Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Obrazovanje » Turizam » Venecija
Venecija






1888
poruka na forumu
73 477



post # 1 | 20.09.2011 , 4:16 PM

Venecija se nalazi u Italiji na obali Jadranskog mora.Bila je glavni grad Mletacke republike, kojom je upravljao duzd, a njeni stanovnici bili su poznati kao dobri trgovci i bankari.Plovili su do luka u istocnom Sredozemlju,gde su kupovali robu sa Istoka(zacine,svilu,slonovacu,drago kamenje) i prodavali je sirom Evrope. Venecijanski srebrni dinar i zlatni dukat korsceni su kao valuta i van granica Venecije.

ΠΑΟΚ Παρτιζάν ίδιο χρώμα με την ίδια πίστη
Партизан у срцу!










1174
poruka na forumu
60 419



post # 2 | 26.09.2011 , 0:23 AM

o da voleo bih ići tamo bar na 2 dana biggrin

ExtraCafe Public -----> 193.104.68.8:27028
ExtraCafe Deathrun -----> 193.104.68.8:27074










10395
poruka na forumu
4891 18209



post # 3 | 26.09.2011 , 6:45 PM

Bila sam u Veneciji u cetvrtoj godini srednje skole, maturska ekskurzija je bila u pitanju. Lep je grad ali nije po mom ukusu, veci utisak su na mene ostavili Firenca, Verona, Piza. Veoma je romantican grad, gondole su prelepe, na svakom cosku imate prodavnice sa markiranom garderobom. Mozete lako da se izgubite u Veneciji, ima puno nekih kratkih ulica, izgledalo je kao lavirint pa smo sve isli sa vodicem dok to nije bio slucaj sa ostalim gradovima gde smo se lako orijentisali.
Italija je prelepa, ako nekad odlucite da je posetite moja preporuka je da ipak izaberete Rim ili Milano smile








1830
poruka na forumu
280 1781



post # 4 | 26.09.2011 , 6:49 PM



da malo docaramo i slikom


Fajlovi: 2849324.jpg (261.8 Kb) · 6072862.jpg (74.1 Kb)

Poruku je menjao/la impi - Ponedeljak, 26.09.2011, 6:50 PM











10395
poruka na forumu
4891 18209



post # 5 | 26.09.2011 , 6:54 PM

Quote (impi)
da malo docaramo i slikom

kad si vec postavio tu sliku da kazem da se tu na mostu saplela moja drugarica i "prosula" se kolko je teska, ajd ja razumem kad silazis pa ajd i da padnes, ali mi smo isli na gore i samo cujes tras, svi smo se smejali i ona sa nama, ali je zalosno...








1830
poruka na forumu
280 1781



post # 6 | 26.09.2011 , 7:05 PM

Tanja91, pa kad ocete na stiklice od 15 cm da svrkate lepe nogice po onako romaticnom mestu ixixixixi desava se

i mala dopuna , nadam se da urednik nece da se naljuti

Венеција и покрајина Венето дугују називе племену Венети које је насељавало ово подручје пре његовог освајања од стране старог Рима.



Природне одлике
Венеција и околна лагуна

Рељеф: Венеција се развила у крајње северозападном делу Јадранског мора. Град је смештен у средишњем делу Венцијанске лагуне на 118 острва испресецаних многобројинм каналима и премошћених са 177 мостова. У послдњим деценијама примећено је лагано тоњење града, што је данас највећи проблем градске управе.

Клима: Клима у Венецији је измењено средоземна клима са приметним утицајем са континенталног Севера. Стога су зиме нешто оштрије, а лета блажа него у јужнијим деловима Италије. Овај судар клима очитава се и у веома јаким ветровима (бура).

Воде: Јадранско море у овом делу је најхладније и нема плаву боју као у јужним деловима. Положај града у Венецијанској лагуни додатно мења својства морске воде. Због севернијег положаја и затворености било је уобичајено да се појединих година лагуна заледи. Вода је због мочварног карактера околине увек била мутна и прљава, али је због претеране урбанизације лагуне она данас позната и као веома загађена.
Средњи век

Историја Венеције започиње упадима и пљачкама варвара на простор римске империје, када становништво са суседног копна бежи на острва Венецијанске лагуне, као изолованија и безбеднија од ових упада. У ово време настаје и низ других насеља у лагуни која данас постоје - (Маламоко, Торчело). У 7. и 8. веку овде постоји византијска власт, везана за Цариград морем. Ово је поспешило развој приобалних насеља, па и Венеције. У 9. веку јавља се у Венецији епископија, која је снажно уздигнута премештањем моштију светог Марка у Венецију 828. године

Од 9. до 12. века настаје развој града и он постаје једно од средишта тадашње цивилизације, ако не и најважнији град света. Процват града био је везан за положај града између Истока и Запада и Средоземља и континенталног Севера. Тада се подижу и најважније грађевине града: Црква светог Марка, стара дуждева палата, градски арсенал, трасирају се канали и утврђују острва. У ово време започело је и ширење градске власти на околину, а касније и широм Јадрана и шире. Опадање моћи Византије омогућило је и Венецији и ширење посредног утицаја Венеције, већ сада познате као Млетачка република.

На врхунцу моћи, у позном средњем веку, Венеција је имала 3.300 бродова и 36.000 морнара. Градком је влада аристократија која је бирала дужда као изборног владара. Град је у то време постаје и стециште науке и уметности, а градска управа је била међу најорганизованијим у тадашњем свету.
Саобраћај

Унутарградски саобраћај је у највећем делу водени. Венеција има 177 канала по којима се саобраћа гондолама, чамцима, малим парабродима и моторним бродовима. Јавни градски превоз у Венецији се такође обавља каналима. Користе се бродови који се називају Вапорето. Главна саобраћајница града, артерија Венеције је Канал Гранде (Велики канал) који град дели на два дела. Он је највећи канал и на њему је чувени мост Риалто, а око 380 мањих и већих мостова служи за прелаз преко многих других канала. Град је до данас успео да сачува типографску нумерацију улица (које се у Венецији зову кале, попречне су рамо) која датира из 1171. године када је цео град подељен у шест зона: три са једне стране Великог канала и три са друге.

С копном Венеција је повезана железничком пругом и ауто-путем преко великог "лагунског моста". На острву Лидо налази се аеродром Венеција-Лидо, док се нови, модерни Аеродром "Марко Поло" налази на копну.



Poruku je menjao/la impi - Ponedeljak, 26.09.2011, 7:21 PM











265
poruka na forumu
10 131



post # 7 | 26.09.2011 , 8:36 PM

Veneciju sam bio na seminaru i grad je divan sa lepom arhikteturom ali evo jedmog podatka da veniciju presecaju vise od 100 kanala,sto znaci da je citav grad na vodi sto je jednom reci fascinantno biggrin biggrin

pozdrav svima









731
poruka na forumu
726 2357



post # 8 | 26.09.2011 , 8:36 PM

Venecija je jako lijepa, nikako je ne treba posjetiti u vidu nekih ekskurzija, jer pravi duh Venecije se osijeti samo u drustvu voljene osobe. smile

“I kad budem najstariji
razumecu djake
koji zvacu zvake,
i kad budem najstariji…”








♡ Visca el Barça ♡
2899
poruka na forumu
5196 19101



post # 9 | 28.12.2012 , 0:36 AM



Fajlovi: 8521923.jpg (244.0 Kb)
Svi se prave fini, svi igraju prljavo. °°°







Mallena
1779
poruka na forumu
960 7696



post # 10 | 12.01.2013 , 9:40 PM

:)

"Ne režite mi krila, ja ipak znam da letim tamo gdje se najteže leti, po realnosti!"



Forum » Obrazovanje » Turizam » Venecija
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: