Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Lepota i Zdravlje » Hrana i Piće » Margarin (Volite li plastiku na hlebu?)
Margarin






1176
poruka na forumu
102 1216



post # 1 | 29.05.2012 , 0:40 AM

VOLITE LI PLASTIKU NA HLEBU ?
Margarin je izvorno stvoren pre stotinak godina u SAD radi dodatka za gojenja ćurki na velikim farmama. Kada je počeo da se daje kao dodatak uobičajenoj hrani, izazvao je pravi pomor na ćurki i živine, pa su ljudi koji su prvi investirali novac, nastavili dalja istraživanja kako bi povratili uloženi novac.
Margarin je prvobitno bio potpuno bele boje, ni najmanje nalik na neki poznati namaz , pa su mu izmedju ostalog naknadno dodali žutu boju i nekoliko drugih sastojaka za poboljšanje ukusa , te se počeo prodavati ljudima kao jeftina zamena za puter.
Koje su razlike između margarina i putera ?
I margarin i puter imaju približno istu kalorijsku vrednost. Medjutim konzumiranje margarina može povećati rizik srčanih bolesti, posebno kod žena čak za 53% u odnosu na konzumiranje putera , kako to navodi najnovije istraživanje Instituta Harvard Medicala iz SAD.
Puter je nešto bogatiji zasićenim masnoćama (8 mg.) u odnosu na margarin (5 mg.) na 100 grama supstance. Upotreba putera povećava apsorpciju mnogih drugih hranjivih sastojaka iz drugih namirnica koje se koriste u ishrani sa puterom. Puter kao potpuno prirodna materija ima mnoge hranljive prednosti, dok ih margarin ima svega nekoliko, i to zahvaljujući veštačkim dodacima koji su naknadno dodati.
Puter je takodje mnogo ukusniji od margarina i može pojačati i poboljšati ukus druge hrane sa kojom se koristi. On je deo ljudske prehrane vekovima , dok je margarin ušao u upotrebu tek prošlog veka u vreme krize, kada je hrana postajala sve skuplja, a posebno za vreme Drugog svetskog rata . Kod margarina je ekstremno visok sadržaj masnih kiselina, a njegovo redovno konzumiranje utrostručuje rizik od smrti od oboljenja srčanih krvnih sudova.
Margarin povećava ukupan holesterol i LDL (takozvani loši holesterol), a smanjuje HDL (dobar holesterol). Pored ostalo smanjuje kvalitet majčinog mleka za vreme dojenja, smanjuje opšti imunitet organizma i što je naročito važno za obolele od dijabetisa, smanjuje prirodnu proizvodnju insulina u organizmu. Konačno, margarin petostruko povećava rizik od raka probavnih organa.
Posebno je zanimljivo, ne samo za stručnjake već i za obične laike, da je u molekularnoj strukturi margarin samo za jedan molekul različit od sastava takozvane meke plastike, a pored toga ima čak 27 sastojaka kao i uljane boje za industriju i domaćinstvo !
Već i ove činjenice dovoljne su za izbegavanje margarina do kraja života, kao i svega ostalog što je hidrogenizirano (što znači da je veštači dodat vodonik), mijenjajući time molekularnu strukturu dotične stvari. Takve veštačke proizvode za ishranu prepoznaćete lako, po dužem trajanju u odnosu na slične - prirodne ili ne mutirane proizvode.
Da bi videli zaista razliku izmedju prirodnog proizvoda – putera i veštačkog - margarina napravite sami sledeći eksperiment : Kupite manje kutije margarina i putera i ostavite je otvorenu u špajzu, garaži ili na nekom neosunčanom mestu . Nakon tri do četiri dana videćete nekoliko zanimljivih pojedinosti: ni jedna muva , pa čak ni one dosadne sitne mušice, neće ni prići margarinu. Margarin se neće pokvariti ni promeniti miris, i to samo zato jer nema prirodnih (hranjivih) sastojaka. I za razliku od putera na margarinu se neće uhvatiti ni gljivice niti plesni, čak ni sićušni mirkoorganizmi neće na margarinu naći podlogu na kojoj bi se udomili. A zašto? Zato jer je margarin gotovo plastika. Da li bi ste rastopili neku plastičnu kesu i namazali je na hleb za doručak sebi i svojoj deci, naravno ne ?
Zato prestanite koristiti margarin i vratite se prirodnom sastojku – puteru. Test o štetnosti margarina sprovela je pre nekoliko godina čuvena potrošačka revija u Nemačkoj „Test magazin“ posle koje je potrošnja margarina u Nemačkoj drastično opala. Uostalom i cena ovih proizvoda je pokazatelj, pa margarin u pakovanju od pola kilograma košta 0.95 Euro- centi, dok je cena putera u istoj težini od 2.00 do 4,00 Evra , zavisno od proizvodjača ! Nemojte da vas zavaraju cene kod nas u Srbiji, jer nsše tržište nema takvu zaštitu potrošača i ne postoje realne cene proizvoda, pa cu često prirodni i zdravi proizvodi jeftiniji od onih veštačkih.
Inače o štetnosti margarina, već više puta su u stranoj, pa i u našoj javnosti vodjene polemike, ali tek nedavno su se društva za zaštitu potrošača uspela izboriti za objavljivanje stručnog mišljenja o štetnosti ovog proizvoda za ljudsku ishranu.
Text nije moj.
Preuzet je sa jednog akademskog sajta koji je sada zatvoren.Iz nepoznatog razloga...


Poruku je menjao/la Vagabond83 - Utorak, 29.05.2012, 0:41 AM

Nije nase ono sto nam je sudjeno.Nego ono za sta se izborimo....









4116
poruka na forumu
1026 5825



post # 2 | 29.05.2012 , 1:05 AM

Margarin i puter ne volim.
Niti konzumiram iste. :)

~~ Ubi me prejaka rijec! ~~
~~ Nista se ne zavrsava, sve se menja! ~~








Ako imas cilj,nacices i put...
762
poruka na forumu
1386 7080



post # 3 | 29.05.2012 , 1:33 AM

ne volim ni jedno ni drugo...previse mi je masno.. :D

Život je ono što ti se dešava, dok ti praviš planove za život...










188
poruka na forumu
15 170



post # 4 | 29.05.2012 , 3:34 AM

hahahhhha...ovo je stvarno istina...skoro mi je brat pricao o ovome. inace ja margarin ne jedem a ni puter. jedino od tih namaza volim krem i ponekad pastetu...ima mnogo jela zbog kojih bih rizikovao zivot a margarin ne spada tu.








4290
poruka na forumu
228 2087



post # 5 | 29.05.2012 , 9:13 AM

Da jedem i baš me briga.
Ako drugi ne pocrkaju od cigara i alkohola neću ni ja od margarina.
Gluposti, šta danas valja!








1176
poruka na forumu
102 1216



post # 6 | 29.05.2012 , 3:36 PM

Quote (Marija_Nikola)
Gluposti, šta danas valja!

Zasto su gluposti?To sto danas nista ne valja,nikako nisu gluposti,nego alarmantne cinjenice.

Velike kompanije znaju da se ljudi olako predaju ''pa ne mozemo mi tu nista'' zato im i prolazi to sve sto im prolazi.

Nije nase ono sto nam je sudjeno.Nego ono za sta se izborimo....









4290
poruka na forumu
228 2087



post # 7 | 29.05.2012 , 5:34 PM

A šta da radim?
Da idem protiv proizvođača lekova, malina, kupina, margarina, sokova, slatkiša i svih drugih?
Pa jedino time u životu da se bavim.
Ili da vegetiram i živim od sunca i vazduha.
I ako ni vazduh a ni sunce više ne valjaju ni čemu.








145
poruka na forumu
8 60



post # 8 | 29.05.2012 , 5:49 PM

Margarin ne jedem,ali putetr da


Poruku je menjao/la BlackRose - Utorak, 29.05.2012, 5:50 PM

Takt je vještina da nekome nešto dokažete, a da od njega ne napravite neprijatelja
ili budalu.
Samo najmudriji i najgluplji ne mogu se promijeniti.










2462
poruka na forumu
299 2356



post # 9 | 29.05.2012 , 6:47 PM

Ne jedem ništa od toga i nikada nisam. :)








10395
poruka na forumu
4891 18209



post # 10 | 01.06.2012 , 7:08 PM

Jedem, ali retko kad... Sta ces lepse od dve kriske hleba sa margarinom i dzemom i sa mlekom... :) Ali, izbegavam jer stvarno nije zdrav, nego ziva smo bica, treba zadovoljiti svoje potrebe... ;)








17
poruka na forumu
2 35



post # 11 | 01.06.2012 , 8:31 PM

retko kad jedem margarin i kad kupujem obavezno pogledam da li u sastojcima ima soje( moze da izazove mnoge bolesti i deformacije)






♡ Visca el Barça ♡
2899
poruka na forumu
5196 19101



post # 12 | 20.08.2012 , 7:50 PM

naravno jedem oboje :)
Marija_Nikola, gj

Svi se prave fini, svi igraju prljavo. °°°









2963
poruka na forumu
797 10239



post # 13 | 16.09.2012 , 4:32 PM

Quote (Vagabond83)
VOLITE LI PLASTIKU NA HLEBU ?

Kad sam bio klinac,jeo sam svako jutro margarin...
nije me bilo briga niti odakle potice, niti da je stetan ili ne...
Sada,slabo jedem margarin, ne zato sto sam promenio misljenje, cak ga i sada imam u frizideru...
jednostavno, ni ne setim se da pojedem margarin, totalno sam ga zapostavio...
:)

:P



Forum » Lepota i Zdravlje » Hrana i Piće » Margarin (Volite li plastiku na hlebu?)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: