Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 3 of 3
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
Forum moderator: MarijanaBK1  
Forum » Obrazovanje » Istorija » Vuk Brankovic - izdajica ili...
Vuk Brankovic - izdajica ili...






37
poruka na forumu
64 144



post # 41 | 30.10.2012 , 2:57 AM

Вук Бранковић није био издајица и то сваки Србин зна. Прави Србин. Он је имао најелитнију војску у Србији у то време. Сваки његов војник је био висок бар 2 метра. И носио је оклоп такав да су му се само очи могле видети. Значи имао је бар 30 кг метала на себи, и сад замисли да паднеш с коња са 30 кг метала на себи.. па довољно је да упаднеш у поток и да се удавиш. Да не дужим, БУК БРАНКОВИЋ НИЈЕ БИО ИЗДАЈИЦА. Ето, укратко о томе.








400
poruka na forumu
56 795



post # 42 | 30.10.2012 , 3:09 AM

On se jednostavno povukao sa njegovom sicusnom vojskom, kako bi obavestio narod kolika je sila Turaka, i kako bi organizovao svoju veliku vojsku, ali to se kao i u partizanskim ratovima i svim ratovima vodilo kao dezerteri i izdajice, bog ce ga znati.

When you wanna succeed as bad as you wanna breathe, you will successful!







Smiley
654
poruka na forumu
586 3137



post # 43 | 30.10.2012 , 4:59 AM

Pa i po istoriji Vuk nije bio izdajnik,cak i je i posle boja nastavio da vodi rat sa Turcima...I valjda ga je kasnije neki Turski car zarobio i bacio zatocenistvo posle kojeg je on preminuo...

On je po pjesmama,prepricavanju naroda ispao izdajica,vjerovatno zbog toga zato sto je preziveo....

S druge strane ima i ta druga prica (koju sam vec video da su naveli na forumu isto kao i ovo prvo) ono sto je ispricao Jovan Deretic.... Da je Vuk Brankovic,imao elitne konjanike i jednu od najelitnijih vojski u to vreme,i da nakon Kosovske bitke (koja je bila dobijena),on se pridruzio Kralja Tvrtka armiji i krenuo ka Bosni,a ostali velikani na celu sa Knezom Lazarom bivaju pronadjeni od strane Bajazita i tu pogubljeni itd itd...

Nismo se tražili, samo smo se našli... A sada tako nađeni kao da se opet tražimo. Možda je to smisao ljubavi, ta lepota neizvesnosti... Čekanje na nedočekano, nadati se u beznađu, grliti se bez zagrljaja, ljubiti se bez poljubaca, prožimati se u mislima... I spoznaja da smo tu negde. Tako blizu a tako daleko...







Mallena
1779
poruka na forumu
960 7696



post # 44 | 27.02.2013 , 0:36 AM

Jeste.. u kosovskoj legendi koja je LEGENDA! Ne istina, istorija,...

"Ne režite mi krila, ja ipak znam da letim tamo gdje se najteže leti, po realnosti!"









3460
poruka na forumu
141 1063



post # 45 | 04.03.2013 , 11:03 AM

Svaki Srbin zna da Vuk Brankovic nije izdao Lazara!!! :D

♥KADA JE TESKO UVEK SE SETIM ZVEZDA JE NAJBOLJA NA PLANETI♥







velikoStopaloobdukcija uma
1098
poruka na forumu
755 2949



post # 46 | 04.03.2013 , 4:09 PM

ja mislim da je Vuk Brankovic bio Vojislav Voja Brajovic

studirati filozofiju smotaliteta travologije u rizlogiji je smjesno jer ja se bavim velikoStopaloobdukcijom uma i zato vas molim da obratite paznju kako se ponasate,hvala









52
poruka na forumu
6 94



post # 47 | 05.03.2013 , 8:56 PM

Vuk Brankovic nije bio izdajnik, po mom misljenju. A misljenje zasnivam na osnovu promisljanja o istorijskim cinjenicama(bar onim dostupnim). E sad, sve istorijske cinjenice se mogu tumaciti i ovako i onako, tako da apsolutna istina mozda ni ne postoji.

Vuk Brankovic je bio osmanskom zarobljenistvu, posle kosovske bitke kazu neki osmanski izvori. Sama ta cinjenica po mom misljenju je dovoljna da sa njega skine zig izdajnika. Ako vec trazimo sitnicavo po ulozi Vuka Brankovica, vezano za samu kosovsku bitku.  Zasto bi Osmanlije odmah nakon bitke odvele u zarobljenistvo nekog ko im je navodno 'pomogao da bitku dobiju'(tako ispada kada se slusaju guslarske epske pesme o 'izdaji Vuka Brankovica', ispada kao da je on 'pomogao Osmanlijama da dobiju kosvku bitku'). Iako, sama kosovks bitka zapravo nije omogucila Osmanlijama konkretan rezultat, nisu zauzeli teritoriju Srbije. Neki kazu zbog pobune koje je bas u to vreme izbila u pogranicnim anadolskim krajevima, pa je Bajazid morao hitno nazad da smiruje pobunu. Ko zna, uglavnom kosovska bitka jeste znatno oslabila Srbiju i primorala je na vazalni odnos ali nije ostala bez drzavnosti. Kao sto ni Vuk nije 'izdao' Lazara, vec je odveden u osmansko zarobljenistvo. Prvi put kada je pusten iz ropstva 1390  posle kosovske bitke, kao oblasni gospodar Kosova bio osmanski vazal, pa sta? Neki kazu:'aha eto izdajnika bio je turski vazal'.

Pa Cela tadasnja Srbija je 1390 postala vazalna, i to odlukom drzavnog sabora. Dakle odluku je doneo drzavni organ, uz saglasnost i najvisih crkvenih vlasti. U boju kod Nikopolja 1396 srpska vojska je ucestvovala protiv hriscanskih krstasa, na strani Osmanlija, i sa cuvenom oklopnom konjicom bila veoma zapazena. Kao i u boju kod Ankare(Angore) recimo 1402, protiv Tamerlanovih Mongola, opet na strani Osmanlija. I sad da li to znaci da je cela srpska drzava i vojska od 1390-1404(dokle je trajao period prvog vazalnog statusa prema Osmanlijama) bila 'izdajnicka'? Po mom misljenju, ne. Pa zasto bi onda taj zig izdajnika bio na Vuku Branovicu. Vazalstvo je bilo normalna, regularna uobicajena pojava u srednjem veku. Medju Svim drzavama. Znalo se pravilo: onaj koji je slabiji prihvata vazalni odnos prema jacem. I to je to.

Osim toga, cesto se zaboravlja, da Vuk nije bas bio poslusan vazal pa je osmanski sultan Bajazid bio nezadovoljan njegovim nacinom izvrsavanja vazalnih odnosa(nakon sto je prvi put pusten iz zarobljenistva). Taj sukob je kulminirao bas u vreme bitke kod Nikopolja kada je Vuk pokusao na svoju ruku da se stavi na stranu hriscanske koalicije, da nastavi borbu protiv Osmanlija. Ali kako su Osmanlije odnele pobedu kod Nikopolja, to je doprinelo da oblast Kosova i delovi Makedonije(kojima je u tom momentu Vuk upravljao) padnu pod osmansku vlast a njega po drugi put odvode u zarobljenistvo. Iz kojeg se vise nikad nije vratio, umro je 1397.

I ovaj podatak po mom misljenju, ukazuje da Vuk Brankovic nije zasluzio da nosi zig izdajnika. Opet kazem, ako je uopste moguce govoriti o nekoj cistoj podeli na 'patriote' i 'izdajnike' u periodu srednjeg veka, kada su svi stalno prelazili sa jedne strane na drugu, stupali u vazalne odnose, u saveze, mutilo se na sve strane. Narodne pesme, epska poezija, to se ne moze uzeti kao ozbiljan i validan izvor informacija.

Dodao bih jos nesto...sto sam vec gre pomenuo, posle kosovske bitke 1389, tadasnja moravska Srbija kneza Lazara(koji je poginuo), nije pala pod osmansku okupaciju. Vazalni odnos koji je uspostavljen jednom vrstom medjdrzavnog sporazuma 1390, garantovao je da Srbija zadrzi svoju vlast, svoju upravu, organe vlasti(modernim recnikom receno), svoju vojsku, svoj novac, i svoju tadasnju teritoriju. Osmanska vojska Nije ulazila na teritoriju Srbije. Srbija je priznala vrhovnu vlast sultana i placanje godisnjeg poreza, kao i slanje vojske na strani Osmanlija.  Kao i svi osmanski vazali uostalom. Al  za uzvrat zadrzavala je povoljniji vazalni odnos: svoju potpunu unutrasnju i delemicno spoljasnju samostalnost(naime mogla je uz saglasnost sultana zakljucivati i neke ugovore sa drugim drzavama).

Tako da ljudi cesto grese kada kosovsku bitku tumace kao 'kraj srpske srednjovekovne drzavnosti'. Mislim da takvo tumacenje nije tacno. Pravi kraj dogodio se dosta kasnije, 1459, kada je grad Smederevo(tadasnja prestonica Despotovine) pao, i kada je osmanska vojska usla na teritoriju Srbije.


Poruku je menjao/la MrBeen - Utorak, 05.03.2013, 9:28 PM






Soldier of Jah Army
1208
poruka na forumu
551 3237



post # 48 | 05.03.2013 , 9:05 PM

ma obilic je pi*** ne kupuje vutru,ma ni rizlu nece da kupi lol

Be my love?









35
poruka na forumu
1 18



post # 49 | 09.03.2013 , 2:16 PM

Ovako Vuk Brankovic nije izdajica.Posle Kosovskog boja on se povukao i idalje je pruzao otpor
Ali ljudi nisu mogli da prihvate poraz na kosovskom boju pa su trazili nekoga da ga predstave kao kukavicu
Mnogo toga u vezi sa Kosovskim bojem je izmisljeno,nije samo Vuk Brankovic...








86
poruka na forumu
4 44



post # 50 | 21.04.2013 , 7:46 PM

JahRastafarI93, Obilicu ima li te trave
Ima ima k***c Lazare,Turci sve popuse,za Srbe nema ni dzoint da ostane :)
AHAHHAHHAHAHAHHAH xD











1291
poruka na forumu
106 1817



post # 51 | 21.04.2013 , 8:37 PM

Mr_Nexofftopic off topic

1.Pre postavljanja komentara procitajte Pravila Foruma!
2.Koristite pretragu pre otvaranja nove teme!
3.Pogledajte moje opise igara ovde.

Did I ever tell you the definition of insanity !?








Mallena
1779
poruka na forumu
960 7696



post # 52 | 22.04.2013 , 8:51 AM


"Ne režite mi krila, ja ipak znam da letim tamo gdje se najteže leti, po realnosti!"









1291
poruka na forumu
106 1817



post # 53 | 23.04.2013 , 7:08 AM

„Najveći srpski izdajnik“ je u stvari najveći srpski spasilac. Da čovek nije povukao deo vojske s bojišta i vratio se kući, ti bi se danas zvao Hakan Šukur, slušao bi himnu „İstiklâl Marşı“ i navijao bi za Fenerbahče il’ Galatasaraj.

1.Pre postavljanja komentara procitajte Pravila Foruma!
2.Koristite pretragu pre otvaranja nove teme!
3.Pogledajte moje opise igara ovde.

Did I ever tell you the definition of insanity !?




Forum » Obrazovanje » Istorija » Vuk Brankovic - izdajica ili...
  • Page 3 of 3
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
Search: