Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum » Lepota i Zdravlje » Stanje duha » Mogu li ljudi postici fizicku besmrtnost? (Ima li privlačnije mogućnosti no što je produljenje fizičkog)
Mogu li ljudi postici fizicku besmrtnost?






978
poruka na forumu
107 1318



post # 1 | 20.08.2011 , 11:56 PM


Želja za vječnom mladošću je gonila istraživače od pamtivijeka, u potrazi za tzv. fontanom mladosti. Univerzalna tvar, voda, oduvijek je bila glavni kandidat za nosioca fizičke besmrtnosti, prije svega utkana u legende o izvorima vječne mladosti.

Juan Ponce de Leon, neumorni istraživač koji je 1513. godine slijedio mit o „vodi života“ u unutrašnjost Floride za koju je vjerovao da je otok. Zapisi o toj fenomenalnoj vodi su nejasni i uglavnom je povezuju s plemenom Irokeza. No, to nije pravi početak, jer se općenito smatra da je Ponce de Leon inspiraciju dobio i iz Herodotovih kronika u kojima piše da postoji tajanstvena, svemoćna voda koju piju Etiopljani i zato su neobično dugovječni.

Azija će tek kasnije dobiti svoju inačicu postizanja dugovječnosti, u legendi o gradu i dolini Shangri-la za koju se nagađa da je proizašla iz stvarne priče o stogodišnjacima iz pakistanske doline Hunza koji su pili tzv. glacijalno mlijeko, bijelu vodu iz potoka koji se slijevaju u dolinu i na svome putu ispiru stijene i minerale. Imao sam neobično iskustvo u susretu sa starim tibetanskim lamom koji je živio u samostanu još u starom Tibetu i pričao mi o rajskim vrtovima do kojih se moglo samo osobitim letećim zmajevima.

Tvrdio je da su ti vrtovi zapravo džepovi tropske klime usred vječnog leda a održavaju se vrućim izvorima vode. U ovim je dolinama, kako mi je pričao, vidio ostatke neke drevne civilizacije, a čuo je od svojih tutora da je život u ovom obilju raslinja daleko dulji nego u vanjskom svijetu. Možda je neki takav geološki fenomen poslužio kao osnova za kasnije priče o fantastičnoj starosti ljudi zarobljenih u čudesnim, djevičanskim formacijama.

Ni kineskom gorju Altaj ne nedostaje fama o neshvatljivo starim taoističkim mudracima. Priča je zasnovana na navodno osobito djelotvornim tehnikama disanja i manipulacije slinom. Najčešće je poanta u dugom zadržavanju daha a prvih se konkretnih dokumenata o tome dočepao tek francuski istraživač Henri Maspero. Njegovi prijevodi starih taoističkih tekstova daju uvid u ono što su u špiljama nepristupačnog gorja prakticirali tamošnji pustinjaci. S velikim poštovanjem o njima piše i jedan od najvećih znanstvenih autoriteta za jogu i kinesku mistiku, Amerikanac rumunjskog podrijetla, Mircea Eliade. U prilog autentičnosti ovih spisa najčešće se spominje primjer Li Ching Yuna, Kineza umrlog u New Yorku u dobi od 256 godina. Njegova je priča bila toliko intrigantna da se njome pozabavio i New York Times. Kasnije će metodologiju kojom se navodno koristio Yun opisati i Da Liu, jedan od boljim poznavalaca kineske tradicije.

Dometi zadržavanja daha su nejasni. Službeni je rekord, po Guinessu, 9 minuta i 3 sekunde, naš proslavljeni ronioc na dah Kike Curavić može zrak u plućima zadržati 8 minuta i 35 sekundi a neprovjereni izvori tvrde da su lovci na bisere mogli pod vodom boraviti do 19 minuta. Bez izranjanja. U opisima moći indijskih i taoističkih jogija te su vrijednosti neuporedivo veće, pa tako Patanjalijeve Joga Sutre tvrde da postajemo fizički besmrtni kada preskočimo tisuću dahova. Zaustavljenja se starenja sa zadržavanjem daha veže i u nekim drugim tradicijama.

Vedski tekstovi poput, recimo, Srimad Bhagvatama, spominju ljude koji su bilo stari više tisuća godina. Najpoznatiji je Markandeya Swami koji prema tim vjerovanjima još uvijek negdje čeka svoj povratak na Zemlju, a u novije je vrijeme kao fantastično star slavu stekao Devariya iliti Devraha Baba, svetac s rijeke Jamuna kojeg sam imao prilike i osobno sresti. Njegova je starost procjenjivana na 135 do čak 800 godina a precizno se o tom podatku sam nije izjašnjavao. Bio je samo jedan od opjevanih likova indijske mitologije u kojoj su granice između zbilje i stvarnosti zamagljene. Svojevremeno mi je jedan bombajski industrijalac sa žarom tumačio kako je guru njegove obitelji živio 560 godina pa sam shvatio da s takva razmišljanja u Indiji normalna i nitko ih ne stavlja pod upitnik. Nisam to onda htio ni ja.

Zanimljvo je da znanost, posebice genetika, uopće ne sumnja u to da će jednom ljudski život moći produljiti u nedogled. Još uvijek se nagađa hoće li to biti manipulacijom telomerima u ljudskim stanicama, genetskim inženjeringom ili na neki drugi način. Za sada se svi pokušaji svode na striktnu, niskokaloričnu dijetu. Dr Roy Walford je uzgojio svjetski poznate „miševe metuzaleme“ stare 180 „ljudskih godina“. Učinio je to tako da im je drastično smanjio kalorije u prehrani. Njemu to nije pomoglo jer ga je dohvatio njegov genetski ustroj i obolio je od Gehrigove bolesti ili ALS-a od kojeg boluje i čuveni Stephen Hawking, te je umro u dobi od 79 godina. Besmrtnost nije iza ugla, ali gerontolozi najavljuju da će kroz pedesetak godina ljudski vijek biti znatno dulji od današnjeg čiji je maksimum, prema nekim znanstvenicima, nekih 120 godina.


Poruku je menjao/la igortehno - Subota, 20.08.2011, 11:57 PM

Na vlastitu incijativu sam banovan ali vratio sam se...
Ako vas nesto zanima, obratite mi se putem privatnih poruka.
Ako mi planirate ostvati reputaciju, bilo pozitivnu ili negativnu sa pitanjem ili negodovanjem, uradite to ali me obavjestite putem poruke jer u 99% slucajeva to ne vidim...










15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 2 | 21.08.2011 , 0:22 AM

taman ce mene da zakaci tih 50 godina....

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?









245
poruka na forumu
9 56



post # 3 | 21.08.2011 , 1:59 AM

Ne

Mk4









1948
poruka na forumu
188 1476



post # 4 | 21.08.2011 , 6:59 AM

pa sigurno da ce jednog dana medicina napredovat da i to otkrije sve je mogguce biggrin biggrin








15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 5 | 23.08.2011 , 3:57 AM

A cemu vodi besmrtnost....?

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?









484
poruka na forumu
17 258



post # 6 | 23.08.2011 , 7:47 AM

Quote (susheTZ)
A cemu vodi besmrtnost....?

NIcemu glupo je bolje da umrem ko covek nego da zivim vecno bez svojih najnilijih.
Samo bog je vecan.











61
poruka na forumu
2 18



post # 7 | 23.08.2011 , 8:23 AM

bilo bi super da mozemo da zivimo nekih 500 1000 god ali posle da

genije za sve









1005
poruka na forumu
49 230



post # 8 | 23.08.2011 , 9:51 AM

100 godina mi je malo,ali vecnost mi je mnogo.

Twitter: https://twitter.com/marestrpc









61
poruka na forumu
2 18



post # 9 | 23.08.2011 , 10:04 AM

Quote (jaobrate)
100 godina mi je malo,ali vecnost mi je mnogo

bb upravu si 100%

Added (23 Avg 2011, 10:04 Am)
---------------------------------------------


Poruku je menjao/la Nikose - Utorak, 23.08.2011, 10:04 AM

genije za sve







Acta NoN Verba / Djela ne riječi.
7673
poruka na forumu
1498 10468



post # 10 | 23.08.2011 , 11:03 AM

mozda mogu a mozda nemogu a i stace nam to da se smaras po citav dan svi tvoji blizni umiru nemozes ni porodicu da osnijujes smile

http://www.extracafe.rs/avatar/22/679664.jpg
http://www.extracafe.rs/avatar/87/050459.jpg

My Father was always in a good spirits,
he loved Football. It makes me a bit
sad because if he could enjoy seeing
me now, what I have achivet, that
would be a hight in his life.

BUT I AM SURE THAT
HE WATCHES OVER ME
FROM ABOVE.

CRISTIANO RONALDO ➐










159
poruka na forumu
14 78



post # 11 | 08.09.2011 , 10:47 PM

TO MOGU SAMO BUDISTI !

Tišu mišu :D









408
poruka na forumu
12 196



post # 12 | 08.09.2011 , 11:04 PM

meni je dovoljno 80 godina i onda odo na drugi svijet biggrin to je prirodno

http://www.youtube.com/watch?v=FGRgEEeuZhM









2595
poruka na forumu
281 2890



post # 13 | 09.10.2011 , 1:58 AM

Naravno da ne








2670
poruka na forumu
288 3086



post # 14 | 26.10.2011 , 4:47 PM

Razlog sto starimo i umiremo je taj, jer nam svake sekunde umiru mozdane celije, kada bi pronasli nacin da usporimo gubitak mozdanih celija mnogo bi duze ziweli, ali za danasnju medicinu to je ne moguce, ali u buducnosti, ko zna!
Ali opet kada bi bili besmrtni, planeta Zemlja bi postala suwise mala za nas :p











459
poruka na forumu
54 458



post # 15 | 28.10.2011 , 7:22 AM

Malo MACCCCC...

Spakovah uspomene,tragove borbe,umornu dusu,opet na pocetku...
Gledam u u unutrasnjost,jedine ostale tajne duboko skrivene...
Vreme je da se krene u bolje sutra...sa sesirom....










4290
poruka na forumu
228 2087



post # 16 | 08.11.2011 , 9:00 PM

Možda će i to moći, tehnologija napreduje.
Ali je meni to besmisleno. ne vidim svrhu.
Priroda je tako rekla.
Ne bih volela da živim ni 100 godina a kamoli da budem besmrtna.








310
poruka na forumu
34 246



post # 17 | 08.11.2011 , 9:30 PM

ne ali mogu se i stari baviti rekreacijom i poboljsati svoje zdravlje








428
poruka na forumu
70 648



post # 18 | 14.11.2011 , 9:52 AM

naravno da ne











324
poruka na forumu
95 1937



post # 19 | 08.12.2011 , 10:22 PM

sve je moguce...

Mess with the best,die like the rest!!!









2963
poruka na forumu
797 10239



post # 20 | 29.12.2011 , 2:41 PM

Quote (badule)
taman ce mene da zakaci tih 50 godina....


hahahaha.... ko zna... sve je moguce :D

:P



Forum » Lepota i Zdravlje » Stanje duha » Mogu li ljudi postici fizicku besmrtnost? (Ima li privlačnije mogućnosti no što je produljenje fizičkog)
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Search: