Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: Deki87  
Forum » Muzika » Muzika » Damir Urban
Damir Urban




Mallena
1779
poruka na forumu
960 7696



post # 1 | 09.05.2012 , 0:26 AM



Damir Urban, rođen 19. septembra 1968. u Rijeci, je hrvatski rock pjevač, tekstopisac i gitarista, a od 2004. član je Vijeća za nove medijske kulture pri Ministarstvu Republike Hrvatske.

Svoj prvi javni nastup imao je na riječkoj rock sceni kao šesnaestogodišnjak s grupom "La bellona" koju je osnovao 1984. godine. U bendu je svirao bas gitaru te pisao tekstove i muziku. Tokom 1986. nastaje grupa "Laufer" u kojoj je autor tekstova, koautor muzike i vodeći vokal. Prvi album Laufera "The best of...", s hitovima "Moja voda", "Svijet za nas", "Lopov Jack" i dr. izlazi 1993. u izdanju slovenske diskografske kuće "Corona records". Pjesma "Moja voda" dobija nagradu Radija Velike Gorice za Hit godine. U sljedeće dvije godine izlaze dva albuma, "Pustinje" (1994.) i "EP" (1995.) u izdanju kuće "Croatia Records". Zbog autorskih nesuglasica grupa Laufer ubrzo prestaje s radom.
Godine 1996. izdaje prvi samostalni album, "Otrovna kiša" u izdanju Izabela Recordsa koji je snimio uz pomoć prijatelja okupljenih pod imenom 4. Album, na kojem se nalaze hitovi "Astronaut", "Nebo" i "Robot", nominovan je za nagradu Porin i to u tri kategorije: za najbolji video broj ("Nebo"), za najbolju produkciju, te najbolju snimku albuma. Dvije godine kasnije, u izdanju Croatia Recordsa, izlazi drugi album, "Žena dijete", za kojeg dobija Porina za najbolji rock album i najbolji album alternativne muzike. Međutim, nagradu za najbolji album alternativne muzike je odbio primiti smatrajući da album "Žena dijete" pripada rock žanru te da je nominacijom u kategoriji alternativnog rocka oštetio one koji to zaista jesu. Pored Porina, album je osvojio i nekoliko "Crnih mačaka" te od strane muzičkih kritičara proglašen za jednim od deset najboljih albuma decenije. U oktobru i novembru 2004. u studiju G.I.S. u Rijeci snima svoj treći album, "Retro", kojeg izdaje diskografska kuća "Croatia Records". U snimanju su mu i ovaj put pomogli prijatelji pod imenom 4: Marko Bradašia (bubnjevi), Sandi Bratonja (bas), Saša Markovski (klavijature) i Tonči Radić (gitara).

Višestruki je dobitnik nagrade Porin: u kategoriji najbolje vokalne saradnje za pjesmu "S dlana Boga pala si" koju izvodi s riječkim bendom "En Face" 1996. i u kategorijama album godine, najbolji album alternativne rock muzike i produkcija godine za album "Žena dijete". Isti album nagrađen je sa šest rock nagrada Crni mačak. Dobitnik je i Nagrade grada Rijeke 1999. godine te nagrade medija za najbolji rock vokal.


"Ne režite mi krila, ja ipak znam da letim tamo gdje se najteže leti, po realnosti!"









2462
poruka na forumu
299 2356



post # 2 | 09.05.2012 , 2:02 AM

Damira Urbana baš volim i baš ga slušam. Ima dosta pjesama koje mi se sviđaju. Inače mi se počeo sviđati samo njegov izgled i kao mala uvijek sam mu pridavala nekakvu osobu veličine jer je takav kakav je. Kasnije sam ga počela slušati i eto. :D








4116
poruka na forumu
1026 5825



post # 3 | 10.05.2012 , 8:38 AM

Uh.
Bila sam tacno na 10 njegovih nastupa.
Isla bih opet, ali boljim se da ne podnesem papir za rastavu braka ;)

Volim njegov glas, pseme, licnost.
Ne mogu izdvojiti niti jednu, sve su mi lepe. Osim jedne koja mi je recimo malo bolja od ostalih, a mozda i dve tri :
Mjesto za mene i Budi moja voda, Odlucio sam da te volim. :D

~~ Ubi me prejaka rijec! ~~
~~ Nista se ne zavrsava, sve se menja! ~~










4290
poruka na forumu
228 2087



post # 4 | 10.05.2012 , 9:08 AM

Ne slušam ovo.








4116
poruka na forumu
1026 5825



post # 5 | 25.05.2012 , 9:32 PM




~~ Ubi me prejaka rijec! ~~
~~ Nista se ne zavrsava, sve se menja! ~~




Forum » Muzika » Muzika » Damir Urban
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: