Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: Infinity  
Forum » Internet » Programiranje i Web/grafički dizajn » Kako napraviti web sajt (Kako napraviti web site, I. dio: koncept i dizajn - Dizajn)
Kako napraviti web sajt






4
poruka na forumu
1 0



post # 1 | 19.04.2011 , 9:28 PM

Ovdje ćemo izabrati koje tehnologije ćemo koristiti za izradu stranica već prema tome tko će nam biti publika, kako ćemo najbolje komunicirati s njom i kakvu reakciju želimo izazvati. Također već možemo isplanirati kako će se posjetitelji kretati po stranicama.
Ako je naš proizvod high-tech i ako su naši posjetitelji mladi ljudi željni brzog napretka i novih stvari, korištenje najnovijih online trikova je najbolji izbor (oni će vjerojatno biti opremljeni jačim računalima, novijim plug-inovima).
Međutim, ako ciljamo na širu publiku, upotrebom nove tehnologije ćemo posjetiocima koji nisu opremljeni tom tehnologijom onemogućiti pregledavanje sadržaja stranica, a to nije dobro. Generalno govoreći, uvijek ćemo imati više problema ako koristimo noviju tehnologiju (zašto koristiti shockwave kada može poslužiti i obični GIF).
Usredotočimo se na nekoliko cjelina kod dizajniranja:
Sučelje (Interface):
Kod dizajniranja je potrebno izabrati metaforu ili stil koji je jedinstven za sadržaj, a opet podržava i pojašnjava komunikaciju. Naš je zadatak napraviti sučelje koje je direktno i što pamtljivije. Izazov je napraviti nešto korisno a opet nešto u čemu ljudi mogu uživati.
Organizacija sučelja:
Većina ljudi pristupa web sajtu s dva pitanja: Što ovdje ima za mene? Kako stići do toga?. Ako sajt odmah ne odgovori na ova dva pitanja, posjetitelji će biti na putu na drugo mjesto. Međutim, ako imaju osjećaj da je sadržaj sajta korisan, zabavan, inspirirajuć i ako imaju osjećaj da oni kontroliraju situaciju, vrlo vjerojatno će ostati i vratiti se u budućnosti.
Bez obzira kako dobar koncept osmislili i kakve napredne tehnologije koristili, ako posjetitelj ne može naći ono što želi, ubrzo će mu postati dosadno.
Korisne smjernice kod dizajniranja sučelja:
ne bi trebalo biti dostupno više od 6 glavnih opcija
navigacijski izbori trebaju biti intuitivni tako da se posjetitelj ne treba pitati 'Gdje ću stići ako kliknem ovo?'
linkovi trebaju biti jasni i korisni
posjetitelj ne smije biti izgubljen - uvijek mora imati opciju vratiti se tamo gdje je bio prije zadnjeg klika
Kako to ide:
Vrlo važna faza je skiciranje web sajta prije nego što počnemo izradu. Pomoću nje ustvari odgovaramo na pitanje 'Kako ovaj sajt radi?'. Jednostavnim skicama koje će predstavljati grafičke elemente, tekst i ostale sadržaje možemo ilustrirati individualne stranice, pojedine važne elemente sajta i njihove odnose kroz cijeli sajt. U ovom procesu simuliramo kako će se posjetitelj kretati kroz sajt i pazimo na veće previde.
Nakon što su sve stranice na mjestu, počinjemo istraživati kako bi se tipičan posjetitelj mogao kretati kroz sadržaj. Pitajmo se da li sadržaj ili organizacija može biti pojačana, pojednostavljena ili intuitivnija.
Odigrajmo ulogu posjetitelja koji je zainteresiran za to što naš sajt ima za ponuditi, ali kao neovisan čovjek, lutalica - onaj koji tipično želi preko travnjaka od točke A do točke B radije nego ostati na pločniku. Da li su linkovi prilagođeni ovakvom posjetitelju, kao i ljudima koji sve temeljito proučavaju? Nastavite razmještavati i prilagođavati elemente stranice dok niste zadovoljni njihovim odnosima.
- Prototip: Prototip je ustvari skica koju radimo na ekranu monitora. Slažemo skice elemenata (tekstova, sučelja, slika…) i pregledavamo da li je doživljaj onakav kakav smo željeli prije nego sve to složimo u cijelinu. Nakon dužeg gledanja u isti sadržaj autosugestija nam kvari objektivnost, pa je prototip najbolje pokazati što mješovitijoj publici kako bismo čuli sve komentare.
Još jednom ćemo se potruditi i izbaciti nevažne stvari i pojednostavniti cjelokupni sadržaj.
Nakon što je publika pregledala sajt, zamolit ćemo ih da nam svojim riječima objasne kako su oni doživjeli naš sajt, što misle koji je cilj sajta, kako su se osjećali prilikom pregledavanja i što su htjeli napraviti kad su otišli (reakcija na sadržaj). Usporedimo to s našim ciljevima.
Sigurno je sigurno: Vjerojatno će nam biti potrebno par preinaka prije nego što napravimo sajt za publiku koju smo i htjeli, ali kada stignemo do te točke, bilo bi dobro vrijeme da potpišemo ugovor sa naručiteljem (ako dizajnirate za druge, a ne za sebe). To znači da su se obje strane složile oko sadržaja i da će svaka preinaka biti doplaćena. U protivnom se kod prvog pregledavanja naručiocu može svidjeti koncept, da bi se po završetku izrade dosjetio kako bi ga još mogao dopuniti ('ajde molim te dodaj još jednu rubriku u meni'). Dizajneru će ta dopuna pokvariti cijeli koncept (meni smo napravili tako da stane točno u određeni dio ekrana i svako povećavanje je nedopustivo jer razbija cijeli koncept).

Razmislite nad ovim idejama dok mi ne objavimo drugi i završni dio vodiča za izradu web stranica :-)
--
Kako napraviti web site, I. dio: koncept i dizajn
Uvod
Koncept
Dizajn
[b]

P.Marinac









159
poruka na forumu
12 117



post # 2 | 20.04.2011 , 3:49 AM

zanimljiva tema... praticu je , iskreno moj sajt je krsh ali sajtovi sto pravim za druge ljude i firme su pro.. trenutno radim jedan sajt za turisticku agenciju kad zavrsim za jedno nedelju dana bacicu vam link da pogledate i bacicu vam link mog sajta pa uporedite smile








794
poruka na forumu
26 570



post # 3 | 20.04.2011 , 7:08 AM

interesno









our trip was different...
1676
poruka na forumu
268 REP OFF



post # 4 | 20.04.2011 , 6:55 PM

Zanima me samo kako je ovo povezano sa "Forum » ExtraCafe Counter Strike 1.6 » Ban ~ Unban " ?

Moved to "Programiranje/Web i graficki dizajn".










4
poruka na forumu
1 0



post # 5 | 29.04.2011 , 5:37 PM

[c][c][c][c][c][c][c][c][c][c][c][c]Kako napraviti web sajt
[/c][/c][/c][/c][/c][/c][/c][/c][/c][/c][/c][/c]
1. Na znanju HTML jezika insistiraju oni koji ga znaju. Jednako "dobar" sajt po principu sam svoj majstor možete napraviti i ne znajući HTML. Da napravite poneku stranicu sebi, dovoljan vam je Front page ili čak Word.
2. Kod provajdera Internet usluga najverovatnije već imate sopstvenih nekoliko megabajta prostora za hosting. Nalog koji ste otvorili pri kupovini sati sadrži obično i to u paketu.
3. Ako posetiocima ne omogućite da vas pronađu, nećete ih ni imati. Pošto su šanse za dobru poziciju na pretraživačima srazmerne količini znanja autora sajta, razmišljajte o reklami na radiju i sličnom.
4. Jedino tekstualni sadržaj je ono na šta možete računati da će se moći pronaći o vašem sajtu u indeksu pretraživača. Tekst presuđuje da li ćete kod pretraživača izbiti na prvu stranicu.
5. Ključne reči odaberite prema odnosu ponude i potražnje. Potražite zonu sa manje konkurencije. Bolje biti u vrhu za malo traženu ključnu reč/frazu, nego odabrati reči koje milioni traže a pasti na treću stranu.
6. Čuvajte se zastarelih metoda Internet marketinga. Većina aktivnosti koje su nekada bile korisne sada se prepoznaju kao pokušaj manipulacije i sankcionišu se. Gomilanje ključnih reči bilo je u modi davno; sada je i neprirodno gomilanje ulaznih linkova kontraproduktivno.
7. Sve što liči na veštačku manipulaciju Google tako i vidi. "Preoptimizovani" sajt zaostajaće na listi.
8. Tekst u linkovima na vašu stranicu, naravno pored njihove brojnosti, trenutno je najjače sredstvo borbe u optimizaciji za pretraživače. [ Link: na posebnu stranicu na temu optimizacija ... ]
9. "Nemoj". Na primer 9 komada:
Ne linkuj na banovane i ostale sumnjive stranice. Izbegavajte servise "za skraćeno ime domena".
Ne nasedaj na "besplatan hosting". Reklame će postajati sve veće i veće, ograničenja takođe.
Ne stavljaj zvuk na stranice. Savremeni surfer drži otvoreno više stranica istovremeno. Zvučni fajlovi sporo prolaze kroz žicu.
Ne preteruj sa grafikom. Ako se super-lepa stranica učitava presporo niko neće čekati da je vidi.
Ne preteruj sa animacijama. Smetaju, a da li i pomažu? Izbegavaj "frejmove" i javascript. Ometaju indeksiranje.
Ne koristi "intro" stranice.
Ne stavljaj sopstvene linkove u banere. Posetioci ignorišu banere koliko i ti.
Ne dozvoljavaj "automatsko prijavljivanje na mnoštvo pretraživača". Značajnih nema mnogo, a bitno je biti prijavljen na njih "kako treba".
Nikad ne menjaj jednom indeksiran URL.
Opšta uputstva
Sajt ćete napraviti najbolje što možete, ako budete pazili
da se ništa ne izgubi na previše tamnom monitoru, niti neočekivano pojavi na previše svetlom,
da se može videti na starim kompjuterima, na različitim ekranskim rezolucijama,
da dobro (trik: ne mora i jednako) izgleda u svim browserima, u svim operativnim sistemima,
da se učitava dovoljno brzo (u prevodu, ne preterujte sa vizuelnim delom).

Svaku stranicu treba povezati linkovima sa ostalim.
Navigacija treba da bude jasna.
Na svakoj stranici treba da se lako vidi o čemu se radi. Da ima link na glavnu.
Koristite foldere za grupisanje fajlova.

Preporučljivo je da kupite sopstveno ime domena. Kad se sajt razradi promet se teško premešta. Cene su do par dolara mesečno. (Za sajtove u konkurenciji za vrh rezultata pretraživača zakupite domen na više godina.)
Preporučljivo je da stav "kupujmo domaće" ograničite na - povrće. Korisnija fraza je "nisam dovoljno bogat da mogu sebi da priuštim jeftine stvari".
Na osnovu nabrojanog, prirodno se zapaža da nema mesta za unikatne bravure u izgledu sajta. To nije toliko strašno ako se uzme u obzir da grafika može da odvuče pažnju od glavnog sadržaja.
CSS je nezaobilazna tehnika
CSS definitivno treba koristiti ako nivo znanja to omogućava. Za raspoređivanje blokova teksta, boja slova i pozadina, veličine i vrste fontova, efekte na linkovima - i uglavnom ništa više!
Neuporedivo lakše je dobiti zadovoljavajući rezultat korišćenjem apsolutnog pozicioniranja i definisanja veličine slova u pikselima.
Osnove dizajna važe i za web dizajn.
Mnogo boja i mnogo oblika, oku je zamarajuće i odbojno.
Slaganje boja nije teško naučiti.
Ravnotežu i simetriju, iznenadiće vas, treba izbegavati.
Isplanirajte konture bez boja. Raspored oblika i šrafura prvo, a bojenje i detalji dolaze posle.

Added (29 Apr 2011, 5:37 PM)
---------------------------------------------
Kako Napraviti Web Sajt
Izrada web stranica nije teška - kad znate kako! Ali gdje da počnete?

Želite li naučiti kako izgraditi web stranice, bilo osobne, poslovne ili net prodavnicu, a trebate jasne i sveobuhvatne informacije i pomoć?

Možda ste u potrazi za izgradnju:

* Jednostavan web sajt sa jednom ili dvije stranice za organizaciju ili osobnu web stranicu
* Upravljanje sadržajem web stranice ili blog koristeći WordPress
* Veliki sadržaj stranice
* Online Prodavnicu

A niste sigurni da li da:

* Koristite jednostavne HTML dizajnu ili dinamičke stranice koristeći PHP
* Korištenje WordPress kao platforma ili postava WordPress kao blog ili web stranice.
* Kupnja vlastite software za online prodavnicu
* Itd

Nije bitno, jer ovdje ćete naučiti kako to izradite vlastite web stranice koristeći obje konvencionalne HTML / PHP predložaka i isto tako koristeći WordPress, postava kao bloga / web stranice ili oboje, koristeći lako razumjeti, korak po korak tečajevi, članaka i udžbenik dizajniran posebno za početnike.
Koraci za izgradnju web stranica

Bez obzira da li želite izgraditi poslovne ili osobne / obiteljske web stranice, tu su 3 glavne koraka koji su uključeni.

Počevši s osnove ćete naučiti ... Kako da:

1. Plan
2. Izaberite hosting i domene
3. Dizajn i izradnja

Izgrađenje vaše web stranice

Ali šta ako ne želite izgraditi vlastitu web stranicu, ali bi radije da netko to učiniti za vas?
Kao sa bilo koji projektom sto više razumjete šta je uključen, laksi je put prema uspjehu.
Zato ja bih preporučila da ste postali svjesni osnove, a to je prekriveno na Web stranice za poslovne vlasnike.

Međutim tu nije kraj. Kad je sajt sagrađena onda ćete trebati:

1. Nabaviti promet na web stranicu
2. Pratiti i održavati svoje stranice
(O kojem cu da pisem u narednih par sedmica)

Možete čak i Zaradi novac sa Vasim web sajtom!

Besplatan Websaj Izrada tečaj za početnike

Za one koji žele strukturirani pristup Izrada web stranica, besplatan online tečaj je namijenjen da pomogne početnicima sa osnovne vještine potrebne za izgradnju web stranice.


P.Marinac









215
poruka na forumu
52 311



post # 6 | 29.04.2011 , 5:51 PM

KAKO DA POSTAVIM STRANICU NA NET BESPLATNO











4
poruka na forumu
1 0



post # 7 | 29.04.2011 , 5:55 PM

Evo da ti pomognem . Odes na http://www.ueuo.com, tu regujes free hosting, izaberes npr: http://www.primjer.ueuo.com i prilikom registracije uneses ispravan mail tj mail na koji ce ti oni poslati info za ftp account. Kad se reguješ, malo sačekaš i onda pogledaj u inbox naći ćeš mail sa podacima. To bi trebalo da izgleda ovako:
Adress: http://www.primjer.ueuo.com
Username: primjer.ueuo.com
Password: ******** (vec si izabrao prilikom registracije)

I još ćeš dobiti adresu sa phpmyadmin al to je priča za sebe. Zasad ovo odradi.

I još... Instaliraj si neki FTP Client (FileZilla - moja preporuka) tj. program pomoću kog imaš vezu sa podacima na svojoj web str i stranicama uopće. Pokreneš program i uneseš ove gore info, zatim bi trebala da se pojave 3-4 fajla (bar kod ueuo.com) a to su index.html, itd.

Ovaj index je glavni, ustvari kad u browseru pozoves svoj sajt http://www.primjer.ueuo.com ti ustvari pozivaš ovaj index.html. Mislim da je dovoljno za početak. U tom dijelu FileZille dodaji i briši što god hoćeš


P.Marinac









215
poruka na forumu
52 311



post # 8 | 30.04.2011 , 2:51 AM

netrebam kupovati banove jer sam napravijo nesto slicno ehtra cafeu samo nemam para da to placam mozda cu prodati nekom stranicu ali bi vise voleo da je okacim na net da bude moja ali ako je ikako moguce da to bude besplatno za sad bar jer nigde ne radim ..ako neko zna kako da to uradim besplatno nek kaze











3239
poruka na forumu
372 2298



post # 9 | 30.04.2011 , 3:06 AM

dragon imas mali milion besplatnih hostinga i domena naravno nisu ko placeni al za pocetak i vise nego dovoljni dok se razvijes... smile

Geek Perspective - tech news and reviews from Geeks point of view









144
poruka na forumu
10 18



post # 10 | 11.05.2011 , 7:23 PM

Zanima me koje programe koristite za izradu sajtova??

Ja koristim Dramweaver, First Page (najviše zbog skripti), ii Notepad ++












135
poruka na forumu
10 43



post # 11 | 11.05.2011 , 8:40 PM

Quote (albin_g)
Ja koristim Dramweaver, First Page (najviše zbog skripti), ii Notepad ++

e jel posle pise samo www.primer.com ili www.primer.webs(naprimer).com








3239
poruka na forumu
372 2298



post # 12 | 11.05.2011 , 9:06 PM

Quote (alen02)
e jel posle pise samo www.primer.com ili www.primer.webs(naprimer).com

ma ne to ti je nesto sasvim drugo... smile


Geek Perspective - tech news and reviews from Geeks point of view









144
poruka na forumu
10 18



post # 13 | 15.05.2011 , 12:59 PM

Quote (alen02)
e jel posle pise samo www.primer.com ili www.primer.webs(naprimer).com

Da to su domene, imaš plaćene (.com, .net, .org, itd) i free (njih imaš na hiljade)












1
poruka na forumu
0 0



post # 14 | 01.08.2011 , 8:44 PM

Quote (Anubis)
Zanima me koje programe koristite za izradu sajtova??

Ja koristim Dramweaver, First Page (najviše zbog skripti), ii Notepad ++


Ne koristim nista,sam pravim skripte i programiram.


Poruku je menjao/la Cristiano7 - Ponedeljak, 01.08.2011, 8:45 PM

Be normal please :D







our trip was different...
1676
poruka na forumu
268 REP OFF



post # 15 | 01.08.2011 , 8:47 PM

I bumpas stare teme smile









1948
poruka na forumu
188 1476



post # 16 | 01.08.2011 , 11:00 PM

zanimljivo mogo bi i ja nesto da napravim tongue tongue biggrin








313
poruka na forumu
14 71



post # 17 | 11.08.2011 , 10:06 PM


http://www.grapheine.com/bombayt....ff.html
Ja sam plakao...










3362
poruka na forumu
80 604



post # 18 | 11.08.2011 , 10:37 PM

Quote (susheTZ)
zanimljivo mogo bi i ja nesto da napravim

tongue

kako instalirati igru kako krekovati pc igru kako postaviti sliku na profil









4
poruka na forumu
0 0



post # 19 | 01.12.2011 , 10:53 PM

Quote (albin_g)
Zanima me koje programe koristite za izradu sajtova??

Sta ce ti program. Instaliras aplikaciju...wordpress,joomla ili tako nesto i iz toga sve radis..imas bezbroj tema i mnogo je lakse ubacivati content. :)








229
poruka na forumu
148 2299



post # 20 | 01.12.2011 , 11:08 PM

Komplikovano

http://www.youtube.com/watch?v=VhBrNKdtnXU <3



Forum » Internet » Programiranje i Web/grafički dizajn » Kako napraviti web sajt (Kako napraviti web site, I. dio: koncept i dizajn - Dizajn)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: