Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 2 of 2
  • «
  • 1
  • 2
Forum moderator: MarijanaBK1  
Forum » Obrazovanje » Istorija » Felix Baumgartner
Felix Baumgartner






2992
poruka na forumu
1796 7915



post # 21 | 21.10.2012 , 8:09 PM

Za one sto ne znaju... :)

Nakon sedam godina truda za 4 minute i 19 sekundi slobodnog pada, Felix Baumgartner je skokom s ruba svemira srusio tri svjetska rekorda.
- Probio je zvucni zid u slobodnom padu, ostvario je najvisi let balonom i najvisi skok padobranom!



Baumgartner je nakon neuspjesnog pokusaja da u utorak skoci s vrha svemira, napokon obavio svoju misiju. Uspjesno je sletio na tlo Roswella odakle je i krenuo u nevjerojatnu avanturu.

Od cetiri rekorda koje je pokusao postaviti, 43-godisnji Austrijanac oborio je rekord za najvisi skok , covjek je koji je stigao do najvece visine s balonom u povijesti, te je uspio dohvatiti brzinu slobodnog pada brzine 1.171 km/h, cime je dostigao brzinu zvuka. Ostat ce zal sto nije srusio rekord Joea Kittingera u duljini trajanja slobodnog pada.



Felix se balonom napunjenim helijem odlijepio se od zemlje u 17.30 po nasem vremenu. Dugo je trajao penjanje prema zeljenoj visini, a kapsula s Astrijancem se kretala u prosjeku pet metara u sekundi. Na 11.000 metara doslo je do malih problema jer je kapsula s Baumgartnerom uletjela u visinsku struju koja ga je pocela vuci prema istoku brzinom 190 km/h.

Temperatura oko kapsule na trenutke je iznosila jezivih minus 70 Celzija. No, uspjesno se popeo na visinu od 39.030 metara i krenuo u slobodan pad. Prema ocekivanjima, bio je to najbrzi pad u povijesti brzine 1.171 km/h cime je uspio probiti zvucni zid i to vec u prvih 30 sekundi. Pad je trajao 4 minute i 19 sekundi prije nego li je Felix otvorio padobran za slijetanje.



Tijek prijenosa



15.45 - Izgleda da sve ide po planu. Baumgartner je u kapsuli i ceka start. Red Bullov tim obavlja posljednje pripreme.

16.20 - Izgleda da je doslo do malih problem, vjetar ponovno ometa misiju. No, iz Red Bulla javljaju kako ce Baumgartner ipak balonom krenuti prema odredistu kroz sljedecih sat vremena.

17.27 Nakon sto je kontrolni centar napuhao balon helijem, misija krece. Baumgartner je krenuo u svemir.

17.32 - Sve je proslo u najboljem redu. Felix se polagano i uspjesno penje prema visini od 36,5 tisuća metara.

17.47 - Nakon 17 minuta Baumgartner se popeo na visinu od 6.700 metara.

18.17 - Baumgartner je nakon 45 minuta na visini od 15.300 metara. Temperatura van kapsule je oko minus 67 stupnjeva.

18.46 - Felix se penje prema visini od 36.500 metara vec jedan sat i 16 minuta. Trenutno se popeo na 22.000 metara.

19.20 - Baumgartner je presao visinu od 31.3 km s koje je prije 52 godine skocio Amerikanac Joe Kittinger. Jos malo i Austrijanac ce stici na zeljnih 36.5 km.

19.41 - Evo ga! Baumgartner je stigao na visinu vecu od 36.5 km.

19.50 - Baumgartner se nalazi na visini nesto manjoj od 39.000 metara. U tijeku su pripreme za skok.

20.07 - Felix je izasao iz kapsule. Skocio je i juri prema zemlji.

20.10 - Proslo je tri minute, Baumgartner pada i hvata zeljenu brzinu.

20.14 - Nakon nesto vise od cetiri minute slobodnog pada Baumgartner je otvorio padobran i polagano se spusta prema zemlji.

20.17 - Felix Baumgartner sigurno je sletio na zemlju.


Fajlovi: 1231300.jpg (51.4 Kb)








2332
poruka na forumu
1535 10625



post # 22 | 21.10.2012 , 9:31 PM

Quote (GHosT_R1DeR)
Ostat ce zal sto nije srusio rekord Joea Kittingera u duljini trajanja slobodnog pada.

Felix je otvorio padobran 14 sekunde ranije od Kitingera namerno kako bi njegov mentor zadrzao taj rekord.











4290
poruka na forumu
228 2087



post # 23 | 21.10.2012 , 10:42 PM

E Felixe, ako ne postaviš sliku na Facebook, k'o da nisi ni skočio. lol

Svaka mu čast.
A i baš je sladak. :D








317
poruka na forumu
37 72



post # 24 | 21.10.2012 , 10:58 PM

Ma svaka njemu cast...Koji je to kralj covece!! Ucinio je neverovatnu stvar i oborio 3 svetska rekorda, probio covek zvucni zid!! Sve cestitke!!






. . .
883
poruka na forumu
407 REP OFF



post # 25 | 21.10.2012 , 11:02 PM

Quote (Tanja91)
Ja ne smem da skocim sa 3 km

Nije ni cudo sto ne mozes. U kapsuli nema mesta za tri kutije Milka cokolade. lol Sto je najbitnije, ti ne bi mogla da se pocesas od kombinezona. lol

Sto se Feliksa tice, bravo.


Poruku je menjao/la -Dzeri- - Ponedeljak, 22.10.2012, 10:37 AM

. . .









2992
poruka na forumu
1796 7915



post # 26 | 22.10.2012 , 0:41 AM

Felix Baumgartner - Govori o svojoj misiji

Zašto ste odlučili sudjelovati u ovoj misiji?
Baumgartner: Volim izazove, a postati prvi čovjek koji će vlastitim tijelom u slobodnom padu probiti zvučni zid izazov je s kojim se niti jedan drugi ne može mjeriti. No govorimo li o motivacijo, ovime smo dotakli tek vrh ledene sante. Misija Red Bull Stratos prilika je da se prikupe vrijedne informacije koje će doprinijeti razvoju sigurnosnih mjera od presudne životne važnosti za astronaute i pilote, a jednoga dana možda i za svemirske turiste. Dokaz da čovjek može opstati u stratosferi padajući brzinom većom od brzine zvuka i sigurno se spustiti na zemlju korak je ka uspostavi procedura hitne evakuacije posade svemirskih letjelica na ovim visinama. Takve procedure trenutno ne postoje.

Ispituju li se ovim skokom granice izdržljivosti ljudskoga tijela?
Baumgartner: Kako će ljudsko tijelo reagirati približavajući se nadzvučnim brzinama jedna je od nepoznanica. Učinci koje može izazvati nadzvučno ubrzanje i povratak iz njega nisu nam poznati. To, međutim, nije sve što želimo istražiti, već samo jedno od pitanja na koja se nadamo pronaći odgovor. Možda će jednoga dana u slučaju kvara svemirske letjelice biti moguć siguran povratak astronauta na zemlju. Zvuči kao znanstvena fantastika, no upravo je to pravac u kojem se kreće razvoj aeronautike. Informacije o tome kako moje tijelo reagira na ono što mu se događa imat će veliku znanstveni vrijednost.

Skok je sve bliže. Bojite li se ovog koraka u nepoznato?
Baumgartner: Naravno, no s obzirom na to da su ekstremni pothvati već dugi niz godina moja svakodnevnica, naučio sam strah koristiti kao prednost. Strah je postao moj prijatelj. On me sprečava da zakoračim preko ruba. Za misiju poput ove morate biti prije svega psihički spremni. Morate imati apsolutnu kontrolu nad svime što činite. Moje su pripreme vrlo detaljne. Tu je i sjajan tim kojemu vjerujem. Znam da ovi ljudi ne bi sudjelovali u misiji da ne vjeruju u njezin uspjeh. Vjerujem u njihovu stručnost, a njihova spremnost itekako doprinosi mojoj.

Vaše srce neće kucati najbrže neposredno prije skoka, već u trenutku kad ustanete sa sjedala.
Baumgartner: Postoji detaljna tehnička procedura koju moram izvršiti prije samoga skoka. Ona se sastoji od 40 koraka koji moraju biti izvršeni točno određenim redoslijedom. To je trenutak u kojem postaješ svjestan da je tvoj život u rukama tehnologije, jer oko tebe nema baš nikoga tko ti može pomoći. Neposredno prije samoga skoka otkucaji srca će se usporiti, jer u tom ću trenutku imati kontrolu nad većinom onoga što se događa. Kao padobranac iza sebe imam 2.500 skokova. To je ono čime se u životu bavim. Trenutak prije samoga skoka znat ću da krećem na put kući.

Što je najvažnije kad se o samome skoku radi?
Baumgartner: Tijelo moram dovesti u stabilan položaj prije no što dosegnem brzinu zvuka. S obzirom na iskustvo s kojima raspolažem, to ne bi trebao biti problem, no za postizanje stabilnosti je nužan otpor vjetra. Problem je što tridesetak sekundi neće biti tog „zračnog jastuka“ pa neću moći utjecati na vrtnju vlastitoga tijela. No na svim sam dosadašnjim testiranjima uspio postići stabilnost u vrlo kratkom roku, čim bi za to bilo dovoljno zraka.

Zbog popravka kapsule došlo je do promjena u planiranom rasporedu. Kako ste se s time nosili?
Baumgartner: Naravno da bi bilo bolje da kapsula nije pretrpjela oštećenja, no imali smo sreće i čitav je tim zaista odradio vrhunski posao. Osobno je za mene bilo najvažnije napuniti baterije, u fizičkom i u psihičkom smislu. Promjene u rasporedu uvijek su nezgodne, no nakon 25 godina bavljenja ekstremnim sportom naviknut sam na takve situacije. Posljednje je testiranje bilo u potpunosti uspješni i spremni smo za lansiranje 8. listopada.








621
poruka na forumu
382 3516



post # 27 | 22.10.2012 , 6:53 AM

"Današnje cure padaju brže od Felixa"

Malo ko bi bio sposoban da skoci sa te visine i sam je uzivo rekao da je mislio da za prvih dva minuta kad je nekontrolisano se okretao tj padao da ce mu glava otpasti xD

RedBull uvek trazi ljude sa kojima bi radio ako ste vesti u necemu i postavite npr video na youtube , oni ce vam se obratiti pre ili kasnije ali naravno da bude nesto ekstremno i neki vid "sporta" :)

Pitaj bez pitanja da li smes nesto da me pitas :)









2332
poruka na forumu
1535 10625



post # 28 | 22.10.2012 , 7:56 AM

Quote (Infinity)
RedBull uvek trazi ljude sa kojima bi radio ako ste vesti u necemu i postavite npr video na youtube , oni ce vam se obratiti pre ili kasnije ali naravno da bude nesto ekstremno i neki vid "sporta"

Kupujte zato RedBull ljudi :p ahahahahahaha a mozda i ima neko vesti mozete i da nastupite za redbull :p











53
poruka na forumu
5 21



post # 29 | 22.10.2012 , 7:23 PM

Ne bojim se visine, skocio bih, jako sam ljubomoran sto je on to uradio, a ja ne mogu. B)






Soldier of Jah Army
1208
poruka na forumu
551 3237



post # 30 | 22.10.2012 , 8:26 PM

svaka mu cast :o

Be my love?









547
poruka na forumu
46 1072



post # 31 | 22.10.2012 , 8:50 PM

Pa ovi koji kazu da je covek budala...mozda po njihovom misljenju i jeste...
Medjutim covek je hteo da bude zapamcen po necemu (u dobrom smislu) i ja to postujem...a takodje i ceo svet je pratio taj njegov poduhvat sto nije mala stvar...i nece se nikad zaboraviti
Svaka mu cast na uspehu

"Kada bi neki ljudi skočili sa visine svog ega, na visinu svoje inteligencije, poginuli bi"









2963
poruka na forumu
797 10239



post # 32 | 19.11.2012 , 3:19 AM

Quote (Tanja91)
Da imate prilike tj. finansijskih sredstava, da li biste smeli da skocite sa visine od 39 km?

sumnjam da bih skakao... a para da imam, sigurno bi ih potrosio na nesto pametnije...

:P









3460
poruka na forumu
141 1063



post # 33 | 21.02.2013 , 12:23 PM

O ovom coveku ce se jos dugo dugo dugo pricati ;) :D

♥KADA JE TESKO UVEK SE SETIM ZVEZDA JE NAJBOLJA NA PLANETI♥









33
poruka na forumu
20 15



post # 34 | 21.02.2013 , 4:35 PM

Quote (DjoLe035)
O ovom coveku ce se jos dugo dugo dugo pricati
realno, ja sam skoro i zaboravio za njega, evo sad se podsecam :D





Forum » Obrazovanje » Istorija » Felix Baumgartner
  • Page 2 of 2
  • «
  • 1
  • 2
Search: