Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum » Lepota i Zdravlje » Sport i rekreacija » Sklekovi
Sklekovi






215
poruka na forumu
52 311



post # 1 | 26.07.2011 , 5:14 AM

Nema boljeg testa muškosti od sklekova, zakleće se mnogi. Ova jednostavna ali krajnje efektna vežba postala je sinonim za spartanski duh, uspomene iz vojske, drugarske opklade, pa čak i moralna poniženja.

Teško je reći kada i kako je nastala, ali je afirmaciju definitivno doživela u armijama širom sveta, kao neizostavni deo fizičke i vaspitne obuke, kao i manje-više u svim sportovima tokom onih dana kada je trener naročito nervozan ili inspirisan.
Najveća prednost sklekova je što ne zahtevaju dodatnu opremu, mogu da se rade bilo gde i angažuju važne mišićne grupe.

Anatomija skleka

Sklekovi su vežba koja primarno angažuje grudne mišiće i tricepse, zatim prednji deo ramenih mišića i međurebarne. No, tokom rada sklekova većina mišića trupa i ruku su angažovani kao stabilizatori, omogućujući pravilnu formu izvođenja. Ovo znači da su sklekovi vežba koja jača i trbušne mišiće.

Pravilno izvođenje skleka

Mnogi će vam “trubiti” o tome kako treba da stoje ruke tokom izvođenja sklekova, ali naš je stav da ovde ne možete pogrešiti. Različiti položaji ruku samo samo će na različite načine angažovati aktivne mišićne grupe. Najvažnije je da tokom izvođenja sklekova držite u istoj ravni leđa, zadnjicu i noge, i da se spuštate skoro dok ne dotaknete tlo
grudima.


Sklekovi: varijacije
Sklekovi za grudi

Kako budete povećavali međusobnu udaljenost dlanova tokom izvođenja, tako ćete naglašenije angažovati grudne mišiće. Ako želite dodatno da otežate sklekove i “ciljate” gornji deo grudnih mišića, podignite noge na stolicu ili krevet.



Sklekovi za ruke

Uži oslonac više angažuje ruke tj. tricepse. “Šampion” sklekova za tricepse je tzv. Dijamantski sklek gde su dlanovi sastavljeni vrhovima kažiprsta i palca tako da formiraju trougao.



Sklekovi za ramena

Naročiti položaj ruku i dlanova tokom izvođenja skleka može dodatno da optereti deltoide. Za to, dlanove okrenite tako da su prsti prema spolja i to pod uglom većim od devedeset stepeni u odnosu na telo. Međutim, ako zaista želite da angažujete ramenu muskulaturu radite sklekove iz stoja na rukama, naslonjeni na zid.

Sklekovi za trbušnjake



Takozvani Spajdermen sklekovi otežavaju izvođenje odvajanjem jedne noge od tla i savijanjem u kolenu odvodeći od tela. Ovakvi sklekovi jače angažuju prednje i bočne trbušnjake. Menjajte naizmenično nogu koja se savija.

Sklekovi za eksplozivnost
Ako želite da razvijete eksplozivnu snagu ruku koja je važna kod sportova koji zahtevaju bacanje ili udaranje, najjednostavije je da radite sklekove sa tapšanjem. Tokom podizanja sa tla snažno se odgurnite i “u letu” sastavite dlanove kao da tapšete, prelazeći potom odmah u novi sklek i tako ukrug, dokle možete. Pliometrijski sklekovi su takođe sjajna vežba za eksplozivnost ali zahtevaju pomoćne rekvizite. Stavite sa obe strane ruku malu klupicu visine 10 – 20 cm i podižući se u sklek odgurnite se uvis i naskočite rukama na klupice, zatim se odurnite od njih i spustite na tlo opet u sklek, pa tako naizmenično.
Majstorski sklekovi



Većina nas se seća legendarne scene iz filma Roki kada istoimeni heroj ringova radi naizmenične jednoručne sklekove. Za ovakvu vežbu potrebni su zavidna snaga i iskustvo. Ako vam obični sklekovi više ne predstavljaju naročiti izazov krenite sa sklekovima na jednoj ruci, sa raširenim nogama radi stabilnosti. Kada ovo uvežbate dovoljno, pokušajte sa Roki sklekovima, eksplozivno se odgurujući i menjajući naizmenično ruku.

Sklekovi za kondiciju

Ako niste dovoljno uvežbani da možete raditi desetine serija sklekova sa malim pauzama, postoji još jedna vežba koja kombinuje sklekove i čučnjeve, podižući puls i ciljajući i aerobne sposobnosti. Iz stojećeg položaja se spustite u čučanj, oslonite se rukama na zemlju, eksplozivno ispružite noga prema nazad – dolazeći u početni stav za sklek , uradite sklek, vratite noge i uspravite se u početni položaj. Uradite nekoliko serija od 10 do 20 ponavljanja, sa pauzom od jednog do dva minuta.

OVO STO SAM NAPISAO NIJE IZMISLJENO PREUZETO JE IZ KNLIGE


Fajlovi: 6466236.jpg (6.1 Kb)

Poruku je menjao/la dragon - Utorak, 26.07.2011, 5:18 AM











15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 2 | 26.07.2011 , 8:49 AM

WOW! A jel pise u tu knjigu kako ja da sklekam svojih 135 kila? biggrin

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?







Par reči o sebi
4884
poruka na forumu
295 1518



post # 3 | 06.08.2011 , 3:26 AM

E, lepo si ovo postovao, rep+








964
poruka na forumu
406 3430



post # 4 | 19.11.2011 , 1:42 PM

hvala brate nisam ovo sve znao,pomogao si mi. . :)








50
poruka na forumu
29 259



post # 5 | 20.11.2011 , 3:46 PM

sklekovi su dobri za jacanje misca i snagu zgibovi isto

http://img89.imageshack.us/img89/5958/baner2b.png









843
poruka na forumu
234 2303



post # 6 | 20.11.2011 , 4:31 PM

Dobra tema... yes yes








231
poruka na forumu
1 44



post # 7 | 20.11.2011 , 5:32 PM

Bravo za temu! :D

Bebe nek se radjaju poruka je severa necemo da Srbija bude zemlja pedera!!!!!









123
poruka na forumu
5 14



post # 8 | 23.01.2012 , 10:22 PM

Tipicna kondiciona vezba,od sklekova se niko nece nabildovati,tako da ih nema potrebe ni raditi ako je cilj izgradnja misica,a muskost dokazujte u krevetu a ne ko koliko moze sklekova da napravi... yes








62
poruka na forumu
1 20



post # 9 | 27.06.2012 , 3:33 PM

a ja ne umem ni jedan jedini sklek da uradim? moze li mi neko pomoci kako da naucim

oskcd









6612
poruka na forumu
1056 7133



post # 10 | 03.07.2012 , 3:18 AM

Quote (CI222)
od sklekova se niko nece nabildovati,tako da ih nema potrebe ni raditi ako je cilj izgradnja misica

Netačna informacija.

oskcd Pokušaj sa: http://www.youtube.com/watch?v=OicNTT2xzMI








16
poruka na forumu
0 18



post # 11 | 03.07.2012 , 9:36 AM

da se nabildujes od sklekova nema sanse,ma koliko bio uporan ali su dobri za jacanje ruku i odrzavanje kondicije
Meni su sklekovi ostali u negativnom secanju iz vojske kada smo radili po snegu i ledu :D






LUD?
167
poruka na forumu
17 130



post # 12 | 08.07.2012 , 6:11 PM

lepo odradjeno ;) brazvo za slike
oce neko u 100e ko vise sklekova? :D











4
poruka na forumu
0 0



post # 13 | 14.07.2012 , 1:33 AM

Ovo mi se bas dopada,vecinu toga nisam ni znao,ali radim sklekove veec mesec dana :) extra

Added (14 Jul 2012, 1:33 AM)
---------------------------------------------
I mogao si da napises drugom bojom :D


Nikola









215
poruka na forumu
52 311



post # 14 | 09.09.2012 , 1:10 AM

Vidim da vas zanima oblikovanje vaseg tela,
zato sam odlucio ovu temu malo da upotpunim ...


Poruku je menjao/la dragon - Nedelja, 09.09.2012, 1:11 AM











1333
poruka na forumu
533 3782



post # 15 | 09.09.2012 , 1:21 AM

Quote (badule)
WOW! A jel pise u tu knjigu kako ja da sklekam svojih 135 kila?

Car si majke mi :D lol








215
poruka na forumu
52 311



post # 16 | 09.09.2012 , 1:35 AM

Zašto sklekovi tako brzo daju tonus vašim mišićima?

Mnogi fitnes stručnjaci kažu kako su sklekovi trening za tijelo najbliži savršenstvu. Imaju i dobar razlog za to! Za razliku od drugih vježbi za gornji dio tijela, vježbe za sklekove su:

- jeftine

- jednostavne

- istovremeno vježbamo različite dijelove tijela

- prikladne za svakoga: za početnike i sportaše

- učinkovite za žene i za muškarce


Sklekovi ne samo da treniraju ruke već formiraju i učvršćuju cijelo tijelo!

Kada radite sklekove, prije svega morate učvrstiti mišiće ruku (tricepse) i mišiće prsnog koša. Vjerovanje da su sklekovi dobri samo za ruke je krivo. Naime, vježbe sklekova bitne su za cijelo tijelo, posebno ako su vam ruke pod kutom od 90 stupnjeva za vrijeme vježbanja. Ukoliko pogledate nekog tko radi sklekove, vidjet ćete kako je cijelo tijelo u funkciji i sagorijeva kalorije: od nožnih prstiju do vrata, znači :

- svi važni mišići gornjeg dijela tijela

- trbušni mišići

- mišići nogu i bedara

Neko je upitao kako treba raditi sklekove evo odgovora ~

Kako raditi sklekove pravilno?

Postoje razni načini, ali osnova je:

- ležanje na trbuhu

- dizanje tijela s poda uz pomoć ruku i gornjeg dijela vrata

- lagano spuštanje tijela prema podu

Ovo zvuči jednostavno, ali samom izvedbom sklekova možemo napraviti jako puno grešaka koje će smanjiti učinkovitost samog vježbanja!


Na jednostavan način spriječite pogreške izvedbe sklekova

Najveća pogreška kod vježbanja sklekova je kada pomažemo rukama dok pridižemo tijelo uz pomoć ostalih mišića našeg tijela. Cijelo tijelo dižemo pomoću ruku, ne stražnjicom, trbuhom ili gornjim dijelom tijela.
Ispravni pokreti kod sklekova trebali bi biti:

- glatki

- u ravnoj liniji

- bez savijanja kukova

- sa zaokretom ruku lijevo i desno pod kutem od 90


[color=orange]OPSIRNIJI ODGOVOR


Legnite potrbuške i stavite dlanove na pod u širini ramena. Noge su potpuno ispružene. Potisnite se prema gore do potpunoga opruženja u laktovima. Pri pokretu obratite pažnju da vam laktovi budu blago zakrenuti prema van. Lagano se vratite u početni položaj. Udahnite pri spuštanju a izdahnite pri dizanju. Noge mogu biti sastavljene ili blago razmaknute, mogu biti na podu ili podignute na bench klupicu ili na pilates lopti. Podizanjem nogu sa poda na višu razinu (npr. na bench klupicu) ova vježba će postati teža i više će pogađati gornje prsne mišiće. Ukoliko pak noge držite na podu a ruke oslonite na neku povišenu podlogu izvođenje vježbe postati će znatno lakše i težište će pasti na donje prsne mišiće.

Added (09 Sep 2012, 1:35 AM)
---------------------------------------------

Quote (badule)
WOW! A jel pise u tu knjigu kako ja da sklekam svojih 135 kila?


Moja preporuka bi bila da pocnes sa bodibildingom imas inzvanrednu tezinu cak vise od uslovne debljine koja glasi 120 km
samo podseti neku teretanu i isplatice ti se


Poruku je menjao/la dragon - Nedelja, 09.09.2012, 1:29 AM











1333
poruka na forumu
533 3782



post # 17 | 09.09.2012 , 1:41 AM

dragon, Svaka cast,trebace mi sve ovo jer svaki dan radim sklekove ;)
Quote (dragon)
Sklekovi za eksplozivnost
Ako želite da razvijete eksplozivnu snagu ruku koja je važna kod sportova koji zahtevaju bacanje ili udaranje, najjednostavije je da radite sklekove sa tapšanjem. Tokom podizanja sa tla snažno se odgurnite i “u letu” sastavite dlanove kao da tapšete, prelazeći potom odmah u novi sklek i tako ukrug, dokle možete. Pliometrijski sklekovi su takođe sjajna vežba za eksplozivnost ali zahtevaju pomoćne rekvizite. Stavite sa obe strane ruku malu klupicu visine 10 – 20 cm i podižući se u sklek odgurnite se uvis i naskočite rukama na klupice, zatim se odurnite od njih i spustite na tlo opet u sklek, pa tako naizmenično.

Ovo ce mi trebati,hvala ;) gj








215
poruka na forumu
52 311



post # 18 | 11.09.2012 , 9:27 PM

Moonchild007 hvala bice jos toga











400
poruka na forumu
56 795



post # 19 | 11.09.2012 , 9:41 PM

ne pamtim dan od pocetka srednje skole da je prosao da nisam uradio sklekove, danas, rekord mi bio 163 skleka u jednoj seriji :) pre, sad mogu mozda do 80 da teram, al dobro, sad sam na fakultetu :p
u srednjoj su bile prozivke ko moze vise da uradi

i da sklekovi ne bilduju, daju kondiciju i definiciju, jer da bilduju, ja bih izgledao kao monstrum sada.


Poruku je menjao/la ure3808 - Sreda, 12.09.2012, 2:47 AM

When you wanna succeed as bad as you wanna breathe, you will successful!









408
poruka na forumu
12 196



post # 20 | 11.09.2012 , 10:02 PM

Ja imam druga iz razreda koji uradi 20 sklekova na jednoj ruci :)

http://www.youtube.com/watch?v=FGRgEEeuZhM



Forum » Lepota i Zdravlje » Sport i rekreacija » Sklekovi
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Search: