Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: MarijanaBK1  
Forum » Obrazovanje » Životinjsko carstvo » Hrcak kao kućni ljubimac (Evo i malo pomoći oko hrčka... Uživajte!)
Hrcak kao kućni ljubimac






2963
poruka na forumu
797 10239



post # 1 | 07.12.2012 , 2:22 PM

Švrljajući netom naleteo sam na jedan fini članak o osnovnim stvarima o hrčcima, a koji može poslužiti svim njihovim potencijalnim vlasnicima.

Šta sve treba da znaš o hrčku ?




UOPŠTENO O HRČKU


Najčešće se kao kućni ljubimac drži zlatni hrčak. Srodan je miševima, dakle pripada porodici glodara. Dugačak je oko 20 cm i ima veoma kratak repić. Noge mu nisu pokrivene krznom. Na prednjim nožicama ima po četiri, a na zadnjim po pet prstiju. Na obrazima ima specijalne "kesice" koje mu služe kao "magacin" za hranu i u njima može da sakupi toliko zrnevlja koliko iznosi polovina njegove telesne težine.

Zlatni hrčak ne voli društvo. Kada su jako mali, treba da budu uz svoju mamu, otprilike 8 nedelja, a nakon tog vremena, treba ih razdvojiti, jer ako ih ima više u istom kavezu, skloni su tučama, pa neko može i da nastrada. Dakle, važi pravilo: "jedan hrčak, jedan kavez". Medutim, ima nekih vrsta, kao što je patuljasti hrčak, koje "podnose" društvo drugih.

Ovaj kućni ljubimac je jednostavan za držanje. Jeftin je, dobroćudan, lako se pripitomljava pa se o njemu mogu brinuti i mala deca. Životni vek mu je u proseku dve i po godine, ali nije retko da doživi i 4 godine.


KAKO GA SMESTITI?


Pre svega, moraš da mu nabaviš udobnu kuću koja odgovara njegovim potrebama. U prodavnicama kućnih ljubimaca mogu se kupiti specijalni kavezi, sa svim stvarčicama koje će novom članu vaše porodice biti neophodne da bi se prijatno osećao. Na dno kaveza stavi debeli sloj piljevine, a u jedan ćošak mu ostavi krpice, slamu i slično, da bi mogao da napravi gnezdo. Kavez postavi na neko mirno mesto koje nije izloženo sunčevoj svetlosti, a zaštićeno je od promaje. Obrati pažnju na to da u prostoriji u kojoj će boraviti tvoj mali prijatelj temperatura vazduha uvek bude ista.

ŠTA JEDE?


Kad budeš kupovao kavez, kaži mami ili tati da ne zaborave na hranilicu u koju ćeš stavljati zrnevlje za svog ljubimca. U "pet-šopovima" postoje specijalne mešavine zrnevlja za hrčke. Ukoliko mu svakoga dana budeš davao sočno lišće zelene salate, maslačka ili spanaća, onda mu voda nije potrebna, pošto on "izvuče" vodu iz tih biljaka. Medutim, ako mu se ne daje zeleno lišće, onda mu se u kavez mora staviti i pojilica sa svežom vodom.

Pored zrnevlja i lišća, dobro mu je s vremena na vreme dati kolutove sveže šargarepe, jabuke ili kelerabe, a da bi mogao da troši svoje zube, nije loše da mu se u kavez stavi i parče sipine kosti ili komad tvrdog drveta.


KAKO GA NEGOVATI?


On će se sam brinuti o svojoj čistoći, tako da nije potrebno da ga četkaš. Izuzetak je samo jedna vrsta dugodlakih hrčaka koji se ponekad moraju iščetkati da bi im se odstranila piljevina iz krzna. To je najbolje uraditi mekanom četkicom za zube. Takodje ga ne treba ni kupati, jer bi se na taj način odstranila prirodna masnoća iz njegovog krzna i postao bi podložan mnogim kožnim oboljenjima. S vremena na vreme, stavi mu u kavez plitku posudu sa čistim, suvim peskom. On će se u njemu valjati, kao što radi u prirodi, i na taj način će odstraniti višak masnoće iz svog krzna.

ČIŠĆENJE KAVEZA


Dva puta nedeljno, izvadi hrčka iz kaveza, baci staru piljevinu i eventualne ostatke hrane, operi dno kaveza, a zatim stavi u njega svežu piljevinu, ali mu ostavi bar deo starih "krpica" iz gnezda, jer on to tako voli. Dok čistiš kavez, proveri i hrčkovo zdravstveno stanje. Ako primetiš da su "kuglice" koje ostavlja za sobom mekane, moguće je da ima proliv. Ako ih ne pronadješ, možda pati od zatvora. U oba slučaja moraš se posavetovati sa veterinarom.

KOŽNE INFEKCIJE


Može da se desi da tvoj hrčak "zakači" i neku kožnu bolest. Ako primetiš da gubi dlaku, da se preterano češe, da mu se koža peruta ili je preosetljiva na dodir, najverovatnije je u pitanju neka alergija, gljivično oboljenje ili su ga napali kožni paraziti. U svakom slučaju, moraš ga odneti kod veterinara.



Šta vi mislite o ovom maloj pufnatoj životinjici?
Da li je imate kao kućnog ljubimca, da li biste voleli da ga imate?


Poruku je menjao/la Deki87 - Petak, 07.12.2012, 2:24 PM

:P









123
poruka na forumu
169 2743



post # 2 | 07.12.2012 , 2:30 PM

Iskreno premocan je snajka mi je imala 1 i to dosta dugo posle nekog vremena je ugino a ona je toliko plakala i rekla da vise nikada nece uzeti hrcka jer se toliko vezala za njega da nije mogla da veruje eto toliko od mene ;)

imala je samo jednu manu, branila mi da idem u kafanu.
kada umrem ne zovite popa neka mene konobar zakopa!










101
poruka na forumu
213 2804



post # 3 | 07.12.2012 , 2:31 PM

Ljubitelj sam životinja,samo što imam nekog ko nažalost ne voli životinje i ne bih mogla držati u kući :(
Simpatični su mi i volela bih jednog takvog kućnog ljubimca :D

‎"Pravog muškarca, s kojim ćete trajati, nećete prepoznati po izgledu, po diplomi, ni po inteligenciji. Onog pravog prepoznaćete po načinu kako vas drži za ruku, kako vas ljubi, i naposletku kako vas grli. Ni prečvrsto da ostanete bez zraka, a ni prelabavo da nestanete bez traga. Pravi vas drži taman onako da znate čiji ste."









2963
poruka na forumu
797 10239



post # 4 | 07.12.2012 , 2:33 PM

Quote (mackica12)
Simpatični su mi i volela bih jednog takvog kućnog ljubimca

Ja imam macku, tacnije macka Marka kao kucnog ljubimca, a bas sam razmisljao o necemu malenom, slatkom, mogao bih uzeti hrcka, bas su mi slatki, medeni... hehe...

:P









245
poruka na forumu
218 2662



post # 5 | 07.12.2012 , 2:35 PM

Lepo sve opisano ,nema sta Deki yes













101
poruka na forumu
213 2804



post # 6 | 07.12.2012 , 2:38 PM

Deki87, imala i ja mačora Tomu,ima ga na forumu u kućne ljubimce,nažalost je pošao.jer rekoh ima neko ko ne voli pa je sam otišao osetio da ga ne vole.

‎"Pravog muškarca, s kojim ćete trajati, nećete prepoznati po izgledu, po diplomi, ni po inteligenciji. Onog pravog prepoznaćete po načinu kako vas drži za ruku, kako vas ljubi, i naposletku kako vas grli. Ni prečvrsto da ostanete bez zraka, a ni prelabavo da nestanete bez traga. Pravi vas drži taman onako da znate čiji ste."









2963
poruka na forumu
797 10239



post # 7 | 07.12.2012 , 2:41 PM

Quote (BORCA1)
Lepo sve opisano ,nema sta Deki

Hvala druze ;)
Quote (mackica12)
...osetio da ga ne vole.

Ovaj moj cuci tu po kuci, svugde ga ima, ali nikako da ode, tu je po ceo dan... hehe...
osete zivotinje kada nisu pozeljne, to je istina... a bas mi sad zao zbog tebe... :(

:P









101
poruka na forumu
213 2804



post # 8 | 07.12.2012 , 2:45 PM

Deki87, ma nabaviću ja uskoro nešto,pa će ga voleti hteli oni ili ne.možda čak eto dao si mi ideju za hrčka,volim kad se vrte u točku.


‎"Pravog muškarca, s kojim ćete trajati, nećete prepoznati po izgledu, po diplomi, ni po inteligenciji. Onog pravog prepoznaćete po načinu kako vas drži za ruku, kako vas ljubi, i naposletku kako vas grli. Ni prečvrsto da ostanete bez zraka, a ni prelabavo da nestanete bez traga. Pravi vas drži taman onako da znate čiji ste."









896
poruka na forumu
89 981



post # 9 | 07.12.2012 , 2:48 PM

Ne volim da imam tako osetljive zivotinjice za kucne ljubimce,svako od mojih drugara je imao bar jednog koji je uginuo :( yes yes yes
Tako da nema vajde,i tako sam neodgovoran za cuvanje zivotinja :p


Forum » Obrazovanje » Životinjsko carstvo » Hrcak kao kućni ljubimac (Evo i malo pomoći oko hrčka... Uživajte!)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: