Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: MarijanaBK1  
Forum » Obrazovanje » Nauka » Lucidni snovi (Lucidni snovi)
Lucidni snovi






647
poruka na forumu
22 461



post # 1 | 14.05.2012 , 10:35 PM

Ejjjjjjjjjjjj zdravo raja nisam bas dugo bio na ec pa ev sad malo da se ukljucim :DDDDDDDDDDDDDDDDDDD

ŠTO JE LUCIDNO SANJANJE?

Što je lucidno sanjanje? Lucidno sanjanje je sanjanje sa spoznajom da sanjate. Obično ono se događa kada tokom sna, možda zato što se nešto čudno događa u sadržaju sna, shvatite da sanjate. Većina ljudi koji pamte svoje snove ponekad su to doživeli, obično odmah se probudivši nakon te spoznaje. Međutim, moguće je ostati duže vremena u snu i da ste potpuno svesni da sanjate.

Mogu li se snovi kontrolisati?

Obično uz lucidnost ide i određeni stupanj kontrole nad tokom sna. Koliko je kontrole moguće razlikuje se od sna do sna i od sanjača do sanjača. Vežba pridonosi ispoljavanju kontrole nad zbivanjima u snu. U najmanju ruku, lucidni sanjači mogu birati kako žele reagovati na događanja sna. Na primjer, umesto da pokušate izbeći neku opasnost kao što prirodno radite kada ne znate da sanjate, možete odlučiti da se suočite licem u lice sa zastrašujućim likom iz sna, znajući da vam to ne može štetiti.

Čak i toliki stepen kontrole može preobraziti san iz često zastrašujućeg, frustrirajućeg ili izluđujućeg iskustva u kojem ste bespomoćna žrtva, u iskustvo u kojem privremeno možete odbaciti brige i oprez budnog života i uživati jedinstveno zadovoljstvo potpune slobode. S druge strane, neki ljudi uspevaju u lucidnom sanjanju postići takav stepen majstorstva da mogu stvoriti bilo kakav svet, proživeti bilo koju fantaziju i iskusiti sve što zamisle!

Da li svako sanja?

Svako sanja. Svi ljudi (zapravo, svi sisavci) imaju REM spavanje. Većina snova dešava se tokom REM spavanja.To se pokazalo kada su budili ljude u različitim stepenima spavanja i pitali ih jesu li sanjali. U 85% buđenja iz REM spavanja ljudi su izveštavali da su sanjali. Nakon buđenja iz drugih faza spavanja (ukupno zvanih ne-REM spavanje) retko ima izjava o sanjanju. REM spavanje se tokom noći izmenjuje s ne-REM spavanjem u ciklusima koji traju oko 90 minuta.

U tipičnom 8-satnom spavanju provesćete oko sat i po u REM spavanju razdeljenom u četiri ili pet "REM perioda", u trajanju od 5 do 45 minuta. Većinu snova zaboravljamo. Neki ljudi nikada se ne sećaju snova dok drugi svake noći pamte pet ili više. Pamćenje snova može se razviti odnosno poboljšati i to je neophodno za učenje lucidnog sanjanja.

Da li lucidno sanjanje ometa funkciju normalnog sanjanja?

Lucidno sanjanje je normalno sanjanje. Tokom lucidnog sanjanja mozak i telo su u istom fiziološkom stanju kao i u najobičnijem ne-lucidnom sanjanju, to jest, u REM-spavanju. Sanjanje je rezultat aktivnosti mozga dok su cula isključena za spoljni svijet. U takvom stanju, i tipično tokom REM spavanja, um stvara iskustva iz trenutno aktivnih misli, briga, sećanja i fantazija.

Snovi nisu unapred stvorene priče već se kreiraju dok se krećete kroz njih. Saznanje da sanjate jednostavno vam dozvoljava da usmerite san u konstruktivnom i pozitivnom smjeru, kao što usmjeravate misli dok ste budni. Dalje, lucidni vam snovi mogu dati čak više informacija o vama samima nego ne-lucidni snovi, jer možete posmatrati razvoj sna iz svojih osjećanja i sklonosti, dok ste svesni da sanjate i da se san rađa u vama. Pogrešno je stajalište da su snovi nesvesni procesi koji trebaju takvi i ostati.

Vaša budna svesnost je uvijek prisutna u vašim snovima. Da nije, ne biste mogli upamtiti snove, jer možete upamtiti samo događaj koji ste svjesno iskusili. Dodatna "svesnost" lucidnog sanjanja nije ništa drugo nego svesnost da sanjamo.

Zašto imati lucidne snove?

Kako bi vam se svidelo da možete bez ikakva rizika isprobati apsolutno bilo što?

Zakoni fizike i društva u snu ne deluju. Jedina ograničenja su okviri vaše imaginacije. Veliki deo mogućnosti sna izgubljen je jer ljudi ne prepoznaju da sanjaju. Kada u snu nismo lucidni, mislimo i ponašamo se kao da smo u budnoj stvarnosti. To može voditi u bezrazložne frustracije, konfuzije i rasipanje snaga, i u najgorem slučaju, u zastrašujuće more.

Naši krivo usmereni napori da obavimo zadatke budnoga života u snovima, imaju za posledicu teskobne snove u kojima aparati ne rade kako treba, kasnimo na sastanke, zaboravljamo na važne ispite, ne možemo naći pravi put i tako dalje. Teskobni snovi i noćne more mogu se prevladati lucidnim sanjanjem jer ako znate da sanjate nemate se čega plašiti. Zbivanja u snu vam ne mogu nauditi. Lucidni snovi, osim što vam pomažu da vodite snove u zadovoljavajućem smjeru, uživate fantastične pustolovine i prevladate noćne more, mogu biti i dragocjena oruđa za uspeh u vašemu budnom životu.

Lucidni sanjači mogu promišljeno pokretati prirodni kreativni potencijal snova za rješavanje problema i umjetničko nadahnuće. Sportisti, javni izvođači, i slično, mogu se pripremati, vežbati i dotjerivati svoje izvođenje dok spavaju. To je samo blagi ukus različitih načina na koji ljudi koriste lucidno sanjanje da bi proširili svoj život. Svi mi provodimo trećinu svojega života spavajući, zašto iz tog vremena ne izvući maksimum?


Poruku je menjao/la vedran500 - Ponedeljak, 14.05.2012, 10:36 PM











2462
poruka na forumu
299 2356



post # 2 | 14.05.2012 , 11:21 PM

Čitala sam o ovome,ali nekako me ovo ne privlači. Jednom sam htjela pokušati,ali neka. I ovako imam dosta čudne i "svoje" snove tako da mi u snu nikada nije dosadno. lol








486
poruka na forumu
673 4564



post # 3 | 16.05.2012 , 5:24 PM

gj za temu..sviđa mi se yes yes yes

♥♥♥♥"Ne postoje ljepše riječi, a ni zvuk, od njegovog "Volim te"! ♥♥♥♥










4290
poruka na forumu
228 2087



post # 4 | 16.05.2012 , 6:12 PM

Ja sam uvek svesna da sanjam, tako uvek spavam, u nekom polu snu,pojma nemam. To je počelo baš da mi ide na živce. angry2








686
poruka na forumu
9 38



post # 5 | 16.05.2012 , 8:14 PM

Od 1.000.000 snova ja sam samo u jednom pomislio da sanjam :D

Call Me Black









373
poruka na forumu
11 216



post # 6 | 30.05.2012 , 1:59 PM

Ja sam jednom dok sam sanjao pokusao da poletim lol i taman kad sam skocio probudio sam se :p volim takve snove :)

Jesen stiže, dunjo moja, ja i dalje štrebam..









3
poruka na forumu
0 0



post # 7 | 16.03.2013 , 9:41 PM

Tek sam nedavno saznao da se zavu lucidni snovi a imam ih od detinjstva i uvek pocinju ovako:budim se u mracnoj sobi (mojoj).Prekidac uzludno pritiskam gore-dole, pokusavam da upalim svetlo a sijalica se nepali i tad znam da sam se probudio u snu.Uzasan osecaj!!!Ako ima jos nekog javite se!






Soldier of Jah Army
1208
poruka na forumu
551 3237



post # 8 | 18.03.2013 , 1:38 PM

mmm moze to i moze se kontrolirati,pokusajte nema posljedica...samo nekad kad tako "sanjam" probudim se i bude kao da nisam ni spavao,umoran...jedina mana lucidnih snova

Be my love?







Brainiac !!! Beware
416
poruka na forumu
29 248



post # 9 | 12.04.2013 , 5:42 PM

Desilo mi se dva puta,jednostavno ne zelim da se probudim








1
poruka na forumu
0 0



post # 10 | 27.08.2013 , 1:59 PM

Pre dve godine drug mi je pricao o Lucidnim snovima. Tada sam citala po internetu i mnogo istrazivala, zatim i pokusavala da pratim upustva i da dozivim lucidan san. Nism uspela. Proslo je godinu dana od toga do mog prvog lucidnog sna. Ne secam se tacno celog sna (Jer ga nisam zapisala kao sto sam htela) ali uglavnom kad sam shvatila da sanjam i da sam u krevetu, u snu sam gurnula ruku ispod jastuka i napipala masku od telefona, za koju sam bila sigurna da nije ispod mog jastuka vec na podu zajedno sa telfonom, osecaj je toliko bio jak, bila sam gotovo sigurna da dodirujem masku, da sam pocela da panicim i pokusavala da se probudim, dozivala sam mamu ali bez glasa, vrtela se po krevetu, pokusavala da uzmem telefon i da je zovem na mobilni da dodje da me probudi.... Imam osecaj da je to mucenje trajalo pola sata. Kad sam uspela da se probudim po prvi put u zivotu sam otcala kod nje u krevet i tamo jedva zaspala. 
To je bilo pre otprilike 6 meseci. Nocas mi se opet desilo. U jednom trenutku sam se probudila u snu i postala svesna, cula sam mamino disanje u susednom krevtu. U snu je ona ustala iz kreveta i dosla da me pokrije, dodirnula me je po ledjima (Opet taj jak osecaj, osecam njen dodir, iako je cujem da spava u krevetu pored mene) i tu opet krece panika, znam da spava u drugom kreevtu, a s druge strane dodiruje me, ne mogu da razgranicim san i javu, pokusavam da se probum i da je dozovem, opet bez glasa, opet mucenje... telo me ne slusa, pokusavam da pomerim nogu i da se prevrnem sa kreveta da bi se preobudila, opet traje neko vreme i probudim se uplasena, i odem kod nje u krevet.
E sad ono sto mene zanima je, kako da se opsutim u lucidnom snu i da pocnem da upravljam sa njim, toliko sam se trudila da mi se to desi, a sad kad se desava plasim se, panicim... Ne znam kako to da promenim....






Brainiac !!! Beware
416
poruka na forumu
29 248



post # 11 | 27.08.2013 , 3:42 PM

AlexWhatzUp, jednostavno,radi sta hoces u njemu,ali kad god se budes probudlia spavace ti se








1069
poruka na forumu
17 283



post # 12 | 28.08.2013 , 10:39 PM

Desavalo mi se, obicno ko da sam svestan da sanjam i onda svesno se probudim i to je to :)


Forum » Obrazovanje » Nauka » Lucidni snovi (Lucidni snovi)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: