Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum moderator: suzana85, tomo47  
Forum » Međuljudski odnosi » Upoznavanje » (Ne)vaspitanje (Da li neki ljudi propuste ovu "lekciju" u zivotu?)
(Ne)vaspitanje






1520
poruka na forumu
180 1265



post # 1 | 07.02.2012 , 11:07 PM

Kazu da se vaspitanje "nosi" iz kuce. Hm... Za neke se ne bi reklo... Mislim da je Srbija puna takvih. Pocevsi od prolaznika koji vas na ulici pitaju za neku lokaciju, vi se polomite kako biste sto bolje objasnili, da bi oni samo klimnuli glavom okrenuli se i otisli. Hvala?! Ta rec ne postoji u njihovom recniku...
Favorit su mi nadrkane sluzbenice koje rade po drzavnim ustanovama, koje na vase "Dobar dan" ne zele ni pogledom da uzvrate, a kamoli istim ili mozda pitanjem: "Izvolite? Kako Vam mogu pomoci?"
Onda su tu neljubazne kasirke, radnici na delikatesu, medicinske sestre i mnogi drugi...
Evo jedne dogodovstine mog zenskog roditelja: Usla ona u "Matijevic" da kupi nesto na delikatesu i lik (koji radi na istom) joj, bez pardona kaze: "Sta 'oces?" Da li da se smejes na ovo ili da mu razbijes glavu?! Hm... Lik je opusteno presao odmah na "per tu".

Kakva su vasa iskustva po tom pitanju? Da li pridajete znacaj vaspitanju i ljubaznosti? Ili ste od onih koji su bahati i ne zanima ih necija lepa rec i kodex ponasanja?

Mislim da onaj "prilog" iznad dovoljno govori kakav je moj stav o tome. Jako pridajem znacaj kulturnom ponasanju, manirima, vaspitanju, ljubaznosti i jako sam alergican na nedostatak istog!

Zajedno sa Leksi, nema me vise ovde, a vi znate ko je odgovoran za to. Hvala im, jer sam tako shvatio da: "Glupog coveka je nemoguce poraziti argumentima."
A vi cete se setiti one: "Kad izgubimo nesto, tek onda shvatimo koliko nam je to nesto ustvari znacilo."
P.S. You want a piece of me?! :)










377
poruka na forumu
54 303



post # 2 | 07.02.2012 , 11:32 PM

Ne mora se donijeti iz kuce :) Imam ja jaranicu, njeni roditelji su ugledni advokati, a ona mrtva seljanka :lol lol
Kao da je dosla sa Igmana prvi put u grad












4116
poruka na forumu
1026 5825



post # 3 | 08.02.2012 , 0:13 AM

Vaspitanje se nosi iz kuce.
Kakvim te odgoje do 5-te godine zivota, bices do kraja takav.

Mogu roditelji biti najuticajniji ljudi (doktori, advokati, piloti, itd...) ali ako ne uticu na svoju decu apropo odgoja usrali su motku. Dzaba im sve njihove skole.

I nije vazece ono pravilo, ako su roditelji neki obrazovani ljudi da imaju kulture!
Moj deda je bio automehanicar, pa je imao vise kulture nego moj bivsi sef koji ima dva fakulteta zavrsena.

Ja roditelje krivim za sve, jer bitno je da oni imaju neku svoju satisfakciju, a to sto ne vode racuna o detetu, to nikom nista, i na kraju budu ono sto danas mozemo da vidimo, glupa, bahata, iracionalna, nemoralna, zatupljena deca, koja se pronalaze samo u tome i to ih cini kao cool. A bas je naprotiv.

Desavale su se i meni razne stvari i bahatosti, ali uzvratim ja istom merom. Ne dam na sebe!
Cisto da joj pokazem kako je ruzno biti nekulturan.

~~ Ubi me prejaka rijec! ~~
~~ Nista se ne zavrsava, sve se menja! ~~










218
poruka na forumu
23 298



post # 4 | 08.02.2012 , 2:41 AM

Leksi, je rekla sve lepo od reči do reči.

Lično imam veliki stepen tolerancije tako da me je teško izbaciti iz takta, kada se to desi okolina koja me poznaje ostane bez reči jer me takvog nikada nisu videli... Nepodnosim sirovine koje gaze preko drugih ljudi bez imalo osećanja, uglavnom mi se desavalo da kod takvih sirovina počnu leteti pesnice pa ako im to ne ide od ruke par puta vadili i pištolji. E kada mi njega izvade dodje mi da im ruku otkinem, shvate da i to nema uticaja kod mene pa brzo uhvate maglu.

Šaltere sam ko mlađi zamrzeo, a najbolji biser mi se desio kada me lepo zamolila žena iz jedne službe da odnesem neku kovertu u drugu službu pošto me je tamo uputila a ta koverta nije vezano za mene.
Dolazim na taj drugi šalter, drugi deo grada, ja lepo dobar dan, ćuti taj, nešto žvaće, mala pauza nastavljam meni treba to i to i poslali su vam iz te i te službe ovu kovertu da ne putuje poštom. Kad on meni bez ikakvog osećaja za moje vreme (vidi da se žurim) otvori i pročitaj. Reko nije me čuo pa ponavljam ta koverta nema veze samnom, kad on meni ma znam nego pročitaj :D Vidim ja budala, a meni za taj papir što moram uzeti od njega gori pod nogama. Razmišljam ako se počnem svađati nema meni ništa od tog papira odložiće me za sutra. Da mu čitam nepada mi napamet tolika budala nisam. Znam ako mi kaže još jednom da mu pročitam pismo iz koverte tek tada ću pući. Nema onda ništa ni sutra od mog papira. Tako ti lepo hvatam onu kovertu, njemu više dobacujem pošto već odlazim, ne pada meni napamet da vam čitam ovo pismo, vratiću ja toj i toj službi pa nek vam oni to šalju poštom. Čujem ja iza mene gospodine, gospodine znači stigao me na spratu niže pa meni izvinite nisam ja mislio nešto izlupao i kao dođite daću ja vam taj dokument. Znači tresao sam se kada sam izašao koliko me izbacio iz takta. Ni reč mu nisam rekao od moje poslednje rečenice.
Daaaa sutra tj. danas imam sudar s sudijom pa ako ne bude imao razumevanja da mi je to 1. prekršaj u životu rećiću mu da nemam novca i da me šalje u zatvor :D Pristaću da mi prepolovi kaznu na pola ko će sad da im daje 105k dinara.








15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 5 | 08.02.2012 , 3:54 AM

Osnovno vaspitanje je ono koje se dobija u porodici. Ako tu zakaze,onda je kasnije gotovo nemoguce popraviti.
Moja su iskustva iz trgovine,zivota,cekanja u redovima itd,zaista velika i ,moram priznati ,raznolika.
Iako sam relativno ogorcen na ponasanje pojedinih zdravstvenih,kao i prosvetnih radnika,ipak ne bih kategoricno tvrdio da su svi losi i nevaspitani. Isto vazi i za trgovce,sluzbenike po raznim ustanovama,bankare,salterske radnike itd.
Mnogi od njih deluju previse nadmeno i odbojno. Sticete utisak da Vi,kao stranka,postojite radi njih a ne oni radi Vas. Naravno da se odmah uoci kod koga je zakazalo porodicno ,a i poslovno vaspitanje.
Trgovinom se sad bave svi. Od seljaka do doktora nauka. To je razlog ove krize. A trgovina je zanat kao i svaki drugi i ,kao sto ja ne mogu da budem dobar kovac ili direktor,tako ni oni ne mogu biti dobri trgovci. Jos manje kulturni.
Prvo sto se uci u trgovini je osmeh i DOBAR DAN IZVOLITE. To je nekome tesko da kaze. jos je gore ako ne zna da to treba da kaze a zeli da bude trgovac.
U poslednje vreme,tragajuci za nebrojeno puno dokumenata,morao sam da obidjem vise sluzbi: Opstinske,penzijske,ministarstva unutrasnjih poslova,bankarske,socijalne itd. Pojedine rade sa strankama od 8-14 casova ,a vec u 9 h imaju polucasovnu pauzu,sto stvara neopisivu guzvu. A kad se stvori guzva svi su nervozni,a pogotovo oni sto rade za salterima.
Ipak,naisao sam i na lep prijem i kulturno ophodjenje. Npr. : trazeci neka dokumenta kontaktirao sam telefonom maticarku u B.Krupi,koja me je izuzetno kulturno i ljubazno saslusala i uradila maksimalno sve sto sam je TELEFONOM zamolio. Kod mene,maticar jeste ljubazan ,ovde u Pazovi,ali mi ne daje dovoljno informacija koje bi po meni morao da mi da. Za sve moram sam da pitam,pa se kasnije ispostavi: E tako ne moze!
Ipak,najvise me ubija cekanje u redu u bankama i postama. Cekam cesto i po sat vremena da dodjem na red. Recimo u Rumi,posta ima 20 metara sirok salter ,a rade samo dva sluzbenika za uplate-isplate i ceka se uglavnom po sat i vise.
Pri tome ljubaznost uopste ne postoji. A mozda su i preoptereceni sa poslom? Ko zna?
U trgovini su mi daleko najneljubazniji trgovci po supermarketima,pogotovo kada vas prate pogledom i odmeravaju od glave do pete. A daleko su mi najljubazniji trgovci na pijacama tj. seljaci koji prodaju svoje proizvode. Jesu seljaci,ali im je nivo kulture veci nego u Skupstini Srbije.
Inace ,nikada na nekulturu nisam odgovarao nekulturom. Sa budalom i pijancem mozes razgovarati samo ako si isti kao i oni. Isto je i sa nekulturnim ljudima,ako se upustas u raspravu sa njima -nista nisi bolji od njih.

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?









4290
poruka na forumu
228 2087



post # 6 | 08.02.2012 , 2:44 PM

Leksi, ja se slažem sa Leksi, da ne ponavljam sad isto.
Evo o kulturi službenica. Većina zna za Micu ubicu, ko ne zna neka posluša.Ja je obožavam! lol :D








731
poruka na forumu
726 2357



post # 7 | 08.02.2012 , 11:13 PM

Quote (Bobby88)
Jako pridajem znacaj kulturnom ponasanju, manirima, vaspitanju, ljubaznosti i jako sam alergican na nedostatak istog!

Takodje. :)
Dijelim sa vama slicna iskustva, tako da bi bilo suvisno da ih navodim. Nevjerovatno je koliko se ljudi ne pridrzavaju starog, zlatnog pravila da kada krocis na svoje radno mjesto, sva nezadovoljstva, strahove, brige i probleme ostavi iza kucnih vrata. :)
Tako da nevaspitanja imamo za izvoz. :D

“I kad budem najstariji
razumecu djake
koji zvacu zvake,
i kad budem najstariji…”










459
poruka na forumu
54 458



post # 8 | 08.02.2012 , 11:16 PM

Eh...sad me bas mrzi da pametujem... :p

Spakovah uspomene,tragove borbe,umornu dusu,opet na pocetku...
Gledam u u unutrasnjost,jedine ostale tajne duboko skrivene...
Vreme je da se krene u bolje sutra...sa sesirom....










1520
poruka na forumu
180 1265



post # 9 | 13.02.2012 , 11:18 PM

Marija_Nikola, bas si se dobro setila Mice ubice. :D
Takva vrsta se nalazi na svakom cosku, a narocito u drzavnim sluzbama!

Zajedno sa Leksi, nema me vise ovde, a vi znate ko je odgovoran za to. Hvala im, jer sam tako shvatio da: "Glupog coveka je nemoguce poraziti argumentima."
A vi cete se setiti one: "Kad izgubimo nesto, tek onda shvatimo koliko nam je to nesto ustvari znacilo."
P.S. You want a piece of me?! :)










564
poruka na forumu
128 1154



post # 10 | 14.02.2012 , 0:02 AM

Znaci .. vasppitan sam do bola :p












45
poruka na forumu
4 28



post # 11 | 14.02.2012 , 1:08 AM

Quote (Bobby88)
Favorit su mi nadrkane sluzbenice koje rade po drzavnim ustanovama, koje na vase "Dobar dan" ne zele ni pogledom da uzvrate, a kamoli istim ili mozda pitanjem: "Izvolite? Kako Vam mogu pomoci?"

Tacno tako, :) cak i ne idem u neke prodavnice ako znam da tada rade pojedine prodavacice,uzasni su bree :D

Ivana P.









2462
poruka na forumu
299 2356



post # 12 | 16.02.2012 , 2:15 AM

Mene su moji naučili kako da se ponašam. U školi su me naučili kako da se ponašam isto. I ja na ljude koji nemaju osnovnu kulturu ne obraćam pažnju. Ako imam priliku spustim im na lijep način,a da se nerviram zbog toga nema šanse.
Njihova sramota,ne moja.






Sijam i u mraku :)
3165
poruka na forumu
757 3522



post # 13 | 16.02.2012 , 2:31 AM

slazem se za ovo sto se tice vaspitanja... koliko puta se sretnem sa komsijama ispred zgrade ni dobar dan ne umeju da kazu, a cik prodji kroz selo da se ne javis ili da se tebi ne jave... nema veze dal te znaju ili ne, za njih je uvreda ako se ne javis.. i jos kazu seljaci ovakvi seljaci onakvi, imaju oni vise vaspitanja i postovanja nego gradjani...
Quote (Bobby88)
Onda su tu neljubazne kasirke


kad smo vec kod trgovaca da vam ispricam sta mi se desilo pre neki dan... Odem ja na poljoprivredni fakultet, da kupim informator i zbirku za prijemni... a do sada iduci sa drugaricama ko ostalim fakultetima, informatori i zbirke se krecu oko 1000 din pa na dalje... dodjem ja u skriptarnicu, trazim sta mi treba, ona otkuca i kaze da mi je racun 600 i nesto dinara... na sta ja vadim novcanicu od 5000 i kazem joj da nemam nista sitnije (nisam ocekivala da ce da bude tako jeftino) na sta ona pocinje da se dere na mene, sto joj nisam rekla pre nego sto je otkucala, kako sad da mi vrati, da bi na kraju mi vratila kusur iz svog novcanika... drugarica i ja se pogledale, malo falilo da je namlatim kroz onaj salter... nego nisam htela da se spustam na njen nivo... mislim ne vidim oko cega ta drama, na kraju krajeva mogla je da kaze idi razmeni pa se vrati, jer u krugu fakulteta ima barem 10 prodavnica u nekoj bih sigurno razmenila... a u ostalom kakav je to trgovac koji nema sitne pare?
uf sto sam se sad opet razbesnela...

''Na internetu možeš biti bilo ko. Žalosno je što većina biraju da budu idioti.''
''Kad naidjem na neku prepreku u životu, preskočim je. Pa se vratim i preskočim je još jednom. U inat.''










317
poruka na forumu
37 72



post # 14 | 16.02.2012 , 2:48 AM

Quote
kad smo vec kod trgovaca da vam ispricam sta mi se desilo pre neki dan... Odem ja na poljoprivredni fakultet, da kupim informator i zbirku za prijemni... a do sada iduci sa drugaricama ko ostalim fakultetima, informatori i zbirke se krecu oko 1000 din pa na dalje... dodjem ja u skriptarnicu, trazim sta mi treba, ona otkuca i kaze da mi je racun 600 i nesto dinara... na sta ja vadim novcanicu od 5000 i kazem joj da nemam nista sitnije (nisam ocekivala da ce da bude tako jeftino) na sta ona pocinje da se dere na mene, sto joj nisam rekla pre nego sto je otkucala, kako sad da mi vrati, da bi na kraju mi vratila kusur iz svog novcanika... drugarica i ja se pogledale, malo falilo da je namlatim kroz onaj salter... nego nisam htela da se spustam na njen nivo... mislim ne vidim oko cega ta drama, na kraju krajeva mogla je da kaze idi razmeni pa se vrati, jer u krugu fakulteta ima barem 10 prodavnica u nekoj bih sigurno razmenila... a u ostalom kakav je to trgovac koji nema sitne pare?
uf sto sam se sad opet razbesnela...


Desavalo se to meni mnooogo puta,posebno u jednoj prodavnici u blizini.Jedna prodavacica koja radi tu uvek je veoma nervozna.Tako kad joj neko spusti pare na pult a ne da joj ih u ruku, ili ako nema sitno, odma drecanje
Svaki put mi dodje da joj lupim samarcinu da umukne vise da ne sere gluposti.
Kad je ona za kasom ostajem po 10 - 15 minuta duze u prodavnici jer moram da cekam da mi ona odrzi redavanje






Sijam i u mraku :)
3165
poruka na forumu
757 3522



post # 15 | 16.02.2012 , 2:51 AM

Quote (ladygaga123)
Kad je ona za kasom ostajem po 10 - 15 minuta duze u prodavnici jer moram da cekam da mi ona odrzi redavanje


ja imam srecu sa ovim mojim prodavacicama u prodavnici, sve do jedne su opicene... :D a ja da sam na tvom mestu naebala bih joj se majke, zapamtila bi me za ceo zivot... kao sto sam obecala da cu opet nesto kupiti u onoj skriptarnici, i sacekati da otkuca racun i opet joj uvaliti novcanicu od 5000... da se nauci kokoska ponasanju...

''Na internetu možeš biti bilo ko. Žalosno je što većina biraju da budu idioti.''
''Kad naidjem na neku prepreku u životu, preskočim je. Pa se vratim i preskočim je još jednom. U inat.''










3390
poruka na forumu
1181 12635



post # 16 | 16.02.2012 , 2:55 AM

Sve se donosi iz kuce, kako te roditelji vaspitaju takav ces i biti, ima dosta popustljivih roditelja samim tim i mnogo lose i ne vaspitane dece, za sebe mogu reci da sam lepo vaspitan od strane svojih roditelja i da ih ni na koji nacin necu obrukati pred svetom, sto je vrlo vazno. Jer necu da neki ljudi sutra ponisane prstom na moje roditelje i kazu " E to je njihov sin uradio" nikad to sebi necu dozvoliti. :)








317
poruka na forumu
37 72



post # 17 | 16.02.2012 , 2:56 AM

MarijanaBK1, u pravu si :D :D :D








760
poruka na forumu
23 295



post # 18 | 16.02.2012 , 4:17 PM

Nevaspitanje kao pojava..Sta vise reci :)

Nevaspitanje je sve sto radis,
a smeta ljudima oko tebe.
Tvoje ponasanje pokazuje
drugima koliko cenis i njih i sebe...





Sve mi je jasno sada kada je srce prazno!!!










265
poruka na forumu
47 378



post # 19 | 16.02.2012 , 4:41 PM

meni je jos gora stvar sto vecina ljudi 'nevaspitanje' vezuje za psovke.
bas sam imala zestok front sa nekim likom oko toga.
moja majka je vaspitac, naucila me je lepo da se ponasam. Da kazem 'hvala, izvoli' kad treba i kad ne treba, ustati u autobusu i mladjima od sebe.
ali mi nikad nije branila da psujem.
psovanje je vid komunikacije.
jbg, ipak je gore moje psovanje, nego sto se ti bodes u venu.
moje psovanje je kao terorista, unistava ozonski omotac i sve ljude okolo.
mom sarkazmu nikad kraja. :)

The world will look up and shout: "Save us!", and I'll whisper: "No."









1520
poruka na forumu
180 1265



post # 20 | 23.02.2012 , 3:04 PM

Quote (sljeposava)
meni je jos gora stvar sto vecina ljudi 'nevaspitanje' vezuje za psovke.


Da. To jeste iritantno. Psovke mog biti odraz nevaspitanja, ako se koriste u situacijama, na mestima ili u prisustvu osoba gde ne bi trebale. Npr. u skoli pred profesorom, na javnim mestima (pri tom mislim na ono bucno psovanje da svi cuju).
I ja sam tako imao okrsaj sa mojim "tecom" koji 3puje da je profesor filozofije i sav je kao pun manira i alergican na psovke i ostro osudjuje one koji to rade.
A, pritom on dok jede srce, mljacka i u isto vreme prica. - Mislim da je to mnogo veci odraz nevaspitanja, nego opsovati.
Inace, zivim u kraju gde su psovke deo svakodnevne komunikacije i gde se govedari pozdravljaju sa: "'De si dete ti j****?!" Znaci odvratno, degutantno... Ma, nemam reci! I tu je primarno problem nesvesnog (ne)ponasanja licnosti i nemogucnosti da sagleda "tezinu" reci koje je izrekao.

Zajedno sa Leksi, nema me vise ovde, a vi znate ko je odgovoran za to. Hvala im, jer sam tako shvatio da: "Glupog coveka je nemoguce poraziti argumentima."
A vi cete se setiti one: "Kad izgubimo nesto, tek onda shvatimo koliko nam je to nesto ustvari znacilo."
P.S. You want a piece of me?! :)




Forum » Međuljudski odnosi » Upoznavanje » (Ne)vaspitanje (Da li neki ljudi propuste ovu "lekciju" u zivotu?)
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Search: