Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: MarijanaBK1  
Forum » Obrazovanje » Istorija » Tuzna prica o dvanaest banjaluckih zvezdica (Da se ne zaboravi!!)
Tuzna prica o dvanaest banjaluckih zvezdica




Mallena
1779
poruka na forumu
960 7696



post # 1 | 09.04.2013 , 0:15 AM

Smrt 12 banjalučkih beba je naziv za događaj koji se za vreme rata u BiH u junu 1992. godine dogodio u Banja Luci, koji je danas predmet velikih kontroverzi.

Prema zvaničnoj verziji, na odeljenju za intezivnu negu u banjalučkom porodilištu je usled nedostatka kiseonika potrebnog za adekvatan tretman umrlo 12 od 14 tamo smeštenih beba. Srpski mediji su za to optužili međunarodnu zajednica, odnosno blokadu Bosanske krajine od strane hrvatskih i bosanskih snaga. Slučaj "smrti 12 banjalučkih beba" je bio neposredan povod za veliku vojnu Operaciju Koridor u leto 1992. godine, tokom koje su srpske snage zauzele Bosansku Posavinu i uspostavile kopnenu vezu između zapadnog i istočnog dela Republike Srpske.

U Banjoj Luci postoji spomenik umrlim bebama, podignut tokom rata.Neki autori smatraju da je čitav događaj izmišljen ili preuveličan i da predstavlja "paradigmatičan slučaj" srpske propagande.[1] U prilog takvim tumačenjima se navodi tvrdnja bliskog Miloševićevog saradnika Borisava Jovića u njegovim memoarima, kao i podatak da su u neposrednoj blizini Banjaluke postojala dva aktivna postrojenja za proizvodnju medicinskog kiseonika.[1] Borisav Jović je otkrio da se radi o "patriotskoj" podmetačini statističkih podataka o smrtnosti dece u normalnim uslovima kao jednokratnom incidentu.[2]U presudi Radoslavu Brđaninu pred Međunarodnim sudom za ratne zločine - koja nije ulazila je li reč o autentičnom slučaju ili ne - se tretman ovog slučaja u srpskim medijima 1992. godine navodi kao jedan od primera propagande koja je bosanske Srbe trebale okrenuti protiv Muslimana i Hrvata.

U to vreme su hrvatske vojne snage pod blokadom držale „posavski koridor“, koji je povezivao Bosansku Krajinu i Srbiju. Ovim je bilo onemogućeno da se potreban kiseonik do Banje Luke dostavi kopnom. Jedni put kojim je kiseonik bilo moguće dostaviti je vazdušni, ali zbog zabrane leta nad teritorijom BiH od strane Saveta bezbednosti, avionu koji je trebao da iz Beograda dostavi kiseonik za Banja Luku nije bio dozvoljen let.Upućeni su mnogi apeli za pomoć putem radija, televizije, Glasa Srpskog i ostalih novina, ali iako su predstavnici UNICEF-a i ostalih međunarodnih humanitarnih organizacijama bili dobro upoznati sa ovim problemom, avion sa bocama kiseonika je nekoliko dana čekao dozvolu za poletanje koju na kraju nije dobio.

Nedugo zatim zbog nedostatka kiseonika umire 12 novorođenčadi na Klinici za dečije bolesti u Banjoj Luci. Iako su doktori pokušali da upotrebe „industrijski kiseonik“ kojeg su dobili od VRS i nekoliko privatnih poduzetnika, kao i od nekoliko građana, to je bilo nedovoljno da se bebe spasu.Nakon sedam dana od datuma smrti poslednje umrle bebe, Vojska Republike Srpske uspostavlja koridor sa Srbijom, kojim se od tada kiseonik redovno mogao dostavljati.

Spisak umrlih beba se nalazi na wikipediji, a ovo je njihov spomenik u Banjoj Luci



Prezivjele bebe:

  • Slađana Kobas; rođena 18. juna 1992. godine i jedina je preživela beba od 22. maja do 19. juna 1992. godine. Zbog nedostatka kiseonika ozbiljno joj je bilo narušeno zdralje, pa joj imala trajno oštećenje vida, mozga i pluća, a kasije se bezuspešno borila i sa rakom kostiju. Slađana Kobas je preminula 9. februara 2006. godine u 13. godini života. Sahranjena je 11. februara 2006. u Prijedoru.
  • Marko Medaković; rođen 21. juna 1992. godine, nakon rođenja je bio bez kiseonika oko 10 minuta što je dovelo do toga da diše sa trećinom pluća, cerebralne paralize, hematoma na mozgu i krivljenja kičme. O njemu je Snježana Brezo snimila dokumentarni film koji će biti prikazan na Berlinskom filmskom festivalu.

"Ne režite mi krila, ja ipak znam da letim tamo gdje se najteže leti, po realnosti!"









15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 2 | 09.04.2013 , 1:29 AM

Reči nemam ,samo suze...

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?







Mallena
1779
poruka na forumu
960 7696



post # 3 | 09.04.2013 , 2:35 AM


"Ne režite mi krila, ja ipak znam da letim tamo gdje se najteže leti, po realnosti!"









33
poruka na forumu
28 216



post # 4 | 09.04.2013 , 12:20 PM

AJME....menii......
Bez teksta... sam....
Nista..gore...i uzasnije...od ovoga.... bebe.... najvece blaga ovog svijeta....

Kocka do kocke,kockica







Mallena
1779
poruka na forumu
960 7696



post # 5 | 10.04.2013 , 12:13 PM

Added (10.04.2013, 12:13 PM)
---------------------------------------------


"Ne režite mi krila, ja ipak znam da letim tamo gdje se najteže leti, po realnosti!"









2332
poruka na forumu
1535 10625



post # 6 | 10.04.2013 , 12:14 PM

Ne volim ovakve clanke... suvise su tuzni.. aj jbg rip.









Mallena
1779
poruka na forumu
960 7696



post # 7 | 10.04.2013 , 12:21 PM

Смрт 12 бањалучких беба је догађај који се десио за време рата у БиХ, када је на одељењу за интезивну негу у бањалучком породилишту умрло 12 новорођенчади услед недостатка кисеоника потребног за адекватан третман. Несташица је била последица блокаде српске територије од стране хрватских и муслиманских војних снага. Ове смрти као и све већа несташица основних животних потрепштина су биле разлог за велику војну операцију "Коридор", где су се снаге Војске Републике Српске сукобиле са хрватским и муслиманским војним снагама. Сукоби су трајали од 14. до 26. јуна 1992. године и завршили су се пробојем блокаде.

Песму "12 звјездица" изводе Саша Никић (вокал), Момир Никић (гитара) и Стефан Никић (клавијатуре).

Added (10.04.2013, 12:21 PM)
---------------------------------------------
DVANAEST ZVJEZDICA
Ja ne molim za sebe
kako je suđeno i biće
al′ recite gospodine
dal′ vas peku ove suze
dal′ spavate
U isti dan rođeni
u isti dan vaš oštar mač presudi
i pitam se gospodine
koju bog ima moć
da vam oprosti
Dvanaest zvjezdica s neba palo je
noćas na vaš dlan
cjenjeni gospodine
dvanaest zvjezdica s neba palo je
šta su skrivile
cjenjeni gospodine
U isti dan su rođeni
u isti dan vaš oštar mač
im presudi
i pitam se gospodine
koji bog ima moć da vam oprosti.
Dvanaest zvjezdica s neba palo je
noćas na vaš dlan
cjenjeni gospodine


"Ne režite mi krila, ja ipak znam da letim tamo gdje se najteže leti, po realnosti!"







Soldier of Jah Army
1208
poruka na forumu
551 3237



post # 8 | 12.04.2013 , 8:16 PM

nema boga :'(

Be my love?







Ako imas cilj,nacices i put...
762
poruka na forumu
1386 7080



post # 9 | 13.04.2013 , 0:06 AM

Stvarno tuzno i velika nesreca...

Život je ono što ti se dešava, dok ti praviš planove za život...








Mallena
1779
poruka na forumu
960 7696



post # 10 | 14.04.2013 , 8:39 PM

Added (14.04.2013, 8:39 PM)
---------------------------------------------

Quote (JahRastafarI93)
nema boga :'(

Ima Boga, ali nema ljudi!

"Ne režite mi krila, ja ipak znam da letim tamo gdje se najteže leti, po realnosti!"



Forum » Obrazovanje » Istorija » Tuzna prica o dvanaest banjaluckih zvezdica (Da se ne zaboravi!!)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: