Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: MarijanaBK1  
Forum » Obrazovanje » Priroda i ekologija » Sateliti
Sateliti






686
poruka na forumu
9 38



post # 1 | 23.09.2011 , 10:45 PM

nadam se da sam pogodio temu
pre 5 min malo sam guglao i naisao na ovo
video sam ce se delovi teskog satelita 6 tona pasti na zemlju 24 septembra sutra posle ponoci ali nasa nezna gde ce pasti
trenutno se veruje da bi delovi satelita mogli da padnu na sve kontinente, sem Antarktika.
ima puno tema i svaku cu vam napisati

Satelit NASA juri prema Zemlji
NASIN satelit nekontrolisano juri prema Zamlji, a srušiće se krajem septembra ili početkom oktobra. Težak je više od šest tona i star dvadeset godina, a niko još ne zna gde će pasti.

NASA tvrdi da su šanse da satelita nazvan Upper Atmosphere Research Satellite pogodi bilo koga od ljudi minimalne, svega - 1:21 milion, ali bi čak 40 posto mase moglo bi da preživi prolazak kroz atmosferu.

Dakle, reč je o napravi koja bi mogla da se sruši u dubinama okeana, ali na bilo kom naseljenom mestu.

Inače, razlog ovog nekontrolisanog pada je u činjenici da je satelit - ostao bez goriva,a nemoguće je prilagoditi njegovu putanju.

Satelit od šest tona udariće u Zemlju 23. septembra
Satelit težak šest tona, koji je van funkcije od 2005. godine, mogao bi 23. septembra da padne na Zemlju.

Američka svemirska agencija NASA je sinoć saopštila da za sada nije poznato gde će satelit pasti, ali da će se to najverovatnije dogoditi 23. septembra, odnosno dan ranije ili kasnije.

Naučnici NASA su proračunali da će se satelit, koji je nekada merio ozonski omotač, raspasti na 26 delova kako se bude približavao Zemlji, a rizik da neko pogine je 1:3.200, prenele su agencije. Očekuje se da će NASA nove detalje oko pada satelita saopštiti početkom sledeće sedmice.

Astronomi: Pad satelita ne predstavlja opasnost po Srbiju
BEOGRAD - Pad satelita na površinu Zemlje, koji se očekuje u periodu između 22. i 24. septembra, ne predstavlja gotovo nikakvu opasnost po bezbednost planete, a pogotovu ne po bezbednost Srbije, po živote i zdravlje ljudi i objekte, saglasili su se astronomski stručnjaci.

Pad tog satelita očekuje se u petak 23. septembra, ali bi mogao da padne i dan ranije u četvrtak ili dan kasnije, u subotu, izjavio je astronom iz Astronomskog društva "Ruđer Bošković" Aleksandar Otašević.

On je rekao da se za sada još ne zna gde će satelit pasti, ali da je mogućnost da ugrozi živote i zdravlje ljudi samo teoretska i toliko minimalna da je zanemarljiva.

Otašević je istakao da se, uostalom, do sada još nije ni dogodilo da pad satelita prouzrokuje takve teže posledice.

Satelit već pri dodiru sa gušćim slojevima vazduha na visini od oko 100 kilometara od Zemljine površine počinje da se usijava i potom da se raspada usled trenja i zagrevanja, objasnio je Otašević.

On je najavio mogućnost da satelit padne na površinu Zemlje, ne u jednom, već u većem broju od, kako se očekuje, 26 komada, ističući da oni najčešće padaju na potpuno pusta i nenastanjena područja na površini planete.

Otašević je ukazao da je ovoga puta reč o velikom satelitu težine oko šest i po tona zbog čega je izazvao pažnju javnosti.

Predsednik Astronomskog društva "Ruđer Bošković" Miodrag Dačić izjavio je da takav satelit prilikom ulaska u atmosferu sagoreva usled brzine, podsetivši da su se i ranije događala slična obrušavanja satelita bez težih posledica.

Da najavljeni pad satelita NASA na Zemlju ne predstavlja apsolutno nikakvu opasnost po bezbednost planete, a pogotovu ne po bezbednost Srbije, potvrdila je i dr Zorica Srećković iz Astronomske opservatorije u Beogradu.

Stručnjaci ocenjuju da je reč o normalnoj pojavi da se otpad satelita ponekad vrati na Zemlju i da se, kao i meteor, zapali. Ukoliko je komad satelita veći, on ne stigne da izgori, nego kao meteorit padne na zemlju.

Satelit bi mogao da se obruši u okean bez posledica, a postoje i presretači, letelice koje bi mogle sprečiti eventualno obrušavanje na naseljena područja, ističu stručnjaci.

Ostaci satelita padaju na Zemlju posle ponoći
Sve je izvesnije da bi 26 delova satelita teškog šest tona na Zemlju trebalo da padnu u subotu 24. septembra posle ponoći, ali još uvek se ne zna gde, javlja NASA. Atronomi su pak uvereni da neće pasti na Južnu Ameriku. Iz NASA-e javljaju da je posle ponoći 24. septembra gotovo nemoguće da delovi satelita padnu na tlo SAD-a.

Delovi UARS-a bi mogle pasti bilo gde između 57. stepeni severne geografske širine i 57. stepeni južne geografske širine. U tom se prostoru nalazi najveći deo naseljenih područja na planeti. O mestu pada stručnjaci će znati više u sledećih 12 do 18 sati.

Velike su šanse i da završi u okeanu, a NASA-ini stručnjaci kažu da je verovatnost 1 prema 3,200 da delovi pogode nekog od sedam milijardi ljudi na Zemlji. Iz NASA-e napominju da niko nikada nije povređen od svemirskog smeća, ali, ističu, da u ovakvim situacijama uvek postoji zabrinutost.

Satelit vredan 750 miliona dolara lansiran je 1991. godine. Istraživao je gornji deo atmosfere mereći koncentraciju ozona i drugih hemiskih reakcija, brzinu vetra, temperature u stratosferi pa i energiju koju Zemlja prima od Sunca. Isključen je 2005. godine.

Call Me Black









378
poruka na forumu
19 49



post # 2 | 24.09.2011 , 9:01 AM

Da da procitao sam to u Dnenvnom avazau , kazu da ce pas na okena neki biggrin biggrin

https://www.facebook.com/sanjin.voli.puno.ivonu
http://www.youtube.com/user/JustinBieberVEVO
http://ask.fm/EvCox










2670
poruka na forumu
288 3086



post # 3 | 26.09.2011 , 2:59 PM

/!\OVA TEMA VEC POSTOJI U NAUCI/!\











428
poruka na forumu
70 648



post # 4 | 07.10.2011 , 9:59 PM

brate znam i pao je taj satelit na ameriku koliko sam ja cuo ali nisam siguran wink wacko











2595
poruka na forumu
281 2890



post # 5 | 08.10.2011 , 1:42 PM

Quote (ja123)
On je rekao da se za sada još ne zna gde će satelit pasti, ali da je mogućnost da ugrozi živote i zdravlje ljudi samo teoretska i toliko minimalna da je zanemarljiva.


Quote (milospravicar)
brate znam i pao je taj satelit na ameriku koliko sam ja cuo ali nisam siguran


ja sam srecan sve dok nepadne na srbiju biggrin biggrin








2670
poruka na forumu
288 3086



post # 6 | 23.10.2011 , 0:00 AM

Delovi satelita su pali u neki okean, i niko nije nastradao!











164
poruka na forumu
11 174



post # 7 | 23.10.2011 , 0:17 AM

Ziv bio da mi padne u avliju da ga prodam u staro gvozdje, vec okaljen metal, znas koje su to pare 6 tonaa brows lol crazy

Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away









576
poruka na forumu
34 295



post # 8 | 14.03.2012 , 3:03 AM

Quote (MolderFBI)
Delovi satelita su pali u neki okean, i niko nije nastradao!

Lepo je cuti tu vest ;)

>>> NEMAM LEVU CIPELU <<<









153
poruka na forumu
3 34



post # 9 | 19.07.2012 , 5:57 AM

hahah smak svijeta -.- ne znam šta je smiješnije

Nemam potpis :D xD









2992
poruka na forumu
1796 7915



post # 10 | 02.08.2012 , 1:17 AM

Quote (Fornetti)
hahah smak svijeta -.- ne znam šta je smiješnije

Drzi se za temu, mislim da nije niko spomenuo smak sveta ovde.








792
poruka na forumu
183 1143



post # 11 | 03.08.2012 , 4:15 PM

Fornetti, ovaj decko spamuje samo tako...ne samo u ovaj temi... lol

U trgovinama kostima širom SAD-a stoji upozorenje na Batmanovom kostimu ~ Ne omogućava korisniku da leti!




Forum » Obrazovanje » Priroda i ekologija » Sateliti
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: