Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: suzana85, tomo47  
Forum » Međuljudski odnosi » Ljubav » Definicija ljubavi
Definicija ljubavi






12130
poruka na forumu
5 REP OFF



post # 1 | 11.08.2011 , 2:15 PM

Definicija ljubavi

Ljubav je emocija, ali i motiv (strast, potreba, težnja), čija je glavna odlika snažna naklonost subjekta prema nekom privlačnom predmetu, pojavi ili biću. Ljubav prema drugoj osobi uključuje osećanje nežne privrženosti, zaokupljenost njenom ličnošću, zainteresovanost za njene potrebe, želje i misli, nesebičnu brigu za njenu sreću i strasnu želju da odnosi budu što prisniji. Udaljenost ili privremena razdvojenost od voljenog objekta može da rasplamsa osećanje ljubavi.

Postoje, u zavisnosti od objekta, brojne vrste ljubavi: roditeljska, partnerska, sinovljeva, religiozna, narcistička, bratska itd. Potreba za ljubavlju može biti neurotička, sadistička, mazohistička. U psihoanalizi označava libidinalnu strast, istovremeno nežnu, bestelesnu, s jedne, ali i telesnu, čulnu, s druge strane; infantilnu i zrelu; normalnu i abnormalnu, koja je uvek usmerena ka pribavljanju intenzivnog zadovoljstva. Sigmund Frojd (Freud) osećanju ljubavi pristupa sa razvojnog gledišta. Prvi vid ljubavi je primarni narcizam. Sa uspostavljanjem odnosa prema objektima, ego će nastojati da se svakog prijatnog objekta domogne i unese ga u sebe.

Tek u pubertetu, spajanjem čulne i nežne komponente (koje su razdvojene zabranom incesta još u ranom detinjstvu), nastaje normalna, zrela ljubav. Po Erihu Fromu (Fromm), ljubav je „jedini zdravi i zadovoljavajući odgovor na problem ljudskog postojanja“, a zrela ljubav zadovoljava osnovnu ljudsku potrebu za povezanošću sa drugima, uz očuvanje identiteta ličnosti. Ljubav kao „doživljaj pojačane vitalnosti i moći“, koja pojedinca ispunjava radošću, nema svoj koren u biološkoj, već u psihološkoj potrebi čoveka da reši problem svoje egzistencije.

Bitne komponente ljubavi su davanje, briga, odgovornost, poštovanje i poznavanje. Ako pokušavate da definišete vaš odnos sa partnerom, uzmite u obzir ove (ali i ne samo ove) elemente i pokušajte sagledati da li su i u kojoj meri oni prisutni u vašem odnosu. Nedostatak ili manja prisutnost nekog od ovih elemenata ne znači da ljubav ne postoji, ali to može da znači da ona ne postoji u svojoj sveobuhvatnosti kako je shvataju pisci, pesnici i drugi umetnici ili stvaraoci koji se tom temom bave.

Ljubav je osećaj prijatnosti i prisustvu voljene osobe.


Fajlovi: 5124969.gif (135.9 Kb)
<3<3<3
:>>><<<:










389
poruka na forumu
28 101



post # 2 | 11.08.2011 , 2:26 PM

Woli, patices.... biggrin

Samo Da Se Sredim,Nisam Ja Navucen:)









15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 3 | 11.08.2011 , 10:35 PM

Ljubav je delo koje nam sopstvene emocije postavljaju na pozorisnim daskama zivota...
U tom delu ste i glavni i sporedni lik,i dobitnik i gubitnik,i sretnik i nesretnik...
Kada predstava krene veliki aplauzi vas uznesu do nebesa...
Kad se predstava zavrsi,obicno potece poneka suza...
Trenuci ljubavi su jedini trenuci kada se stvarno osecate zivi... smile

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?









894
poruka na forumu
729 5702



post # 4 | 11.08.2011 , 10:48 PM

Deca su objasnila, video sve govori biggrin "Kad ti srce drnda..." biggrin

"Cuvam te, ne dam te nikom,
ja samo s tobom zelim sve.
Cuvam te, ne dam te nikom,
ni da mi sve u zivotu stane.

Cuvaj me, ne daj me nikom,
ja tebe necu nikada,
Cuvaj me, ne daj me nikom,
sve sto sam ja sve ti pripada.

Da ti se svet srusi ceo,
mog sveta deo, dacu, SAMO OSTANI TU,
i kad ne znas gde ces,
ni kako do srece, ja znacu, SAMO OSTANI TU." ❤ ❤ ❤












4532
poruka na forumu
946 4023



post # 5 | 07.03.2012 , 9:06 AM

Ljubav nije rezultat seksualnog zadovoljenja, već je seksualno zadovoljenje rezultat ljubavi." ;)

Nemoj odustati od onog koga volis,jebeš život ako se ne boriš.
Slomi mi srce slomicu ti glavu
;)










731
poruka na forumu
726 2357



post # 6 | 07.03.2012 , 10:44 AM

Ljubav je kao buket cvijeca, tacno se zna koji cvijet uz koji ide... ;)

“I kad budem najstariji
razumecu djake
koji zvacu zvake,
i kad budem najstariji…”










834
poruka na forumu
212 1454



post # 7 | 07.03.2012 , 11:33 AM

najlaksi nacin da nekoga unistis je da mu neuzvratis ljubav... :D








4116
poruka na forumu
1026 5825



post # 8 | 08.03.2012 , 5:26 PM

Ljubav - to je sex do jaja! :)
Kratko i jasno!

~~ Ubi me prejaka rijec! ~~
~~ Nista se ne zavrsava, sve se menja! ~~










1520
poruka na forumu
180 1265



post # 9 | 08.03.2012 , 5:44 PM

To je subjektivna "stvar" za svakog od nas. Svako ima neku svoju definiciju. :) Definicija je nebitna, vazna je praxa! <_<

Zajedno sa Leksi, nema me vise ovde, a vi znate ko je odgovoran za to. Hvala im, jer sam tako shvatio da: "Glupog coveka je nemoguce poraziti argumentima."
A vi cete se setiti one: "Kad izgubimo nesto, tek onda shvatimo koliko nam je to nesto ustvari znacilo."
P.S. You want a piece of me?! :)










2462
poruka na forumu
299 2356



post # 10 | 08.03.2012 , 5:51 PM

Ljubav je za mene trenutak. Prava ljubav je samo prema roditeljima i porodici. :)








834
poruka na forumu
212 1454



post # 11 | 10.03.2012 , 11:19 PM

ljubav je kad devojci objasnjavam sta je c36get a ona me pazljivo slusa :D








1520
poruka na forumu
180 1265



post # 12 | 11.03.2012 , 1:49 AM


Zajedno sa Leksi, nema me vise ovde, a vi znate ko je odgovoran za to. Hvala im, jer sam tako shvatio da: "Glupog coveka je nemoguce poraziti argumentima."
A vi cete se setiti one: "Kad izgubimo nesto, tek onda shvatimo koliko nam je to nesto ustvari znacilo."
P.S. You want a piece of me?! :)










39
poruka na forumu
1 10



post # 13 | 11.03.2012 , 1:53 AM

Ljubav je kad si pijan ko guzica a djevojka te vodi kuci lol








4532
poruka na forumu
946 4023



post # 14 | 18.04.2012 , 8:30 AM

Quote (MrBak3)
Ljubav je kad si pijan ko guzica a djevojka te vodi kuci

:D
E to vam je definicija ljubavi sad znate :D

Nemoj odustati od onog koga volis,jebeš život ako se ne boriš.
Slomi mi srce slomicu ti glavu
;)










20
poruka na forumu
0 4



post # 15 | 18.04.2012 , 8:55 AM

Ljubav je kad se zaljubis i neko te posteno sjebe :D

Imao sam dosta riba to ne znaci da sam frajer to znaci da jos uvek nmg pravu da nadjem!!! :)









1333
poruka na forumu
533 3782



post # 16 | 24.11.2012 , 2:38 AM

Hmmm nemoguce je definisati ljubav...
Za mene je ljubav kada volis neku osobu toliko da bi sve uradio zbog nje,da svakog trena ti razmisljas samo o njoj i da jedino kada treba da razmisljas o necemu drugom,setis se da je Ona tvoje sve,tvoja svrha,tvoj pokretac i onda sta god da je u pitanju uspevas...
Ljubav je kada jedva cekas da je vidis,zagrlis,osetis,poljubis...Ljubav je kada si gladan ali ti nemas vremena da jedes jer treba da se vidis sa njom :) Kada te svi zovu a ti ides kod nje...I na kraju ljubav je kada ti je glavni cilj da izmamis osmeh i srecu na njenom licu...ma mogu toliko toga da pisem o ljubavi ali bolje da ostavim nesto i za druge ;)

P.S.Mogla bi i ova tema da uskoci ovde http://www.extracafe.rs/forum/89-2187-1 ;)


Poruku je menjao/la Moonchild007 - Utorak, 27.11.2012, 4:35 AM






Jedna je SANDRA AFRIKA
942
poruka na forumu
289 3512



post # 17 | 24.11.2012 , 8:00 AM

kratko i jasno-ljubav nema definiciju :D

Kad moj te poljubac ko pice udari, u zoru ceka te soba u ludari !







♡ Visca el Barça ♡
2899
poruka na forumu
5196 19101



post # 18 | 05.01.2013 , 4:15 AM

Ljubav je kada ti pozvoni telefon, a ti skaces od srece i pre nego se javis.Ljubav je kada te neko gleda a nista ne govori.I ljubav je, barem tako mislim, kada dodjes kuci slomljen i nikakav, a neko te zagrli i ceska po glavi, dok ti se svjet okrece oko glave od radosti, a ti trabunjas o preblemima, a taj neko te samo gleda i pogledom te smiruje. Jednostavno to je ono sto ja necu nikad osjetiti..

Svi se prave fini, svi igraju prljavo. °°°



Forum » Međuljudski odnosi » Ljubav » Definicija ljubavi
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: