Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Lepota i Zdravlje » Hrana i Piće » Istorija Coca Cole
Istorija Coca Cole






381
poruka na forumu
24 281



post # 1 | 10.06.2011 , 0:07 AM


Кока-кола је безалкохолно газирано пиће и истоимена мултинационална компанија са седиштем у Атланти, граду у којем је Џон С. Пембертон дана 8. маја 1886. године продао прву претечу овог пића справљену од сирупа и газиране воде.

То је у исто време и један од разлога што је Атланта добила организацију Олимпијских игара 1996. године, на стогодишњицу модерне историје ових игара, а истовремено и стогодишњицу Кока-коле. Кока-кола је данас након више од сто година постојања један од најпознатијих светских брендова.

Састојци Кока-коле:

Сва безалкохолна газирана пића на свету имају приближно исту формулу: 90% воде и 10% шећера.

Вода и шећер су, дакле, основни састојци и Кока-коле, којима се додаје угљен диоксид, карамела, ортофосфорна киселина, природне ароме и кофеин, на основу формуле која је као и сваки други индустријски производ, непозната јавности али позната и одобрена од стране санитарних удружења.

Вода мора да буде пречишћена на исти начи свугде у свету како би Кока-кола имала исти укус ма где била произведена.

Шећер у Кока-коли има 100 грама по литри. Уз помоћ киселина, шећер се претвара у глукозу и фруктозу. Варијанта Кока-коле је и Диет кола без шећера, са енергетском вредношћу 1,8 килокалорија по литри.

Угљен диоксид је гас који омогућава да нам уз помоћ мехурића брже пренесе типични укус пића.

Карамел даје Кока-коли типичну тамну боју која се постиже и уз минималне количине.

Ортофосфорна киселина има веома важну улогу конзерванса. Она је присутна у природи, пре свега у јабукама, и основни је састојак у припреми сирупа.

Кофеина у једној литри Кока-коле има 100 mmg количина која се може наћи у једној шољици беле кафе.

Природне ароме су у ствари сви они састојци који у комплексу екстракта и природних есенција цвећа, воћа, листова корења и сл. чине срж формуле Кока-коле, индустријску тајну, а која Кока-коли даје карактеристичан слатко-горак укус.

Тајни састојак Кока-коле:

* алкохол 236 милилитара,
* поморанџино уље 20 капи,
* лимуново уље 30 капи,
* уље орашчића 10 капи,
* уље коријандера 5 капи,
* уље цвијета Цитрус вулгарис 10 капи,
* уље цимета 10 капи.

Историја:

Историја Кока-коле почиње у Ноксвилу, у Џорџији, када се 1833. године родио Џон С. Пембер, славни оснивач Кока-коле. Млади Пембертон је са дипломом хемије кренуо у Колумбус, где ће отворити своју радњу у којој ће моћи да експериментише и прави нове производе. После четворогодишњег грађанског рата, Пембертон се нашао у сиромаштву и решава да започне нову каријеру у Атланти, где отвара апотеку. Његов највећи сан је био да створи један оригиналан производ. Тако је већ 1885. године апотекар осмислио тоник, Френч вајн кола (енгл. French Wine Cola), веома сличан данашњој Кока-коли. Временом је Пембертон из њега избацио алкохол, додао друге биљне есенције и тако добио нови сируп без имена, а који је пре свега, лечио главобољу.

У недељу 8. маја 1886. године у малој апотеци у Атланти продата је прва чаша овог необичног напитка који се састојао од сирупа и газиране воде. Господин Робинсон, Пембертонов партнер, дао је име напитку Кока-кола Syrup and Extract али се Пембертону више свиђало само Кока-кола.

У градским новинама је 29. маја 1886. године први пут објављена реклама Coca-Cola Delicious ! Refreshing ! Exilarating ! (Укусна, освежавајућа, узбудљива).

Пиће је било спремно, али чини се не и јавност. Прве године продато је само 25 галона сирупа, тј. 13 чаша дневно, свака по 5 центи. Пембертон је потрошио више за рекламу него што је зарадио од продаје. Како је већ био у поодмаклим годинама, почео је да тражи партнера да му посао не би потпуно пропао. Једини који је наслутио велики потенцијал Кока-коле био је Ејза Г. Кендлер, млад и амбициозан трговац из Атланте. После Пембертонове смрти успео је да постане једини власник Кока-коле. Кендлер је откупио читаву опрему за производњу напитака и тајну формулу за само 1200 долара, плус 500 долара колико је дао за сахрану старога апотекара. Већ 1890. године напустио је све остале послове којима се бавио, да би се у потпуности посветио успеху напитка. Заједно са братом и неколико пријатеља, 29. јануара је основао друштво које данас постоји — The Coca-Cola Company.

Кендлерова вера у производ убрзо је била награђена: послови су напредовали из године у годину, тако да је већ 1895. године отворио једну радњу у Даласу, а затим у Чикагу, Лос Анђелесу и Филаделфији. Од 25 галона, колико је продао Пембертон, 1913. године је продато преко 6,5 милиона. Три године касније Кендлер се повукао са места председника компаније.

У историји Кока-коле је било још људи који су се појавили у правом моменту са правом идејом, реч је о два млада адвоката, Бенђжамину Ф. Томасу и Џозефу Б. Вајтхеду. По причи Томас је доживео визију док је био на Куби, где је открио флаше локалног газираног пића са укусом ананаса. Када се вратио у земљу његов партнер му је указао на чињеницу да се Кока-Кола и даље продаје искључиво као сируп. Са Кендлером су уговорили састанак са предлогом да почне флаширање пића. Трошак целе операције је био само 1 долар, а Кендлер је двојици младића дао право да флаширају пиће на територији целог САД. Тада су још увек само ретки могли да замисле успех који ће Кока-кола доживети у целом свету.

Прва флаша, која се данас може видети само у музејима, била је једина која се тада производила и звала се „Хачинсон“. После ње се појавила цилиндрична флаша са ромбоидном етикетом. Бенџамин Томас је био први који је схватио значај карактеристике производа, позвао је своје сараднике и рекао: „Морамо да пронађемо флашу коју ће свако да препозна чак и у мраку, флашу која ће бити јединствена“. Била је то флаша коју је произвела стаклара The Root Glass Company из Индијане. Флаша је подсећала на женску силуету, вероватно инспирисану дугим сукњама ношеним у том периоду — такозване хоблескиртс



Poruku je menjao/la srbija_king - Petak, 10.06.2011, 0:52 AM

SrB-IjA-KiNg*









1888
poruka na forumu
73 477



post # 2 | 10.06.2011 , 6:26 PM

Haha pazi citace neko .. smile

ΠΑΟΚ Παρτιζάν ίδιο χρώμα με την ίδια πίστη
Партизан у срцу!










381
poruka na forumu
24 281



post # 3 | 11.06.2011 , 1:45 PM

HAHAHA ko hoce nek cita bash

SrB-IjA-KiNg*









15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 4 | 17.06.2011 , 10:22 PM

KOKA KOLA I OSMEH biggrin

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?









381
poruka na forumu
24 281



post # 5 | 18.06.2011 , 0:58 AM

KOKA-KOLA LECI JETRU ZABORAVIO SAM DA KAZEM biggrin

SrB-IjA-KiNg*







Acta NoN Verba / Djela ne riječi.
7673
poruka na forumu
1498 10468



post # 6 | 18.06.2011 , 9:15 PM

125 Godina Coca-cole

http://www.extracafe.rs/avatar/22/679664.jpg
http://www.extracafe.rs/avatar/87/050459.jpg

My Father was always in a good spirits,
he loved Football. It makes me a bit
sad because if he could enjoy seeing
me now, what I have achivet, that
would be a hight in his life.

BUT I AM SURE THAT
HE WATCHES OVER ME
FROM ABOVE.

CRISTIANO RONALDO ➐










15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 7 | 18.06.2011 , 11:22 PM

BOLI ME OD KOLE
I GORE I DOLE.... biggrin

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?









381
poruka na forumu
24 281



post # 8 | 19.06.2011 , 1:40 AM

hahhahah tongue

SrB-IjA-KiNg*









4290
poruka na forumu
228 2087



post # 9 | 08.10.2011 , 8:30 PM

Quote (srbija_king)
Тајни састојак Кока-коле:
nikada neće biti otkriven, ko zna šta je. smile

A ja je ne volim. wacko








15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 10 | 17.10.2011 , 8:53 AM

Ja znam jedan stos sa koka kolom,ali je bezobrazan.... shy

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?









514
poruka na forumu
128 1462



post # 11 | 17.10.2011 , 9:28 AM

Quote (badule)
Ja znam jedan stos sa koka kolom,ali je bezobrazan....

Kakve veze ima raci slobodno biggrin








978
poruka na forumu
107 1318



post # 12 | 17.10.2011 , 11:03 AM

A nigdje ne spomenu da je Cola nekad bila Zelena i da je glavni sastojak bio Cocain i da je po tome onaj dio ''Coca''

Na vlastitu incijativu sam banovan ali vratio sam se...
Ako vas nesto zanima, obratite mi se putem privatnih poruka.
Ako mi planirate ostvati reputaciju, bilo pozitivnu ili negativnu sa pitanjem ili negodovanjem, uradite to ali me obavjestite putem poruke jer u 99% slucajeva to ne vidim...










514
poruka na forumu
128 1462



post # 13 | 17.10.2011 , 12:44 PM

Quote (igortehno)
A nigdje ne spomenu da je Cola nekad bila Zelena i da je glavni sastojak bio Cocain i da je po tome onaj dio ''Coca''

Ja nigde nisam video da je Coca-cola bila zelena... Mozda i jeste..








114
poruka na forumu
10 116



post # 14 | 08.01.2012 , 2:48 PM

Ja sam iso na operaciju zbog Coca-Cole.....Jebemti coca-colu

Svi Psi Idu U Raj :D









263
poruka na forumu
3 59



post # 15 | 08.01.2012 , 5:44 PM



igrice igrice :D :D :D igrice igrice












3390
poruka na forumu
1181 12635



post # 16 | 08.01.2012 , 7:04 PM

Coca Cola sigurno ima neki tajni sastojak, jednostavno vremenom stvori se neka zavisost pio sam je do pre 2 godine u nenormalnim kolicinama, onda sam jednog dana rekao dosta je bilo vise i prestao, prvih mesec dana mi je bilo kao kad se narkoman odvikava od droge vodu sam pio nenormalno po 4litre dnevno ali i dalje sam bio zedan, sanjao sam kako pijem coca colu po noci, po tome sam zakljucio da stvara zavisnot, :)








114
poruka na forumu
10 116



post # 17 | 09.01.2012 , 1:39 PM

Quote
vremenom stvori se neka zavisost


Sigurno uopste nevalja ja je nepijem vec dve godine ali mi stalno nesto tera da je kupim :D


Poruku je menjao/la Zvezdino_Dete - Ponedeljak, 09.01.2012, 5:07 PM

Svi Psi Idu U Raj :D



Forum » Lepota i Zdravlje » Hrana i Piće » Istorija Coca Cole
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: