Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Archive - read only
Forum » Ostalo » Arhiva » Pogrešna terapija prethodne godine ubila više od sto ljudi
Pogrešna terapija prethodne godine ubila više od sto ljudi






1320
poruka na forumu
133 2344



post # 1 | 05.10.2011 , 6:59 PM

Sve više građana bez saveta doktora uzima lekove

Pogrešna terapija prethodne godine ubila više od sto ljudi

U Srbiji je tokom prošle godine umrlo 113 ljudi zbog trovanja lekovima, preparatima i biološkim supstancama, dok je samo u Evropskoj uniji bilo 194.500 smrtnih slučajeva izazvanih pogrešnom dozom i nepridržavanjem propisanoj terapiji.



Antibiotike samostalno uzima svaki deseti stanovnik Srbije

Ovo su alarmantni podaci na koje ukazuju stručnjaci, s obzirom na činjenicu da građani Srbije sve više piju antibiotike i antidepresive na svoju ruku.
Uzimanje lekova bez saveta lekara može da izazove teška oštećenja bubrega i jetre, a najblaža neželjena dejstva su prolivi i osipi po koži. Stručnjaci, međutim, kažu da i ta blaža neželjena dejstva u nekim situacijama mogu da dovedu do anafilaktičkog šoka od kojeg pacijent može da umre.
Koliko koristimo lekove, pokazuje podatak da je u prva tri meseca ove godine u našoj zemlji prepisano 700.000 više kutija lekova za kardiovaskularne bolesti nego u istom periodu prošle godine. Raste potrošnja antibiotika, antidepresiva, lekova u terapiji astme, dijabetesa.

Prošle godine za lekove koji se izdaju na recept Republički fond za zdravstveno osiguranje potrošio je gotovo 34 milijarde dinara, a samo četiri godine ranije izdvojio je dvostruko manje novca. Iako se broj ljudi koji podižu lekove na recept ne menja, iz godine u godinu raste potrošnja lekova u zemlji. Tako je 2006. godine jedan pacijent u proseku podizao 16 kutija lekova, a danas pet više.

Prof. dr Milica Bajčetić, predsednik Evropskog društva za pedijatrijsku farmakologiju, kaže za “Blic” da čak i lekovi koji se izdaju na recept mogu da budu toksični, ali da je najveći problem u samolečenju.

- U Srbiji se skoro izjednačio broj lekova izdatih na recept i onih koje građani kupuju samoinicijativno. Ako se nastavi nekontrolisana prodaja antibiotika, bojim se da će u budućnosti , usled brzog razvoja rezistencije, sve više pacijenata umirati jer nećemo imati adekvatnu terapiju za njih - kaže dr Bajčetić.

Ona kaže da se implementacijom važećih zakona i onemogućavanjem izdavanja lekova bez recepta, odnosno bez nadzora lekara smanjuje mogućnost ispoljavanja neželjenih efekata.

- Neželjeni efekti najčešće mogu da se dogode kada pacijenti samoinicijativno koriste dva ili više preparata odjednom, a pri tome ne znaju da li imaju oslabljenu funkciju nekog organa, kao što su jetra, bubrezi ili srce. Tom prilikom može doći do slabljenja ili pojačavanja dejstva leka ili izmene koncentracije lekova u tkivima. I to može dovesti do teških neželjenih dejstava, pa i smrti. Ostali uzroci pojave neželjenih dejstava jesu neselektivnost dejstva leka, alergije, ali i greške lekara prilikom izbora, načina primene i doze leka - objašnjava dr Bajčetić.



Loše pridržavanje terapiji povlači za sobom visoke troškove kako u smislu bezbednosti pacijenta, tako i kada je reč o kvalitetu života.

To, takođe, predstavlja ozbiljan problem za zdravstvene sisteme, jer je reč o lošijim ishodima, bespotrebnom lečenju i hospitalizaciji.

Podaci Instituta za javno zdravlje “Batut” pokazuju da u Srbiji 29,1 odsto odrasle populacije samoinicijativno koristi lekove, i to više žene nego muškarci. Bez prethodne konsultacije sa lekarom lekove značajno više uzima stanovništvo do 55 godina starosti.
U samolečenju prednjače Beograđani (40,7 odsto), a manje stanovnici zapadne (18,6 odsto) i centralne Srbije (23,1 odsto).

Najviše uzimamo analgetike, lekove protiv glavobolje, zubobolje, kostobolje, i to u 26 odsto slučajeva. Nakon toga slede vitaminski i mineralni preparati (14,8 odsto), dok antibiotike i lekove za lečenje pojedinih bolesti samoinicijativno uzima svaki deseti stanovnik.

I pored toga što lekove najčešće kupuje 44,3 odsto stanovništva i što se lečimo na svoju ruku ili pravimo kućne zalihe, za potrošnju su krive i farmaceutske kuće koje na razne načine utiču na lekare da propisuju određene lekove.

Preparati opasni za decu

Prof. dr Milica Bajčetić upozorava i na neželjena dejstva lekova kod dece. Ona kaže da je u toku studija u EU, Švajcarskoj, Norveškoj i Srbiji koja treba da utvrdi koja se od pomoćnih lekovitih supstanci najčešće primenjuje u okviru lekova kod novorođene dece.
- Postoje indicije da se pomoćna lekovita sredstva koja su toksična za novorođenu i malu decu često primenjuju u praksi. Proizvođači generičkih lekova imaju slobodu da menjaju pomoćne lekovite supstance u svojim proizvodima, te je veoma važno definisati koji preparati i od kojih proizvođača se mogu koristiti u neonatologiji i pedijatriji. Definisanjem liste lekova, kao i proizvođača, koji su bezbedni za primenu kod dece značajno će se smanjiti pojava neželjenih efekata - ističe dr Bajčetić.


Fajlovi: 4275035.jpg (19.6 Kb) · 4529956.jpg (15.9 Kb)






Sijam i u mraku :)
3165
poruka na forumu
757 3522



post # 2 | 05.10.2011 , 7:02 PM

ma sta doktori, dok ne uzmem ja na svoj nacin da se lecim meni nikako nije bolje...
meni je 5 doktora prepisalo pogresnu terapiju, zato sad mucim muku... bolje da se sama trujem nego oni da me truju..

''Na internetu možeš biti bilo ko. Žalosno je što većina biraju da budu idioti.''
''Kad naidjem na neku prepreku u životu, preskočim je. Pa se vratim i preskočim je još jednom. U inat.''










4290
poruka na forumu
228 2087



post # 3 | 05.10.2011 , 9:59 PM

Slažem se sa Marijanom.
Ja najbolje znam šta mi pomognem. smile
Doktori su me par puta bukvalno uništili.
Tako da, sama pala-sama se ubila.
Bolje nego da me doktor ubije!








2670
poruka na forumu
288 3086



post # 4 | 23.10.2011 , 2:41 AM

Ma nije ni cudo, ja cesto kad se setim cekaonice, po 2,3 sata cekam da udjem na obican pregled, tako da mi se uglavnom smuci i sama pomisao otici kod lekara, lakse je otici odmah u apoteku. . .
_______
A ima puno ljudi koji, kuci imaju toliko lekova da mogu da otwore apoteku!









Sijam i u mraku :)
3165
poruka na forumu
757 3522



post # 5 | 23.10.2011 , 1:29 PM

Quote (MolderFBI)
A ima puno ljudi koji, kuci imaju toliko lekova da mogu da otwore apoteku!


ah ah ah ah

izbegavam da pijem lekove, alii znam sta mi pomaze i kad bol ne prestaje, naravno da uzmem... svi pisu o tome kako sami uzimamo pogresne terapije, a sta je sa pogresnim terapijama koje doktori daju?

''Na internetu možeš biti bilo ko. Žalosno je što većina biraju da budu idioti.''
''Kad naidjem na neku prepreku u životu, preskočim je. Pa se vratim i preskočim je još jednom. U inat.''










313
poruka na forumu
14 71



post # 6 | 08.11.2011 , 9:17 PM

sramota

http://www.grapheine.com/bombayt....ff.html
Ja sam plakao...










310
poruka na forumu
34 246



post # 7 | 08.11.2011 , 9:40 PM

ja umirem u cekaonici a oni piju kafu i jos kad rade svoj posao ne urade ga dobro angry2








1982
poruka na forumu
331 4273



post # 8 | 13.11.2011 , 3:09 PM

MarijanaBK1, slazem se

Svi brisu Sline samo Gareth Bale :)))

Matematika- Kao Kineski Film Bez Prevoda

Ni U Ovom,Ni U Budućem Svijetu,Za Real Madrid Navijati Neću!




Forum » Ostalo » Arhiva » Pogrešna terapija prethodne godine ubila više od sto ljudi
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: