Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: MarijanaBK1  
Forum » Obrazovanje » Obrazovanje » Bonton (da li i koliko se primjenjuje danas)
Bonton




Mallena
1779
poruka na forumu
960 7696



post # 1 | 27.03.2013 , 10:34 AM

Ova tema je posvecena propisanim pravilima lijepog ponasanja..

Evo nekih osnovnih i korisnih pravila u svakodnevnom životu: 
1. Ne pretvarajte se - kažite ono sto mislite, ali probranim rečima i ne vređajući tuđe stavove 
2. Recite „hvala“ i za najmanje usluge jer će vas ljudi više ceniti i rado će vam pomagati 
3. Izvinite se kada pogrešite 
4. Dajte komplimente 
5. Nemojte se hvaliti - pustite druge da uvide vaše kvalitete i uspehe 
6. Govorite ljubazno sa ljudima 
7. Ne ogovarajte 
8. Slušajte druge dok govore bez prekida i upadica 
9. Obećajte samo ono što možete da ispunite i održite obećanje 
10. Dolazite na sastanke na vreme i ispunjavajte svoje obaveze u roku, jer na taj način poštujete tuđe vreme i ne remetite raspored aktivnosti 
11. Ne rugajte se ljudima - ako želite nekog da zasmejete napravite šalu na svoj račun 
12. Vodite računa o svojoj pojavi - izgledu i načinu nastupanja, prilagodite odeću prilici 
13. Kada ste u gostima vodite računa da ne zauzimate previše prostora ili ometate aktivnosti domaćina 14. Ponašajte se u skladu sa situacijom i mestom na kome se nalazite. Ako idete negde gde postoje posebna pravila, osnovni red je da se upoznate sa njima pre nego se tamo pojavite 
15. Ako ste pušač nemojte pušiti gde je to zabranjeno ili u prisustvu osoba kojima to smeta; ako ne pušite nemojte soliti pamet pušačima koliko je to štetno, jer svako ima pravo da sam donosi odluke o svom zdravlju 
16. Uvažavajte malu decu i nemojte se šaliti na njihov račun u prisustvu drugih ako ih to ljuti, ali im ukažite na greške i usmerite ih na lepo ponašanje bez vike i batina, najbolje ličnim primerom 
17. Budite fini prema životinjama i biljkama jer su i oni živa bića. Nemojte ih mučiti (životinjama seći uši i repove ili ih koristiti za poslove za koje nisu stvoreni ili se urezivati na kori drveta i sl). Obezbedite im normalne uslove za život ali da pritom ne ugrožavaju ljude oko vas. Čuvajte prirodu.

Da li poznajete i upražnjavate neka od pravila bontona?  Koja?

Added (27.03.2013, 9:34 AM)
---------------------------------------------
Svakodnevni život može biti lepši uz nekoliko pravila lepog ponašanjaMlade devojke, a i mladići, kao da su zaboravili na osnovno poznavanje bontona, što u mnogim situacijama izgleda jako ružno ali ih niko ne opominje. Da li je u pitanju jednostavna letargija posmatrača ili neobrazovanost o pomenutoj temi, te jedni greše, drugi žmure, a svima počinje smeta. I zaista nije teško obratiti pažnju na nekoliko osnovnih pravila koja nalaže bonton, jer će nam tako život svima postati lepši.
 
 
Kada je u pitanju svakodnevni život i bonton istog, mislim da je potrebno da počnemo odhigijene. Stara poslovica: „Čistoća je pola zdravlja“ u ovom slučaju je potpuno tačna. I kada kažem higijena, mislim na svakodnevno kupanje i bestidno korišćenje sapuna i dezodoransa. I nemojte se vaditi na cenu pomenutih proizvoda, jer na našem tržištu makar postoje različiti proizvodi sa cenama koje su prilagođene svačijem džepu. Uz sve to, dolazi i pranje ruku pre svakog obroka, a verujte da je dozvoljeno pranje ruku i između obroka. Pri odlasku u toalet, zaista mislim da se podrazumeva. Pranje zuba svako jutro i veče je minimum koji možete da ispunite, a ponekad je potrebno to uraditi i kada krenete negde.
 
 
Kada ste zavšili sa higijenom, na red dolazi i bonton oblačenja. Prvo i osnovno pravilo kojeg se uvek treba pridržavati jeste pravilo da bi uvek trebalo da se oblačite u skladu sa svojim godinama. Na to se može nadovezati i bonton u poslovnom oblačenju i tu ima opet nekoliko pravila: Ako Vaša firma ne traži od Vas da nosite uniformu koju Vam oni daju,  onda se podrazumeva da se obučete pristojno, ne previše napadno, sa skladnim bojama. Ramena moraju biti pokrivena pa čak i na 40 stepeni, dužina suknje je do kolena i obuća mora biti zatvorena. 
 
 
Sledeće na redu je kretanje po ulicama, hodnicima i slično. Kod nas je pravilo da držite desnu stranu trotoara i da, baš kao i vozila, ljude obilazite sa njihove leve strane.  Ako nosite kišobran ili štap, nosite ga što bliže telu, nemojte zamahivati istim jer ćete nekog povrediti.  Pse vodite na kratkoj uzici kako se neko slučajno ne bi spotakao o uzicu. Ako hodate u paru, dama uvek dobija unutrašnju stranu kako bi je džentlemen zaštitio od mogućeg prskanja ili neke druge neprijatnosti. Ako hodate u troje, odnosno ako dva muškarca idu sa jednom ženom, ona dobija mesto u sredini. Isti je slučaj ako jedan muškarac hoda sa dve žene, odnosno u tom slučaju on će dobiti mesto u sredini. Hodanje učetvoro ulicom nije po bontonu jer kordon od četiri čoveka može da zakrči pločnik.
 
 
U svaki lokal muškarac ulazi prvi i svoje kretanje i kroz sam lokal nastaviće ispred žene. U lokal se nikada ne ulazi sa zapaljenom cigaretom, i tu moram dodati i pravilo da dama nikad ne puši ulicom. Pri svlačenju, ili oblačenju kaputa muškarac koji je u društvu dame pomoći će joj i to je dozvoljeno samo njemu. Zatim na red dolazi izbor stola, što je opet muškarčeva dužnost. Pri sedanju za sto, udobnije i pogodnije mesto pripada ženi, i tek kada je žena sela, muškarac može da sedne. Pri izboru jela ili pića, žena ima prednost. Sa konobarom kontaktira isključivo muškarac. Vinska karta je takođe u nadležnosti muškarca. Sa jelom za stolom započinje žena. Pri završetka jela, prvo žena odlaže salvetu, kao znak da je završila sa obrokom. Nepristojno je da pripali cigaretu za stolom ako njen partner još nije završio. Plaćanje je, po pravilu, dužnost muškarca. Zatražiće račun od konobara i bez ikakvih primedbi isplatiće ga. U slučaju kada žena želi da podeli račun sa muškarcem, muškarac plaća, a van restorana dele trošak. Prilikom izlaska iz restorana, žena izlazi prva, a muškarac ide za njom.Kada je u pitanju bonton pušenja, i tu postoji nekoliko pravila. Ako ste u društvvu nepušača, učtivo je da im zatražite dopuštenje. Dim nikako ne duvajte drugima u lice. Muškarac pripaljuje cigaretu ženi sa kojom je u društvu. 
 U ophođenju sa drugima, bonton nalaže da budete učtivi i pristojni. U društvu ne bi trebalo da budete pričalica, ali ne treba biti ni previše ćutljiv. Nekulturno je i nemoralno pričati o svojim ljubavnim podvizima i ovo pravilo se prvenstveno odnosi na muškarce. Odnosi među ljudima su se menjali vremenom,  pa se tako promenila i komunikacija između žena i muškaraca.  Iako je omogućilo veče bliskost i među polovima, donelo je i neke zamerke kod oba pola. Tako se ženama zameraju ogovaranja, slobodno ponašanje, opterećenost sobom, a muškarcima bahatost, ismevanje drugih, pa čak i dibacivanje na ulici. Međutim, i jednima i drugima se zamera preterano psovanje, diskriminacija u svakom smislu,  nezrelost i preterivanje, kao i prevelika upotreba alkohola. Ovo su samo neka pravila pomoću kojih možete ulepšati i svoj život, ali i život ljudi sa kojima ste u svakodnevnom kontaktu. Jer ma koliko Vam se činilo da je „cool“ biti bezobrazan i nekulturan, ipak je lepše sa kulturom.


"Ne režite mi krila, ja ipak znam da letim tamo gdje se najteže leti, po realnosti!"







Acta NoN Verba / Djela ne riječi.
7673
poruka na forumu
1498 10468



post # 2 | 27.03.2013 , 11:30 PM

Veoma rijetko. Pogotovo ove danasnje cure ,to je toliko ne odgojeno . Al' opet cast izuzecima. :D

http://www.extracafe.rs/avatar/22/679664.jpg
http://www.extracafe.rs/avatar/87/050459.jpg

My Father was always in a good spirits,
he loved Football. It makes me a bit
sad because if he could enjoy seeing
me now, what I have achivet, that
would be a hight in his life.

BUT I AM SURE THAT
HE WATCHES OVER ME
FROM ABOVE.

CRISTIANO RONALDO ➐








♡ Visca el Barça ♡
2899
poruka na forumu
5196 19101



post # 3 | 21.04.2013 , 7:10 PM

Mogu reci slobodno da se svega pridrzavam... :)

Al kad vidim neke osobe smuci mi se .. Ponasanje , nacin oblacenja pa nemaju ni b od bontona lol

Svi se prave fini, svi igraju prljavo. °°°







Sijam i u mraku :)
3165
poruka na forumu
757 3522



post # 4 | 21.04.2013 , 8:33 PM

Trudim se da sve to ispunim, mada džabe ako osoba s kojom si u društvu se toga nepridržava. 
Samo treba malo da se potrudi, to su sitnice, ali daju odmah drugačije (pozitivno) mišljenje o osobi, i takodje mnogo govori o njoj samoj. 
Nije teško biti fin. 
Takodje šta sam primetila, da ako nekome kažeš - Molim te - da li možeš da mi dodaš, da li možeš to da uradiš, pre će uraditi nego kad joj kažeš ''daj mi'' ili ''uradi to''. 
lepa reč i čarobna vrata otvara :)

''Na internetu možeš biti bilo ko. Žalosno je što većina biraju da budu idioti.''
''Kad naidjem na neku prepreku u životu, preskočim je. Pa se vratim i preskočim je još jednom. U inat.''










2462
poruka na forumu
299 2356



post # 5 | 30.09.2013 , 6:15 PM

Čudno,da ja nisam dala svoj komentar ovdje. 
Dok sam bila mlađa,nikada se nisam pridržavala bontona u potpunosti. Nisam ga poznavala u potpunosti. Sada je to mnogo drugačije.
Stalo mi je do bontona i težim ka nekome ko će me u tome pratiti. 
Lijepo je vidjeti damu i gospodina u društvu. :)








792
poruka na forumu
53 326



post # 6 | 17.10.2013 , 1:48 PM

Auuuffff ne koristi se nista od toga,ajde za muskarce ali ove devojke nisu uopste vaspitane









Acta NoN Verba / Djela ne riječi.
7673
poruka na forumu
1498 10468



post # 7 | 18.10.2013 , 10:17 PM

Kolko toliko pokusavam koristiti. :)

http://www.extracafe.rs/avatar/22/679664.jpg
http://www.extracafe.rs/avatar/87/050459.jpg

My Father was always in a good spirits,
he loved Football. It makes me a bit
sad because if he could enjoy seeing
me now, what I have achivet, that
would be a hight in his life.

BUT I AM SURE THAT
HE WATCHES OVER ME
FROM ABOVE.

CRISTIANO RONALDO ➐










1333
poruka na forumu
533 3782



post # 8 | 03.12.2013 , 7:13 PM

Rekao bih da se pridrzavam svega ali isto tako znam nekada da narusim pravila Bontona,verujem da ne postoji osoba koja se u potpunosti pridrzava toga jer svi smo ipak gresni :)

Primenjuje se i danas naravno ali u mnogo manjem intezitetu nego ranije.








1192
poruka na forumu
1629 8390



post # 9 | 13.12.2013 , 11:22 PM

Pridrzavam se bontona, od malena sam tako vaspitana i mnogo mi je bitan.

Sto Marijana kaze "Lijepa rijec,i gvozdena vrata otvara"
Zivimo u takvom vremenu i sredini gdje ga ljudi bas i ne poznaju, ili se bar pretvaraju.
Al eto, iako mi mnogo smeta, po malo se mirim sa tim da mi se prodavacica u nekoj radnji i dalje nece osmjehnuti i uzvratiti mi "Dobar dan!" na vratima, niti me pozdraviti kad izlazim.. No nije jedina, ima ih na tone..  lele









Dusa od coveka :)
397
poruka na forumu
87 414



post # 10 | 29.12.2013 , 5:47 PM

Bonton je stub modernog društva, obično se kaže s kim si takav si ...
Ljudi se prepoznaju po svojim karakteristikama, jer svako ima različit pogled na svijet ...
Umjetnici često svoju inspiraciju traže u slikama i neobičnim stvarima ...
Najbolji primjer u bontonu i u ponošanju je primjer čovjeka koji ima izgradjenu ličnost ...
On ne vrijeđa, ne psuje, ne omaložava niti ismijava nekog drugog zbog njegovog socijalno-društvenog statusa ... Ljudi su obično okarakterisani na više načina, najbolji je onaj čovjek koji u svačemu koristi određenu mjeru ... Za svoja postignuća ljudi dobiše priznanje, pa imate raznih certifikata, diploma, razne nekakve papirologije koja predstavlja društvenu potvrdu ili afirmaciju ...
Čovjek koji umije da primjeni sve naučeno u praksi nije ništa drugo nego invidualac koji je spreman na sve ... Ljudi se obično vežu za određene stvari, koje im predstavljaju nekakvu vrstu sentimentalne vrijednosti pa tako i neki najobičniji posao postaje ono što čovjeka čini sretnim ...
Ono što čovjeka definira nije i samo društvo već i mogućnost prihvatanja nekih stvari onakvim kakve odista jesu ... Kada dođe vrijeme za promjene, iz korijena nastojimo da se promjenimo neznajući da je jednostavnije promjeniti navike, obično loše ...  I zbog toga se sa razlogom kaže: kada nešto želiš da promjeniš, prvo kreni od sebe :)

"Being kind, loving and gentle is true meaning of life."



Forum » Obrazovanje » Obrazovanje » Bonton (da li i koliko se primjenjuje danas)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: