Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: suzana85, tomo47  
Forum » Međuljudski odnosi » Dom i porodica » Poligamija
Poligamija






8879
poruka na forumu
844 4320



post # 1 | 25.08.2012 , 10:03 AM

Poligamija (mnogoženstvo) - od grčkog (πολύς, latinično: pollys) (= puno) i (γάμος, latinično: gamos) (= brak) - bračni običaji rašireni po mnogim dijelovima svijeta koji dozvoljavaju ženidbu sa više bračnih partnera. Poligamija je veoma stari običaj koji se javlja u nekoliko oblika. Prvo razlikujemo prema spolu poliandriju (polyandry), gdje žena može imati više muževa, kao što je to bio slučaj na Tibetu, ili kod Eskima. Drugi oblik, mnogo češći, je poliginija (polygyny; nastalo od poly+ gine= žena) u kojoj muškarac posjeduje ili ima više žena kao vlastite supruge. Uzrok poliginije može biti različit. Kod kanadskih Eskima bio je običaj ubijanja ženske djece što je dovodilo do manjka žena. Ova umjetno stvorena situacija tjerala ih je da jedna žena ima nekoliko muževa. U veoma teškim uvjetima za život u arktičkom području Kanade više muškaraca-muževa svakako je lakše mogao i doći do hrane za obitelj. Ostavljena obuća ili oružje pred vratima šatora ili eskimskog iglua, navještavala je mužu-suparniku, da bi se trebao udaljiti jer je zauzeto, i pričekati svoj red. Eskimski običaj, kao i kod nekih Indijanaca, nuđenja žena gostu za preko noći, mogao bi, barem što se tiče Eskima, biti posljedica manjka žena. Nuđenje žena susrećemo i u Tibetu, gdje je poliandrija prije bila veoma raširena. Ovakva nuđenja žena kod Indijanaca obiju Amerika, obično su čin gostoprimstva, i vjerojatno proističu kao ostatak iz običaja grupnog braka. Ovo (grupni brak) se naravno odnosi na običaje levirata po kojem se udovica mora udati za brata umrlog muža, odnosno sororata po kojem je udovac dužan oženiti sestru umrle žene. Ovo uvijek ne mora biti tako ako gledamo primjere iz sororalne poliginije kod Indijanaca. Za primjer možemo uzeti prerijsko pleme Arapaho, gdje je muž imao pravo ženiti sve sestre svoje supruge, kako bi koja stasala u punoljetstvo. Arapahi naravno nisu jednini primjer. –Poligamija nije izumrla i još je veoma raširena, uglavnom kod naroda islamske vjeroispovijedi, gdje muškarac može imati više žena o kojima je dužan skrbiti.

Bla, bla, bla... Ukratko... Poligamija je ''brak'' u kome muškarac ima iliti ''poseduje'' ( bez degradiranja ) dosta žena... A poliandrija je suprotno od toga... Žena ima dosta muškaraca...
E pa sad... Btw, ne mora da znači da samo u islamskoj veri ima tih ''brakova''. To je prošireno i na sekte i na ko zna šta još...
Da li vi podržavate ovo? Mislim, lepo je imati žena ili ko zna koliko muškaraca oko sebe, ali da li ih možete voleti podjednako? A da ne pričam o deci i o mestu življenja....

Ko si ti?









411
poruka na forumu
326 425



post # 2 | 25.08.2012 , 3:54 PM

naravno da ne. kao sto i pise u tekstu, pojava se javlja kod primitivnijeg dela ljudi. danas je tesko imati i zenu i ljubavnicu, a ne jos i harem.








3390
poruka na forumu
1181 12635



post # 3 | 25.08.2012 , 4:00 PM

Iskreno ne podrzavam ne mozes da budes zaljubljen u vise od jedne zene nadjes pravu i to je to. :) A i na sta ce da lici to tolike zene jednoj kupis ogrlicu ove druge se pobune, cista glupost samo neki bogatasi koji mogu da priuste to onda ok neki manji harem sa malo zena ovako nesto. :D







♡ Visca el Barça ♡
2899
poruka na forumu
5196 19101



post # 4 | 20.04.2013 , 2:26 PM

To samo može sulejman lol

Heh ne podržavam. poligamiju nikako! To mi je nekako fuj...

Svi se prave fini, svi igraju prljavo. °°°









1333
poruka na forumu
533 3782



post # 5 | 29.09.2013 , 2:06 AM

Quote (DxD)
Da li vi podržavate ovo? Mislim, lepo je imati žena ili ko zna koliko muškaraca oko sebe, ali da li ih možete voleti podjednako? A da ne pričam o deci i o mestu življenja....

Ne podrzavam,ne bih nikada mogao tako nesto,jednostavno mi nije prirodno.
Jedna zena mi je sasvim dovoljna :)








2462
poruka na forumu
299 2356



post # 6 | 29.09.2013 , 12:34 PM

Nikada nisam mnogo razmišljala o poligamiji. 

Ja nikada ne bih imala više muškaraca ili bila neka treća ili deseta žena. 
Ovo što kažete da je nemoguće voljeti više žena ili muškaraca odjednom nije potrebno. U takvim brakovima sumnjam da ima ljubavi. Partneri se biraju iz očaranosti. 
Mislim da poligamija omalovažava spol koji je "u množini". Brak tada gubi svoje značanje na koje smo mi naučili. Negdje je imati jednog partnera čudno. 

Sve zavisi od naroda i kulture.






Dusa od coveka :)
397
poruka na forumu
87 414



post # 7 | 22.01.2014 , 11:51 PM

Quote DxD ()
Da li vi podržavate ovo? Mislim, lepo je imati žena ili ko zna koliko muškaraca oko sebe, ali da li ih možete voleti podjednako? A da ne pričam o deci i o mestu življenja....


Samo ću reći žena je jedna, samo kreten će naći drugu pored one sa kojom je dugi niz godina ...
Ono što imate to cenite, jer pametnom je i jedna dovoljna :)


Poruku je menjao/la Muh2r3m - Sreda, 22.01.2014, 11:51 PM

"Being kind, loving and gentle is true meaning of life."









2462
poruka na forumu
299 2356



post # 8 | 23.01.2014 , 2:47 AM

Čitala sam jednu knjigu prije godinu,dvije. Postoji jedna sintagma vezana za ovo,a glasi ovako :

Serijski monogamista.

Knjiga je poprilično loša,ali ovo mi je baš ostalo u sjećanju.


Forum » Međuljudski odnosi » Dom i porodica » Poligamija
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: