Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Lepota i Zdravlje » Hrana i Piće » Bez soli, moliću lepo
Bez soli, moliću lepo






978
poruka na forumu
107 1318



post # 1 | 25.09.2011 , 10:32 PM



Mnogi od nas vole dobro da zasole hranu, ali preterana potrošnja soli je povezana s visokim krvnim pritiskom, bolestima srca, osteoporozom i moždanim udarom, pa su zato regulativna tela u mnogim zemljama nedavno preporučila proizvođačima hrane da postupno smanjuju udeo soli u svojim proizvodima

U Velikoj Britaniji, gde oko 18 miliona ljudi pati od visokog krvnog pritiska, preporuka o unosu soli se odnosi na čak 85 prehrambenih kategorija, među kojima su hleb, pecivo, gotovi obroci, sir, biskviti, testenina, suhomesnati proizvodi…

Koliko soli, zapravo, treba jesti?

Istraživanja pokazuju da ljudi u proseku troše dva ili tri puta više soli nego što im je potrebno. Na primeru Velike Britanije, ideja vodilja je smanjiti konzumaciju sa devet na najviše šest grama dnevno, s tim da bi ta brojka kod dece trebala da bude mnogo manja, u zavisnosti od njihovog doba. Tih šest grama bi stalo u otprilike jednu kašičicu. Međutim, nije reč samo o soli koju sami dodajemo u hranu, procenjuje se da na to ne otpada više od 30 odsto naše ukupne potrošnje soli, nego i u onoj koja se već nalazi u onome što jedemo.



A toga ima i više nego što biste na prvi pogled pomislili. Nije samo reč o očigledno slanim grickalicama, nego i o namirnicama kao što su pivo, paradajz-sos, hleb, pa i dijetalni napici, koji po pravilu sadrže natrijum, tj. ključni sastojak kuhinjske soli.

S druge strane, određeni broj naučnika veruje da je so neopravdano došla na zao glas, bez valjanih dokaza. Jedan od njihovih najjačih argumenata je i veliko međunarodno ispitivanje urađeno pre desetak godina koje nije uspelo da dokaže povezanost soli s povišenim krvnim pritiskom.

Jedino što se može zaključiti iz rezultata istraživanja u kojem je učestvovalo nekoliko desetina hiljada ispitanika, praćenih u dugom vremenskom periodu, jeste da sa većom potrošnjom soli verovatno raste i opasnost da će osoba imati povišen krvni pritisak u starosti. Neki od tih naučnika smatraju da su samo neki ljudi osetljivi na so i da samo te osobe, kao i one sa srčanim problemima, bolestima jetre ili bubrega, moraju da paze na to koliko soli unose u organizam.

Rešite se viška soli

Mnogi ljudi čim sednu za sto, odmah uzmu slanik i sole jelo, a da ga prethodno nisu ni probali. Prvo probajte hranu! U zdravoj hrani ima tako divnih ukusa, ali kad dodamo naše ukuse i začine, tako ih prekrivamo. Ako dodajemo u hranu so, biber, šećer, čokoladu i slično, onda više ne osećamo pravi ukus zdrave hrane. Čulo ukusa ostaje uspavano i ne može više da uživa u svim tim ukusima. Zato, ako volite više soli u hrani, držite se ovih načela sledećih par nedelja.
Kada se oslobodite soli, počećete da uživate u pravim prirodnim ukusima hrane.



Bilo kako bilo, na izbegavanje visokog krvnog pritiska, i svih zdravstvenih problema koji zbog njega mogu da nastanu, utiče niz drugih faktora, kao što su konzumacija voća i povrća, redovna vežba, izbegavanje alkohola i drugo. Možete da smanjite unos soli, ali to samo po sebi neće imati uticaja na vaše zdravlje, jer uvek je bitno i sve drugo, odnosno celokupne prehrambene i životne navike.

Na vlastitu incijativu sam banovan ali vratio sam se...
Ako vas nesto zanima, obratite mi se putem privatnih poruka.
Ako mi planirate ostvati reputaciju, bilo pozitivnu ili negativnu sa pitanjem ili negodovanjem, uradite to ali me obavjestite putem poruke jer u 99% slucajeva to ne vidim...










582
poruka na forumu
40 181



post # 2 | 25.09.2011 , 10:53 PM

Sazem se da nije zdrava so... ali ne mogu zamisliti neku hranu bez nje a pogotovo salatu biggrin

[img]http://img218.imageshack.us/img218/4758/24034.gif[/img]
[img]http://img43.imageshack.us/img43/2638/23439.gif[/img]








Sijam i u mraku :)
3165
poruka na forumu
757 3522



post # 3 | 25.09.2011 , 11:07 PM

ma ja volim sve zacine, pa je i medju njima so... ja sam od onih pojescu zacinjeno pa nek posle crknem... :S

''Na internetu možeš biti bilo ko. Žalosno je što većina biraju da budu idioti.''
''Kad naidjem na neku prepreku u životu, preskočim je. Pa se vratim i preskočim je još jednom. U inat.''










4290
poruka na forumu
228 2087



post # 4 | 08.10.2011 , 8:39 PM

Ja ništa ne solim od hrane!
Ne volim so!






Acta NoN Verba / Djela ne riječi.
7673
poruka na forumu
1498 10468



post # 5 | 08.10.2011 , 8:55 PM

ja volim nekad da poslim ali ne previse malo !

http://www.extracafe.rs/avatar/22/679664.jpg
http://www.extracafe.rs/avatar/87/050459.jpg

My Father was always in a good spirits,
he loved Football. It makes me a bit
sad because if he could enjoy seeing
me now, what I have achivet, that
would be a hight in his life.

BUT I AM SURE THAT
HE WATCHES OVER ME
FROM ABOVE.

CRISTIANO RONALDO ➐










3362
poruka na forumu
80 604



post # 6 | 08.10.2011 , 8:58 PM

ponekad..ali skroz malo.. wink

kako instalirati igru kako krekovati pc igru kako postaviti sliku na profil









4116
poruka na forumu
1026 5825



post # 7 | 08.10.2011 , 9:02 PM

Umerenost je najbitnija.
Ali ne dosoljavam hranu nikada.
Posolim odokativno svako jelo koje spremam, i to je to!

~~ Ubi me prejaka rijec! ~~
~~ Nista se ne zavrsava, sve se menja! ~~










507
poruka na forumu
25 327



post # 8 | 08.10.2011 , 9:03 PM

Mrzim bljutavu hranu i nemam nameru da zivim 1oo god.........








146
poruka na forumu
4 28



post # 9 | 08.10.2011 , 10:09 PM

Samo slatko ne solim - ostalo sve.

Drum'n'bass, Hip Hop, Reggae - Sex, Gudra, Prti Be Ge !

PRTI DO SMRTI !










6612
poruka na forumu
1056 7133



post # 10 | 09.10.2011 , 0:26 AM

Ma dzaba sve te price o bubrezima, i kako so skodi. Kad bi mi izvadili oba bubrega, ja bih opet zasoljeno jeo, i to sa malo vise soli.








12
poruka na forumu
2 38



post # 11 | 21.04.2012 , 0:08 AM

ja ne volim jako zacinjenu hranu






Sijam i u mraku :)
3165
poruka na forumu
757 3522



post # 12 | 21.04.2012 , 0:31 AM

So ne valja puno jesti jer zadrzava u organizmu vodu... Od kuhinjske soli je bolja morska ili drugacije kalijumova so, ima da se kupi u prodavnica, i meni je istog ukusa bas kao i natrijumova... imam drugaricu koja prvo soli hranu a da je ne proba... smatram da to nije normalno... a vise i volim vegetu nego so...

''Na internetu možeš biti bilo ko. Žalosno je što većina biraju da budu idioti.''
''Kad naidjem na neku prepreku u životu, preskočim je. Pa se vratim i preskočim je još jednom. U inat.''










61
poruka na forumu
21 254



post # 13 | 21.04.2012 , 1:58 AM

MarijanaBK1,Vegeta nije bas zdrava,jer je puna kojekakvih dodataka koji su,opet,vrlo stetni po nase zdravlje.Duzom konzumacijom istog dolazi do pojave mnogih zdravstvenih problema(bolest stitne zlezde,nadutost, lupanje srca...).Glavni krivac je E621,poznatiji kao mononatrijev glutaminat ili "prirodna aroma".Dolazi i do pojave neurodegenerativnih bolesti(Alzheimerova,Parkinsonova itd.). Da ne davim vise sa Vegetom,daleko je zdravije jela zaciniti drugim postojecim zacinima(prirodnijim): limun,bosiljak, ruzmarin, kurkuma, lorber,biber...

Dete,reka i kisa najlepse mirisu...









2963
poruka na forumu
797 10239



post # 14 | 21.04.2012 , 2:15 AM

Quote (MarijanaBK1)
ma ja volim sve zacine, pa je i medju njima so... ja sam od onih pojescu zacinjeno pa nek posle crknem... :S

moj ``covek``... tako i ja isto, hehe lol

:P









218
poruka na forumu
23 298



post # 15 | 21.04.2012 , 6:16 AM

Arlekina, reče o vegeti što je i tačno, izbegavati je.
Što se tiče soli volim slano, često dosoljavam.
Ranijih godina a i proše desilo mi se da sam 2. usled velikih fizičkih napora gubio poveću količinu tečnosti, so sa vodom za kratko vreme vraća elektrolite, tako da bi bez soli teško živeo :p








2462
poruka na forumu
299 2356



post # 16 | 21.04.2012 , 9:16 AM

Ja ne volim preslanu hranu i izbjegavam je. Isto tako i mnogo šećera izbjegavam. Nije zdravo,a i hrana izgubi onu svoju čar kada je preslana. Ali inače mnogo volim začine,ali u normalnim količinama. :)






Sijam i u mraku :)
3165
poruka na forumu
757 3522



post # 17 | 21.04.2012 , 1:18 PM

Quote (Arlekina)
MarijanaBK1,Vegeta nije bas zdrava,jer je puna kojekakvih dodataka koji su,opet,vrlo stetni po nase zdravlje.Duzom konzumacijom istog dolazi do pojave mnogih zdravstvenih problema(bolest stitne zlezde,nadutost, lupanje srca...).Glavni krivac je E621,poznatiji kao mononatrijev glutaminat ili "prirodna aroma".Dolazi i do pojave neurodegenerativnih bolesti(Alzheimerova,Parkinsonova itd.). Da ne davim vise sa Vegetom,daleko je zdravije jela zaciniti drugim postojecim zacinima(prirodnijim): limun,bosiljak, ruzmarin, kurkuma, lorber,biber...


ako malo bolje pogledas svi proizvodi u prodavnici imaju te dodatke i nijedan nije zdrav... ima ih cak i u hlebu (ne mislim konkretno na ove sto si navela, nego i svi ostali emulgatori i aditivi)... krecem od prostog primera kad kazu da je nesto bez konzervansa, npr. kasice za bebe, ma ne mogu da me ubede da nema konzervansa i ostalih hemikalija, jer bi se pokvarilo posle par dana, a ne imalo rok trajanja 6meseci... Nisam ja rekla da u svakom jelu jedem vegetu, nego da mi je ona lepsa u nekim jelima nego so.. Inace sto se tice ostalih zacina, obozavam zacine, to sam pisala u nekoj temi, i vecinu kao sto su npr. persun, celer itd, mama ih sama susi, i nista ne kupujemo od njih u prodavnici...

''Na internetu možeš biti bilo ko. Žalosno je što većina biraju da budu idioti.''
''Kad naidjem na neku prepreku u životu, preskočim je. Pa se vratim i preskočim je još jednom. U inat.''










61
poruka na forumu
21 254



post # 18 | 22.04.2012 , 4:00 AM

Da, prava je stvar danas kad mozes i imas gde da posadis ili gajis nesto svoje,prirodno i koliko-toliko se zdravije hranis.

Dete,reka i kisa najlepse mirisu...









204
poruka na forumu
5 86



post # 19 | 19.06.2012 , 10:17 PM

Uf ja umem nekad i previshe da posolim.. Obozavam slanu hranu. Pogotovo paradajz.. :)


Forum » Lepota i Zdravlje » Hrana i Piće » Bez soli, moliću lepo
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: