Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: MarijanaBK1  
Forum » Obrazovanje » Životinjsko carstvo » Vukovi (Canis lupus) ((Komentarisite, postavljajte video klipove))
Vukovi (Canis lupus)






363
poruka na forumu
65 485



post # 1 | 21.06.2012 , 1:43 PM

Normalan socijalni zivot vukova odvija se u coporu, ponekad se moze sresti i jedan usamljeni vuk u prirodi ali ne tako cesto.Vučji čopor se u pravilu sastoji od roditeljskog para i njihovih potomaka, dakle, riječ je o obitelji. Vukovi (za razliku od domaćih pasa) spolno sazrijevaju tek s dvije godine i za to vrijeme ostaju s roditeljima. Prošlogodišnji mladunci pomažu roditeljima u podizanju sledeće generacije mladunaca. U normalnim uslovima, u jesen se vučji čopor sastoji od roditeljskog para, njihovih mladunaca iz prethodne kao i mladunaca iz te godine. S dosizanjem spolne zrelosti, mladi vukovi po pravilu napuštaju teritoriju svojih roditelja i kreću u potragu za vlastitim područjem. Roditelji su uvijek dominantni u odnosu na svoj podmladak, pa stoga nema borbi oko dominacije. Do parenja između srodnika po pravilu ne dolazi, čak i kad ne postoji drugi seksualni partner. Pri tome, mužjak je taj koji odbija parenje...

Veličina i težina vukova se jako razlikuje jer nastanjuju vrlo velika i različita područja.
Najveći vukovi dosežu dužinu tijela (od vrha njuške do početka repa) do 160 cm, a rep je dugačak još do 52 cm. U ramenima je visok oko 80 cm a mogu doseći težinu do 80 kg.
Najmanji vukovi žive na Prednjem Orijentu i na Arapskom poluostrvu. Dužina tijela im je oko 80 cm, težina 20 kg a rep je dug oko 29 cm.
Ženke su oko 2 do 12% manje od mužjaka i 20 do 25% lakše od njih.



Vukovi žive u velikom broju najrazličitijih okoliša. Zahvaljujući svojoj velikoj prilagodljivosti, uspijevaju živjeti u ledenim područjima Arktika, kao i u pustinjama sjeverne Amerike i centralne Azije. Većina vukova nastanjuju travnata područja i šume. Danas je poznat prije svega kao šumska životinja, ali to je posljedica činjenice, da ga je čovjek vrlo davno istisnuo s otvorenih područja.
Danas je dokazano da domaći pas potječe od vuka. Genetička istraživanja su pokazala da se tzv. "pra-pas" odvojio od vuka još prije više od 100.000 godina.
Jedna pretpostavka je, da se vuk priključio čovjeku prije oko 14.000 godina kako bi se hranio ostatcima ljudske hrane. S vremenom je postao pitomiji, a ljudi su spoznali moguću korist od njih. Prema drugoj pretpostavci, vuk je u početku služio kao izvor mesa, prije nego se spoznalo da kao domaća životinja može biti koristan i na drugi način.
Kod nekih pasmina domaćih pasa se srodnost s vukom još jako dobro može vidjeti. Psi tipa kao što su samojed, sibirski husky, aljaški malamut, kanaanski pas i akita inu pokazuju i danas svojim izgledom srodnost s vukom, kao što je šiljasta njuška, šiljaste i uspravne uši i četvrtasta građa tijela. i neke druge pasmine, kao recimo njemački ovčar pokazuju još određenu sličnost s vukom. Ali mišljenja da to dokazuje njihovu bližu srodnost s vukovima spada u područje mitova.

Eto jedne price o monahu i vuku(vucici).





:)








4026
poruka na forumu
1074 4736



post # 2 | 21.06.2012 , 2:01 PM

I-E-A-I-A-I-O, uzeo si mi temu iz 'usta' :D Trebao si je samo postaviti u 'životinjsko carstvo'.
Predivna životinja. U selu odakle potiče moja familija ima ih i previše. Uživo su impresivni i ulivaju strahopoštovanje. Šape su im ogromne!!! yes
Moj pokojni prađed Marinko imao je borbu prsa u prsa sa vukom. Naime, jedne prilike kada je odveo goveda da se napoje, vuk je, ne obraćajući pažnju na krave, krenuo pravo na čiču Marinka. Skočio je na njega sa namjerom da ga zgrabi za gušu. Međutim, hrabri đed Marinko je bio spretan i okretan te je uspio da na vrijeme skine šubaru sa glave i gurne je u vukove čeljusti, a drugom rukom je dohvatio jatagan za pojasom i rasporio vuka. Sad mogu samo da se ponosim što sam njegov praunuk yes


Poruku je menjao/la luka83 - Petak, 22.06.2012, 4:14 AM











363
poruka na forumu
65 485



post # 3 | 21.06.2012 , 3:15 PM

luka83, :p Ko radi taj i gresi. :D
Moj deda je isto imao problema sa vukovima, sve dok ih lovci nisu ubili, ali nikada se nije borio sa vukom prsa u prsa. Sada ih jedino mogu videti zimi kada smrzne Dunav pa predju preko iz Rumunije. :)








1333
poruka na forumu
533 3782



post # 4 | 10.09.2012 , 3:55 PM

luka83, Moj deda je jednog koknuo jedne zime ašovom :D








834
poruka na forumu
212 1454



post # 5 | 10.09.2012 , 4:31 PM

vrlo zanimljivo ...pises moju biografiju?. :D :D :D


Poruku je menjao/la vuk-samotnjak - Ponedeljak, 10.09.2012, 4:32 PM








4026
poruka na forumu
1074 4736



post # 6 | 22.10.2012 , 11:47 PM

Quote (Moonchild007)
luka83, Moj deda je jednog koknuo jedne zime ašovom

Nadam se da nije morao da isprazni cio šaržer :D

Added (22 Oct 2012, 11:47 PM)
---------------------------------------------



Poruku je menjao/la luka83 - Ponedeljak, 22.10.2012, 11:48 PM











317
poruka na forumu
25 328



post # 7 | 24.10.2013 , 9:54 PM

aaa *.* vukoviiiiiii!!!
lol
 e ovako evo jedne price sto sam nasla na netu :D

"Jesen 1800 i neke godine (ne sjećam se točno )
Bio je jednom jedan gospodin koji je ubijao vukove u američkoj
divljini..
Poznavao je jednog alfa vuka - Logo.
Logo je bio jedan stari vuk.
U taj kraj jednom je došla jedna prelijepa bijela vučica, pa je
gospodin počeo sve više i više zamka stavljati. Logo se zaljubio.
Gospodin je jedan pitao pastira da mu kaže nešto o toj vučici.
Vučica se zvala Blanka, po bijeloj boji kože. Logo je uživao u
društvu Blanke, pucao je od sreće. Polako je zima prolazila, i
dolazilo je proljeće. Gospodin je na svom konju počeo opet
stavljati zamke.
Jedan dan, Blanka se uhvatila u jednu zamku. Logo je bio oko nje
cijelu, ali vidio je gospodina ujutro, pa se za vlastitu sigurnost
maknuo.
Drugi dan ju je tražio i zavijao je. Ali ne kao i obično, onako
veselo i radosno, nego je to bilo jako tužno žalovanje.
Gospodin je shvatio da nije učinio najbolje. Ali svejedno je i
dalje postavljao zamke. Nakon dva dana tužnog zavijanja, i Logo se
uhvatio, ali ne u jednu, nego u 4 njih za sve 4 noge! Gospodin ga
je našao. Prije nego što ga je upucao, htjeo ga je uslikati. Vuk
Logo, vuk koji se nije mogao uhvatiti na jednu zamku, za jednu
nogu, nego na 4, za sve 4 noge. Pripremio je pušku i naciljao u
glavu. Logove okice su ga nježno gledale. Gospodin to nije mogao
učinti. Pa ga je odveo kući. Ispred kuće nije dugo preživio.. istu
noć je umro, od tuge. Na kraju, gospodin i prijatelj su zakopali
Blanku i Loga zajedno.. Gospodin je odlučio da više neće
ubijati vukove, previše zloće je učinio, i cijeli ga je život pekla
grižnja savjest.. "

Malo je lose napisano al razume se xDD

Inace my fav animal ^^ Nikad ga na zalost nisam srela al ima vremena , jedino u zoo-u xD

madness.....



Forum » Obrazovanje » Životinjsko carstvo » Vukovi (Canis lupus) ((Komentarisite, postavljajte video klipove))
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: