Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 2 of 2
  • «
  • 1
  • 2
Forum moderator: Infinity  
Forum » Internet » Programiranje i Web/grafički dizajn » Skola HTML-a i CSS-a (Mjesto gdje mozete nauciti HTML i CSS)
Skola HTML-a i CSS-a






11
poruka na forumu
1 2



post # 21 | 17.07.2012 , 10:02 PM

malo vam je glupo da pricate o nekoj HTML i CSS skoli preko jednog ovakvog foruma jer je HTML i CSS previse siroka oblast da bi se pisala u jednoj temi na forumu jer postoje mnogi citavi sajtovi HTML-a i CSS-a kao npr
Code
http://www.quackit.com/html/codes/
http://www.html.am/

pa po mom bilo bi najprikladnije da jednostavno usmerite ljude koji zele da se obrazuju o ovoj oblasti na usko specijalizovane sajtove za to kao sto sam ja uradio u ovom postu ;)








765
poruka na forumu
88 1029



post # 22 | 17.07.2012 , 10:10 PM

Arma007, ovo je za domen to se na kraju radi.

Added (17 Jul 2012, 10:10 PM)
---------------------------------------------
paff,usmjerio sam ih ja,al' cini se niko ne gleda.HTML i CSS(ili bilo sta PHP,SQL,..) je tesko objasniti na ovaj nacin. :)


Freelance Webdesigner // contact: info@belminbedak.me









33
poruka na forumu
20 15



post # 23 | 27.07.2012 , 8:10 AM

Mislio sam da ce od ove teme da bude nesto ali jbg :(











765
poruka na forumu
88 1029



post # 24 | 27.07.2012 , 10:29 AM

cyber1995, tesko ti je ovako objasniti msm putem texta...imas w3schools,30 days to learn html and css,sta ce ti nesto vise ;)

Freelance Webdesigner // contact: info@belminbedak.me









647
poruka na forumu
22 461



post # 25 | 03.08.2012 , 10:04 PM

NarutoShippuden, Jel mozes molim te nastaviti sa lekcijama???????











792
poruka na forumu
183 1143



post # 26 | 04.08.2012 , 10:28 PM

vedran500, ne verujem...posto nije nesto aktivan...za skolu pitajte Belmo-, da vam pomogne... :D

U trgovinama kostima širom SAD-a stoji upozorenje na Batmanovom kostimu ~ Ne omogućava korisniku da leti!










765
poruka na forumu
88 1029



post # 27 | 04.08.2012 , 10:41 PM

Bullox, ostavio sam im link al' niko ne obraca paznju...

Freelance Webdesigner // contact: info@belminbedak.me









792
poruka na forumu
183 1143



post # 28 | 04.08.2012 , 10:46 PM

Quote (Belmo-)
Bullox, ostavio sam im link al' niko ne obraca paznju...

video sam...ja sam dosta naucio ovo 30 dana HTML...ali oce oni da im se pojasni u detalje :D

U trgovinama kostima širom SAD-a stoji upozorenje na Batmanovom kostimu ~ Ne omogućava korisniku da leti!










765
poruka na forumu
88 1029



post # 29 | 04.08.2012 , 11:00 PM

Bullox,Tu ti je sve objasnjeno kada to ukapiras ostalo ide laganno....

A evo nisam ni citao odma prvi post od NarutoShippuden, al sad mi je ovo zapalo za oko:

Quote (NarutoShippuden)
HTML jezik je tezak i zahtijeva mnogo truda!

uzid uzid
Pa ako je HTML tezak sta je sa ostalim Programskim/Web jezicima kao sto su JavaScript,PHP itd....

Freelance Webdesigner // contact: info@belminbedak.me









107
poruka na forumu
13 185



post # 30 | 10.08.2012 , 12:51 PM

Zbog velike zainteresovanosti odluci sam da ponovo aktivairam ovu malu HTML skolu...Bar dok u potpunosti ne kreiram sajt....
Za pocetak da malo ponovimo sto smo ucili...

PONAVLJANJE!!
Dobrodosli u HTML...
Ovo je osnovna lekcija #1 od ukupno 7(a posle cemo i prosirit na za napredne clanove tj.iskusnije) koje ce vas polako uvesti u svet HTML-a (Hyper Text Mark-up Language).Predlazem vam da naucite jednu lekciju dnevno i do kraja nedelje cete vec imati dovoljno znanja da sami napravite HTML stranicu.
Ovo namerno kazem zato sto mnogi ljudi ne veruju da je to moguce jer misle da su "glupi" za pisanje tamo nekih HTML$#@&^% stranica. Verujem da cete sasvim promeniti misljenje kada na sledecem koktelu budete sa prijateljima pricali o svojoj prvoj web prezentaciji.


Pa da krenemo.
Na pocetku ovih predavanja pretpostavljam da ne znate nista o HTML-u. Pretpostavljam medutim da imate neko znanje o racunarima, jer kako bi ste inace dospeli do ovih stranica. Da bi ste nastavili sa lekcijama bice vam potreban:
1. Racunar(ocigledno)
2. Browser kao što je Netscape Navigator, Microsoft Internet Explorer i sl.
3. HTML editor ili tekst procesor. Odlicno ce vam posluziti Windows "NotePad" ili "WordPad" programi koje vec imate instalirane na racunaru.
Ako imate ove tri stvari mozete pisati HTML. A sada evo nekoliko cesto postavljanih pitanja i odgovora:
P. Imam MAC (ili PC) - dali ce ovo raditi na mom kompjuteru?
O. Da. HTML ne koristi neku specificnu platformu. On funkcionise kao jednostavan tekst.
P. Dali moram biti povezan na internet da bih pisao HTML? Preciznije, Dali cu za pisanje HTML-a trositi svoje internet sate?
O. Ne. Mozete pisati bez povezivanja na internet.
P. Dali mi je potreban neki skup program da bih pisao HTML?
O. Ne. Mozete pisati u gore navedenim programima, ali mozete kupiti posebne programe ako zelite.
P. Dali je ucenje HTML-a isto što i savladavanje novog racunarskog jezika kao što je Basic ili Fortran i sl?
O. Ne. HTML nije racunarski jezik. Ponavljam... HTML nije racunarski jezik.
Pocetak pisanja.
Sa pisanjem HTML-a cemo poceti u osnovnoj lekciji #2. To je sutra. Sada vam zelim opisati proces pisanja. HTML kodove cete pisati u nekom tekst procesoru ili HTML editoru. Kada zavrsite pisanje otvoricete snimljeni dokument u nekom browseru kao što je Netscape Navigator, Microsoft Internet Explorer i sl. Browser ce interpretirati HTML komande koje ste ispisali i prikazati web stranicu. Neki ljudi koji se bave kreiranjem web prezentacija ce reci da je bolje koristiti tzv.WYSIWYG (What You See Is What You Get ili ono sto vidis je ono sto dobijes) programe za pravljenje HTML stranica jer je tako lakse napraviti web prezentaciju. To je tacno, ali je tako dosta teze nauciti pisanje HTML-a zato sto ti programi mnogo toga urade umesto vas. Zato ako zaista zelite da naucite pisanje HTML stranica koristite tekst procesor ili neki HTML editor. Ja vec sest godina pisem HTML i još uvek koristim obican NotePad.


A sada cemo se malo upoznati sa programima u kojima cete pisati svoje HTML stranice. Zapamtite ovo: HTML dokument mora biti samo tekst. Kada snimate HTML dokument morate snimiti samo tekst, nista vise.
Preporucujem vam NotePad i WordPad zato sto oni snimaju dokument u tzv. text-only formatu pa vi ne morate da radite dodadne poslove da bi HTML stranica funkcionisala kako treba. Ali ako selite mosete pisati i u tekst procesorima kao što su Word ili WordPerfect. Ako izberete jedan od ova dva programa procitajte pazljivo sledece redove.
Word procesor
Kada pisete u Word-u moracete da sledite ovih nekoliko koraka:
1. Pišite stranicu kao bilo koji drugi dokument.
2. Kada seite da snimite dokument, UVEK izaberite SAVE AS.
3. Kada se SAVE AS prozorcic pojavi, moracete da snimite dokument u specificnom formatu. Pogledajte na dnu SAVE AS prozorcica i videcete opcije za snimanje dokumenta.
4. Ako imate PC, snimite dokument kao ASCII TEXT DOS ili samoTEXT. Jedna od ovih opcija mora da postoji.
5. Ako imate MAC, snimite dokument kao TEXT.
6. Kada sam ja poceo sa pisanjem HTML-a, svaku web stranicu sam snimao na posebnoj disketi, to mi je pomagalo da se lakse snadem a i umanjivao sam izglede da nesto slucajno izbrisem. Ali ako vam se ovo cini previse komplikovanim, slobodno snimajte dokumenta na HDD-u
Molim vas zapamtite: veoma je vasno da uvek kada snimate dokument to radite pomocu SAVE AS opcije jer u suprotnom vasa HTML stranica nece funkcionisati.
Vidite, kada ne snimite dokument samo kao tekst, onda snimate i razne opcije koje Word ima (margine, boju fonta, paragrafe itd.) a sve to vam uopste ne treba. Treba vam samo tekst. Ako bas selite snimite u Wordu komletan sadrsaj(ne samo tekst) pa probajte da ga otvorite iz browsera i videcete da se vasa web stranica nece prikazati pravilno.
NotePad i WordPad automatski snimaju u text-only formatu tako da je najjednostavnije koristiti jedan od ova dva programa.
Pod kojim imemnom snimiti dokument?
Pod kojim imemnom cete snimiti dokument je veoma vasno. Prvo svom dokumentu morate dati ime a zatim dodati sufiiks(ekstenziju).
Sledite ove korake da pravilno snimite dokument:
1. Izaberite ime. Bilo sta. Ako imate racunar bez Windowsa 9x,2000 ograniceni ste na osam slova.
2. Dodajte sufiks(ekstenziju.) za sva dokumenta kao sufiks ce te staviti ".htm" ili ".html".
".htm" za racunare sa Windowsom 3x i ".html" za MAC i Windows 9x,2000 sisteme.
Primer:
Ako selite da dokument snimite pod imenom "pera" onda dokument morate snimiti kao "pera.htm" ako koristite Windows 3x, a ako imate Windows 9x,2000 snimite dokument kao "pera.html". Kada snimate dokument nemojte koristiti znake navoda, ja sam ih ovde stavio radi grmaticke ispravnosti recenica.
Uhhhhhh.... Zasto ovo moram da radim?
Zato da bi kompjuter znao kako da "tretira" dokument. Sufiks ".html" govori kompjuteru da se radi o HTML dokumentu. Kada budemo stigli do predavanja o grafickim elementima(slikama) na stranici upoznacemo se i sa drugim sufiksima. Svi fajlovi koji se koriste na web-u uvek ce biti u "ime.sufiks" formatu. Uvek.
Zašto ".htm" za racunare sa Windows 3x a ".html" a za MAC i Windows9x,2000 "html"
Zato što Windows 3x ne podrzava sufikse sa vise od tri slova za razliku od MAC -a i Windows-a 9x,2000 koji podrzavaju cetri. Vas browser podrzava oba sufiksa i isto se ponasa kada cita dokument sa ".htm" i "html" sufiksom.


Otvaranje dokumenta u browser-u
Kada jednom snimite HTML dokument na disku ili flopiju, da bi ste videli rezultate moracete ga otvoriti u browser-u. To je zaista lako. Vecina HTML editora ima opciju "Preview in Browser", Ali ako ne mozete da nadete ovu opciju ili koristite "Notepad". procitajte pazljivo sledece redove.
Posto koristite browser da biste citali ove lekcije uradite sledece.
1. U gornjem meniju (savim levo) kliknite na File>Open... (ako koristite Microsoft Internet Explorer) ili File>Open Page... (ako koristite Netscape Navigator).
2. Kada kliknete na ovu opciju pojavice se prozorcic sa dugmetom BROWSE (Microsoft Internet Explorer) CHOSE FILE (Netscape Navigator). Kliknite na ovo dugme, pronadite lokaciju na kojoj ste snimili dokument i duplim klikom na fajl, otvorite ga.
3. Mozda cete morati da kliknete na OK ili OPEN a ostalo ce uraditi browser.


Jos samo jedna stvar
Varovatno vam je vec dosta za danas. Ne brinite nista naredne lekcije ce biti manje obimne.
Ako cete uskoro poceti pisanje HTML-a predlazem vam da pogledate vec gotove stranice drugih autora (pri tome mislim da pogledate HTML kodove).
Zasto bih to radio?
Verovatno ste do sada nailazili na interesantno dizajnirane web prezentacije sa lepo rasporedenim elementima, tabelama, slikama ili nekim lepim efektima pa ste mozda pozeleli da saznate kako je ta stranica napravljena (ispisana). Takode mislim da je analiziranje HTML koda vec gotovih stranica odlican nacin da lakse savladate pisanje HTML-a.
Evo kako cete pogledati HTML kod stranice koja vam se dopada.
1. Kada naidete na stranicu koja je interesantna, klinite na VIEW u gornjem meniju vaseg browsera.
2. Zatim izaberite opciju DOCUMENT SOURCE ili PAGE SOURCE ili samo SOURCE u zavisnosti od verzije vaseg browsera.
3. HTML kod ce se pojaviti na ekranu.
4. Samo napred, mozete slobodno pogledati HTML kod ove stranice. Ono sto cete videti izgledace vam kao likovni rad corave kokoske, ali nista ne brinite obecavam vam da cete kroz nedelju dana razumeti sve sto je ispisano.








792
poruka na forumu
183 1143



post # 31 | 10.08.2012 , 4:56 PM

NarutoShippuden, sve pohvale za nastavak...samo napred.. :)

U trgovinama kostima širom SAD-a stoji upozorenje na Batmanovom kostimu ~ Ne omogućava korisniku da leti!










647
poruka na forumu
22 461



post # 32 | 11.08.2012 , 8:39 PM

NarutoShippuden, Poceo sam uciti o html-u i css-u i ide mi jako dobro ali imam mali problem sa jednim kodom <link rel="stylesheet" type="text/css" href=""> .Ovaj kod koliko sam ja shvatio sluzi da mogu obostrano radit u jednom programu (sublime text 2) i css-i html fajl ali kada unesem u ovaj kod href="" upisem direktori fajla recimo style.css i kad pocnem radit u tom fajlu on uopste ne ispisuje ono sto sam mu zadao tj uopste ne odgovara na komande u css fajlu dok u html-u sve radi kako treba.Dali mi mozete pomoci.

Added (11 Avg 2012, 8:39 PM)
---------------------------------------------
Ako neko zna i ima team viewer neka kaze tako cu lakse skontat sta treba da radim.












765
poruka na forumu
88 1029



post # 33 | 11.08.2012 , 9:55 PM

Ako si fajlove rasporedio u ove foledere:

css
img
js

i fajl style.css ubacio u folder css i stavio ovaj kod izmedju head tagova
Code
<link rel="stylesheet" href="style.css"/>
nece raditi ali ako stavis ovako,ali ako stavis ovako:
Code
<link rel="stylesheet" href="css/style.css">
onda hoce.

Sta jos moze biti?

Sublime je dobar text editor ali nije za pocetnike.Skini lijepo Notepa++ i u njemu radi.Dalje probaj sa ovime.Udji u folder gdje su ti css js img i index.html ,zatim idi da ti se ikonice video kao lista(razumijes) i ako ti je css folder prvi pod href stavi ovako
Code
href="./css/style.css"
ako je 2 po redu onda
Code
href="../css/style.css"
treći itd.

Ako nista od ovoga ne uspje onda je tvoja greska,znaci nisi nesto dobro uradio i daj da vidim sta si u CSS napisao :)

Added (11 Avg 2012, 9:55 PM)
---------------------------------------------
I Narruto bez uvrede,al ti prijatelju nemas pojma o cemu pricas vec kopiras tutove sa drugih sajtova,a tako niko nece nauciti :)


Freelance Webdesigner // contact: info@belminbedak.me









647
poruka na forumu
22 461



post # 34 | 11.08.2012 , 9:55 PM

Evo sta sam napisao a sad cu pokusati ovo sto si mi ti rekao











765
poruka na forumu
88 1029



post # 35 | 11.08.2012 , 9:56 PM

vedran500, još kad bi to u svoj post ubacio lol

Freelance Webdesigner // contact: info@belminbedak.me









647
poruka na forumu
22 461



post # 36 | 11.08.2012 , 10:00 PM

Ne razumijem ovo i ako ti je css folder prvi pod href stavi ovako
sta znaci prvi pod href.Ja kad sam stavio kao listu css je bio prvi folder po redu nezz jel na to mislis.Pozzz











647
poruka na forumu
22 461



post # 37 | 11.08.2012 , 10:04 PM

evo slika

Added (11 Avg 2012, 10:04 PM)
---------------------------------------------
Quote (Belmo-)
vedran500, još kad bi to u svoj post ubacio

koje?


Fajlovi: 1669042.png (152.8 Kb)

Poruku je menjao/la vedran500 - Subota, 11.08.2012, 10:12 PM











107
poruka na forumu
13 185



post # 38 | 11.08.2012 , 10:10 PM

Poz!!
Evo nove lekicije...
Procitajte je par puta da bi ste dobro shvatili...

Ovo je osnovna lekcija broj dva! Nadam se da ste pokusali da napisete mali dokument u svom word procesoru i zatim ga snimili u TEXT za MAC ili WEB PAGE ili ASCII TEXT DOS ili TEXT formatu za PC.Takode ste zapamtili da sve sto ste napisali snimite sa .htm ili .html sufiksom(ekstenzijom). Sigurno jeste. Odlicno. A sada idemo na danasnju lekciju, danas cete napisati prvu web stranicu!




HTML tagovi
Html funkcionise u veoma jednostavnom i veoma logicnom formatu. HTML cita bas kao i vi, odozgo nadole, s leva na desno. Ovo je vazno zapamtiti. HTML je pisan TEKST-om. Ono sto cete koristiti da prikazete tekst u bold(podebljan tekst), italic(zakrivljen tekst) formatu i sl. jesu tagovi. Pretpostavimo da zelite da neki deo teksta bude u bold formatu. Stavicete tag tacno gde zelite da tekst pocinje da bude u bold formatu i jos jedan zavrsni tag gde zelite da tekst vise ne bude u bold formatu. Ako zelite da samo jedna rec bude u italic formatu, stavicete italic tag na pocetku reci i italic tag na kraju reci. Ima logike, zar ne?


Format tagova
Sve tagove (ponekad ih nazivam komande) su istog formata. One pocinju sa znakom za manje: < i završavaju se sa znakom za vece >.
Uvek. Bez izuzetaka. Ono sto ide izmedju < i > je tag.
Nauciti HTML je nauciti da tagovi urade ono sto vi zelite. Evo jednog primera:
Tag za bold tekst je "B". Logicno, zar ne?
Evo kako izgledaju tagovi koje ce rec "Perica" prikazati u bold formatu:
<B>Perica</B>
Pogledajte sta se dogada:
1. <B> je pocetak bold taga.
2. "Perica" je rec pod efektom bold taga.
3. </B> je kraj bold taga. Primecujete da je potpuno isti kao pocetni tag osim sto ima i kosu crticu odmah posle znaka za manje.
4. Evo sta ce gornji bold tagovi prikazati kada stranicu dokument otvorite u browseru:
Perica
Lepo, zar ne?
Nekoliko pitanja
P. Dali ce se tagovi pojaviti na stranici ?
O. Ne. Dakle, kad su vase komande(tagovi) izmedju < i > znakova, tagovi bi trebalo da uticu na izgled teksta, ali tagovi su sakriveni i nece se videti kada stranicu otvorite u browseru.Videce se samo tekst pod njihovim uticajem.
P. Bold tag u nasem primeru koristi veliko "B". Dali svi HTML tagovi koriste velika slova?
O. Browser ne obraca paznju dali je tag ispisan malim ili velikim slovom i u oba slucaja ce potpuno identicno prikazati stranicu. Ali mislim da bi bila dobra ideja da ipak koristite velika slova jer ce se tagovi tako razlikovati od obicnog teksta, a i bice uocljivije pa cete ih lakse pronalaziti.
P. Dali sve na stranici mora imati tag da bi se prikazalo?
O. Ne. Ako samo ukucate nesto, tekst ce biti prikazan. Ali ce imati sasvim obican izgled.
P. Sa ako zaboravim da dodam zavrsni tag ili zaboravim da dodam kosu crtu na kraju taga(komande)?
O. To je zaista problem, ali ga je lako ispraviti. Bice ocigledno da niste pravilno (ili uopšte niste) upisali zavrsni tag kada pogledate vas dokument u browseru. Ceo dokument ce od mesta gde ste postavili pocetni tag biti pod njenim efektom. Samo se vratite u dokument dodajte ili ispravite zavrsni tag, snimite dokument i pritisnite "Reload" ili "Refrash" dugme u vasem browseru.
P. Da li svi HTML tagovi moraju imati i pocetni i zavrsni tag?
O. Ne. Postoje izuzeci, ali za sada se drzite pravila da svi tagovi moraju imati i pocetni i zavrsni tag.




Otvranje i zatvaranje tagova
Vecina tagova zahteva i pocetni i zavrsni tag. Vecinu je lako razumeti. Evo nekoliko primera kako tagovi uticu na tekst:

Naziv Tag Ispisani kod Efekat na tekst
Bold B <B>Bold</B> Bold
Italic I <I>Italic</I> Italic
Typewriter TT <TT>Typewriter</TT> Typewriter


Dali mogu koristiti dva taga istovremeno?
Da, samo vodite racuna da pocnete i zavrsite kod ovako:
<B><I>Bold i Italic</I></B> dobijate Bold i Italic
<B><TT>Typewriter i Bold</TT></B> dobijate Typewriter i Bold
Ako koristite vise tagova povedite racuna da zavrsni tagovi ne upisete bez ikakvog reda.
Pogledajte ovo:
<B><I><TT>Tekst Tekst</TT></B></I>
Ovaj primer je neispravan. Zavrsni tagovi su nepravilno rasporedeni i u browseru se nece prikazati pravilno.
Sledite ovo pravilo:
Uvek upisite pocetne tagove istim rasporedom kao i zavrsne tagove.
Evo ponovo gornjeg primera ali je sada raspored tagova pravilno ispisan:
<B><I><TT>Tekst Tekst</TT></I></B>Primecujete da su bold tagovi na krajevima koda, sledeci tag je italic i konacno typewriter tagovi su i na pocetku i na kraju nalblize tekstu pod efektom. Samo se drzite ovih pravila i sve ce biti OK.


Pojedinacni tagovi
Od raspolozivih HTML tagova najvise je onih koje moraju imati i pocetni i zavrsni tag, ali postoje i tagovi koji stoje samostalno. Evo nekoliko koje cesto koristim.

Tag Efekat na tekst
<HR> Ova komanda(tag) ce iscrtati vodoravnu liniju preko cele strane odmah iznad teksta pod efektom ovog taga.
<BR> Ova komanda(tag)lomi(BRakes) tekst i nastavlja ga u novom redu. Zapamtite snimili ste vas dokument u TEXT formatu, znaci ako ste pritisnuli ENTER da predete u novi red to nije snimljeno. U HTML dokumentu pomocu taga <BR> morate oznaciti tacno gde zelite da predete u novi red.
<P> Ova komanda(tag) radi isto što i <BR> tag samo sto preskace jedan red.
Znaci <BR> samo nastavlja tekst u novom redu a <P> preskace jedan red i zatim nastavlja tekst.


Napisite svoju prvu stranicu
Napisacete svoju prvu HTML stranicu koristeci ono sto ste do sada naucili, plus jos dva taga. Ova dva taga su veoma vazna za svaku stranicu koju cete ubuduce pisati. Zasto? Zato sto ce biti na svim stranicama koje cete pisati.
Pocecete svaku stranicu sa ovim tagom: <HTML>
Ovo ima smisla, oznacavate da je to HTML dokument.
Sledeci tag na stranici ce biti ovo: <TITLE> i </TITLE>
Pogledajte levi vrh ove stranice, iznad FILE -- EDIT -- VIEW menija. Sada pise "Tagovi" To je naslov(title) stranice i to je ono sto oznacavate ovim tagovima. Bez obzira sta napisete izmedu ovih tagova, bice prikazano u levom vrhu vaseg browsera.
I na kraju svaku stranicu koju napisete cete zavrsiti ovim tagom: </HTML>
Razumete? Stranicu ste zapoceli sa <HTML> i zavrscete je sa </HTML>. To ponovo ima logike, zar ne?



Znaci, evo nas...
Bilo bi dobro da sto vise eksperimentisete sa komandama koje ste do sada naucili. Zapamtite da HTML cita bas kao i vi tj. s leva na desno i odozgo nadole, reagovace tamo gde postavite pocetni tag i stati tamo gde postavite zavrsni tag. Uvek proverite da li su vasi tagovi unutar < i > znakova.
Evo primera koji ce vam pokazati kakvu stranicu treba otprilike danas da napravite:



<HTML>
<TITLE> Moja prva html stranica</TITLE>
<B>Ovo je moja prva HTML stranica</B><P>
Mogu da pisem u <I>Italic</I> ili <B>Bold</B> stilu<BR>
<HR>
<B><I>ili u oba istovremeno</I></B><BR>
<HR>
<TT>...I to je sve</TT>
</HTML>




Primetili ste da sam u primeru koristio samo tagove koje smo do sada naucili. Analizirajte malo gde pocinju i gde se zavrsavaju <HTML> i </HTML> zatim <TITLE> i </TITLE> tagovi. Analizirajte sta se desava na mestima gde postavljene <P> i <BR> tagovi.
A sada udite u vas tekst editor i sami napravite svoju prvu HTML. stranicu. Kada je zavrsite sledite instrukcije iz osnovne lekcije #1 koja ce vam pomoci da snimite i pogledate svoju stranicu u browseru.








765
poruka na forumu
88 1029



post # 39 | 11.08.2012 , 10:23 PM

vedran500, pa #e3e3e3 i nije bas neka boja stavi #282828 i idi na save,ako se sad nista ne promjeni izbaci svoj kod izmedju head tagova za css i dodaj ovaj
Code
<link rel="stylesheet" href="./css/style.css">
i otvori novu temu ako ne bude radilo da ne idemo u off topic

Freelance Webdesigner // contact: info@belminbedak.me









647
poruka na forumu
22 461



post # 40 | 11.08.2012 , 10:24 PM

Belmo-, I dalje ne moze hajde molim te preko team viewera da samo to pogleddas to ti je 2-3 minute a meni bi stvarno puno pomoglo evo link ak nemas team viewer http://www.teamviewer.com/sr/index.aspx pa cemo se sutra dogovotit kad bi mogli da vidimo to ako hoces <_< <_< :)





Forum » Internet » Programiranje i Web/grafički dizajn » Skola HTML-a i CSS-a (Mjesto gdje mozete nauciti HTML i CSS)
  • Page 2 of 2
  • «
  • 1
  • 2
Search: