Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: MarijanaBK1  
Forum » Obrazovanje » Istorija » Sava Savanovic
Sava Savanovic






381
poruka na forumu
24 281



post # 1 | 09.05.2012 , 7:21 PM



Sava Savanović je lik iz priče Milovana Glišića (1847–1908) „Posle devedeset godina” u kome je on predstavljen kao vampir po legendi koja se priča u ovom kraju.

Legenda

Po toj legendi, veruje se da je seljak Sava Savanović iz tog kraja, posle svoje smrti živio u staroj vodenici u selu Zarožje, u opštini Bajina Bašta.[1] Legenda govori da je kao „vampir“ ubijao i pio krv ljudi koji bi došli da melju žito. Iako se on pominje kao prvi srpski vampir, često se sa kao prvi srpski pominje i Petar Blagojević iz Velikog Gradišta, koji je umro 1724. godine, koji je u svoje vrijeme dospio i u centar evropske pažnje.



Mlin

Posljednjih nekoliko decenija, mlin Save Savanovića je u vlasništvu porodice Jagodići i često se naziva „Jagodića vodenica“.[1] Radila je do kasnih 1950ih kad je zatvorena i ugašena. Vodenica privlači posjetioce, ali stanovnici sela još nisu uspjeli da od mlina naprave uspješno turističko odredište.

Uticaj na kulturu

Lik Save Savanovića se spominje u priči Milovana Glišića „Posle devedeset godina“ i u srpskom horor filmu „Leptirica“ iz 1973. godine, koji je inspirisan Glišićevom pričom, kao i u knjizi „Strah i njegov sluga“ Mirjane Novaković.


SrB-IjA-KiNg*









2462
poruka na forumu
299 2356



post # 2 | 09.05.2012 , 7:37 PM

Čitala sam jednu knjigu i saznala za Savu Savanovića. Potražila sam malo više i dosta mi se dopala ta priča. A onda sam pogledala film. Zanimaju me ovakve stvari jer su dosta zanimljive. :)








190
poruka na forumu
13 216



post # 3 | 04.07.2012 , 12:26 PM

Gledo sam leptiricu ali nes neverujem u njega


Forum » Obrazovanje » Istorija » Sava Savanovic
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: