Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 2 of 2
  • «
  • 1
  • 2
Forum moderator: MarijanaBK1  
Forum » Obrazovanje » Istorija » Poreklo vaseg prezimena
Poreklo vaseg prezimena






10395
poruka na forumu
4891 18209



post # 21 | 10.02.2012 , 3:05 PM

Quote (voja19)
Bravo Tanja... Znaš ti dosta... Tačno je to za Bojana Krkića... Njegov deda i sad živi u Paraćinu (i ja sam iz Paraćina) i mogu da vas upoznam sa njim ako hoćete... Ali ja mislim da je i dalje u Barsi...

Pa ti si iz Paracina? :o Bas mi je drago, nisam znala, pa mi smo komsije. :) A to za upoznavanje, pa sta znam, ipak smo mi neki dalji rod... ;) A Bojan, ne igra vise za Barsu, u Romi je sad... yes






Acta NoN Verba / Djela ne riječi.
7673
poruka na forumu
1498 10468



post # 22 | 10.02.2012 , 3:21 PM

Neznam detalje samo znam da je grad Mostar :D

http://www.extracafe.rs/avatar/22/679664.jpg
http://www.extracafe.rs/avatar/87/050459.jpg

My Father was always in a good spirits,
he loved Football. It makes me a bit
sad because if he could enjoy seeing
me now, what I have achivet, that
would be a hight in his life.

BUT I AM SURE THAT
HE WATCHES OVER ME
FROM ABOVE.

CRISTIANO RONALDO ➐










317
poruka na forumu
37 72



post # 23 | 10.02.2012 , 7:04 PM

nemam pojma nista o prezimenu.. :(








1
poruka na forumu
0 0



post # 24 | 12.02.2012 , 0:23 AM

Моја покојна баба је из фамилије Кркић из Ћићевца. Постоје у Ћићевцу, колико знам, две фамилије, а које су , опет, у далеком сродству. Моји су они са брдашца. Причала ми је да су се, по причању, презивали друкчије, рекла ми је и презиме али није била сигурна - заборавио сам, али неко од најчешћих српских презимена. Рекла је да је тај предак, по причању, могао много да поједе, па су на неком слављу гости привикали види ал крка, види ал крка, тако је прозван Крка, а од њега су постали Кркићи.








10395
poruka na forumu
4891 18209



post # 25 | 12.02.2012 , 1:48 AM

Наутилус, zanimljivo... Ja se prezivam Krkic. A ovo kako je Krka dobio ime nisam znala. :)








57
poruka na forumu
2 45



post # 26 | 12.02.2012 , 2:12 AM

Porijeklo svoga prezimena znam, prvi put se spominje oko 1426 godine, tuda nekud, par godina gore dole, i prvi put se spominje dubrovacki trgovac, i o njemu se nesto govori, a uglavnom da se moje prezime utvrdilo.
Znam da ovo moje prezime se nalazi u svim drzavama ExYu, ali za sada neka ostane skriveno, moji prezimenjani su poznati u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, i istakli su se u mnogim granama nauke, politike i ekonomije....... :D

MK4









2462
poruka na forumu
299 2356



post # 27 | 16.02.2012 , 10:13 AM

Ivkovići su se u 11 veku doselili iz Tesalije, u Grčkoj, u Crnu Goru. Odatle su se neki Ivkovići doselili na Bijelu Rudinu kod Bileжe(BiH), gde se razvila čuvena i bogata loza Ivkovića. Na Bijelim Rudinama i dan danas ceo se jedan kraj zove Ivkovina. Tamo se nalazi nadgrobni krst Ivelje Ivkovića koji se živ vratio iz Kosovskog boja 1389 godine. Najstariji Ivković koji se spominje u Dubrovačkim zapisima je Radič Ivković koji je uzeo 1435 godine na zajam 75 zlatnih dukata. Sa Bijele Rudine oko 1700 godine odlaze zato što su optuženi da su ubili Turčina. Samo je jedan brat koji je bio u planini kod ovaca ostao tamo i od njega potiču Bilećki Ivkovići. Risto Ivković sa braćom odatle dolazi u Donji Drežanj, i tu njihovi potomci žive već duћe od tri veka. Svi Ivkovići koji su pravoslavci slave Svetog Nikolu. Odatle su se raseljavali u razne krajeve kao na primer u Sinj(Dalmacija), Gorski Kotar i selo Dubrave(Hrvatska), Prozor i Jablanica(BiH). Teški istorijski i politički uslovi su mnoge familije Ivkovića doveli u situaciju da promene veru, ali prezime nisu menjali, što znači da su poštovali svoje prezime i da je ono važnije od verske pripadnosti, koja u našim krajevima diktira i nacionalnu pripadnost.








15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 28 | 16.02.2012 , 10:50 AM

Quote (By_The_Way_)
Najstariji Ivković koji se spominje u Dubrovačkim zapisima je Radič Ivković koji je uzeo 1435 godine na zajam 75 zlatnih dukata.


Ih od ovoga sam ja direktni potomak...
O askurdjele mili,jos se nismo razduzili...
Malo sale ,sve je tacno,prezimenjakinjo,al sam ja cuo i neku legendu koja je ispisana na stranici pre ove...
Procitaj... cao

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?









1
poruka na forumu
0 0



post # 29 | 19.02.2012 , 1:48 AM

evo da ja nesto kazem...moje prezime nesic je najstarije u mom kraju i poznatiji...koliko puta sam trazio o rodoslovu i saznao sam da su moji preci ziveli negde u bosnoj pa su zbog rata protiv turske i vere islama pobegli mozda na kosovo a kasnije u jugoistocnu srbiju gde sam ja tu i moji pradedovi... i naravno znaci oko 300 godine postojanja prezimena nesic.. onda balkanski ratovi,prvi i drugi svetski rat .. poginulo je dva ili vise clanova muskaraca.. moj pradeda je imao oca koji je imao 3 sina i dve kceri a samo dva sina su imali muske clanove a ostali zenske i onda problemi kasnije sto nisu mogli praviti decu.. i tako sam ja poslednji potomak..








576
poruka na forumu
34 295



post # 30 | 19.02.2012 , 3:21 PM

Neki tamo MILE I BRAT MU PANTO (ozbiljan sam) Doselili se bog zna odakle i tu u kraju su rekli ovo brdo je moje a ovo tvoje i tako su na jednom kraju Pantovici a na drugom Milovici inace rodjaci smo kao neki e sad moi pra pra pra pra pra pra pra pra pra djedovi tu nasli da postave kucu i valjda tako dobili prazime Milovic xD

>>> NEMAM LEVU CIPELU <<<









979
poruka na forumu
107 551



post # 31 | 19.02.2012 , 6:42 PM

Nemam pojma i nisam se tim bas puno zamarao niti zelim :) bitno je da se meni svidja sta moram znat ko mi je 50 koljeno ;p










Mallena
1779
poruka na forumu
960 7696



post # 32 | 06.05.2012 , 9:42 PM

Ako nekog zanim aporijeklo prezimena, nek mi napise prezime i slavu, sve cu mu istraziti..

To smo radili iz jednog premeta na fakultetu pa imam 25 kilograma papira iz toga)..

"Ne režite mi krila, ja ipak znam da letim tamo gdje se najteže leti, po realnosti!"









526
poruka na forumu
339 4044



post # 33 | 06.05.2012 , 9:56 PM

neznam msm da iz jednog sela orahoviva nezna se :D








1291
poruka na forumu
106 1817



post # 34 | 07.05.2012 , 0:24 AM

Moje prezime je Stefanovic neznam mnista posebno o tome, al eto isto je kao kod Vuka Stefanovica Karadzica :)

1.Pre postavljanja komentara procitajte Pravila Foruma!
2.Koristite pretragu pre otvaranja nove teme!
3.Pogledajte moje opise igara ovde.

Did I ever tell you the definition of insanity !?










348
poruka na forumu
103 726



post # 35 | 07.05.2012 , 1:19 PM

Uvek sam se to pitala, ali nikad necu da saznam jer mi je pradeda bio siroce. Trebali smo da se prezivamo Djurdjevic po njegovog nekog predaka, ali su nekako to mutirali u Djordjevic. Da budem iskrena, ne bih ja to puno cackala, svasta moz da izadje, ne pustam ja mecku iz pecine :D

Noli turbare circulos meos!
- Archimedes










190
poruka na forumu
13 216



post # 36 | 04.07.2012 , 12:11 PM

Tadić, u Pivi: Smriječno, matično, potomci Tadije Branilovića (od polovine 16. v.), Magudi, Plužine, Seljani. Od njih su u: Ustikolina (uz Drinu), Vrhu Prače (Podromanija), Vrbnom (Anđelići), Zazvođu, Đedićima i Dobočanima (Trebinje). Odande jedni u: Nikšić i susjedno Gornje Polje (oko 1840. god.). U Đedićima, od Tadića jesu Đedić i Sparavalo, Kotoru, Budvi, u Srbiji: od Tadića u Valjevu, Beogradu, Soko Banji, Užicu, Dragocvetu, Beloj Palanci, Kučevu. Oko 1700. god. neki Tadija (od Tadića iz Pive) kasnije kao: Tadić u Azbukovici i Drljačama, uz Drinu, od kojih su u Kelnu (Njemačka), Ljuboviji, Malom Zvorniku, Kostajniku (Krupanj), Šapcu, Skoplju (Makedonija); u Koljanini kod Vrljike u Cetinjskoj krajini, u gornjem slivu Cetine, porijeklom su iz Hercegovine ili Crne Gore; U Starom gradu Hvar, porijeklom su iz Hercegovine, granično Crnoj Gori, došli kao pravoslavci; Krtova kod Lukavice (Bosna), porijeklom od nekuda iz Crne Gore; Amajlije i Janja kod Bijeljine, odnekuda iz Crne Gore; Podrilje (Vinkovci), kao: Antić doseljenici od Pljevalja
Tadići iz Pive (Smriječna, Stabna), starosedeoci.Samo sto je na bosanskom al nema veze sve se razume ;)








3460
poruka na forumu
141 1063



post # 37 | 04.03.2013 , 11:06 AM

Презиме Ристић веома је често код Срба. Како пишу Мр Радомир Д. Ракић и Вера Станисављевић-Ракић, Ристића има много и нису сродни, јер њихово презиме потиче од патронимика (имена родоначелника) Риста/Ристе, личног имена које се јавља у многим крајевима. И само летимичан преглед литературе казује да је ово презиме у јужнијим крајевима бивше Југославије, па и Балкана, учесталије него многа друга.

Тако је јер се име Риста највише среће у Македонији, на Косову и Метохији, као и јужној Србији, у Врању и околним местима. То значи да су Ристићи, макар и разнородни, да је пореклом управо из ових области у којима се срећу, можда и истог корена, Ристовићи, Ристевци/Ристовци, Ристовски/Ристевски, Ристеви. Неки су можда настали од хипокористика Ристан, Ристановић и сличних. :)

♥KADA JE TESKO UVEK SE SETIM ZVEZDA JE NAJBOLJA NA PLANETI♥









85
poruka na forumu
7 30



post # 38 | 07.12.2013 , 6:06 PM

Uhh i ja sam trazila poreklo mog prezimena, ali mislim da je iz zapadne Srbije. Tacnije iz Uzovnice blizu Ljubovije, posto su tamo bili Djurdjici, pa smo izmenili u Djordjevice.

sanjchy905



Forum » Obrazovanje » Istorija » Poreklo vaseg prezimena
  • Page 2 of 2
  • «
  • 1
  • 2
Search: