Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: MarijanaBK1  
Forum » Obrazovanje » Priroda i ekologija » Zastita prirode! (Ekologija...)
Zastita prirode!






896
poruka na forumu
89 981



post # 1 | 10.12.2012 , 11:49 PM

Zaštita prirode je očuvanje i pažljivo korišćenje prirodnih rerursa (bogatstva) Zemlje, kao što su životinje, biljke i fosilna goriva.

Zaštitari pokušavaju da nađu ravnotežu izmedju potreba čovečanstva i brige o okolini. Danas na planeti živi preko 6 milijardi ljudi i svima je potrebna zemlja na kojoj će živeti, hrana koju će jesti i gorivo za proizvodnju energije. Bez odgovarajuće brige staništa mogu biti uništena, resursi iskorišćeni, a Zemlja oštećena.

Globalna svest

Neki problemi zaštite su lokalni, kao što je obaranje starog stabla hrasta radi probijanja trase za novi put. Drugi kao što je reciklaža, štednja energije i spasavanje životinjskih vrsta od isčezavanja, briga su čitavog sveta. Godine 1992. sastali su se vodeći stručnjaci sveta u Brazilu da sačine prvi globalni akcioni plan za spasavanje planete. Jedan od predstavljenih planova, koji treba da podstakne ljude da prestanu uništavati staništa, sečom drveća i isušivanjem močvara-je ideja "dugovanja za prirodom". To znači da se siromašnijim zemljma otpisuju neki od njihovih međunarodnih dugova, a one u zamenu za to izdvajaju područja za zaštitu.

Suočavanje s iščezavanjem

Čak 100 retkih biljaka i životinja nestaje s lica zemlje svaki dan - mnogo više no što je izumrlo dinosaurusa pre 65 miliona godina. Tigar, nosorog, azijski snežni leopard, pa čak i neke vrste insekata, u opasnosti su da zauvek nestanu. Poslednjih nekoliko stotina planinskih gorila žive uz granicu Ruande, Ugande i Zaira, u Africi. Njihov dom, tropske vlažne šume uništavani su radi dobijanja drveta i poljoprivrednog zemljišta, a gorile su lovili gladni meštani.

Prirodne rezerve

Najbolji način da se zaštite divlje biljke i životinje je očuvanje celog staništa u okviru nacionalnog parka. Zoološki vrtovi takođe mogu pomoći razmnožavanju retkih životinja, kao što je džinovski panda.
Da li shvtate ozbiljnost ekologije i njenu laganu propast??


Fajlovi: 3628852.gif (54.3 Kb)








2963
poruka na forumu
797 10239



post # 2 | 11.12.2012 , 5:27 PM

Quote (Max_Peric)
Čak 100 retkih biljaka i životinja nestaje s lica zemlje svaki dan

Istina, ali zaboravljas da navedes da se isto toliko novih vrsta pojavi, za neke saznamo pre, za neke kasnije...
Odrzava se tu neki balans, ne brini se ti... One zivotinje i biljke koje su pod pretnjom istrebljenja su u posebno ocuvanim parkovima, vrtovima, ne brinem se ja za njih toliko... :)

:P









183
poruka na forumu
157 1161



post # 3 | 13.12.2012 , 6:47 PM

Deki87, ovaj tvoj post nema veze sa zivotom i zao mi je sto jos ima ljudi koji tako razmisljaju.
Ne znam da li bi ovako razmisljao da je tvoja vrsta ugrozena i da te stave u neki vrt i izoluju od svega.
A,siguran sam da ne znas ni jedan park ili vrt,kako si gore naveo,gde se brinu o ugrozenim vrstama.
Nekad je bolje ne postovati,nego pisati bilo sta,da ne kazem gluposti.
Tema je zastita prirode,a ne "nebriga o prirodi" i treba postovati o tom problemu.
Ne morate upropastiti svaku koliko-toliko normalnu temu.
Shvati ovo kao prijateljsku kritiku.









2963
poruka na forumu
797 10239



post # 4 | 24.02.2013 , 11:11 PM

WuTrang, kao prvo, ja nikada ne pisem niti pricam gluposti!
Kao drugo, itekako mi je jasna poenta teme i ovoga posta, a o tome koliko sam obrazovan ili ne obrazovan, ne vodi ti brigu.... Pitam se, znas li ti uopste za neki park, ili zoovrt u kojem cuvaju zivotinje kojima preti istrebljenje... a znas o nekome drugom da kazes nesto....

A ovim tvojim postom, ti si jednim delom upropastio temu, jer nisi nista rekao o temi, vec gledao kako mene da uvredis, i da me spustis nisko... E dete moje, i ovim jednim video klipom ti si odgovorio na temu? recicu samo, o Boze...


Poruku je menjao/la Deki87 - Nedelja, 24.02.2013, 11:11 PM

:P



Forum » Obrazovanje » Priroda i ekologija » Zastita prirode! (Ekologija...)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: