Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: Infinity  
Forum » Tehnički deo » PC Klinika » OS Linux
OS Linux






8
poruka na forumu
3 6



post # 1 | 07.02.2015 , 7:56 PM

Ne znam koji linux da instaliram, a ovo su mi performanse racunara: Intel Celeron CPU 2.26 GHz, 512 mb rama, ATI Radeon 9550/X 1050 series, sta vi mislite? :)

aco







Bitno je biti glup i uporan
72
poruka na forumu
4 11



post # 2 | 09.02.2015 , 0:30 AM



Poruku je menjao/la mali_veseljak - Ponedeljak, 09.02.2015, 0:30 AM

Before you can be old and wise, you must first be young and stupid.









8
poruka na forumu
3 6



post # 3 | 09.02.2015 , 12:45 PM

Quote mali_veseljak ()


Jel potreban antivirus za linux?

aco







Bitno je biti glup i uporan
72
poruka na forumu
4 11



post # 4 | 09.02.2015 , 4:02 PM

Uprošteno, ne treba ti antivirusni program, jer za Linux operativne sisteme MOŽDA postoji po neki virus i da pokupiš virus ne može napraviti štetu, jer Linux koristi pametnu autorizaciju... Ne može svaki program svemu pristupiti. Kod Windowsa je to drugačije, svaki program koji instaliraš na svoj računar ima prava da radi šta hoće.

Druga stvar koju bi trebalo da znaš je da Linux ne prepoznaje .EXE fajlove (windowsove programe), za pokretanje Win programa treba ti emulator pod nazivom WINE.
Što se tiče Windowsovih programa, za sve imaš alternativu. Ako se ne varam Lubuntu dolazi sa OpenOffice paketom, Firefoxom, programima za audio i video reprodukciju ...

Before you can be old and wise, you must first be young and stupid.









8
poruka na forumu
3 6



post # 5 | 09.02.2015 , 9:08 PM

e sad izvini sto sam dosadan, jel znas mozda da li negde ima objasnjenje kako da se instaliraju ti sistemi? gledao sam po netu najvise objasnjenja imaju linux mint i ubuntu, sve se bojim da nesto ne pokvarim, pogotovo ono formatiranje mi nikako nije jasno, prvi put hocu da instaliram linux pa zato :)
Da li cu moci ako na pr. instaliram linux u dual boot varijanti i ako mi se ne svidi da ga obrisem?

aco







Bitno je biti glup i uporan
72
poruka na forumu
4 11



post # 6 | 10.02.2015 , 1:06 AM

Većina informacija, članaka, tutorijala i programa namenjenih za Ubuntu radiće i za Lubuntu i Linux Mint.
Što se tiče same instalacije imaš mnogo tutorijala na našem jeziku po internetu.

A dual boot, prilikom instalacije, tokom iste pitaće te da li se instalira na ceo hard disk ili pored nekih drugih operativnih sistema. Izabereš opciju Install Linux Mint alongside Windows XP 7/ 8 (zavisi šta imaš) i klik na Continue.



Na sledećem koraku možeš izabrati veličine particija za Windows i Linux, tako što ćeš držati levi klik miša na "graničniku" i pomeriti ga levo ili
desno. Klikneš na install now i to je to.


Ovo je lakši način, da sam ne praviš particije za linux :)

Quote mikic ()
Da li cu moci ako na pr. instaliram linux u dual boot varijanti i ako mi se ne svidi da ga obrisem?

Da, za to ti treba Windows instalacioni disk ili System Repair Disk. Zavisi koji operativni sistem imaš.

Za početak probaj Linux Mint 13, odmah po instalaciji u sebi već sadrži skoro sve što je potrebno za uobičajeni rad. Po defaultu biće instalirani multimedijalni kodeci,
plejeri, drajveri, office paket, web browser i još mnogo mnogo toga… I "lak" je za računar
http://www.linuxmint.com/release.php?id=18


Poruku je menjao/la mali_veseljak - Utorak, 10.02.2015, 1:08 AM

Before you can be old and wise, you must first be young and stupid.









8
poruka na forumu
3 6



post # 7 | 10.02.2015 , 10:13 PM

Quote mali_veseljak ()
Za početak probaj Linux Mint 13, odmah po instalaciji u sebi već sadrži skoro sve što je potrebno za uobičajeni rad. Po defaultu biće instalirani multimedijalni kodeci, plejeri, drajveri, office paket, web browser i još mnogo mnogo toga… I "lak" je za računar
http://www.linuxmint.com/release.phkoj
koje okruzenje da izaberem? cinamon,mate,kde,xfce? a ovo su mi performanse racunara: Intel Celeron CPU 2.26GHz, 512MB RAM, ATI Radeon 9550 / X 1050 series, hvala na pomoci, vec nekoliko da razmisljam o linuxu pa cu valjda konacno uspeti da ga instaliram :)

Added (10.02.2015, 10:13 PM)
---------------------------------------------
a izgleda da sam ti vec rekao za performanse ali nema veze :D


aco







Bitno je biti glup i uporan
72
poruka na forumu
4 11



post # 8 | 11.02.2015 , 7:03 AM

Cinnamon, Mate ili xfce, za KDE treba više rama. Samo čitaj i prati šta piše tokom instalacije. lubuntu i linux mint podržavaju naš jezik (i tokom instalacije)


Poruku je menjao/la mali_veseljak - Sreda, 11.02.2015, 7:05 AM

Before you can be old and wise, you must first be young and stupid.









8
poruka na forumu
3 6



post # 9 | 11.02.2015 , 3:45 PM

hvala na pomoci, a jel radi skajp mintu?

aco







Bitno je biti glup i uporan
72
poruka na forumu
4 11



post # 10 | 11.02.2015 , 4:59 PM

Da, ima verzija skypa za mint

Before you can be old and wise, you must first be young and stupid.



Forum » Tehnički deo » PC Klinika » OS Linux
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: