Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: Infinity  
Forum » Tehnički deo » PC Klinika » Instalacija Windows 7 za pocetnike
Instalacija Windows 7 za pocetnike






3239
poruka na forumu
372 2298



post # 1 | 12.01.2011 , 10:36 PM

SETOVANJE BIOSA:
Ukljucite racunar i stisnite taster DELETE da bi ste usli u bios.
Zbog mnogo modela ploca i biosa sami nadjite putanju gde vam se nalaze uredjaji koji se butuju...
Zbog instalacije operativnog sistema morate da stavite da vam se sistem podize sa CD ili DVD rom-a kao drugi boot device stavite HDD/Hard disk/HDD 0
Znaci vas boot bi morao ovako da izgleda:
Primary boot device:CD/DVD rom
Secondary boot:HDD (negde je i nazvan i Hard disc/HDD0/ili samo HD0)
kad ste ovo uradili stisnite ESCAPE nadjite SAVE stisnite dugme Y i stisnite ENTER
Ako ste sve dobro uradili racunar ce se sam restartovati,ako ste negde pogresili ponovite postupak.

Ili tokom podizanja biosa pritisnite F8 ili F12 u zavisnosti modela ( pise pri podizanju pod opcijom boot menu) i izaberite cd/dvd drive.

1. korak:
Odraditi jednu od gore navedenih opcija i sistem ce sam krenuti da se ucitava. Naravno jos treba napomenuti da CD na kome se nalazi OS mora biti butabilan.

2. korak:
Kada Vam se pojavi poruka: Press any key for boot from CD/DVD-ROM, pritisnite bilo koje dugme na tastaturi.

3. korak:
Pokrece se instalacija 7-ice

4. korak:
Sada birate jezik, format mernih jedinica i raspored karaktera na tastaturi i posle toga pritisnite Next

5. korak:
Pritisnite dugme Install now ili ukoliko zelite da popravite sistem, pritisnite opciju Repair your computer

6. korak:
Oznacite da prihvatate uslove za koriscenje operativnog sistema i kliknite na Next

7. korak:
Sada birate:
- da li zelite da unapredite postojeci Windows (ako koristite Windows XP ili Vistu). Cuvaju se svi fajlovi i podesavanja ali se ipak preporucuje da se napravi kopija svih podataka sa sistemske particije - opcija Upgrade;
- svezu instalaciju. Koristi se kada nemate sistem ili kada zelite da imate potpuno nov sistem - opcija Custom(advanced)

8. korak:
Ovaj korak, kao i svi posle njega se odnose na instalaciju novog sistema, Custom (advanced) opcija. Sada birate particiju na kojoj ce te instalirati novi operativni sistem. Posto pri reinstalaciji sistema je potrebno formatiranje particje ili hard diska na kojem se OS nalazi, potrebno je kliknuti na opciju Drive options (advanced) i tu ce Vam se pojaviti dodatne opcije kao sto su: brisanje particije Delete, formatiranje particije ili diska Format, pravljenje nove particije New i prosirenje particije Extend. U slucaju reinstalacije sistema preko postojeceg potrebno je izabrati particiju ili hard disk na koji zelite da reinstalirate sistem, pa opciju Format. Posle zavrsenog formatiranja, oznacite particiju ili hard disk i kliknite na Next.

9. korak:
Sada pocinje instalacija sistemskih fajlova i novog operativnog sistema.



Fajlovi: 3357437.jpg (2.0 Kb) · 4307929.jpg (3.3 Kb) · 9032595.jpg (4.2 Kb) · 8888297.jpg (3.7 Kb) · 5760073.jpg (4.5 Kb) · 4968146.jpg (4.1 Kb) · 2857311.jpg (3.9 Kb) · 8686665.jpg (3.5 Kb) · 3672039.jpg (3.6 Kb) · 0860931.jpg (3.5 Kb)
Geek Perspective - tech news and reviews from Geeks point of view









3239
poruka na forumu
372 2298



post # 2 | 28.01.2011 , 6:40 PM

Napomena: PC ce se sam restartovati, posle restarta, nista nemojte dirati, dok se ne pojavi prozor kao na slici u sledecem koraku.

10. korak:
U ovom koraku, ukoliko zelite da zastite svoj nalog, mozete upisati sifru ili ne.

11. korak:
Unesite CD key koji ste dobili uz CD.

Napomena: Kod nekih Windows 7 operativnih sistema ovaj korak je preskocen, jer postoje razni Activator-i koji zavrsavaju ovaj posao( ako koristite piratski preskocite ovaj korak).

12. korak:
Podesite vreme i vremensku zonu.

13. korak:
Sada birate tip mreze na koji je Vas racunar prikljucen i samim tim se i podesava Firewall. Preporuka: Public ili eventualno Home, posto se na nekim racunarima desavalo da mreza nece da radi, kad je podesena na Public.

Sistem podesava konekciju za mrezu:

14. korak:
Ako imate vise racunara u kucnoj mrezi, sistem moze da napravi kucnu mrezu, kako bi sto lakse razmenjivali fajlove.

15. korak:
Zavrsava se postupak podesavanja sistema.

I Windows 7 je instaliran!!!

Ostale stvari kao sto su drajveri i programi ostavljam vama,jer to varira od coveka do coveka...

Formatiranje nije uslov za instalaciju, mada preporucujem. To vas ocisti od virusa, malvera i krecete u nov pocetak. Ako ste sigurni da ste cisti onda mozete da ne formatirate. Tada ce stari Windows XP ili Vista biti sacuvani sa svim podacima u folderu c-old.windows. Odatle mozete prebaciti fajlove, dokumenta ili slike u odgovarajuce foldere u vasem novom win 7, a potom obavezno obrisati ostatak foldera c-old.windows. Nema razloga da vam zauzima mesto..



Fajlovi: 4373105.jpg (3.1 Kb) · 9971079.jpg (3.3 Kb) · 7442001.jpg (3.4 Kb) · 6153197.jpg (3.5 Kb) · 0672199.jpg (3.2 Kb) · 9997357.jpg (3.4 Kb) · 2129563.jpg (3.0 Kb) · 3191574.jpg (2.5 Kb) · 4911194.jpg (3.1 Kb) · 6349076.jpg (3.1 Kb)
Geek Perspective - tech news and reviews from Geeks point of view









794
poruka na forumu
26 570



post # 3 | 21.02.2011 , 7:25 AM

Interesno











1005
poruka na forumu
49 230



post # 4 | 26.03.2011 , 10:47 PM

Jao brate bio bih ti zahvalan kad bi mi reko kako da ga deinstaliram.Ja sam kupio nov komp i bio win7ultimate i ne svidja mi se pa hocu winXP.Pa kazi mi kako da deinstal ako znas.(ne bi bilo lose i da napravis kako da instaliram XP) salim se.... biggrin ne moras ovo sa XP-oom,snacicu se... tongue tongue

Twitter: https://twitter.com/marestrpc









3239
poruka na forumu
372 2298



post # 5 | 27.03.2011 , 5:19 AM

Quote (jaobrate)
Ja sam kupio nov komp i bio win7ultimate i ne svidja mi se pa hocu winXP.

Iskreno bolji ti win7 i to mnogo. A deistaliranje pa to kad pocnes da instaliras Xp iz Biosa onda ti ponudi da formatira particiju na kojoj je win7 izaberes to i on ti ga izbrise i zameni sa Xp-om...


Geek Perspective - tech news and reviews from Geeks point of view









1005
poruka na forumu
49 230



post # 6 | 27.03.2011 , 1:26 PM

Aha,OK.Ma win7 je OK nego ne snalazim se bas dobro.Evo npr.imam skype i nece mi mikrofon jer ga ttrebam podesiti i ja nzm kako biggrin biggrin

Twitter: https://twitter.com/marestrpc









3239
poruka na forumu
372 2298



post # 7 | 27.03.2011 , 8:28 PM

Quote (jaobrate)
Aha,OK.Ma win7 je OK nego ne snalazim se bas dobro.Evo npr.imam skype i nece mi mikrofon jer ga ttrebam podesiti i ja nzm kako

Windows 7 i windows Xp su ko mercedes i jugic, inace sve radi samo nadji kako da podesis.... smile


Geek Perspective - tech news and reviews from Geeks point of view









289
poruka na forumu
16 266



post # 8 | 05.02.2013 , 10:13 PM

S obzirom na to da sam u posljednje vrijeme svjedo sve više teme oko jednog pitanja, a to jeste formatiranje i instaliranje Windows 7 operativnog sistema. Pošto sam uzeo da svoj računar formatiram, usput mi je palo na pamet da mogu lagano sve da snimim pa da i na forumu objavim, tako da neko nešto nauči.

Dakle sada cu laganim koracima da vam pokazem , postupak istog.
Prvo što treba da uradimo prije početka pokretanja same instalacije jeste da u biosu provjerimo dali nam je selektovan pravi uređaj za bootanja, tj dali boota s CD-DVD-a. To mozemo uraditi na sljedeci način.

Prilikom paljenja računala prtisnuti tipku DEL ili F2 , zavisi kojom tipkom vam se otvara BIOS SETUP.
Kod mene je to F2.


Sljedeći korak jeste naci gdje se nalazi sekcija sa boot postavkama, ovisi koji vam je bios , tj verzija biosa , jer ne izgleda na svakom biosu isto, dok kod mene to ovako izgleda :


Nakon toga selektujemo Boot Configuration Features i dobit cemo meni u kojem se nalazi uređaj koji prvi boota prilikom paljenja računara, a to izgleda ovako :

Mozemo vidjeti da je kod mene selektovano da mi boota sa DVD-a.
To smo odradili i idemo dalje, sa instalacijom.
Ubacimo nas bootabilni DVD Windows 7 i pustimo da učita setup, nakon što učita setup to bi trebalo da izgleda ovako :

Pritisnemo bilo koju tipku za početak setup-a. Nakon čega će nam setup reci Windows Setup is loading files.
Kada se računar upali vidjet cete plavi screen, te nakon kratnog vremena ponudit ce vam izbor jezika koji zelite da instalirate to izgleda ovako

Kada odaberete jezik i kliknete next , mozete komotno kliknuti na gumb pod nazivom Instal Now

Nakon čega ćete dobiti screen gdje ce pisati Setup is Starting

Nakon toga prihvatit cemo pravila i usluge korištenja :

Eh kada smo to uradili , dobit cemo ponudu šta da radimo , dali da uradimo upgrade nekog ranijeg windowsa , ili da uradimo novu instalaciju. Ja uvjek radim novu instalaciju , te s istom formatiram disk prije instalacije. Znači odaberemo Custom ( Advanced ) :

I nakon toga u sljedećem meniju odaberemo Drive Options ( Advanced ) i dobit cemo sljedece.
Odabir na koju particiju zelimo da instaliramo windows, i mogucnost formatiranja , brisanja i kreiranja particija. Formatirat cemo disk na način da odaberemo particiju i kliknemo format , te na upozorenje dali želimo stvarno da formatiramo disk , potvrdimo sa YES

Kada smo to uradili , odaberemo željenu particiju i kliknemo next, nakon čega je naša i vaša instalacija windowsa uspješno počela! To bi izgledalo ovako :

Sačekat cemo da windows privede instalaciju kraju , nakon čega, barem na mojoj verziji windowsa , automatski aplicira kod za registraciju. Nakon toga računar ce se restartovati i dobit cemo polje gdje cemo upisati naziv našeg računara.

U nastavku će nam tražiti da kreiramo password , što ja obično preskočim, toga možete i vi.
Poslije toga , dobit cemo ponudu za registraciju windowsa , to izgleda ovako :

Ja lično ugasim online aktiviranje windowsa, a vi možete uraditi po svojoj zelji. Poslije toga, mozete postaviti windows updates, što ja ugasim jer ne skidam update uopšte. Kada smo sve to završili, dobit cemo odabir mreže, tj konekcije. Potrebno je samo da kliknete na Home Network

Nakon toga, moja verzija windowsa , sama aktivira windows, kao sto sam ranije rekao, i to izgleda ovako.

Kada se sam proces završi , windows će se normalno upaliti i spremni te za korištenje istog.
Ostaje vam na kraju da instalirate potrebne drivere i naravno sve ostalo sto vam je potrebno za koristenje.
Ja sam svoju instalaciju zavrsio , nadam se da ste uzivali u tutorijalu


Forum » Tehnički deo » PC Klinika » Instalacija Windows 7 za pocetnike
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: