Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: MarijanaBK1  
Forum » Obrazovanje » Nauka » Otkrivena planeta sa klimom slicnom Zemljinoj
Otkrivena planeta sa klimom slicnom Zemljinoj






1320
poruka na forumu
133 2344



post # 1 | 05.10.2011 , 5:34 PM

Prvu planetu s umerenom klimom poput Zemljine koju je moguće podrobno proučiti otkrila je u orbiti daleke zvezde grupa astronoma.



Ovi naučnici tvrde da će metodi upotrebljeni za proučavanje novootkrivene planete biti od ključnog značaja za istraživanje svetova sličnih našem, koji se nalaze van Sunčevog sistema.

Novo nebesko telo, nazvano Corot-9b, samo je jedna od više od 400 egzoplaneta koje su otkrivene u orbitama drugih zvezda, ali je prva sa gotovo “zemaljskim” rasponom temperature, a da se može proučavati dok prolazi ispred sunca oko kojeg kruži.

"Ovo je egzoplaneta sa normalnom, umerenom klimom, nalik na desetine drugih nama poznatih egzoplaneta, ali prva čije karakteristike možemo podrobno da proučavamo", kazala je Kler Mutu iz tima astronoma Evropske južne opservatorije koja je došla do ovog otkrića.

"Predodređena je da postane kamen temeljac istraživanja egzoplaneta", istakla je Mutu, prenosi londonski “Indipendent”.

Corot-9b prolazi ispred svoje zvezde, udaljene 1.500 svetlosnih godina u sazvežđu Zmije, svakih 95 dana, i to "tranzitovanje" traje oko osam sati u toku kojih astronomi mogu da obave merenja kako njenog sastava tako i njene temperature koja se kreće od 20 do 160 stepeni Celzijusa.

"Corot-9b je prva egzoplaneta koja zaista podseća na planete iz našeg sunčevog sistema. Velika je kao Jupiter i ima orbitu sličnu Merkurovoj", kazao je Hans Deg, vođa istraživanja čiji su rezultati objavljeni u naučnom časopisu “Nejčer”.








3362
poruka na forumu
80 604



post # 2 | 05.10.2011 , 6:48 PM

Radovan_RSK, bravo za clanak..veoma zanimljiva prica.... biggrin

kako instalirati igru kako krekovati pc igru kako postaviti sliku na profil









1320
poruka na forumu
133 2344



post # 3 | 05.10.2011 , 6:51 PM

Drago mi je da ti se sviđa.. wink






Par reči o sebi
4884
poruka na forumu
295 1518



post # 4 | 16.10.2011 , 7:40 PM

Ima mnogo takvih planeta, a da su pogodne za život, bilo bi nekog na njima.








69
poruka na forumu
8 67



post # 5 | 20.01.2012 , 2:01 PM

mogli smos e preselit tamo ovdje na zemlji i onako postaje prenatrpano

Ako sam ti pomogao ili ti se sviđaju moji postovi POVEĆAJ MI REPUTACIJU ili pošalji POKLON :D

/´¯/)............(\¯`\
/....//........... ...\\....\
/....//............ ....\\....\
/´¯/..../´¯\.........../¯ `\....\¯`\
/./.../..../..../.|_......_| .\....\....\...\.\..
(.(....(....(..../.)..)..(..(. \....)....)....).)
\................\/.../....\. ..\/................/
\................. /........\................../
_____..)/.._______..)/..________..)/.._








velikoStopaloobdukcija uma
1098
poruka na forumu
755 2949



post # 6 | 15.06.2012 , 3:03 PM

taman,barem znam gde necu moci otici na odmor

studirati filozofiju smotaliteta travologije u rizlogiji je smjesno jer ja se bavim velikoStopaloobdukcijom uma i zato vas molim da obratite paznju kako se ponasate,hvala







Soldier of Jah Army
1208
poruka na forumu
551 3237



post # 7 | 22.07.2012 , 7:45 PM

intimenfrizuren, aj javi kad krenes idem i ja...idemo posaditi plantazu gore ti pones rakije i neke ukusne cigare ja cu sve ostalo :D lol

Be my love?



Forum » Obrazovanje » Nauka » Otkrivena planeta sa klimom slicnom Zemljinoj
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: