Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: MarijanaBK1  
Forum » Obrazovanje » Obrazovanje » Zvanja u nasem jeziku
Zvanja u nasem jeziku




Mallena
1779
poruka na forumu
960 7696



post # 1 | 27.03.2013 , 0:13 AM

Da li ste upoznati sa činjenicom da zvanja, titule i zanimanja, u srpskom jeziku jos uvijek ne postoje u ženskom rodu?

doktor, profesor, psiholog, trgovac, tehničar, inženjer, pedagog, ekonomista.... a ne i doktorica, profesorica, psihologinja, trgovkinja, kehničarka, inženjerka, pedagogica, ekonomistica,...

Neki srodni jezici srpskom su izglasali i uveli zvanične titule u ženskom rodu, a u srpskom jeziku taj zahtjev skuplja prašinu već godinama.

Šta mislite o tom?

Da li treba da se uvedu ili ne?

"Ne režite mi krila, ja ipak znam da letim tamo gdje se najteže leti, po realnosti!"









3390
poruka na forumu
1181 12635



post # 2 | 27.03.2013 , 0:30 AM

Quote (Mallena♥)
Šta mislite o tom?

Meni je sasvim ok ovo: :D

Quote (Mallena♥)
doktorica, profesorica, psihologinja, trgovkinja, kehničarka, inženjerka, pedagogica, ekonomistica,...

Nista ja tu ne bih dirao vise, to sto u Srpskom ne postoje kao zanimanja i titule ne znaci da ih i ne koristimo, zasto se zamarati bez veze... :D

Quote (Mallena♥)
Da li treba da se uvedu ili ne?

Ako ih vec koristimo i ovako, ne vidim sto bi se dizala neka velika frka oko toga... :D






Mallena
1779
poruka na forumu
960 7696



post # 3 | 27.03.2013 , 1:07 AM

Quote (lukacar95bre)
Ako ih vec koristimo i ovako

Koristimo, ali nisu zvanični.. :)

"Ne režite mi krila, ja ipak znam da letim tamo gdje se najteže leti, po realnosti!"









3390
poruka na forumu
1181 12635



post # 4 | 27.03.2013 , 1:15 AM

Quote (Mallena♥)
Koristimo, ali nisu zvanični..

Pa to sam i kazo, :D ako ih vec koristimo ne vidim svrhu u tome sto bi se neko zamarao da ih ozvanici i to... :D






Sijam i u mraku :)
3165
poruka na forumu
757 3522



post # 5 | 27.03.2013 , 11:52 AM

Upoznata sam... I činjenica je da npr. profesora ako je žensko zovem profesorka, ali npr. kako bi nazvali ženu psihologi - psihologinica?!  nono

''Na internetu možeš biti bilo ko. Žalosno je što većina biraju da budu idioti.''
''Kad naidjem na neku prepreku u životu, preskočim je. Pa se vratim i preskočim je još jednom. U inat.''








Mallena
1779
poruka na forumu
960 7696



post # 6 | 27.03.2013 , 11:58 AM

Quote (Marijana)
ako je žensko zovem

Imenice titula u jeziku POSTOJE u ženskom rodu, ali titule zvanično ne!

Nije pitanje da li postoji ta rijec, pitanje je o diskriminaciji žena u oblasti nauke, kulture,.....

"Ne režite mi krila, ja ipak znam da letim tamo gdje se najteže leti, po realnosti!"









2462
poruka na forumu
299 2356



post # 7 | 27.03.2013 , 2:29 PM

Ja ne vidim nikakav vid diskriminacije. Smatram da su žene i više nego ravnopravne sa muškarcima.

Prošle godine sam na jednom času baš razgovarala sa profesorom o ovome. Pomalo bi i bilo smiješno da postoje zvanične titule,zvanja i slično.
Npr. sudija,sudinica.. Smiješno zvuči. :)


Poruku je menjao/la By_The_Way_ - Sreda, 27.03.2013, 2:29 PM






Sijam i u mraku :)
3165
poruka na forumu
757 3522



post # 8 | 28.03.2013 , 9:48 PM

Quote (By_The_Way_)
Ja ne vidim nikakav vid diskriminacije. Smatram da su žene i više nego ravnopravne sa muškarcima.
 
Quote (By_The_Way_)
Npr. sudija,sudinica.. Smiješno zvuči.
baš to... malo me nervira to što žene u svemu hoće da budu ravnopravne sa muškarcima (ne kažem da ne mogu i da nisu sposobne, ali nisu za to rodjene). Žena nije rodjena da cepa drva i da nosi kante od 25kg, nego za neke lakše poslove. Ipak je muško muško. Ne znam kako pravilno da se izjasnim a da moje reči ne budu protumačene pogrešno. Da možemo u svemu da budemo ravnopravni, ne bi postojali polovi, i muškarci bi radjali decu i sl...

''Na internetu možeš biti bilo ko. Žalosno je što većina biraju da budu idioti.''
''Kad naidjem na neku prepreku u životu, preskočim je. Pa se vratim i preskočim je još jednom. U inat.''










2462
poruka na forumu
299 2356



post # 9 | 29.03.2013 , 8:43 PM

Marijana , baš to. 
Uvijek ganjamo nekakvu ravnopravnost,a vala imamo je i previše. Vidimo diskriminaciju gdje je nama. Tražimo nešto što je skoro pa i nemoguće.
Ali opet na kraju volimo onu mušku dominantnost. :)


Forum » Obrazovanje » Obrazovanje » Zvanja u nasem jeziku
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: