Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: suzana85, tomo47  
Forum » Međuljudski odnosi » Ljubav » Da li ljubav moze da ostari i izblijedi? (Da li nakon mnogo godina ona prelazi u neka druga osjećanja?)
Da li ljubav moze da ostari i izblijedi?




Mallena
1779
poruka na forumu
960 7696



post # 1 | 07.03.2013 , 10:40 PM

Deda koji ima oko osamdeset godina, svaki dan dolazi u dom za stara i iznemogla lica kako bi nahranio svoju ženu. Novinar koji je bio u posjeti ovoj ustanovi, bio je zadivljen kako ovaj starac hrani svoju ženu. Novinar ga je upitao za razlog njenog boravka u domu za stare osobe a on mu je rekao da ona već duže vrijeme boluje od alzhajmerove bolesti, teški poremećaj zaboravljanja i ona nikoga ne poznaje.
Novinar ga upita ponovo:“Pa dobro, a jel se ona nekad zabrine ako vi ne dođete na vrijeme, s obzirom da ste stari?“ 
Deda odgovori:“Ne, ona čak ni mene ne poznaje više, ima već pet godina.“ 
Novinar iznenađeno upita:“Pa dobro, vi i dalje dolazite svaki dan da je hranite a ona ne zna da ste joj vi muž, ima ovdje ko da se o njima brine, osoblje ustanove!“
Deda pruži svoju ruku, pomilova ga po kosi i reče:“Sinko, ona ne zna ko sam ja, ALI JA ZNAM KO JE ONA!“

Šta mislite da li je ovo ljubav ili postovanje?

"Ne režite mi krila, ja ipak znam da letim tamo gdje se najteže leti, po realnosti!"









411
poruka na forumu
326 425



post # 2 | 08.03.2013 , 0:16 AM

ni jedna ljubav ne traje vecno, tako da mislim da je ovo postovanje.








52
poruka na forumu
6 94



post # 3 | 08.03.2013 , 1:01 AM

Verujem da postoje trajne emocije. Verujem da su moguce, kod nekih ljudi. U nekim ljubavnim odnosima, nekim vezama, nekim brakovima. Takve emocije kod kojih nije neophodno iznova i iznova traziti forme i sadrzaje, iznova 'podgrejavati'. Vec naprosto traje. I ne slabi, vec traje jednakim intenzitetom, do kraja. I prolazi sva iskusenja. Verujem da to postoji, da jeste moguce.

Da li je to ljubav, zatim da li je 'prava' ljubav, to ne znam, ali ako nacelno pricamo o tome da li postoji trajna emocija izmedju ljudi koji zive zajedno, verujem da postoji. Medju nekim ljudima kao sto rekoh je moguce da postoji.

Ako bismo uzeli za pretpostavku da je rec o trajnoj pa jos i pravoj ljubavi, isto verujem da tako nesto jeste moguce, al da se to ne dogadja svim ljudima. Mislim da su samo retki, slucajni srecnici koji dozive takvu ljubav. Ne verujem u onu frazu da 'za svakog postoji neko', mislim da je to samo fraza, fraza nade i utehe.

Ok, naravno, ljudski je da se nadamo kako 'za sve nas postoji negde tamo neko', al mislim da je to ipak fraza. A i inace sve cesce smo u svakodnevnom zivotu svedoci da se generalno emotivni, ljubavni, intimni zivot(bilo kvazi ili ono 'pravo') dogadja ljudima sve redje, sve je vise osamljenih i usamljenih.

Od cega zavisi takva ljubav(kao i partnerska ljubav uopste), da li od toga da se pronadje srodna dusa ili naprosto da se oseti takvo osecanje, mislim da to jos niko nije odgonetnuo. Ljubav je zagonetna, tj uzroci nastanka i prestanka ili pak trajanja ljubavi su zagonetni.

Ima shvatanja da ljubav prava postoji samo ako se i kada se nadje srodna dusa(dakle dve osobe sa sto vise slicnosti), nek veruju da je prava ljuba onda kada naprosto volimo i bivamo voljeni bez objasnjenja, bez racionalnih razloga. Neki pak veruju da je ljubav onda kada se samo daje. A neki da je ljubav kada se i daje i prima. Iskreno, ne znam sta je od toga istina. Odnosno ne znam koja je ljubav prava. Cesto sam i sam zbunjen po pitanju definisanja pojma ljubav.

Ko zna, Mozda i nema 'unoverzalnog recepta' za ljubav, niti univrezalne definicije tog pojma, vec svako za sebe kreira svoje shvatanje tog pojma. Pa ako pronadje osobu sa kojom se slucajno u tom shvatanju poklopi, onda ispadne da je to ono 'pravo'.


Poruku je menjao/la MrBeen - Petak, 08.03.2013, 1:16 AM








2462
poruka na forumu
299 2356



post # 4 | 08.03.2013 , 3:40 PM

I ljubav i poštovanje. Jedno bez drugoga ne ide.. :)








52
poruka na forumu
6 94



post # 5 | 08.03.2013 , 6:59 PM

Ako realno, zivotno gledamo, u svakodnevnom zivotu, Postovanje najcece postoji do onog trenutka dok se ljudi ne zamere jedno drugom. Ozbiljno. Ako se ozbiljno zamere jedno drugom, mislim da je u zivotnoj praksi onda teze govoriti o postovanju, o opstanku postovanja. Jer, koliko god osecali neke emocije, koliko god nas neke emocije vukle ka nekoj osobi, tesko opstaje, tesko se zadrzava postovanje za  nekog ko nas povredi. I tesko nas moze postovati neko ako povredimo.  Naravno, svako dozivljava na svoj nacin u svakodnevnom zivotu, ima u tim ljubavnim situacijama cesto i sujete, al mislim da je postovanje rec pojam koji je vise idealan u teoriji, a u praksi je to ipak malo drugacije. Kao i ljubav. Kako ono kaze Bora Djordjevic, ljubav teoretski lepo zvuci, al malcice je drugacije u praksi. Mada, kao sto rekoh juce, verujem da su medju nekim ljudima, trajne emocije pa i trajna ljubav ipak moguce.


Poruku je menjao/la MrBeen - Petak, 08.03.2013, 7:05 PM






Soldier of Jah Army
1208
poruka na forumu
551 3237



post # 6 | 19.03.2013 , 3:39 PM

ako je prava ne moze ...prava ljubav traje cjeli zivot :D ako je volis zavodices je svaki dan,again and again :)

Be my love?









15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 7 | 19.03.2013 , 4:41 PM

Pa neko iskustvo mi govori da postoji večna ljubav...
A priča sa vrha teme govori o tome .
Na kraju krajeva zar i poštovanje nije deo ljubavi ?
Muž i žena su bili u braku 50 godina ,pre toga 6 godina u vezi . Kada se razboleo ,ona je stalno bdila uz njega .
Više komiran nego svestan,teško je dolazio sebi u zadnjim danima života . U jednom trenutku stisnuo je njenu ruku ,otvorio oči ,pogledao je... Zatim je njenu ruku podigao svojom slabašnom rukom ,prineo je svojim ustima i poljubio prst na kojem je stajala burma . Uspeo je da kaže : " Moja Zorka... " pet minuta kasnije izdahnuo je .
Da li je to ljubav ?
Mislim ,ona večna ?

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?







Mallena
1779
poruka na forumu
960 7696



post # 8 | 29.03.2013 , 0:29 AM

Ne moze!

Ljubav je kao materija- mijenja oblik, ali ne nestaje!

"Ne režite mi krila, ja ipak znam da letim tamo gdje se najteže leti, po realnosti!"







Smiley
654
poruka na forumu
586 3137



post # 9 | 29.03.2013 , 10:08 PM

"Nije ljubav fotografija,da izbledi,da se pocepa"

Nismo se tražili, samo smo se našli... A sada tako nađeni kao da se opet tražimo. Možda je to smisao ljubavi, ta lepota neizvesnosti... Čekanje na nedočekano, nadati se u beznađu, grliti se bez zagrljaja, ljubiti se bez poljubaca, prožimati se u mislima... I spoznaja da smo tu negde. Tako blizu a tako daleko...









4026
poruka na forumu
1074 4736



post # 10 | 02.04.2013 , 5:20 PM

LJubav može da ostari, ali starenje nije nužno slabljenje, odnosno smanjenje intenziteta. LJubav je energija koja vremenom ne gubi svoja svojstva kao što to čini čovječije tijelo ili bilo koji objekat koji se drobi pod dejstvom zuba vremena. LJubav i poštovanje su relaciono u koheziji i rijetki su primjeri gdje izgubimo poštovanje, ali zadržimo ljubav prema datoj osobi. 
U ovom slučaju i jedno i drugo su prisutni, očigledno.











3390
poruka na forumu
1181 12635



post # 11 | 03.04.2013 , 2:23 PM

Quote (Mallena♥)
Deda koji ima oko osamdeset godina, svaki dan dolazi u dom za stara i iznemogla lica kako bi nahranio svoju ženu. Novinar koji je bio u posjeti ovoj ustanovi, bio je zadivljen kako ovaj starac hrani svoju ženu. Novinar ga je upitao za razlog njenog boravka u domu za stare osobe a on mu je rekao da ona već duže vrijeme boluje od alzhajmerove bolesti, teški poremećaj zaboravljanja i ona nikoga ne poznaje. Novinar ga upita ponovo:“Pa dobro, a jel se ona nekad zabrine ako vi ne dođete na vrijeme, s obzirom da ste stari?“ 
Deda odgovori:“Ne, ona čak ni mene ne poznaje više, ima već pet godina.“ 
Novinar iznenađeno upita:“Pa dobro, vi i dalje dolazite svaki dan da je hranite a ona ne zna da ste joj vi muž, ima ovdje ko da se o njima brine, osoblje ustanove!“
Deda pruži svoju ruku, pomilova ga po kosi i reče:“Sinko, ona ne zna ko sam ja, ALI JA ZNAM KO JE ONA!“

Ovo je ko iz onog filma Notebook, ista prica on se brine o njoj u domu prica joj pricu o dvoje mladih, ustvari prica joj pricu o njihovoj ljubavi jer se nada da ce ona da se seti... :)

Quote (Mallena♥)
Šta mislite da li je ovo ljubav ili postovanje?

I jedno i drugo, jer ako nekog volis moras da ga i postujes. A sad vremenom ljubav valjda postaje jaca i sigurnija ne verujem da izbledi, jedino ako nije prava ljubav tad prestaje, ili ako nakon nekoliko godina ti dosadi takav zivot, svaki dan sve isto, tj... ako postane rutina a ti se ne trudis da ista promenis. Najlakse je da krivis druge za svoje probleme, ali opet kazem to onda nije prava ljubav, prava ljubav traje... :)








4532
poruka na forumu
946 4023



post # 12 | 04.04.2013 , 7:43 AM

Quote (Kokiko92)
ni jedna ljubav ne traje vecno, tako da mislim da je ovo postovanje.
;) Slazem se

Nemoj odustati od onog koga volis,jebeš život ako se ne boriš.
Slomi mi srce slomicu ti glavu
;)










1333
poruka na forumu
533 3782



post # 13 | 31.10.2013 , 4:23 PM

Quote -Mallena- ()
Deda koji ima oko osamdeset godina, svaki dan dolazi u dom za stara i iznemogla lica kako bi nahranio svoju ženu. Novinar koji je bio u posjeti ovoj ustanovi, bio je zadivljen kako ovaj starac hrani svoju ženu. Novinar ga je upitao za razlog njenog boravka u domu za stare osobe a on mu je rekao da ona već duže vrijeme boluje od alzhajmerove bolesti, teški poremećaj zaboravljanja i ona nikoga ne poznaje.
Novinar ga upita ponovo:“Pa dobro, a jel se ona nekad zabrine ako vi ne dođete na vrijeme, s obzirom da ste stari?“ 
Deda odgovori:“Ne, ona čak ni mene ne poznaje više, ima već pet godina.“ 
Novinar iznenađeno upita:“Pa dobro, vi i dalje dolazite svaki dan da je hranite a ona ne zna da ste joj vi muž, ima ovdje ko da se o njima brine, osoblje ustanove!“
Deda pruži svoju ruku, pomilova ga po kosi i reče:“Sinko, ona ne zna ko sam ja, ALI JA ZNAM KO JE ONA!“

Šta mislite da li je ovo ljubav ili postovanje?

To je prvenstveno ljubav pa onda postovanje.Taj covek sto dolazi svaki dan da je hrani i brine o njoj to ne mora da radi jer tu ima ljudi koji su tu zbog toga.Ne radi se toliko o postovanju koliko o ljubavi,to je prava ljubav,ljubav kakve danas jako malo ima.

Quote Kokiko92 ()
ni jedna ljubav ne traje vecno, tako da mislim da je ovo postovanje.

Ne slazem se sa ovim,istina je da je nekad tesko naci neki dokaz vecne ljubavi ali to ne znaci da takva ljubav ne postoji ili da ne moze postojati.Eto ova prica je samo jedan primer.

Kada se dve prave osobe stvarno vole,potpuno iskreno i potpuno cisto i snazno,kada se trude da ceo zivot budu potpuno predane toj drugoj osobi,vecna ljubav je itekako moguca.

Istina je i da ljubav moze da izbledi i da se smanji i preraste samo u postovanje ali samo ako to neko od vas dvoje dopusti,inace to se ne moze desiti.

Ljubav je vecna i najjaca ako vas dvoje uvek tezite ka tome da ona takva bude ;)








390
poruka na forumu
20 673



post # 14 | 31.10.2013 , 4:31 PM

ovo je starost








547
poruka na forumu
46 1072



post # 15 | 01.11.2013 , 10:57 PM

Sve pa i ljubav ako se ne neguje moze da ostari nestane i izbledi...
Ali ako u jednoj vezi ili braku...postoji razumevanje postovanje tolerancja i naravno ljubav...onda ta ljubav moze da bude vecna...Za tog dedu is price ja sam siguran da nije ona samo "Stara zena koja vec nikoga ne poznaje" vec je se on seca onakvom kakva je bila ako ne nista bar duhovno...jer cak i kad nezna za sebe osoba je uglavnom ono sto jeste...
Ako su oni uspeli da ostare zajedno ocigledno je da su imali sve gore navedeno u svojem braku i ta je ljubav vecna...
Kada je moja baba umrla (89) na sahrani je bio njen brat(93) izgleda kao duh...bar meni...toliko je star...ali kad ga vidis kako place za svojom sestrom svi mi koji smo govorili "Eh pa da je meni bar 60 da prozivim dosta mi je a ona vec 90 uzela netreba da zalimo vec da ce zena od bolesti da se odmori konacno"uhvati nas neka jeza i osecas se kako ti je tesno u svojoj kozi...

"Kada bi neki ljudi skočili sa visine svog ega, na visinu svoje inteligencije, poginuli bi"









38
poruka na forumu
2 21



post # 16 | 08.12.2013 , 8:05 PM

Na kraju se sve svodi na  pitanje, šta je ljubav? Kada bi smo tačno znali šta je to ljubav i mogli da je definišemo, znali bi i da li slabi i pod kojim uslovima. Postoje razne teorije, i mnogi pamtni ljudi su pokušali da je definišu, ali to je i dalje veoma nejasno.
   Mišljenja sam da se spoznaja ljubavi razlikuje od tipa do tipa osobe. Postoje  različiti tipovi ljudi po tom pitanju, od onih koji vezu posmatraju krajnje racionalno, i računaju koliko daju, a koliko dobijaju, do onih koji  na ljubav gledaju krajnje romantično i smatraju je večnom i neuništivom. Jasno je da veze različitih tipova ljudi, dovode do kratkotrajnih ljubavi, dok veze među istim tipovima mogu biti i doživotne.
   Ljubavi uglavnom prethodi period zaljubljenosti, u kojoj strast može da maskira bitne osobine karaktera. Zaljubljenost, kako je praksa pokazala, može da traje i do tri godine. Nakon tog perioda partneri počinju da jasno primećuju međusobno sve aspekte karaktera  i mogu da sagledaju sve mane i vrline partnera. Ako mogu da ga prihvate takvog kakav je, sa svim manama i vrlinama, bez želje da ga menjaju, popravljaju i prepravljaju prema svojim potrebama, to se može nazvati ljubavlju. Smatram da je osnova i najveći deo ljubavi, poštovanje. Mislim da se sve zdrave dugačke veze zasnivaju na poštovanju. Naravno postoje i nezdrave, zavisničke veze, koje nažalost, takođe traju. U tim vezama najčešće obe strane pate. Takve veze se često i tragično završavaju.
    U konkretnom primeru sa početka teme, svakako je u pitanju veliko poštovanje, stečeno dugogodišnjim zajedničkim životom, kao i navika na partnera. To sve može da bude značajno pojačano sećanjima na zajedničke lepe trenutke. Moglo bi se reći da je to ljubav.

Added (08.12.2013, 7:05 PM)
---------------------------------------------

Quote By_The_Way_
I ljubav i poštovanje. Jedno bez drugoga ne ide..

 
Poštovanje je sastavni, i najveći deo ljubavi.:)






Dusa od coveka :)
397
poruka na forumu
87 414



post # 17 | 17.02.2014 , 1:19 AM

Kada ste sa nekom osobom dugi niz godina, vase emocije prema toj osobi su tako reci  u porastu.
Tu je najverovatnije prisutno poštovanje, ali i ljubav.  Iz razloga što je ta osoba vama kompatibilna i vi na neki način preuzimate odgovornost. :)

"Being kind, loving and gentle is true meaning of life."



Forum » Međuljudski odnosi » Ljubav » Da li ljubav moze da ostari i izblijedi? (Da li nakon mnogo godina ona prelazi u neka druga osjećanja?)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: