr
The people will always remember it.








Soldier of Jah Army
1208
poruka na forumu
551 3237



post # 8 | 05.08.2012 , 8:01 PM

neznam,msm nmg skontati sta je to :D al ovako dobro mi je,volim sebe :D

Be my love?









577
poruka na forumu
548 3795



post # 9 | 29.10.2012 , 10:23 PM

Komplekse je normalno imati.DA NAPOMENEM U VRLO MALIM DOZAMA. Svako od nas, pa čak i celebrityi s' naslovnica misle o sebi po nešto ne baš lijepo. To se zna malo pogoršati ili popraviti, ovisno kakav nam je dan, kako se osjećamo, kakvo je vrijeme vani... i slično. Stvar je u tome da ne smijemo dopustiti kompleksima da nas "preplave" i da nam otežavaju svakodnevno funkcioniranje. Oni su nekako uvijek tu, i uvijek smo ih, manje ili više svjesni, no istovremeno moramo biti svjesni da su to "samo kompleksi" i da su oni naši, te da nas većina drugih ljudi ne vidi kao što mi sami sebe vidimo.

Ono što je važno jeste biti uvjeren u neke svoje kvalitete, dobre osobine, ne samo fizičke, nego i karakterne. U podlozi kompleksa (komplekasa? ) često leži strah da nas neko neće prihvatiti. Prvo je važno znati da se ne možemo svidjeti svima. Drugo, ako naglasimo i izgrađujemo svoje kvalitete, one će doći u prvi plan i zasjeniti ono što vidimo kao nedostatke.

Pokušaj zamisliti kako bi te nekome tko te ne poznaje opisao tvoj bliski prijatelj. Bi li prvo istakao tvoju manu ili vrlinu? Što misliš, doživljavaju li te tvoji prijatelji i poznanici isključivo kroz tvoje nedostatke ili i kroz kvalitete i nedostatke, kao cjelovitu osobu?

Jedva čekam novu godinu..... :((((haha !









275
poruka na forumu
487 4191



post # 10 | 29.10.2012 , 10:59 PM

Sve to s kompleksima ae donekle je ok ali najgore je kada nekima kompleks postane kompas....zeznuta stvar....

Uvek postoji u zivotu neko ko je malo losiji od tebe a uveren da je malo bolji od tebe i tada nastaju sve nevolje ! ! !









1449
poruka na forumu
105 688



post # 11 | 31.10.2012 , 0:48 AM

to si rekao kako valja B)

!!!



Forum » Lepota i Zdravlje » Stanje duha » Kompleksi
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: