Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: suzana85, tomo47  
Forum » Međuljudski odnosi » Dom i porodica » Kumstvo
Kumstvo






10395
poruka na forumu
4891 18209



post # 1 | 05.10.2011 , 1:35 AM

Na koji način ste vi birali ili ćete birati svoje venčane kumove, ili kumove na krštenju vaše dece?
Koliko vam je kumstvo značajno?

U mojoj porodici vlada ona stara tradicija što se kumstva tiče. Članovi te druge porodice su bili kumovi mojoj babi i mom dedi pa su njihova deca bili kumovi mom ocu i majci i tako sve u krug... Smatram da je kumstvo "veza" koja traje ceo život. To je i prijateljstvo i ljubav i briga i pomoć kad ti zatreba, i kum/a je neko na koga uvek možeš računati.
Ja mislim da kumove treba sam birati, ne znam, možda grešim, a možda ovu tradiciju prekinemo ili brat ili ja, pojma nemam...








265
poruka na forumu
10 131



post # 2 | 05.10.2011 , 2:25 AM

sto se toga tice ja bih izabro mog najboljeg prijatelja ,jer nikad me nije zajebo za nista pa posto smo prijatelji sto ne bi bili i kumovi biggrin biggrin

pozdrav svima









1830
poruka na forumu
280 1781



post # 3 | 05.10.2011 , 6:27 AM

Sto je Bog na nebu , to je Kum na zemlji.Kaze se da mozes da izaberes novog kuma ali moras prvo starog da pitas. Jer kum nije dugme !!! Treba birati osobu dobrih manira ( u sustini ljudi uvek izaberu za kuma novo poznansto nego neko koje su imali kao staro najbolji drug drugarica ),a i paziti da nikako ne treba s njom polse ulaziti u nikakve rasprave . ukratko sam sve reko wink









Sijam i u mraku :)
3165
poruka na forumu
757 3522



post # 4 | 05.10.2011 , 2:53 PM

znaci mi kumstvo, i kod mene je sa kolena na koleno, ali iskreno ja bih zelela da mi moja najbolja drugarica bude kuma... smatram da bi svako sebi trebao da bira kuma... slazem se da kum nije dugme, i kod nas vazi da je greh ako se posvadjas sa kumom... kumovi su druga porodica, i zato smatram da to treba da bude neko sa kim se u svemu razumes... iskreno ja mog kuma nisam videla vise od deset godina... kao da zivimo na kraju sveta a ne 30km...

''Na internetu možeš biti bilo ko. Žalosno je što većina biraju da budu idioti.''
''Kad naidjem na neku prepreku u životu, preskočim je. Pa se vratim i preskočim je još jednom. U inat.''










15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 5 | 15.10.2011 , 12:31 PM

Kumstvo je svetinja kod normalnih ljudi koji drze do tradicije.
Kum na zemlji Bog na nebu.
Kum nije dugme.
Sve je to narod napisao...
Malkice je drugacije u praksi.
Sve se manje postujemo i kao rodjaci i kao ljudi,a kamoli kao kumovi.
U religijskom smislu,kum ti dodje kao drugi otac,brat,-kumica kao druga majka,sestra. Kum te krsti i vencava i na taj nacin se zaduzuje kod Gospoda kome tebe preporucuje kao coveka ili dete,da ces biti pravican,bogobojazljiv i posten. Tako zalaze sebe i svoju dusu u tvoje ime(nesto kao religijski zirant smile ).
Zato je i potrebno postovati stara kumstva i kumove i voleti se medjusobno i ispomagati.

Ali nas narod je pun blentavosti,pa je osmislio i nove poslovice:
Kum kumici ko bik junici.... wacko
Ako kum nije dugme,nije ni kuma dugmetara... wacko
Sta reci...
Cudan smo ti mi narod... sad

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?









4116
poruka na forumu
1026 5825



post # 6 | 12.08.2012 , 9:45 PM

Meni kumstvo nista ne predstavlja, zato sto smatram da je kumstvo prenapuhano.
Valjda tom nekom treba bude cast sto sam ja eventualno muz izabrali da bude svedok
nasem vencanju.
Previse se daje paznje kumstvu, a malo onima koji ga sami izaberu.

Ja imam kumu s kojom mogu a i ne moram da se cujem. Isto tako i moj muz.
Mada smo se druzili ceo zivot.
Izbrali smo ih, ne radi materijalnih sredstava, nego zato sto je meni kum jednom prilikom
spasio zivot, i tada sam obecala ako se ikad budem udavala da ce mi biti kum. A igrom slucaja bio je odlican drug sa mojim muzem, tako da je bilo to neka vrsta obecanja.

Ja nisam krstena, niti planiram dete da krstim, kada poraste, i ako odluci da se sam krsti to je njegova volja.
Ja mu to necu dodeljivati.
Isto tako ja se nisam udala u crkvi, niti smatram da je to nesto potrebno da bi se lepo zivelo.

~~ Ubi me prejaka rijec! ~~
~~ Nista se ne zavrsava, sve se menja! ~~










2462
poruka na forumu
299 2356



post # 7 | 12.08.2012 , 11:21 PM

Leksi, rekla si sve za mene.. :)






Mallena
1779
poruka na forumu
960 7696



post # 8 | 06.04.2013 , 8:54 PM

Imam dva kuma: porodični koji je mene krstio i najbolji prijatelj kojeg sam ja krstila.

Ja njih smatram familijom, a i blizi su mi od vecine mog krvnog srodstva (blizi su mom srcu)

Cesto cujem parove koji sami odaberu kumove (prijatelje) pa poslije izvjesnog vremena izgube svaki kontakt sa istim, to je prije svega tuzno, pa onda sve ostalo.

Ipak je ta osoba u tom trenutku tvog zivota tebi veoma vazna.. zasto se ne potruditi da i ostane takva?

"Ne režite mi krila, ja ipak znam da letim tamo gdje se najteže leti, po realnosti!"









3390
poruka na forumu
1181 12635



post # 9 | 06.04.2013 , 9:04 PM

Quote (Tanja91)
Na koji način ste vi birali ili ćete birati svoje venčane kumove, ili kumove na krštenju vaše dece? Koliko vam je kumstvo značajno?

I kod mene je starooo kumstvo dosta, tako da nemam nekog izbora da biram sad ko ce mi biti kum i to, jer ga vec imam. A kazu da to kumstvo ne valja da se prekida, tako da mi ne smeta... :)


Forum » Međuljudski odnosi » Dom i porodica » Kumstvo
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: