Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: MarijanaBK1  
Forum » Obrazovanje » Obrazovanje » Jezicka izopacenja (Danak današnjice)
Jezicka izopacenja




Mallena
1779
poruka na forumu
960 7696



post # 1 | 25.12.2012 , 1:49 AM

U srpskom jeziku, kao i u svim jezicima današnjeg sveta, bilo je oduvek praznoslovlja, banalnosti i vulgarizma, ali se sramotan i prostački jezik nikada nije mogao javno koristiti i nuditi ljudima kao „moderan“ i opšte prihvaćen. Činjenica da je svet postao globalno selo zahvaljujući masovnim medijima, dovela je do poplave izraza i reči koji se papagajski, nesvesno ponavljaju, a često imaju izuzetno negativan prizvuk.

Reč koja se poslednjih godina zacarila u srpskom jeziku je „katastrofa“. Izgovaraju je bez razlike i mladi i stari, svesno i nesvesno, imitirajući druge ili izražavajući sopstveno duhovno stanje. Kada u samo jednom trenu hiljade ljudi prevali preko usana reč katastrofa, šta mogu da očekuju od Tvorca našeg Nebeskog koji zna i čuje ne samo svaku našu reč, već poznaje i stanje naših pomisli.

Što više ponavljamo tu strašnu reč, sve su nam češće prirodne katastrofe, klizišta, poplave, zemljotresi, požari, ali i katastrofe u razorenim porodicama, netrpeljivom komšiluku, neprijateljski nastrojenim kolegama na poslu i ostrašćenim dušama političkih i ideoloških protivnika.

Pored reči katastrofa, većina mladih ljudi danas ponavlja ono čuveno „ne mogu da verujem“. Ova rečenica je u popularnim televizijskim serijama zastupljena u rečniku omiljenih junaka, i prosto je nemoguće da je u današnje vreme niste bar jednom čuli.

Vera je najdragoceniji dar, i Gospod je u Svetim Jevanđeljima očigledno pokazao da je ljudima koji veruju sve moguće. Duh sveta želi da svakog čoveka što više od vere udalji, pa je tako preko jedne, naizgled, bezazlene rečenice, usadio u savremenog čoveka smućenost i neverje.

Duhovna lenjost, opčinjenost televizijskim filmovima i serijama, sve prisutnija bolest narkomanije, promenili su i svest i jezik savremenih ljudi. Reči kao što su smor, smaranje, kuliranje, trip, tripovanje, ekstra i rečenice tipa Smaraš me…. Šta si se utripovao….Iskuliraj….. Lik je ekstra…, zavladali su srpskim jezikom kao plodovi hronične ravnodušnosti, stravičnog umora od dokolice i jake želje da se do „boljeg života“ dođe bez ikakve muke i truda.

Psovke, prostački jezik, kompjuterske jezičke konstrukcije i oponašanje govora junaka televizijskih serija ozbiljno prete da od ljudi našeg vremena stvore obezduhovljene automate globalističke ideologije. Kako zaustaviti tu opasnu bolest?

Najveća odgovornost je na ljudima koji su nosioci javno izgovorenih reči. Krajnje je vreme da se izađe iz tame i da se zaustavi dalje jezičko obesmišljavanje života.

"Ne režite mi krila, ja ipak znam da letim tamo gdje se najteže leti, po realnosti!"









834
poruka na forumu
212 1454



post # 2 | 25.12.2012 , 11:39 AM

odusevljen sam tekstom,nazalost ovo je nasa stvarnost,svi glume neko ludilo umesto da se okrenu pravim vrednostima...








411
poruka na forumu
326 425



post # 3 | 25.12.2012 , 12:56 PM

u svakom slucaju, zanimljiv tekst. samo, ne bih znao, kakve veze "Tvorac" ima sa jezikom, jer, kao sto jedan pametan covek jednom rece, "cim govorimo, mi izdajemo".
Slazem se sa ovim sestim pasusom, u vezi sam ovim recima, iako ih sam koristim.
Jos nesto. Ako se na nasem (iz Srbije) fakultetu, medju pitanjima opste kultere, nadje i pitanje o Jeleni Karleusi (da, dobro ste procitali), onda stvarno ne znam kakvu buducnost ima ova zemlja. Ko je treba izvuci iz ove, pre svega duhovne propasti (ne mislim na religiju). Ali dok se narod ne promeni, posto je i sam narod tupav (kao i uvek), nece ni "rukovodeci organ".






Mallena
1779
poruka na forumu
960 7696



post # 4 | 27.12.2012 , 12:07 PM

(Kokiko92)
u svakom slucaju, zanimljiv tekst. samo, ne bih znao, kakve veze "Tvorac" ima sa jezikom, jer, kao sto jedan pametan covek jednom rece, "cim govorimo, mi izdajemo".


Oprosti mi kao blag i čovjekoljubiv što zgriješih RIJEČJU, mišlju i djelom!

"Ne režite mi krila, ja ipak znam da letim tamo gdje se najteže leti, po realnosti!"









411
poruka na forumu
326 425



post # 5 | 27.12.2012 , 2:46 PM

opet ne razumem. jezik stvaraju ljudi, to sto pise u nekoj knjizi, kojoj pritom fali 90% sadrzaja je nesto drugo.






Mallena
1779
poruka na forumu
960 7696



post # 6 | 01.04.2013 , 10:45 PM

Quote (Kokiko92)
to sto pise u nekoj knjizi, kojoj pritom fali 90% sadrzaja je nesto drugo.

Tvoj sud! ;)

"Ne režite mi krila, ja ipak znam da letim tamo gdje se najteže leti, po realnosti!"









411
poruka na forumu
326 425



post # 7 | 02.04.2013 , 2:32 PM

Quote (Mallena♥)
Tvoj sud!
pa to je cinjenica. u bibliju je uslo samo ono sto je sveti petar rekao da moze da udje. mi danas imamo ovaj pogled na hriscanstvo zbog njega, a ne zbog isusa.








11
poruka na forumu
0 -20



post # 8 | 08.04.2014 , 7:23 PM

Interesantno skroz a sudovi o svemu i svacemu su razliciti skroz i niciji sud ne treba suditi :)


Forum » Obrazovanje » Obrazovanje » Jezicka izopacenja (Danak današnjice)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: