Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Info pomoć i podrška » Razni Tutorijali » kako osloboditi vise prostora na hardu
kako osloboditi vise prostora na hardu






256
poruka na forumu
3 109



post # 1 | 18.06.2012 , 6:56 PM

Nema korišćenja kompjutera, bez instalacije odgovarajućeg softvera. U početku vaše upotrebe računara, instalirali ste samo onaj najpotrebniji softver, tj. onaj koji poznajete. Vremenom će broj instaliranih programa narasti, tako da će “prekriti” ceo prostor diska. Tu onda počinju da se javljaju problemi: nema dovoljno mesta za swap fajl (fajl koji predstavlja proširenje RAM memorije), ne možete instalirati nijedan novi program (a upravo ste našli ono što ste mesecima tražili), opadaju performanse celog sistema, a na kraju ne možete formirati ni novi dokument. Vreme je za “čišćenje” diska od nepotrebnih stvari.
Prvo što možete da uradite je da deinstalirate nepotrebne programe. Neki od njih su vam se možda u početku i činili potrebnim, a sada predstavljaju samo višak. Biće dovoljno da njihovim instalacionim folderima pokrenete fajlove za deinstalacionu proceduru (Uninstall) ili da istu proceduru odradite preko Windows-a. Kliknite na dugme [Start] i izaberite [Settings > Control Panel]. U novom prozoru kliknite dva puta na [Add/Remove Programs], da bi otvorili dijalog prozor “Add/Remove Programs Properties”. U oknu na kartici “Install/Uninstall” videćete spisak svih instaliranih programa na vašem kompjuteru. Pregledajte listing i napravite selekciju šta vam treba, a šta ne. Kada ste odlučili koji vam to programi više nisu potrebni kliknite na naziv svakog od njih, pa zatim kliknite dugme [Add/Remove...]. Ovim ste pokrenuli deinstalacionu proceduru, koju samo treba da ispratite do kraja.
Druga mogućnost za oslobađanje dodatnog prostora na disku je brisanje fajlova koji vam nisu potrebni, a ujedno nisu i deo nekog sistema (od njih ne zavisi funkcionisanje bilo kog programa). Ovakve fajlove možete arhivirati na neki drugi medijum (u slučaju da vam zatrebaju), ili ih možete komprimovati i smestiti na neko mesto. Pitanje koje se postavlja je: Koje fajlove možemo bezbedno da obrišemo, bez bojazni da ćemo oštetiti sistem? Pa, u osnovi, postoji nekoliko vrsta fajlova koje sigurno možete bezbedno obrisati. Mi ćemo vam nabrojati neke i objasniti koja je njihova pojedinačna funkcija:
*.bak – fajlovi sa ovom ekstenzijom predstavljaju backup fajlove raznih programa.
*.chk – ovo su fajlovi koje kreira Windows-ov sistemski program ScanDisk.
*.old – ovo su fajlovi koji su zamenjeni novim, a ovima je dodeljena ekstenzija old (stari).
*.tmp – ovo su privremeni (temporary - temp) fajlovi koji mogu pripadati raznim programima
*.wbk – ovo su rezerven kopije Word dokumenata. Proverite samo prvo, da li su ispravni originali, pa onda možete obrisati odgovarajuće wbk fajlove.
*.log – ovo su tzv. dnevnički fajlovi koje vode različite vrste programa radi praćenja nekih stanja.


Poruku je menjao/la Alpha - Subota, 23.06.2012, 10:54 AM

We Are Changing Future Forever!









1291
poruka na forumu
106 1817



post # 2 | 22.06.2012 , 1:02 PM

napisao si "SLOBODITI" xD :D cao

1.Pre postavljanja komentara procitajte Pravila Foruma!
2.Koristite pretragu pre otvaranja nove teme!
3.Pogledajte moje opise igara ovde.

Did I ever tell you the definition of insanity !?










256
poruka na forumu
3 109



post # 3 | 22.06.2012 , 9:28 PM

Pa dobro. pisao sam u 10 uvece
xD xD xD

We Are Changing Future Forever!









139
poruka na forumu
14 64



post # 4 | 22.06.2012 , 11:03 PM

ja sam procito sladoled pa sam zato uso na temu :D











1291
poruka na forumu
106 1817



post # 5 | 22.06.2012 , 11:35 PM

Alpha, pa promeni naziv, dodaj O :D

1.Pre postavljanja komentara procitajte Pravila Foruma!
2.Koristite pretragu pre otvaranja nove teme!
3.Pogledajte moje opise igara ovde.

Did I ever tell you the definition of insanity !?










408
poruka na forumu
12 196



post # 6 | 23.06.2012 , 10:38 AM

Alpha, brt ako si sve sam pisao svaka cast :D , meni se ovo prije desavalo pa nisam mogao nista instalirati na komp. ali sada ga odrzavam i radi mi kao svajcarski sat :D

http://www.youtube.com/watch?v=FGRgEEeuZhM









256
poruka na forumu
3 109



post # 7 | 23.06.2012 , 10:55 AM

Eto dodao sam

Added (23 Jun 2012, 10:55 AM)
---------------------------------------------

Quote (dejanjosikovic)
Alpha, brt ako si sve sam pisao svaka cast , meni se ovo prije desavalo pa nisam mogao nista instalirati na komp. ali sada ga odrzavam i radi mi kao svajcarski sat

Ovo smo ucili na informatici. imam sve napisano u svesci.

We Are Changing Future Forever!



Forum » Info pomoć i podrška » Razni Tutorijali » kako osloboditi vise prostora na hardu
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: