Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: MarijanaBK1  
Forum » Obrazovanje » Nauka » Higs cestice (...)
Higs cestice






2963
poruka na forumu
797 10239



post # 1 | 19.01.2012 , 12:02 PM

Fizičari Evropskog centra za nuklearno istraživanje CERN napravili su značajan korak ka pronalaženju dokaza o dugo traženim Higs česticama. Tokom sledeće godine očekuju još i više…

Zamislite da ste na žurci. Mnogo gostiju, na velikom prostoru… I odjednom se pročuje da je tu i neka slavna ličnost. Na mestu gde se navodno nalazi ta zvezda, odmah se skuplja mnogo ljudi i kako se glasina širi, dolazi do fenomena koji se može predstaviti upravo kao to kretanje ljudi. Tom slikom fizičari objašnjavaju takozvane Božje čestice ili Higs-bozoni. Međutim, te najmanje čestice, koje svoj materiji daju masu, još nisu pronađene. Ipak, naučnici su nedavno došli do novih zaključaka u vezi sa tim česticama.




O tome razgovaramo sa generalnim direktorom CERN-a, Rolfom Diterom Hojerom.

Gospodine Hojer, šta će se zapravo desiti ako ne pronađete Higs-bozone?

Rolf-Diter Hojer, generalni direktor CERN-aRolf-Diter Hojer, generalni direktor CERN-aHojer: Ako ih ne pronađemo, onda ćemo shvatiti da nam nedostaje poslednji, važan deo slagalice onoga što zovemo ’standardni model’, dakle, upravo ti Higs-bozoni. Ova je ’zver’ odgovorna za davanje mase elementarnim česticama i to će nam nedostajati. To bi bio prvi put da otkrijemo jednu zaista veliku rupu u ovom standardnom modelu i onda ćemo tu rupu morati da popunimo nečim drugim, nekim drugim mehanizmom koji ima isto dejstvo kao Higs-bozoni.“


Znači li to da su onda i sve teorije na kojima trenutno počiva nukleralna fizika bezvredne?

- Ne. Mnogo ljudi ima i druge teorije, ali ona koja trenutno najbolje odgovara je Higs-bozon i zato ih tako očajnički tražimo, jer sve znamo o toj ’zveri’, znamo sve njene karakteristike, samo još ne znamo da li postoji.“


Nedavno ste objavili neke nove rezultate. Koliko ste bliže pronalaženju čestica?

- Napravili smo veliki korak napred, zaista smo postigli dve velike stvari ove godine. Prvo, suzili smo ’prostor’ na kojem bi se mogle nalaziti te čestice, ta ’slavna ličnost’ s početka priče. I drugo, sproveli smo eksperimente i otkrili pravac u kome bi trebalo tražiti Higs-bozone. Potrebno nam je još dosta podataka koje ćemo sakupljati naredne godine. Tako smo dakle ove godine zver pod A - fokusirali i pod B - pronašli prve tragove.“


Ili će se do kraja 2012 pronaći Higs-bozoni ili će se utvrditi da oni ne postoje Ili će se do kraja 2012 pronaći Higs-bozoni ili će se utvrditi da oni ne postoje Mislite li da ćete na kraju dođi do 100 posto sigurnog otkrića?

- Da. Do kraja naredne godine imaćemo otkriće – ili ćemo pronaći Higs-bozone ili ćemo utvrditi da ne postoje.“

Akcelerator čestica je ogromna mašina, koja je takođe bila veoma skupa. U kojoj meri ste primorani na uspeh?

- Kada se bavite istraživanjem, pre svega je važno da uređaji za koje je trebalo 20 godina da se osmisle i izgrade, na kraju i funkcionišu. Svih ovih godina i eksperimenti i akcelerator su radili sasvim dobro. Oni su moje predviđanje, moje obećanje o broju sudara za ovu godinu prebacili i to za faktor 5. Mislim da je sve prošlo fantastično ove godine i da je sve to bio ogroman uspeh, Da li smo primorani na uspeh? Da! Hoćemo da otkrijemo nešto novo i mi ćemo ili pronaći Higs-bozone ili ćemo utvrditi da ne postoje i to je fantastično.“


Šta će se sada dešavati u ovom istraživačkom centru?

U sledeća dva do tri meseca akcelaerator neće biti u pogonu. Kao i svakom automobilu, potrebna mu je faza održavanja. U sledećem periodu naučnici će raditi na podacima prikupljenim tokom dosadašnjih istraživanja. Nakon toga, od sredine marta, prikupljaćemo nove podatke i onda, naravno, vrlo napeto iščekivati da vidimo kuda će nas ti podaci odvesti i kako će se analiza dalje razvijati. Recimo to ovako: jedan od seminara o tome bio je zakazan za 14 časova, a prvi slušaoci su se u sali pojavili još u 8:30 jer je naša sala mala. Po tome možete oceniti kako napeto i interesantno je trenutno kod nas u laboratoriji.“


Džinovski akcelerator u CERN-uDžinovski akcelerator u CERN-uI kada na kraju identifikujete Higs-bozone, šta ćemo zapravo znati u tom momentu?

- Potvrdićemo takozvani standardni model fizike elementarnih čestica. Onda imamo jednu zatvorenu konstrukciju, model koji opisuje četiri do pet odsto materije i gustine energije u univerzumu; 95,96 procenata su tamna materija i tamna energija, od toga je četvrtina tamna materija i tri četvrtine tamna energija. To je ono što univerzum tera da se širi. Dakle, mi moramo da proučimo, shvatimo još 96 odsto materije i gustine energije univerzuma. Imamo još mnogo, mnogo posla u narednih 20 godina. Toliko dugo želimo i da koristimo ovaj akcelerator.“


Fajlovi: 5652322.jpg (24.3 Kb)

Poruku je menjao/la Deki87 - Cetvrtak, 19.01.2012, 12:05 PM

:P









2670
poruka na forumu
288 3086



post # 2 | 09.02.2012 , 7:09 AM

Ja nista nisam razumeo ovaj tekst, o cemu se ovde u opste radi? Sta je uopste to "Higs bozone", cemu sluzi?











576
poruka na forumu
34 295



post # 3 | 11.03.2012 , 10:54 PM

Cuo sam i citao o tome i receno je da kada se to otkrije (a nadamo se da hoce) morace hemijski period da se promeni :(

>>> NEMAM LEVU CIPELU <<<



Forum » Obrazovanje » Nauka » Higs cestice (...)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: