Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: Deki87  
Forum » Muzika » Muzika » Bijelo Dugme
Bijelo Dugme






381
poruka na forumu
24 281



post # 1 | 23.06.2012 , 2:00 PM



Bijelo dugme zvanično počinje 1972. godine, kada nakon nekoliko neuspjelih muzičkih pokuaja njenog osnivača Gorana Bregovića grupa dobija sljedeću postavu: pjevač eljko Bebek, gitarista Goran Bregović, bubnjar Gordan Matrak, basista Zoran Redić i neto kasnije klavijaturista Vlada Pravdić. Grupa je u početku imala ime Jutro, ali poslije snimanja prvog singla, 1974, mijenjaju ime u Bijelo dugme. Na spomenutom singlu nale su se pjesme: Ove ću noći naći blues i Top. Bijelo dugme je u početku sviralo u manjim gradovima, posebno u Zenici i uskoro objavljuje i drugi singl sa pjesmama Glavni junak jedne knjige i Bila mama Kukunka, bio tata Taranta. Prvi veći nastup imali su na BOOM festivalu u Ljubljani 1974. godine, kad su predstavljeni kao nove nade. Treći singl sa pjesmama Da sam pekar i Selma objavili su avgusta 1974. i on predstavlja prelomni trenutak u njihovoj karijeri. Ove pjesme su ih izbacile u prvi plan. Septembra 1974. izdali su i prvi album "Kad bi' bio bijelo dugme", na kojem su se nali koncertni favoriti, pjesme Kad bi' bio bijelo dugme, Selma, Patim evo deset dana i Ne spavaj mala moja muzika dok svira. Ploča je zabiljeila odličnu prodaju, te se zaustavila na tirau od 141 000 primjeraka. Na manifestaciji Kongres rock majstora 1975. Bijelo dugme je snimilo čitavu jednu stranu duplog albuma, i to pjesmama Ima neka tajna veza, I kad sve prođe pjevat ću i tad, Znam za jedno tiho mjesto i Minijatura za moju majku.

Uoči snimanja drugog albuma Dugme se povuklo na visinske pripreme, da bi pokazali da uspjeh debija nije bio slučajan. 1975. godine snimljen je album "ta bi dao da si na mom mjestu", na kojem suBijelo Dugme 1980. udarni hitovi bili Tako ti je, mala moja, kad ljubi Bosanac, Doao sam da ti kaem da odlazim, Ne gledaj me tako i ne ljubi me vie, Pourite konji moji. Iako je cijena albuma bila gotovo dva puta veća od uobičajene, tira je vrlo brzo dostigao cifru od 200 000. Nakon nekog vremena koje je grupa provela na svirkama i radnim akcijama, 1976. izdali su treći studijski album pod imenom "Eto! Ba hoću!", iako je prvobitno trebao da se zove "Hoću bar jednom da budem blesav". Na ploči se nala ambiciozna balada Sanjao sam noćas da te nemam, kao i Loe vino, Nita mudro, Izgledala je malo čudno u kaputu utom krojenom bez veze, folkorom inspirisane Slatko li je ljubit tajno i Dede, bona, sjeti se, de tako ti svega. Poto je u tom periodu popularnost počela da im opada, odlučili su se da odre besplatan koncert kod Hajdučke česme 28.8.1977. koji je trebao biti oprotajni koncert pred Bregovićev odlazak u vojsku. Po nekim procjenama, tog dana se okupilo između 70 000 i 100 000 ljudi. Nakon izlaska iz krize, snimljen je ivi album "Koncert kod Hajdučke čese", za koji su u stvari koriteni snimci sa nastupa u Sarajevu, dok su sa Hajdučke česme uzete samo reakcije publike. Period Bregovićevog vojnog roka, članovi grupe su iskoristili za druge aktivnosti. Bubnjar Ipe Ivandić osuđen je na tri godine zatvora zbog posjedovanja haia. Prije odlaska na izdravanje, učestvovao je na snimanju sljedećeg albuma "Bitanga i princeza", koja je proglaena njihovim prvim zrelim albumom, te je donio pjesme Ala je glupo zaboravit njen broj, Sve će to, mila moja, prekriti ruzmarin, snjegovi i a, Na zadnjem sjeditu moga auta, Bitanga i princeza, Kad zaboravi juli, Ipak poelim neko pismo.

1980. objavili su album "Doivjeti stotu", sa pjesmama Pristao sam biću sve to hoće, Pjesma mom mlađem bratu, Doivjeti stotu, Ha ha ha, Tramvaj kreće, Dobro Vam jutro, Petrović Petre. Februara 1983. grupa izdaje album "Uspavanka za Radmilu M.", koji je donio pjesme Ako moe zaboravi, U vrijeme otkazanih letova itd. Godinu dana kasnije, grupu zvanično naputa pjevač eljko Bebek, a na njegovo mjesto dolazi Mladen Vojičić Tifa, sa kojim je snimljen album jednostavnog imena "Bijelo dugme". On je donio nove pjesme Padaju zvijezde, Lae, Da te bogdo ne volim, Jer kad ostari. Pod pritiskom ličnih obaveza i teretom iznenadne slave Tifa je 1.10.1985. napustio Bijelo dugme. Na njegovo mjesto dolazi Alen Islamović, bivi pjevač Divljih jagoda. Bregovi i Alen Sljedeći album "Pljuni i zapjevaj, moja Jugoslavijo" donio je i nove hitove Hajdemo u planine, Ruica si bila, sada vie nisi, Te noći kad umrem, kad odem, kad me ne bude, Noćas je k'o lubenica pun mjesec iznad Bosne. Krajem '88. izlazi album "Ćiribiribela", koji je donio hit Đurđevdan, i imao jo jednu provokaciju smjetenu u obradi hrvatske Lijepa naa kombinovane sa pjesmom Tamo daleko. Na albumu su se nali jo i hitovi Evo, zakleću se, Napile se ulice, Ako ima boga, ta ima novo i Ćiribiribela.



Početkom 1989. grupa kreće na turneju koja je trebala trajati sve do 1. aprila. Međutim, poslije koncerta u Derventi 15. marta, Alen Islamović odlazi u Bihać bez obavjetenja odlazi da se liječi zbog bolova u bubregu. To je bio, ispostaviće se, posljednji koncert Bijelog dugmeta, te grupa prestaje sa radom.


Poruku je menjao/la srbija_king - Subota, 23.06.2012, 2:06 PM

SrB-IjA-KiNg*









4116
poruka na forumu
1026 5825



post # 2 | 24.06.2012 , 8:04 PM

Njih sam morala da volim.
Naime, moja mater je zaljubljena u glas Zeljka Bebeka. Tako da nam je mozak ispirala.
Najlepsa pesma od njih mi je ova.


~~ Ubi me prejaka rijec! ~~
~~ Nista se ne zavrsava, sve se menja! ~~










15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 3 | 25.06.2012 , 8:23 AM

Dugo je isao taj spot na tv-u od grupe Jutro - Kad bih bio bijelo dugme...
A tekst ide: Kad bih bio bijelo dugme mala bi se zakopcala u me,kad bih bio dugme plavo,ne bi znala da sam sa njom spav'o...
Nedugo zatim objavili su album kao Bijelo Dugme.
Meni je uvek bio najjaci : Bluz za moju bivsu dragu ( zahvaljujuci tom bluzu,mnoge cure sam u danima puberteta detaljno prepipao ;) )

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?









2462
poruka na forumu
299 2356



post # 4 | 25.06.2012 , 11:50 AM

Bijelo Dugme nikada nisam slušala.
U nekom 6. razredu smo išli na nekakav izlet i do tog mjesta i nazad morala sam slušati Bijelo Dugme,jer nisam imala slušalice.. I od tada Bijelo Dugme ne mogu nikako slušati.

A i Bijelo Dugme nije ono što ja volim slušati. :)








381
poruka na forumu
24 281



post # 5 | 25.06.2012 , 2:20 PM

By_The_Way_, Imas dosta dobrih bendova.....preporucujem ti da pocnes da slusas ovu vrtsu muzike :)

SrB-IjA-KiNg*









18
poruka na forumu
1 25



post # 6 | 26.06.2012 , 0:40 AM

Slusam i volim Dugmice!
Narocito volim : Lipe cvatu,Ako ima boga,Ruzica si bila,i Pediculus Pubis,mada su im sve pjesme odlicne.
i uzasno me nervira onaj Bregovicev orkestar(ili sta je vec) sa svojim glupim obradama pjesama Bijelog dugmeta :)

Oko mene su ustvari,
licemeri i govnari,
svako mi za dusu pije,
a znam lazu drkadžije,
svako ko je tu plakao,
poslo bi me u pakao!
Riblja Corba-Ravnodusan prema placu










15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 7 | 26.06.2012 , 0:56 AM

Malo poezije nece skoditi:

sta bi dao da si na mom mjestu
da te mrze a da ti se dive
sta bi dao

sta bi dao za veliku gestu
mjesto svoga da tvoj zivot zive
sta bi dao

ti budi srecan sad
sto si preko puta
ti sto nas strasni let
nad provalijom dijeli
jer ovo je mojih pet minuta
a pred tobom stoji zivot cijeli

sta bi dao da mozes ovako
dici ruke a puk da te slijedi
sta bi dao

da l bi i ti u svom srcu plako
kao sto se moje srce ledi
da l bi i ti

Ove reci prozete nekom simbolikom,pune snage i bola,nekako nedorecena pesma,a ipak u njoj mozes naci sve, napisao je Dusko Trifunovic ,pesnik koji je dao Bijelom Dugmetu tu posebnu draz . Tako da mozete ,dok slusate pesmu, da u svojoj glavi radjate i stvarate slike.

Ima neka tajna veza
za sve ljude zakon krut
njome covjek sebe veze
kada bira neki put

Sidro koje ladju cuva
da ne bude buri plijen
tone skupa sa tom ladjom
jer je ono dio nje

Ref.
Ima neka tajna veza
tajna veza za sve nas
ima neka tajna veza
tajna veza za sve nas

Ove pesme su stvarale mit o Bijelom Dugmetu.
Najveci rock band u istoriji Jugoslavije bilo i ostalo : Bijelo Dugme!

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?









381
poruka na forumu
24 281



post # 8 | 26.06.2012 , 1:44 PM

Gradačačan, I mene nervira Bregovic,koliko je doprineo rok muzici...toliko sada tu muziku unistava...sa tim trubama itd...:P

SrB-IjA-KiNg*









181
poruka na forumu
3 61



post # 9 | 26.06.2012 , 1:54 PM

Sjajan bend, Bebek je nenadjebiv iako ni Islamović nije loš ali Bebek je kralj

Freddie Mercury
5.9.1946-24.11.1991
Gone but not forgotten!










381
poruka na forumu
24 281



post # 10 | 28.06.2012 , 8:13 PM

mercury, Po meni je Tifa najbolji pevac dugmeta :)

SrB-IjA-KiNg*









794
poruka na forumu
26 570



post # 11 | 28.06.2012 , 11:18 PM

po meni bijelo dugme chini velike chetvorke kao naj boljih bendovima od eks jugoslavije tu su: ribljoj chorbi, bijelo dugme,Parni Valjak i hleb i sol











181
poruka na forumu
3 61



post # 12 | 29.06.2012 , 1:26 PM

Quote (srbija_king)
mercury, Po meni je Tifa najbolji pevac dugmeta


Pa sve je stvar ukusa, Bebek je realno od njih sviju najkvalitetniji , a meni nekako najviše odgovara Islamović jer ima specifičnu boju glasa a i drag mi je još od Divljih jagoda

Freddie Mercury
5.9.1946-24.11.1991
Gone but not forgotten!










381
poruka na forumu
24 281



post # 13 | 05.07.2012 , 10:38 PM

mercury, Tifa je isto bio u Divljim Jagodama ;)

SrB-IjA-KiNg*







"Old school"
428
poruka na forumu
59 1406



post # 14 | 05.07.2012 , 11:53 PM

Fenomenalan bend! :D

Niko nije tako beznadezno porobljen od onih koji pogresno veruju da su slobodni.









62
poruka na forumu
44 120



post # 15 | 11.08.2012 , 10:05 AM

DIVNI SU,ALI JA NISAM IMALA PRILIKU DA IH SLUSAM UOPSTE,JER SAM SE RODILA 97-E,ALI ZNAM JA PESMA,MISLIM DA JE PESMA LIPE CVATU JEDNA OD NAJLEPSIH PESAMA KOJE ZNAM,A I OBOZAVAM TIFU








10395
poruka na forumu
4891 18209



post # 16 | 28.09.2012 , 12:35 PM

Volim Bijelo dugme ali ne slusam ih stalno, obicno kad sam tuzna nesto. Omiljena mi je:






Smiley
654
poruka na forumu
586 3137



post # 17 | 23.03.2013 , 9:14 AM

Mislim kako ne voljeti Bijelo Dugme :)  Jedna od naj naj omiljenijih od njih,em zbog cuvenog "Perhana" u spotu em zbog pjesme uh uh 


Nismo se tražili, samo smo se našli... A sada tako nađeni kao da se opet tražimo. Možda je to smisao ljubavi, ta lepota neizvesnosti... Čekanje na nedočekano, nadati se u beznađu, grliti se bez zagrljaja, ljubiti se bez poljubaca, prožimati se u mislima... I spoznaja da smo tu negde. Tako blizu a tako daleko...







♡ Visca el Barça ♡
2899
poruka na forumu
5196 19101



post # 18 | 21.04.2013 , 6:50 PM

Bijelo Dugme stvarno volim , i slusam ih redovno... sve pjesme su dobre..




Svi se prave fini, svi igraju prljavo. °°°









4026
poruka na forumu
1074 4736



post # 19 | 29.05.2013 , 1:50 AM

Volim pojedine pjesme. Ovu npr.





Forum » Muzika » Muzika » Bijelo Dugme
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: