Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum moderator: suzana85, tomo47  
Forum » Međuljudski odnosi » Dom i porodica » Skinhedi
Skinhedi






904
poruka na forumu
96 378



post # 1 | 09.03.2011 , 3:26 AM

Vec imamo temu "Rasizam" u kojoj se pricalo o Skinsima, ali Skinsi nisu samo rasisti vec i nacisti, fasisti, desnicari...

Nek ovo bude tema o polemisanju vezano za njih... poreklo, kodeks, pravila, predrasude... sve!

Ja sam bas sad pogledala film "Sisanje" i mogu da kazem da nisam skoro pogledala ovakav film. U Beogradu in nema mnogo, malo je njih mladih kao sto je prikazano u ovom filmu, vecinom su to stariji ljudi, svesni sebe i svojih godina, ljudi koji promisljeno rade stvari, ne kao ovde, neproracunato i uplaseno.

Bojim se da ce ovaj fil napraviti Apokalipsu medju mladima koji su se "primili" kao majmuni. Citam komentare i neverujem sta je film za jako malo vreme napravio, a vreme ce pokazati.
Fim "Rane" Srdjana Dragojevica koji je po istinitim dogadjajima, napravio je haos medju mladim svetom, toliko da su dva druga inspirisana ulogama Svabe i Pinkina zverski ubili skolskog druga u jednom selu u Srbiji.

Quote
Ukoliko na ulici vidite momka sa obrijanom glavom, koji nosi teške čizme, kombat jaknu i tregere, nemojte odmah da pomislite da je u pitanju fašista, poručuju učesnici tribine "Skinheads-falsifikovanje istorijata jedne antirasističke potkulture", održane u okviru projekta "Dijalozi u Radio caffe-u".

Naime, ono što je ljudima malo poznato je da nisu svi skinsi neonacisti. Zapravo, onaj antifašistički deo skinhed populacije uopšte i ne smatra fašiste skinsima, nazivajući ih boneheads-i (šupljoglavci).

Skinsi su svih boja kože

Prema rečima istoričara Zorana Petakova, skinhedsi su produkt imigracije i mešavine crnačke kulture sa Jamajke i engleske omladine iz radničke klase.

"Skinhed potkultura je rezultat druženja i interakcije karipske imigracije u Veliku Britaniju šezdesetih godina. Jamajčani su sa sobom doneli subkulturu "rude boys-a", koji su u principu bili barabe iz radničke klase i sitni kriminalci. Sa njima su počeli da se druže beli momci iste klasne pripadnosti koji su uglavnom bili "modsi", što znači uredno podšišani i "kežual" obučeni fudbalski fanovi i lokalni dripci. Povezivala ih je pripadnost radničkoj klasi i ljubavi prema karipskim ritmovima, naročito prema rege i ska muzici. Oni su nosili radničke čizme i šišali se do glave zbog prirode posla kojim su se bavili, a nikakvih rasnih podela između crnaca skinheda i belaca skinheda nije bilo", navodi Petakov.

Prema njegovim rečima, jačanje nacionalističke i profašističke desnice u Engleskoj došlo je do toga da su neki skinsi, ionako skloni nasilju, počeli da se prepoznaju u nasilnim pričama koje su propagirali članovi neonacističkih partija, poput National Front-a. Petakov navodi da je broj skinsa koji su postali pobornici ovakvih ideja bio višestruko manji od onih skinheda koji su bili apolitični i svih boja kože.

"Skinsi su u Engleskoj, kao i svugde, bili žestoki momci koji su voleli fudbal, pivo i dobro zezanje uz rege i ska. Međutim, taj nasilni deo njihovog imidža je odlično poslužio fašističkim strankama za regrutaciju, jer su neki malo gluplji momci progutali priču kako im neki doseljenici oduzimaju poslove, pa su svoju agresiju počeli da ispoljavaju na imigrantima azijskog porekla, u čemu su nekad čak učestvovali i crni skinsi", kaže Petakov.

Žuta štampa kreirala sadašnji desničarski imidž

Sociolog Miloš Perović kaže da je bilo lako infiltrirati nacističke ideje u ovaj pokret, zbog generalne neobrazovanosti i povodljivosti radničke klase. Prema njegovim rečima, predstavljanju svih skinsa kao nacista najviše je doprinela žuta štampa i kasnije, Holivud.

"Žuta štampa stremi ka spektaklu, stoga ni ne čudi što ih nikad nisu zanimali normalni ljudi. Naravno da su kod nekih slučajeva kada neki mamlaz razlupa nečiji kebab štand, ujutru izlazili naslovi poput "Skinhedi napali Pakinstance", "Krvavi Brajton" itd... Njih mišljenje normalnih ljudi u tom pokretu nije zanimalo, a čak bi im bilo i opasno, jer pametni ljudi koji su bili skinsi u ono vreme su mogli svašta da kažu o funkcionisanju državne aparature koja pelješi radničku klasu. A to bi zapravo bilo ono što bi bilo subverzivno. Metod žute štampe je poznat, kada želite da skrenete pažnju sa bitnih stvari, vi udrite po naci skinsima ili sad sa Lejdi Gagom", smatra Perović.

On kaže da je Novi Sad bio skinhed prestonica nekadašnje Jugoslavije i da je sve počelo na Limanu, gde su mladići i devojke, ispijajući pivo ispred dragstora, razmenjivali kasete stranih bendova poput "Cockney Rejects" ili "Cock Sparrer". Tu su, kaže, nastali prvi bendovi, poput Dva minuta mržnje ili Ritma Nereda. Perović navodi da je u vreme dok je on odrastao, već bilo naci skinsa, što je njemu predstavljalo veliku dilemu.

skinhead4"Znaš, pogledaš se u ogledalo i shvatiš-ja nisam fašista, a ujedno mi se sviđa taj stil. Onda poslušaš muziku i vidiš da tu nema fašizma. Postati skins antifašista je nama išlo nekako normalno, nije to bilo ništa revolucionarno ili kopiranje nekih stranih trendova, već, jednostavno, spoznaja da ne mora sve da bude tako kako se predstavlja", kaže Perović.

Sada u svetu i kod nas skinsi funkcionišu kao dve odvojene i vrlo suprotstavljene struje. Sa jedne strane su opšte poznati nacisti, a sa druge skinsi antifašisti, kojih ima raznih fela, od apolitičnih (tradicionalnih) skinheda, do onih koji pripadaju krajnjoj levici, poput R.A.S.H. (Red and Anarchist Skinheads). Te dve scene su potpuno distancirane jedna od druge i svaki kontakt između njih je pun tenzije i neretko, fizičkih sukoba.

Iz Vikipedije:

Quote
Skinhedsi (енгл. Skin head - ćelava glava) su buntovnička omladinska potkultura, nastala krajem šezdesetih godina 20. veka u radničkim četvrtima istočnog Londona, koja je dobila naziv po obrijanim glavama svojih pripadnika. Skinhedsi su u početku poticali iz nižih slojeva i siromašnih porodica iz predgrađa[1]. Njihov svakodnevni izgled koji se zasnivao na radničkoj odeći, teškim kožnim čizmama debelog đona i kratko ošišanoj ili obrijanoj glavi isticao je muževan i agresivan izgled koji je bio stilski potpuno suprotan hipi imidžu dugokose „dece cveća“.
Originalni skinhed pokret nema rasističku ideologiju. U početku slušaju crnačku muziku s Jamajke i Kariba, uglavnom ska, rege i rokstedi, kao i "mod" rok bendove i glem-rok. Pojavu buntovničkog pank pokreta mnogi skinhedsi prihvataju sa oduševljenjem i masovno prihvataju podvrste panka Oi! i hardkor.
Početkom sedamdesetih godina dolazi do izliva negativnih reakcija na sve veći priliv doseljenika iz Indije i Pakistana. Desničarske organizacije su ih podsticale na proterivanje uglavnom Azijata i Pakistanaca pod izgovorom da im oni otimaju posao, na šta su radnici naročito osetljivi. Tada mnogi skinhedsi svoju mržnju usmeravaju i prema pripadnicima druge i treće generacije “obojenih” a pogotovo prema pakistanskim doseljenicima.
U isto vreme dolazi i do razdvajanja unutar skinheds pokreta, na one koji su protiv rasne diskriminacije (“šarpovci” i prokomunistički “crveni skinsi”) i na medijski najeksponiranije, mada ne i najbrojnije, ultradesničarske skinhedse na koje utiče nacistička ideologija od koje preuzimaju pozdrave i simbole.
Osamdesetih godina i kasnije, skinheds revolucija počinje da se širi i po kontinentu. U Nemačkoj, naci skinsi usmeravaju svoj rasizam protiv turskih doseljenika, u Rusiji prema Čečenima i Avganistancima, u zemljama istočne Evrope uglavnom prema Romima, a u zemljama bivše SFRJ naciju koju treba mrzeti nije bilo teško naći.

Vrste

Postoji više različitih tipova skinhedsa. Među njima su i:
Tradicionalni skinsi – Skinsi koji još uvek održavaju duh 1969. godine i mahom slušaju muziku s Jamajke i Kariba, uglavnom ska i rege. Ne mrze nikoga i ne bave se preterano politikom. Uglavnom piju pivo i idu po svirkama.
Naci Skinsi (od nem. nazi - nacista) - Poklonici nacional-socijalizma, baštine ideologiju trećeg rajha, mrze Crnce, Jevreje, Kineze jer ih krive za sopstvenu tešku situaciju.
Skinhedi protiv rasnih predrasuda (Šarp skinsi, šarpovci) – Naziv je nastao od engleske skraćenice „SHARP - SkinHeads Against Racial Prejudice” što u prevodu znači „Skinsi protiv rasnih predrasuda”. Javljaju se kao reakcija na naraslu naci skinheds struju u skinhead pokretu. Žele da očuvaju tradicionalni duh pokreta ali za razliku od tradicionalnih skinsa, ne mogu ostati politički neutralni. Stalno naglašavaju da su koreni skinheads pokreta u crnačkoj muzici i da skinsi ne mogu mrzeti svoju crnu i braću.
Crveni i anarho skinsi (Raš skinsi, rašovci) – Naziv je nastao od engleske skraćenice “RASH - Red & Anarchist SkinHeads” što u prevodu znači “Crveni i skinsi anarhisti”. Kao što samo ime kaže, raš skinski su po pravilu radikalni levičari, marksisti, komunisti i anarhisti po političkom ubeđenju. Za razliku od šarpovaca koji znaju samo protiv čega su (protiv rasnih predrasuda), rašovci znaju i za šta se bore (za komunizam i za anarhiju). Dobar deo njih su takođe fudbalski huligani i idu na utakmice da se biju protiv drugih navijača i protiv policije. Najveći broj huligana skinsa anarhista je u Grčkoj dok u Italiji ima priličan broj navijača crvenih skinsa i komunista.
Gej skinsi – gej (eng. gay - homoseksulac) Skinsi se pojavljuju na Zapadu devedesetih godina i svojom pojavom pobijaju ustaljenu sliku o homoseksualcima kao feminiziranim momcima. Oni pokazuju da homoseksualci takođe mogu biti mačo tipovi koji učestvuju u tučama.
Herberti – Podvrsta skinsa koji su za ujedinjenje pankera i skinsa.

Svastika - Kukasti krst

Quote
Pretpostavlja se da je motiv svastike prvi put upotrebljen u neolitskoj Evroaziji. Svastika je takođe upotrebljavana i u izvornim severnoameričkim kulturama i to naizgled nezavisno od njene upotrebe u drugim delovima sveta. Svastika se takođe nalazi u opštoj upotrebi u građanskim i religijskim ceremonijama u Indiji. Mnogi indijski hramovi, venčanja, festivali i proslave ukrašeni su simbolom svastike. U jugoistočnu Aziju simbol je stigao posredstvom hindu kraljeva i danas predstavlja sastavni deo hinduizma na Baliju i čest prizor u Indoneziji. Simbol takođe ima drevne korene i u Evropi gde se pojavio na artifaktima iz perioda prethrišćanske kulture. Do početka 20. veka nalazio se u širokoj upotrebi širom sveta kao simbol sreće i blagostanja.

Nacistička svastika
Međutim, od usvajanja svastike kao simbola nemačke Nacional-socijalističke radničke partije i Adolfa Hitlera, simbol uglavnom asocira na fašizam, rasizam, Drugi svetski rat i holokaust. Pre toga simbol je imao izuzetan značaj u istraživanju Hajnriha Šlimana koji ga je otkrio tokom iskovapanja Troje i koji ga je smatrao pouzdanim dokazom o migraciji indoevropskih naroda (Arijevaca). Šliman je pronađeni simbol uporedio sa simbolima na drevnoj nemačkoj grnčariji i na grčku i vedsku kulturu.
Upravo zbog toga nacisti su izabrali svastiku za svoj simbol želeći da na taj način istaknu svoje arijevsko poreklo, koncept koji će kasnije podržati teoretičari kao što je Alfred Rozenberg koji je zagovarao teoriju po kojoj je nordijska rasa gospodara potekla iz severne Evrope. Svastika se danas nalazi u upotrebi kao simbol neonacističkih organizacija ali i kao simbol organizacija koje se bore za ljudska prava i koje koriste ovaj znak da bi pojedine organizacije okarakterisale kao fašističke ili nacističke.



Fajlovi: 1896676.jpg (7.8 Kb)

Poruku je menjao/la sandra1000 - Sreda, 09.03.2011, 3:27 AM











8879
poruka na forumu
844 4320



post # 2 | 09.03.2011 , 9:26 AM

gledala sam sisanje..
znam coveka koji je skins..
i devojke samo sto nisu celave...
kako im facebook vrvi od njihovih slika za mrznju...
al neka..
njihov problem...
ali nas je problem sto se ubijaju zarad nekih ideja....
cisto pranje uma..
nista vise...

Ko si ti?









904
poruka na forumu
96 378



post # 3 | 09.03.2011 , 4:58 PM

Tacno! Ali strah me je da ovaj film ne napravi haos, sto ce i biti... pitanje je dana, a leto tek dolazi. Mnogo je iskompleksiranih klinaca, ja ovde u kraju vec imam dva bolida u fazonu Svabe i Pinkija, 18 godina a voze BMW 5.
Kupio tata jel?
Mnogo mladih nepreza nodcega, nemaju strah, sta cak, oni se i najvise ubijaju. Zalosno je da kako DXD kaze "isprani mozgovi" sire to oko sebe, a ljudi koji su naivni nasesce ocas posla. Verovali ili ne u to, ubedice sami sebe da to tako treba. Ja sam isla sa jednim Nikolom u srednju koji je skins, ali bukvalno skins (oblacenje, celav, svastika istetovirana, pisao je cirilicom,ma sve sto skinheds podrazumeva) voleli smo ga ko Boga, nevidjeno dobar decko, ali... Cudno mi je bilo to sto svog druga koji je cigan iz odeljenja nikad nije takao, uvredio, nikad nista. Sta cak i vidjala sam ga da sa puno postovanja da prica sa njim, kao da su ravnopravni. A u Nikolinoj porodici su svi Skinsi, cak i deda koji je poreklom Rus. Kad smo bili kod njega, otac, majka, dva brata i deta su na isti fazon ko ovi klinci iz filma wacko












3239
poruka na forumu
372 2298



post # 4 | 09.03.2011 , 5:08 PM

Quote (sandra1000)
Mnogo je iskompleksiranih klinaca, ja ovde u kraju vec imam dva bolida u fazonu Svabe i Pinkija, 18 godina a voze BMW 5.
Kupio tata jel?

Ima ih i previse takvih a za sve to krivim roditelje nek kaze ko sta hoce al batina je iz raja izasla jednom sam ko klinac pobego od kuce s drugom pa kad me stari dohvatio nikad mi vise nije ni palo na pamet da bezim, a ovo sad nemoj sine molim te pa jos drustvo kad napali te jadnike od toga nikad covek nece biti...

A svi ti klinci sebe zamisljaju kako su jaki a bale obicne kad su van grupe ni da pogledaju nekog sa strane, a o zakonu ni da ne pricam ubio klinac coveka pa ga poslali u dom, ma nek kaze ko sta hoce al Amerikanci su zakon za teza dela se sudi ko odraslima, za ova sra*a sto su pravili na demonstracijama napali bolnicu, trudnice, radnje odmah pendrek po ledjima, kad su face za napravit sra*e nek nauce i prihvatit posledice nema cile mile i tako i treba...


Geek Perspective - tech news and reviews from Geeks point of view









8879
poruka na forumu
844 4320



post # 5 | 09.03.2011 , 8:21 PM

evo sada videh...
moja drugarica u vezi sa nekim ko zna kojim tipom koji se istetovirao na ledjima i potiljku..
krst i Isus Hristos i jos delije ili sta vec...
uvek postoji neko veci, jaci, pametniji
medjutim, pametniji nikad nece da uprlja ruke..
pa plati ili napali neke klince koji ne znaju sta se sa svojom snagom, nego se istresaju na drugima
i na kraju?
dobijete od finog deteta jednoh ocajnog klosara...

Ko si ti?









904
poruka na forumu
96 378



post # 6 | 11.03.2011 , 1:55 PM

Quote (DxD)
evo sada videh...
moja drugarica u vezi sa nekim ko zna kojim tipom koji se istetovirao na ledjima i potiljku..
krst i Isus Hristos i jos delije ili sta vec...
uvek postoji neko veci, jaci, pametniji
medjutim, pametniji nikad nece da uprlja ruke..
pa plati ili napali neke klince koji ne znaju sta se sa svojom snagom, nego se istresaju na drugima
i na kraju?
dobijete od finog deteta jednoh ocajnog klosara...

U bre pa takve najvise volim... te sto upadaju u oci i najvise batina dobijaju, taj kad prestane da se tetovira sa iglom, tetovirace ga neko drugi bejzbolkom.

Quote (rIzLa98)
Da znam o skinhedima gledao sam sisanje.... jedan sedmak iz nase skole se drogira i ima obrijanu glavu ali jos nije poceo da nosi te cizme i jaknu ali ja mislim da se pridruzio skinhedovima :D... tako da sam ja protiva skinhedova:D

Ma pusti ti klinca u pm. folira se. Kod Skinsa je droga najstroze zabranjena.

Juce je cigan pretucen ovde u centru kod nas u sred bela dana, naslov u novinama " PRETUKLI GA NACISTI" a ja sam lepo rekla da ce biti svasta posle filma!












8879
poruka na forumu
844 4320



post # 7 | 11.03.2011 , 2:29 PM

Quote (sandra1000)
U bre pa takve najvise volim... te sto upadaju u oci i najvise batina dobijaju, taj kad prestane da se tetovira sa iglom, tetovirace ga neko drugi bejzbolkom.

pa da..
jok, igrace onako tetovirani balet... wacko
to su Mean Mashine, inace Cacanski navijaci..
a oni su kao i sva drugi navijaci smile

Ko si ti?









240
poruka na forumu
160 1322



post # 8 | 02.08.2011 , 10:28 AM

Quote (badule)
Skinsi imaju tacno odredjenu ideologiju,tzv. arijevsku ,o cistoci rase,samo sto se u novo vreme to pretyvara u cistocu nacionalnog bica. mrze tamnopute,zute i sve druge koji ne govore istim,ne samo jezikom,vec i slengom.


druze...
sada cu citirati prijatelj, Srbina, punkera koji zivi ovdje..

"nema vise skinsa..., kakav je to skins koji nosi engleske cizme, kineske hlace, jaknu sasivenu u tajlandu i koji stoji u redu za doner kebab kod Turcina???"

o kakvoj cistoci on moze pricati???

ja osobno mislim da im je to samo isfuravanje u drustvu i da tu nema neke prevelike ideologije... naravno ima iznimki, ali ovi klinci... ma daj molim te, pa do prije par dana mama im je brisala guzu...








15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 9 | 02.08.2011 , 7:29 PM

Quote (vladogrozni)
ja osobno mislim da im je to samo isfuravanje u drustvu i da tu nema neke prevelike ideologije

Mislio sam tako i ja dok nisu poceli da ubijaju ljude zbog toga sto su tamnoputi,govore sa akcentom ili cinili jos gora njesra...
Nije to bunt pozitive kao sto iskazuje Beogradski Sindikat,ovo je negativan bunt sa negativnim stavovima i opasnim namerama...

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?









1948
poruka na forumu
188 1476



post # 10 | 02.08.2011 , 7:42 PM

pa sve lose stvari se radjaju iz propalog sistema pa tako i to kao i narkomanija i sve ostale druge lose pojave ....mislim sto se tice tih ljudi meni je to sasvim nejasno ali eto nekome je to ok .....davno sam ja reko netreba nama smak svjeta mi cemo sami sebe unistit dry dry








240
poruka na forumu
160 1322



post # 11 | 02.08.2011 , 9:50 PM

Quote (badule)
Nije to bunt pozitive kao sto iskazuje Beogradski Sindikat,ovo je negativan bunt sa negativnim stavovima i opasnim namerama...


ovdje su to mamini sinovi koji glume bog te pita sta...








15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 12 | 02.08.2011 , 10:25 PM

Ja prosle godine gledao kako 4 skinsa na Kalemegdanu piche matorog Cigana....
A nigde murije!
Otrcim u Knez Mihajlovu,natrcim na patrolu i oni sa mnom tamo,oni i dalje maltretiraju dekicu,panduri ih zaustave i pozovu patrolu i privedu ih....
Eto to je prica...

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?









347
poruka na forumu
24 174



post # 13 | 02.08.2011 , 10:42 PM

Sandra, odlicnu si temu otvorila i svi ovi prethodni postovi su, nazalost,vrlo tacni. Uglavnom ste sve rekli kako jeste, pa cu se ja nadovezati samo komentarom da sam jako, jako srecna sto sam prirodno plava ( bez obzira na sve viceve i sprdnje oko plavusa wink ) ziveci u ovoj sredini. Medjutim, moram da primetim ( bez ikakvih negativnih primisli i zelje da uvredim) da u poslednje vreme sve vise jaca siitska religija koja se zalaze i postaje sve agresivnija u tome da u Britaniji zavlada serijatski zakon. Samo u mom kvartu ima 4 dzamije. Skinsi postaju manjina ovde.


Poruku je menjao/la Veskica - Utorak, 02.08.2011, 10:43 PM

Licila je na list koji sluti vetar...









15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 14 | 03.08.2011 , 6:11 AM

Veskica, sto bude vise dzamija povecavace se i broj skinsa,a onda ce,jedne veceri doci do bunta jednih protiv drugih....
Bunt ce biti toliko jak da ce uglavnom stradati nevini civili koji zele samo mirno da provedu svoje zivote...
To je scenario koji predstoji kad tad...zeleli mi to ili ne....
Nerazumevanje i mrznja radjaju to isto kod suprotne strane... sad

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?









2477
poruka na forumu
63 201



post # 15 | 03.08.2011 , 9:19 PM

ma,zajebani su <_<











123
poruka na forumu
5 14



post # 16 | 28.08.2011 , 0:13 AM

mozemo mi ovde pisati sta hoce ali to njih nece spreciti da i dalje rade sta hoce,ovamo govorite da su balavci a da vidim jednog sa foruma koji bi smeo da mu se suprotstavi kad bi ga sreo kasno u nekom parku onako celavog i ludog... wink








389
poruka na forumu
28 101



post # 17 | 28.08.2011 , 0:19 AM

Dajte nesto zanimljivo eeeeeeeeeeeeeeeeee surprised surprised surprised

Samo Da Se Sredim,Nisam Ja Navucen:)









4026
poruka na forumu
1074 4736



post # 18 | 28.08.2011 , 5:03 AM

Ja sam pitomi skinhead! cool









Mallena
1779
poruka na forumu
960 7696



post # 19 | 07.04.2013 , 10:47 PM

Nisam pristalica nikakvih krajnosti..

"Ne režite mi krila, ja ipak znam da letim tamo gdje se najteže leti, po realnosti!"









2523
poruka na forumu
87 1228



post # 20 | 08.04.2013 , 0:21 AM

Za mene su to budale,koje su izgubljene u vremenu i prostoru



Sex je kao skok s motkom,skačeš dok imaš motku




Forum » Međuljudski odnosi » Dom i porodica » Skinhedi
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Search: