Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: MarijanaBK1  
Forum » Obrazovanje » Nauka » Kako bi izgledala smrt u crnoj rupi?
Kako bi izgledala smrt u crnoj rupi?






978
poruka na forumu
107 1318



post # 1 | 08.09.2011 , 11:47 AM



Djelovanje zakona fizike u crnim rupama poprima tako ekstremne vrijednosti da nije čudno da potiče maštu i radoznalost ne samo znanstvenika, već i običnih ljudi.

U novom prilogu predstavljenom na FORA.tv-u, astrofizičar dr. Neil deGrasse Tyson, direktor planetarija Hayden u Američkom prirodoslovnom muzeju, pokušao je stoga objasniti kako bi izgledala smrt kada bi nas kojim slučajem usisala neka takva svemirska tvorevina.

Budući da je gravitacija crne rupe toliko velika da iz nje čak ni svjetlost, koja se kreće najvećom poznatom brzinom u svemiru, ne može pobjeći, naš pad u jednu od njih bio bi putovanje u jednom smjeru, što pak znači da nikada nikome ne bismo mogli ispričati ništa o našem ekstremnom iskustvu (ne bismo mogli čak ni poslati poruku), objasnio je DeGrasse Tyson.

No kada bi se to dogodilo, ne bismo umrli samo zato što bismo nestali u crnoj rupi, već i zato što bi gravitacija koja bi djelovala na naše noge bila veća od one koja bi djelovala na našu glavu. To vrijedi čak i kada stojimo na Zemlji, jer su naše noge bliže središtu planeta. Međutim, ovdje je ta razlika neznatna. S druge strane, crne rupe su tako male i guste da naša visina postaje značajna pa naše noge ubrzo počinju putovati puno brže od glave. Možda bi nam taj osjećaj u početku bio ugodan, kao kada se ujutro rastežemo - bila bi to svojevrsna kozmička joga. No s vremenom bi razvlačenje naraslo do te mjere da bi njegove sile nadjačale molekularne koje povezuju naše tijelo. U jednom trenutku pukli bismo i rastavili se u dva dijela, vjerojatno prvo pri dnu kralježnice. Budući da ispod struka ne postoje vitalni organi, čini se da bismo nakratko preživjeli – prije nego što bismo iskrvarili. U međuvremenu bi gravitacijske sile crne rupe sve više jačale te bi nastavile komadati dijelove našeg tijela.

No prema DeGrasse Tysonu, to čak nije najgore što bismo doživjeli! Naime, kako padamo u crnu rupu tkanje vremena-prostora se sužava, što znači da je prostor koji zauzimamo u njezinoj dubini uži od onoga na vrhu. Drugim riječima, dok nas razvlači, crna rupa nas istovremeno stišće i pretvara u špagete u procesu koji je za ovu potrebu nazvan 'špagetifikacijom'. 'U engleskom jeziku postoje različiti nazivi za različite vrste smrti: primjerice, ako nas netko ubije - ubojstvo, ako se sami ubijemo – samoubojstvo, a kad nas ubije struja - 'electrocution' (smrt od strujnog udara). Dodajte im još riječ 'špagetifikacija'', poručio je američki fizičar, a prenosi tportal.hr


Na vlastitu incijativu sam banovan ali vratio sam se...
Ako vas nesto zanima, obratite mi se putem privatnih poruka.
Ako mi planirate ostvati reputaciju, bilo pozitivnu ili negativnu sa pitanjem ili negodovanjem, uradite to ali me obavjestite putem poruke jer u 99% slucajeva to ne vidim...










15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 2 | 09.09.2011 , 1:24 AM

Zar ovo sto je ovaj chikica isprichao ama bash nikome ne deluje blentavo?
Ima mnogo rupa zbog kojih bi dao glavu,al ove kosmicke nista ne vrede...
smile

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?










poruka na forumu
REP OFF



post # 3 | 09.09.2011 , 7:00 AM

Smrtno za.ebana! biggrin








98
poruka na forumu
6 48



post # 4 | 09.09.2011 , 11:40 AM

ja mislim da bi to bilo vjecno tumaranje kroz vrijeme u kom ma koliko god da se ono mijenja nista se ne bi desavalo xaxaxaxaxa

Luka Cicmil (heruvim)







Par reči o sebi
4884
poruka na forumu
295 1518



post # 5 | 20.09.2011 , 4:57 PM

Quote (Niksicanin01)
ja mislim da bi to bilo vjecno tumaranje kroz vrijeme u kom ma koliko god da se ono mijenja nista se ne bi desavalo xaxaxaxaxa


Hahaha








2670
poruka na forumu
288 3086



post # 6 | 25.09.2011 , 6:56 PM

Uh pa nije fora, da me crna rupa odwuce, ako ja posle ne mogu nikome da se hwalim da sam bio u crnoj rupi. , . . nista od putowanja, raskidam ugowor sa turistickom agencijom. . . tongue . . . . jos cu postanem spageta o koma . . .a oduwek sam hteo da budem mali paradajz tongue axaxaxa. . .
. . . . . . . . . . . . . .

Salim se, Ja isto kao Niksi mislim da je to putovanje kroz wreme, koje u tom slucaju ne bi postojalo. . . tongue











749
poruka na forumu
12 67



post # 7 | 25.09.2011 , 11:26 PM

pa evo najbolje

udjes u crnu rupu i nestanes,najlakse,sigurno odletis u njenu guzu











2670
poruka na forumu
288 3086



post # 8 | 25.09.2011 , 11:36 PM

@SnikerS ti bi bas woleo da postanes spageta tongue











30
poruka na forumu
0 0



post # 9 | 01.10.2011 , 2:54 PM

snikers...objasnio si.... biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin

Force yourself, and you will be suprised what can you do...









2595
poruka na forumu
281 2890



post # 10 | 15.10.2011 , 3:56 PM

nerazumem ''Kako bi izgledala smrt u crnoj rupi?'' kad crna rupa nepostoji








428
poruka na forumu
70 648



post # 11 | 04.11.2011 , 10:53 PM

_Sweeper_, sveper postoji zar ti negledas televizor ? :P











2595
poruka na forumu
281 2890



post # 12 | 09.11.2011 , 10:05 PM

Quote (milospravicar)
_Sweeper_, sveper postoji zar ti negledas televizor ? :P


nepostoji to je nemoguce jer da je istina mi bi smo odavno bili gotovi








2963
poruka na forumu
797 10239



post # 13 | 25.11.2011 , 11:05 AM

Dace Bog da ne upadnem u neku crnu rupu... :D hahahaaha xD

:P



Forum » Obrazovanje » Nauka » Kako bi izgledala smrt u crnoj rupi?
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: