Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: MarijanaBK1  
Forum » Obrazovanje » Obrazovanje » Brzo citanje, pamcenje....
Brzo citanje, pamcenje....






8879
poruka na forumu
844 4320



post # 1 | 20.08.2011 , 11:26 AM

Pa da vidimo... biggrin Da li znate da mozete procitati neku knjigu za pola sata... Npr. Harry Potera za 3 h... Da li je to moguce...? biggrin
Takodje, postoje i mape uma...

Evo ja mogu citati i uzivati u muzici... biggrin A i takodje da pratim sta se desava u pesmi i usputno da pratim knjigu... biggrin
Da li Vi znate neka fore olaksavanja ucenja? biggrin
Evo par info-a o vrsi ucenja... biggrin

Vrste pamćenja
Svako može da shvati da je pamćenje složena psihička funkcija, bez koje nikada ne bismo bili u stanju da prepoznamo šta smo nekada uočili. Da nije pamćenja, mi bismo, uvek iznova, morali da se upoznajemo sa svim predmetima, sa svim osobama, a to bi značilo nemoguć život.

Fiziološku osnovu pamćenja čini izvanredna osobina nervnog sistema, poznata pod imenom plastičnost. Ona se ogleda u tome što svaki nervno-moždani proces ostavlja za sobom trag koji omogućava da se ponovo javi čak i kada na čulne organe ne deluje nikakva draž. Ovaj trag, koji nastaje kao "urezivanje" u moždanom tkivu pri upamćivanju, poznat je pod imenom
engram. Fiziološki mehanizam stvaranja engrama nejasan je i danas.

Opiti na životinjama su pokazali da se ubrizgavanjem ribonukleinske kiseline poboljšava njihova sposobnost učenja. Ukoliko se unosi hrana siromašna belančevinama, dolazi do smanjenja i ribonukleinske kiseline. Evo još jednog opravdanja da "učenici" treba da imaju obrok bogat belančevinama.

Prema onome što se pamti može se razlikovati nekoliko vrste pamćenja:

Motorno pamćenje je oblik u kojem se ispoljavaju upamćivanje i reprodukcija pokreta. Ovaj oblik predstavlja najstariji vid pamćenja. Iako se mnoge od tih motornih radnji uče na ustaljen prirodan način, njihovo kasnije reprodukovanje nije uvek isto za sve individue. Svi smo na isti način učili da se pri pisanju, služimo olovkom, najpre kako se ona, recimo, drži... Svako od nas, ipak, ima specifičan, svojstven rukopis. Ova vrsta pamćenja kod čoveka javlja se veoma rano. Pedijatri kažu još kod odojčeta. Kasnije, u toku razvoja, mi postajemo svesni značaja tih pokreta, pa se oni povezuju sa procesima mišljenja i volje.

Emocionalno pamćenje postoji, što potvrđuju primeri, u svakodnevnom životu. Sve su emocije praćene nekim telesnim manifestacijama, koje nastaju pri sećanju na ranije doživljeno. Setimo se, primera radi. osoba koje su nam bliske i drage, kada su bledele ili crvenele pri izgovaranju nekog imena.

Emocionalno pamćenje, smatraju lekari, javlja se sredinom prve godine. U tom uzrastu dete, na primer, može da zaplače ako ga stavimo u položaj kakav je ono imalo kada je primalo injekciju.

Slikovno pamćenje je kada u vidu slike možemo da se setimo onoga što smo nekada doživeli i da to sada, u fazi reprodukcije, sebi živo i slikovito predstavimo.

Verbalno-logično pamćenje se ispoljava u upamćivanju i reprodukciji misli. Secamo se pročitanih misli čuvenih pisaca, pesnika, i to sećanje može biti doslovce reproduicovana misao.

Ovakva podela pamćenja je veštačka tvorevina, jer je kao takvu ne možemo sresti u svakodnevnom životu. Svi oblici pamćenja su isprepletani i u uskoj su zavisnosti.

Upamćivanje je aktivna funkcija pamćenja. Ono može biti namerno ili nenamerno. Primer namernog upamćivanja ogleda se baš u učenju.

Postaviti cilj - pola uspeha
U procesu učenja više činilaca igra veoma važnu ulogu.

Postavljanje cilja - da bi određenu materiju (lekciju) trebalo naučiti je osnovni uslov. Za ovakvo tvrđenje ima eksperimentalnih i praktičnih dokaza. Psiholog je dao zadatak ispitivanoj osobi da nauči niz besmislenih reči u jednom tekstu. Za čoveka prosečne inteligencije bilo je potrebno nekoliko ponavljanja da nauči te reči. Ispitivana osoba je četrdeset šest puta pročitala tekst i nije davala znaka da je dati zadatak naučila. Iznenađen psiholog je prekinuo ogled i zapitao da li sada ispitivani može da ponovi napamet pročitani niz besmislenih reci.

Ispitivana osoba, znatno više iznenađena, upitala je: "Kako, zar treba ovo da naučim napamet?" Posle ovoga samo šest puta je pročitala isti tekst i bez pogreške uspela je da ponovi ispitivani tekst, jer nije sebi u početku postavila cilj da tekst treba da nauči, pa ga je samo čitala bez namere da ga ponovi. Kada je postavila sebi cilj da ono što čita mora da nauči, bio je potreban mnogo manji broj pročitavanja teksta.

Zapamtiti što trajnije - to je drugo saznanje koje takode igra važnu ulogu u procesu učenja.

Evo jednog ogleda. Učenici su dobili zadatak da nauče dva teksta, jedan za koji im je rečeno da c'e ispitivanje biti za jedan dan, a drugi kroz sedam dana. Međutim, u oba slučaja ispitivanje je odloženo za dve nedelje. Tada se pokazalo da je drugi tekst reprodukovan znatno bolje. Učenici su postigli bolji rezultat pri učenju onog teksta za koji su sebi postavili cilj - da naučeni materijal treba da zapamte duže.

Stav prema materiji koju treba naučiti je od značaja za uspeh u učenju. Postoji li u nama svest o potrebi za učenje ili to činimo bez posebnog interesa? Često previše ambiciozni roditelji nameću svoje želje, svoje neostvarene ideale detetu, koje ima sasvim druge sklonosti. "Zašto to dete može da bude odličan đak", kažu takvi roditelji, "a naš sin pokazuje slabije rezultate od njega?" Ovakvim roditeljima odgovaramo saznanjem iz genetike. "Da vaš sin ima bezbroj braće i sestara, svi bi oni bili drugačiji." Sva deca ne postižu, niti će postići iste rezultate u učenju. Traženje profesora da se detetu poveća oče na iz biologije zato što dete "mora da bude lekar", stvara kod učenika negativan stav prema tom predmetu.

Logične veze u učenju su neophodne. Kada se izvesno gradivo uči mehanički, bez shvatanja logičke veze u njegovim delovima, tada je rezultat takvog učenja veoma slab, a zaboravlja se brzo. Da bi naučeno gradivo bilo stabilno i trajno - u smisaonom upamćivanju treba tražiti logičnu vezu, tako da iz jednog zaključka proističe drugi.

Asocijalna konstatacija je jedan od faktora koji olakšava proces učenja. odnosno upamćivanja. To praktično znači: ako, na primer, znamo nemački, a učimo engleski jezik, tada ćemo lakše upamtiti reči koje imaju izvesne sličnosti sa nemačkim recima.

Vizuelno učenje se odnosi na takozvani vizuelni tip ljudi koji lakše pamte gradivo koje uče, ako ga predstave pomoću slike, šeme, dijagrama. Neki đaci pamte napisani tekst, jer ga u mislima imaju onakvog kakav je prikazan u knjizi. Oni pamte stranicu knjige, raspored reči i slova, čak se sećaju zareza između reci.

Ponavljanje naučenog igra veliku ulogu u procesu učenja. Svima nama je poznato da je mogućno samo veoma mali materijal upamtiti odjednom, pri prvom čitanju. Nekada imamo pogrešan utisak da posle prvog ili drugog čitanja možemo da ponovimo neki materijal, odnosno da smo ga već naučili. Međutim, tek pri pokušaju reprodukcije, uveravamo se koliko smo bili u zabludi. Ponavljanje gradiva trebalo bi da bude sa vremenskim razmacima. To znači bolje je jednu lekciju pročitati danas dva puta, sutra isto toliko, nego čitati je danas četiri puta, pa je odložiti.

Preslišavanje ima važnu ulogu u procesu učenja. Čitanje bez preslišavanja stvara obmanu o znanju, a da ne ističemo da ponavljani materijal dovodi do dosade, pospanosti, sanjarenja.

Motivi učenja su značajan elemenat u mehanizmu učenja. Ako je reč o pozitivnoj motivaciji, da se, recimo, završenom školom postigne neka subjektivna korist, afirmacija u društvu ili željeni cilj, onda je učenje znatno olakšano, bolje se pamti, a ono što je upamćeno postaje mnogo sigurnije i trajnije.

Uslovi za učenje - često čujemo kako neko kaže da nije imao uslova za učenje! Međutim, u udobnoj fotelji i s prepunim želucem teško da se nešto može naučiti. Onaj ko želi da uči sam stvara uslove za rad, nade mogućnosti i uslove za učenje.

Volja da se nešto nauči - svakako je najvažniji element učenja. Ako postoji volja za nekim saznanjem, tada se uči lakše i brže. Kad jednom učenik stekne sliku šta želi da nauči, potrebno je da u tome bude istrajan i dosledan. Interesovanje učenikovo treba da bude njegov motiv učenja.
Ponekad odrasli umeju da kažu: "suviše sam star za učenje." Međutim, to su samo dobri izgovori, jer oni ne misle da su prestari za učenje. U pitanju je samo lenjost. a za učenje nikad nije kasno, jer učenje je: "Bogatstvo za siromahe, čast za bogate, pomoć za mlade i potpora za stare."

Aj i Vi podelite Vase "brzo ucenje". biggrin

Ko si ti?







Sijam i u mraku :)
3165
poruka na forumu
757 3522



post # 2 | 20.08.2011 , 3:04 PM

haha vec sam negde napisala da u proseku citam 100strana za 1h... biggrin
ma za sve treba navika, ja kad par dana zaredom ucim, posle mi sve manje vremena treba da ucim...

''Na internetu možeš biti bilo ko. Žalosno je što većina biraju da budu idioti.''
''Kad naidjem na neku prepreku u životu, preskočim je. Pa se vratim i preskočim je još jednom. U inat.''










1174
poruka na forumu
60 419



post # 3 | 20.08.2011 , 3:05 PM

mogao bih za 3 sata sto da ne ako je knjiga interesantna ako je za skolu onda mi treba ceo dan -_-

ExtraCafe Public -----> 193.104.68.8:27028
ExtraCafe Deathrun -----> 193.104.68.8:27074










8879
poruka na forumu
844 4320



post # 4 | 20.08.2011 , 3:07 PM

MarijanaBK1, u koliko citate... biggrin
Vidi... biggrin Ja iskreno ne ucim.. Kod mene se gradivo deli na dva dela.. Skolsko i moje ucenje.... biggrin Skolsko gradivo se uci dok je skola, mislim casovi, a moje gradivo je... Od informatike, matematike, istorije, vere... Nema cega nema.. biggrin

Ko si ti?









361
poruka na forumu
20 115



post # 5 | 20.08.2011 , 4:15 PM

au ja ne znam brzo citati al' nesto zapamtiti, nista lakse!
Mi u skoli imamo profesora kojeg boli uvo za nas a ovako predaje: stavi nam tekst da mi prepisujemo!
Nakon 20-30 lekcija [nekih 15-20 listova] lagano kaze: "Do ove lekcije je jedna oblast!" i mi ti to naucimo!
Mozes sve odjednom za najvecu ocjenu, mozes dva puta za 4 i tri puta za 3 ili 2. Vise od tri puta je 1. I ja lagano sjedem i naucim to sve i odgovaram sve odjednom! Sto je najgore ne ide redom nego preskace i jos usput ti gleda svesku!

I sad nek neko kaze da je meni lako! biggrin











1948
poruka na forumu
188 1476



post # 6 | 20.08.2011 , 4:32 PM

hahha jest ovo zanimljivo mislim na ovaj klip biggrin








354
poruka na forumu
28 71



post # 7 | 20.08.2011 , 5:19 PM

Ja kada citam, uglavnom mogu da citam vise redova odjedamput ne znam zasto, ali uvek to nesvesno radim, i nikada se na vracam da bih ponovila nesto.
Pamtim kao slon, nista ne zaboravljam.

Ako pises cirilicom znaci da si fasista
Nisam ni fasista, ni nacista. Samo Srbin, brate, rodoljub, nacionalista.










8879
poruka na forumu
844 4320



post # 8 | 20.08.2011 , 6:10 PM

Quote (susheTZ)
hahha jest ovo zanimljivo mislim na ovaj klip

Da... Mape uma... biggrin Veoma je lako... biggrin
JovanaPraslin, ih... biggrin Pa zna se ko igra Strumfove... biggrin

Ko si ti?









1069
poruka na forumu
17 283



post # 9 | 20.08.2011 , 7:13 PM

opet nevredi xD sedi knjigu uruke zagrij stolicu i naucis nekako xD








564
poruka na forumu
128 1154



post # 10 | 26.01.2012 , 4:17 PM

ja ne citam detaljno samo delimicno bacim pogled.. i skontam sta se radi :D












780
poruka na forumu
22 296



post # 11 | 03.01.2013 , 2:35 PM

ja i brzo citam a i pamtim kolko ja znam ...










♡ Visca el Barça ♡
2899
poruka na forumu
5196 19101



post # 12 | 21.04.2013 , 7:25 PM

Cula sam da kada brzo citas bolje pamtis gradivo .. :D jer se samo fokusiras na to :)

a i ja , kada pocnem citati nesto npr.. lektiru ne pravim pauzu :D pogotovo kad me zainteresuje..

Svi se prave fini, svi igraju prljavo. °°°









780
poruka na forumu
22 296



post # 13 | 21.04.2013 , 10:19 PM

Quote (Bosankaaa)
Cula sam da kada brzo citas bolje pamtis gradivo .. jer se samo fokusiras na to a i ja , kada pocnem citati nesto npr.. lektiru ne pravim pauzu pogotovo kad me zainteresuje..
Ja ne pamtim tako,ja npr. kad citam lektiru meni sve to udje u glavu,dobro ne bas sve ali da znam osnovnu radnju










[17.9.2015.] Napustio stranicu
289
poruka na forumu
17 321



post # 14 | 21.04.2013 , 11:17 PM

Kad čitam u sebi, čitam sporo da sporije ne može biti. Ali, kad čitam naglas, to je već druga priča-čitam puno brže. Što se tiče pamćenja, postoje stvari koje pamtim "normalno", stvari koje ne mogu zapamtiti ili ih teže pamtim(to je često slučaj kad trebam/pokušavam upamtiti nešto što mi nije zanimljivo ili mi se čini glupo) dok stvari koje su interesantne, "nebitne" i zanimljive pamtim nakon 1-3 puta čitanja/gledanja ili o čemu je već reč.

Njutnov zakon inercije: "Tijelo ostaje u stanju mirovanja ili ravnomjernog pravolinijskog kretanja dok mu drugo tijelo ne opsuje mater."









780
poruka na forumu
22 296



post # 15 | 22.04.2013 , 2:51 PM

Ja citam u sebi normalno a ako mi nije nesto jasno onda tu recenicu procitam 3-4 puta dok ne skontam sta se radi,npr. neka recenica nije dobro osmisljena ma mi je nezgodno onda polako dok ne skontam,a na glas isto brzo citam






Forum » Obrazovanje » Obrazovanje » Brzo citanje, pamcenje....
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: