Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum moderator: Infinity  
Forum » Internet » Programiranje i Web/grafički dizajn » Skola HTML-a i CSS-a (Mjesto gdje mozete nauciti HTML i CSS)
Skola HTML-a i CSS-a






107
poruka na forumu
13 185



post # 1 | 01.07.2012 , 5:26 PM

Pozdrav!
Evo vidim da clanova a i ostalih zele da saznaju sto vise o HTML.
tj.da saznaju kako da naprave svoju Web stranicu!
I bas zbog toga dosao sam na jednu ideju!
Na ovoj temi moji saradnici i ja cemo svim zainteresovanima davati lekcije o HTML.
Ipak nemojte se nadati da cete za par dana moci da napravite dobru stranicu.
HTML jezik je tezak i zahtijeva mnogo truda!
Inace ja imam iskustva sa kreiranjem Web stranica ali nemogu bas sve sam posticu,tako da molim neke clanove koji imaju iskustva da mi se u najkracem roku(do veceras)jave postom kako bi se dogovorili ko ce sta predavati i u koje vrijeme i ostalo..
Nadam se da ce prvi cas poceti vec veceras!
Hvala!








205
poruka na forumu
6 144



post # 2 | 01.07.2012 , 6:01 PM

Jako dobro smišljeno <_<
Svidja mi se ideja ,bilo bi super kad bi se ova tema razradila malo ,jer evo mene prvog zanima i planiram da 'učim' tj. nadodajem na ono svoje već postojeće znanje :D











253
poruka na forumu
25 197



post # 3 | 01.07.2012 , 7:00 PM

Volio bih da imam svoj sajt <_<

My Life my Rules !









205
poruka na forumu
6 144



post # 4 | 01.07.2012 , 7:39 PM



Evo jedan od malo lakših načina :PP


Možete da učite od ovog lika ,gledao sam par njegovih videa ,dobar je ,dobro objašnjava... <_<











107
poruka na forumu
13 185



post # 5 | 01.07.2012 , 8:57 PM

1.Lekcija

I evome kao sto sam i obecao.Pocinjem sa predavanjem:
Sta je HTML?
HTML(HyperText Markup Language)Je jezik specijalno namijenjen za kreiranje web stranica.Osnovu HTML predstavljaju tagovi i atributi.Za kreiranje stranice vam nisu potrebni neki ekstremni programi...Jednostavno mozete koristit notpad,word ili nesto slicno ali ja vam preporucujem Sublime text 2!
OK,znaci nakon sto skinete Sublime text 2 mozete poceti sa radom.Za pocetak svaki tag mora obavezno da sadrzi svoj pocetak i svoj kraj!

PRIMJER:
<NEKI TAG>
</NEKI TAG>
Sigurno ste primjetili da na prvom tagu(kodu)na pocetku nema crte a na drugom ima,ta crta predstavlja kraj tog taga i ona se uvijek stavlja!
(Mozda ovo niste abs dobro shvatili ali ubrzo ce vam postati sve jasno)

E sad..Znaci kad pocinjemo sa kreirenjem stranice UVIJEK ali bas UVIJEK stavljamo ovaj kod <html>
To je pocetak svake stranice i bez tog koda necete vidjeti nista ..Znaci to je osnovno!
A sad jedan primjer:

<html>
Ovo je moja prva stranica
</html>

Nakon sto ste zatvorili tag recenica:(ovo je moja prva stranica )ce se vidjeti!
Ali osim taga <html> postoji jos mnogo tagova!A sad cu vam pokazati osnovne dijelove ili bolje receno dijece taga <html>
PRIMJER:

<html>
<head>
<title>Moja prva stanica</title>
</head>
<body>
Pozdrav
</body>
</html>

E sad ovo ja najednostavni primjer stranice! Izmedju tagova <head> stavljamo tag <title>sto znaci naslov i izmedju njih stavljamo ime nase stranice!A nakon toga u tagu <body>stavljamo ono sta hocemo da se vidi na stranici slike text vide i sve sve ostalo..A na kraju zatvaramo sa </html>
A da takodje morate sacuvati ovaj dokumet znaci odete na save i u ime dokumeta ukucate neku rijec naprimer VJEZBA a nakon toga.HTML sto je obavezno! Znaci to ce izgledati ovako VJEZBA.HTML

Ovo je bila prva lekcija..Uh umorio sam se pisajuci..Nadam se da sam vam sta mogao objasniti!Sutra cu se na 2 lekci potruditi da vam objasnim porodicne veze u html a takdoje cu jos malo pojasnivati ovo sto smo do sada radili!
Ostavite vasa pitanja vezana za ovu lekciju a ja cu se potruditi da odgovrim na njih na 2 lekci!
Hvala!








33
poruka na forumu
20 15



post # 6 | 01.07.2012 , 9:04 PM

NarutoShippuden, Dobro ideja :)
Samo napred, i prva lekcija je super :)











1
poruka na forumu
0 0



post # 7 | 01.07.2012 , 9:28 PM

Takodje mnogo koristan sajt za pocetnike
http://www.w3schools.com/

petar









107
poruka na forumu
13 185



post # 8 | 02.07.2012 , 12:58 PM

2 LEKCIJA

Ukoliko ste pročitali 1 Lekciju spremni ste da krenete sa učenjem HTML-a upoznao bih vas sa nekim osnovnim pravilima. Kao što smo već rekli HTML koristi tagove za opisivanje internet strane. Tagovi se pišu unutar znakova < i > i postoje otvarajući i zatvarajući tagovi. Primer:

<p>Ovo je paragraf</p>
U prethodnom primeru tag <p> predstavlja otvarajući tag, </p> je zatvarajući tag a tekst između otvarajućeg i zatvarajućeg taga je sadržaj paragrafa. Internet pretraživač će prikazati samo tekst dok će mu tagovi "reći" da se radi o paragrafu.HTML tagovi mogu se nalaziti jedan unutar drugog pri čemu se mora voditi računa o redosledu zatvaranja tagova. Tagovi se zatvaraju suprotnim redosledom od redosleda otvaranja.
A sad da ponovimo:
Kompletan HTML dokument nalazi se unutar <html>...</html> tagova. Sve unutar ovih tagova je internet stranica, a izvan njih možete pisati pesme i to neće imati nikakav efekat na internet stranicu. Jedini izuzetak je <!DOCTYPE> tag koi se piše izvan <html> tagova (najčešće na vrhu stranice) i koji sadrži informacije o dokumentu (opširnije kasnije).Svaki HTML dokument ima svoju glavu (head) i telo (body). Glava HTML dokumenta se ne prikazuje na stranici ali sadrži neke bitne parametre sa kojima ćemo da se upoznamo kasnije. Telo predstavlja sadržaj dokumenta koji se prikazuje u obliku nternet stranice. Svaki dokument može da ima samo jednu glavu i jedno telo.Prema gore navedenim pravilima osnova HTML dokumenta treba da izgleda ovako :

<!DOCTYPE>
<html>
<head>...</head>
<body>...</body>
</html>








55
poruka na forumu
35 322



post # 9 | 02.07.2012 , 1:19 PM

Pokusaj ljudima osim HTML malo docarati i CSS jer jedno ide uz drugo.








107
poruka na forumu
13 185



post # 10 | 02.07.2012 , 1:21 PM

Da znam ali to 4,5 lekci..prvo da ih naucim osnovama.. :)








33
poruka na forumu
20 15



post # 11 | 03.07.2012 , 8:40 AM

NarutoShippuden, Malo kasnim na lekciju ali sam je ipak procitao :)
Samo nastavi :)


Poruku je menjao/la cyber1995 - Utorak, 03.07.2012, 8:40 AM











765
poruka na forumu
88 1029



post # 12 | 05.07.2012 , 11:44 AM

Vaš prvi stylesheet

Danas cu vam nesto reci o CSS(Cascading stylesheet).
Da krenemo:

Kreirajmo neku jednostavnu web stranicu pod nazivom index.html

Ja cu to ovako da uradim:

Code
<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<meta charset="utf-8" />
<title>Moja web stranica</title>
[b]<link rel="stylesheet" href="stil.css" />[/b]
</head>
<body>
<h1>Ovo je naslov</h1>
<p>Ovo je podnaslov</p>
</body>
</html>


To bi bilo to sto se tice HTML-a.
Gledajuci kod sigurno ste primjetili nesto novo izmedju head tagova .
Da bi vam bilo jasnije kreirajte fajl pod nazivom stil.css.
Ovaj kod ce nas odvesti do fajla stil.css i iz njega uzeti potrebne podatke tj. stil stranice.
Mogli smo to drugacije uraditi bez novog fajla pomocu taga ali ovako je preglednije i lakse nam je se snaci,naziv stil.css mozete mjenjati ja tako koristim.

Sada cemo da krenemo sa formiranjem css fajla.

Kod:

Code
body {              /*Generalni izgled pozadina,margine(o tome cemo kasnije),font itd*/
background:black;  
font-faimily:Verdana;
}

h1 {         /*Izgled h1(h1 je definiran u HTML i sada uredjujemo kako ce izgledati text "Ovo je naslov"*/
color:red; /*Boja slova*/
font-size:35px; /*Velicina slova*/
}
p {   /*sredjujemo izgled paragrafa "Ovo je podnaslov"
color:yellow;   /*Boja paragrafa zuta*/
font-size:15px;  /*velicina slova 15 piksela*"/
}


To je to za sada kasnije krecemo sa slozenijim stvarima div-ovi ,margine itd :)

Ako imate problema obratite se na PP.

Freelance Webdesigner // contact: info@belminbedak.me









107
poruka na forumu
13 185



post # 13 | 05.07.2012 , 12:45 PM

Alo brate!!!
pa da ne pretjerujes...prvo ide osnova pa tek onda css..ajmo malo sporije...
a da za vas moji "ucenici"uskoro cu otvoriti sajt na kome cu vam detaljno davati lekcije..3 lekcije dolazi veceras...budite tu... :)
Hvala!








765
poruka na forumu
88 1029



post # 14 | 05.07.2012 , 12:57 PM

Quote (NarutoShippuden)
Alo brate!!!
pa da ne pretjerujes...prvo ide osnova pa tek onda css..ajmo malo sporije...
a da za vas moji "ucenici"uskoro cu otvoriti sajt na kome cu vam detaljno davati lekcije..3 lekcije dolazi veceras...budite tu...
Hvala!


Decko ja sam ovako ucio.Uz HTML ti ide odma CSS i ovdje nisam nista komplikovano uradio nego napravio neki lagani uvod u CSS

Freelance Webdesigner // contact: info@belminbedak.me









18
poruka na forumu
1 0



post # 15 | 05.07.2012 , 1:29 PM

Obrisano

msn: ismir1993@hotmail.com
fb: www.facebook.com/ismirko










190
poruka na forumu
13 216



post # 16 | 05.07.2012 , 1:50 PM

Ii lakse das nekom pare ko zna i on neka napravi <_<


Poruku je menjao/la Dark_Men - Cetvrtak, 05.07.2012, 1:50 PM








107
poruka na forumu
13 185



post # 17 | 09.07.2012 , 12:01 PM

E pa dragi moji forumasi!
Vec dugo vam obecavam 3 lekciju ali nikad nemam vremena.a razlog tome je sto sam dotjerivao svoj role play forum!
Vec sam vam rekao da cu vas pozvati da mi se pridruzite!Forum zvanicno pocinje 15 ali moze i sad da se igra ali nije potpuno dotjjeran!Pa ako hocete pridruzite mi se..Znaci idete u skolu,ucite magije,mozete postati zao ili dobar..sve zavisi od vas..cijelu igriceu prave clanovi..tj.pricu...nadam se da admini nece ovo shvatiti kao reklamu..ja sam samo obecao pojedinim forumasim..
Link obrisan.








205
poruka na forumu
6 144



post # 18 | 16.07.2012 , 11:28 PM

Mislio sam da će ova tema da se razvije u nešto dobro ,ali eto ,ništa od toga :S











765
poruka na forumu
88 1029



post # 19 | 17.07.2012 , 11:22 AM

http://www.extracafe.rs/forum/132-8654-1

Jeffrey Way,sve objasnio kud je i besplatno :D

Freelance Webdesigner // contact: info@belminbedak.me









5
poruka na forumu
1 4



post # 20 | 17.07.2012 , 9:13 PM

Da pomognem onima koji zele da naprave svoj sajt al bez dodataka primjera sajt.webs.com
nego host co.cc

Posjetite stranicu www.co.cc I tu se registrujte


Poruku je menjao/la Arma007 - Utorak, 17.07.2012, 9:13 PM


Forum » Internet » Programiranje i Web/grafički dizajn » Skola HTML-a i CSS-a (Mjesto gdje mozete nauciti HTML i CSS)
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Search: