Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: MarijanaBK1  
Forum » Obrazovanje » Istorija » Kalemegdan (>>> Beogradska tvrđava <<<)
Kalemegdan






2963
poruka na forumu
797 10239



post # 1 | 20.12.2012 , 6:18 PM

Kalemegdan




Najveća misterija Beograda je skrivena na Kalemegdanu. Beogradska tvrđava krije dve hiljade godina istorije koje nažalost zbog svega što se nalazi ispod tog mesta neće moći da bude istraženo u potpunosti. Sve što je tokom dva milenujuma bilo poslednji krik tehnike u vojnom smislu nalazilo se na kalemegdanskom rtu, od Rimljana pa do Srba.

Epicentar misterioznih priča je Rimski bunar kog neki nazivaju i pupak sveta tj. mesto odakle je mitski junak Orfej silazio u podzemni svet. No, bunar zapravo nije rimski nego austrijski, (zidan od 1717. do 1731. godine), a daleko je od toga da bude pupak! Put do dna bunara koji je dobok 51 metar, od dvestotinak stepenika i popločan je bizarnim pričama, a u njemu su mnogi lakoverni lovci na blago, ali i neki nesrećnici okončali svoj život. Koliko je ovaj prostor zanimljiv najbolje govore reči čuvenog filmskog majstora „napetosti“ Alfreda Hitchcocka koji je svojevremeno izjavio da takav prostor za njega predstavlja inspiraciju.

Malo dalje i niže od bunara je Nebojšina kula ili Kula Nebojša. Naziv je izveden iz negacije glagola „bojati se“ pa je jasno zašto je tako mistična. Legenda kaže da je prvobitna Nebojšina Kula bila poslednja neosvojiva linija odbrane Beograda za vreme despota Stefana, a nešto kasnije tokom borbi sa Turcima vinula se u vazduh i odletela u Donji grad, tako da je Osmanlije nikada nisu zauzeli. Ukoliko se manemo legendi osnovni podatak je da su Kulu Nebojša sagradili Mađari, a Turci je kasnije artiljerijom srušili. Ipak, najveću misteriju NK čini ono što se događalo za vreme turske vladavine gde je smrt našlo mnogo neposlušnih hrišćana iz Osamanskog carstva (grčki revolucionar i pesnik Riga od Fere). Tako je kula postala jedan od najmračnijih simbola Beograda i samim tim velika tajna.




Fajlovi: 7635043.jpg (15.9 Kb) · 3181401.jpg (23.9 Kb)

Poruku je menjao/la Deki87 - Cetvrtak, 20.12.2012, 6:19 PM

:P







Jedna je SANDRA AFRIKA
942
poruka na forumu
289 3512



post # 2 | 20.12.2012 , 6:56 PM

interesantno,za ovo nisam znao :)

Kad moj te poljubac ko pice udari, u zoru ceka te soba u ludari !







Ako imas cilj,nacices i put...
762
poruka na forumu
1386 7080



post # 3 | 21.12.2012 , 5:50 AM

znam sve o tome... i volim da setam Kalemegdanom... :)

Život je ono što ti se dešava, dok ti praviš planove za život...










15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 4 | 21.12.2012 , 8:05 AM

volim Kališ i često sam tamo...
Idem i u crkvu Sv.Petke i verujem u nju kao u sveticu ... To je mesto gde se vidi sve i duša mi je nekako puna kad sam tamo...
Vetrovi se tu sudaraju i stvarno je napravljena na čudesnom mestu...

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?









267
poruka na forumu
180 789



post # 5 | 11.01.2013 , 8:40 PM

Lepo mesto za setanje...lep pogled na Savu i Dunav...








3460
poruka na forumu
141 1063



post # 6 | 21.02.2013 , 12:18 PM

To je moje omiljeno mesto u BG!!! :D

♥KADA JE TESKO UVEK SE SETIM ZVEZDA JE NAJBOLJA NA PLANETI♥



Forum » Obrazovanje » Istorija » Kalemegdan (>>> Beogradska tvrđava <<<)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: