Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: MarijanaBK1  
Forum » Obrazovanje » Istorija » Milunka Savic (...)
Milunka Savic






507
poruka na forumu
25 327



post # 1 | 14.11.2011 , 4:06 PM

Milunka Savić bila je podnarednik u 2. puku i srpska heroina Prvog svetskog rata. Ranjavana je u borbama devet puta.

Rođena 1888. godine u selu Koprivnici kod Raške, Milunka Savić se u balkanskim ratovima 1912. i 1913. godine borila kao dobrovoljac. U Prvom svetskom ratu se naročito istakla kao bombaš u Kolubarskoj bici. Tu je, za višestruko herojstvo, dobila Karađorđevu zvezdu sa mačevima.

Dobila je mnoga, i najviša, odlikovanja, među kojima i dva francuska ordena Legije časti i medalju Miloš Obilić. Jedina je žena u svetu koja je odlikovana francuskim oredenom Ratni krst sa zlatnom palmom.

Nakon Prvog svetskog rata, zanemarena i od svih napuštena, penziju je, radeći 20 godina kao pomoćno osoblje, stekla u Državnoj hipotekarnoj banci. Ipak, odbila je ponudu da se preseli u Francusku i da dobija francusku vojnu penziju. Umesto toga, ona će izabrati da živi u Beogradu, ali ljudi su brzo zaboravili njene zasluge.

Za vreme Drugog svetskog rata 10 meseci je zatočena u logoru Banjica. Prethodno naočigled dece biva pretučena. Posebno promenom politike sa dolaskom Tita pada opet u zaborav, tada se ona definitivno smatra za nepoželjnu osobu u svojoj sopstvenoj zemlji i biva primorana da živi život preživljavajući kao čistačica. Zbog pritužbi građana Beograda i jednog novinskog teksta koji je uzburkao javnost grad se smilovao i dodelio joj mali stan u kome je živela do svoje smrti 1973.

Bez obzira na rasnu,nacionalnu i politicku pripadnost ovakva zena ne treba da ode u zaborav a otisla je...
Sta vi mislite....DA LI NISU BILI SPREMNI DA PRIHVATE DA JE ZENA HEROJ?








1005
poruka na forumu
49 230



post # 2 | 14.11.2011 , 7:49 PM

U 8.razredu sam ucio o njoj.Bila je bombasica i jednom kada su joj dali bombu da se okusa pred francuskim generalima promasila je metu za samo 8mm(ali ipak je razbila metu ekisplozijom koju je nacinila bomba).Kada je dosao Titio na vlast poceli su,valjda,da je mrze zbog toga sto su joj urucili poziv da prisustvuje nekom svecanom prijemu i svecanoj veceri a ona je odbila zbog toga sto su dolazili izaslanici iz neke zemlje s kojom se ona prethodno borila.

Twitter: https://twitter.com/marestrpc









4290
poruka na forumu
228 2087



post # 3 | 29.11.2011 , 11:04 AM

Quote (larisa)
DA LI NISU BILI SPREMNI DA PRIHVATE DA JE ZENA HEROJ?

Da, baš to mislim.
Žena heroj? Ne pije vodu ni danas a kamoli tada.
Tužno ali tako je.
Svaka joj čast!
Evo ti si je spomenula i mi smo dali mali doprinos da se ona ne zaboravi :)








2963
poruka na forumu
797 10239



post # 4 | 29.11.2011 , 12:32 PM

Quote (Marija_Nikola)
Da, baš to mislim.
Žena heroj? Ne pije vodu ni danas a kamoli tada.
Tužno ali tako je.
Svaka joj čast!
Evo ti si je spomenula i mi smo dali mali doprinos da se ona ne zaboravi


Slazem se sa Marija-Nikola... Svaka joj cast!!!

:P









843
poruka na forumu
234 2303



post # 5 | 29.11.2011 , 3:52 PM

Iskreno nisam ni znao ko je zena......svaka joj cast...


Forum » Obrazovanje » Istorija » Milunka Savic (...)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: