Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 2 of 2
  • «
  • 1
  • 2
Forum moderator: MarijanaBK1  
Forum » Obrazovanje » Istorija » Vestice
Vestice






4
poruka na forumu
5 25



post # 21 | 24.06.2012 , 7:17 PM

10% verujem a 100% naverujem postoje ljudi koji se bave crnom magijom ali ne i vestice to su yes yes angry2 samo price za decu

Added (24 Jun 2012, 7:17 PM)
---------------------------------------------
ma nneeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee









896
poruka na forumu
89 981



post # 22 | 24.06.2012 , 7:31 PM

Pa lepo ste poceli.......tacno je da su zene bile spaljivane na lomaci, i bile davljene u jezerima i rekama.Pravi razlog je bio taj....da ako bi se obicna zena u to doba zainteresovala za nauku ili umetnost odmah bi bila proglasena vesticom,i spaljena.
Postojala je i proba za vestice koja se odnosila na bacanje zena u vodu.......ako bi zena isplivala na povrsinu ubili bi je a one koje potonu takodje zavrse tragicno......tako da je polovina njih neduzna......Svi mi znamo mada neki poricu da na ovom svetu postoji neka visa sila....Ja sam u to 100% siguran.....i iz pouzdanih izvora znam sve o njima....... victory








4
poruka na forumu
5 25



post # 23 | 24.06.2012 , 8:55 PM

nepostoje ma kakvi angry2

Added (24 Jun 2012, 8:01 PM)
---------------------------------------------
ali ipak mislim da postoje yes

Added (24 Jun 2012, 8:55 PM)
---------------------------------------------
mozda postoje









765
poruka na forumu
88 1029



post # 24 | 24.06.2012 , 9:08 PM

Postoje ljudi koji se bave crnom magijom ali vjestice nono

Freelance Webdesigner // contact: info@belminbedak.me









119
poruka na forumu
2 44



post # 25 | 24.06.2012 , 10:56 PM

Jedna od velikih gluposti srednjeg vijeka.Naravno kada su napravili takve stvari da nauka ni razum ne mogu napredovati u svijetu bolesti itd. morali su pronaći nekog krivca.Naravno nije to Crkva niti oni nego žene koje prave "čuda".






Soldier of Jah Army
1208
poruka na forumu
551 3237



post # 26 | 28.06.2012 , 10:57 AM

Quote (Radovan_RSK)
Progone me progone veštice i vile,evo đžepa dje su pare bile.. xDD hahaahah

udri baja oojjjhaaa :D oj majkoo staaaraa nema viseee paraaaa :D

ma jooj ima ovih babetina po selu sto se bave sa tim...jedna mi cak i pretila :D nahebo joj se stare i reko baba desi li mi se sta u zivotu docu iskidati te na komade,ako tad budes u grobu iskopacu te :D

Be my love?









1289
poruka na forumu
165 539



post # 27 | 28.06.2012 , 11:05 AM

ahahaha vestice da naravno da postoje samo sad nelete na metli nego na usisavacu jer je moderno doba lol yes









Soldier of Jah Army
1208
poruka na forumu
551 3237



post # 28 | 28.06.2012 , 11:08 AM

evo sta Vuk Karadzic kaze za njih

Quote
Vještica se zove žena koja (po pripovijetkama narodnijem) ima u sebi nekakav đavoljski duh, koji u snu iz nje iziđe i stvori se u lepira, u kokoš ili u ćurku, pa leti po kućama i jede ljude, a osobito malu djecu; kad nađe čovjeka gdje spava, a ona ga uhvati nekakvom šipkom preko lijeve sise te mu se otvore prsi dok izvadi srce i izjede, pa se onda prsi opet srastu. Neki tako izjedeni ljudi odma umru, a neki žive više vremena; koliko je ona odsudila kad je srce jela; i onakovom smrti umru, na kakovu ona bude namijenila. Vještice ne jedu bijeloga luka, i za to se mnogi o bijelim i božitnjim pokladama namažu bijelim lukom po prsima, po tabanima i ispod pazuha, jer kažu da one na poklade najviše jedu ljude. – Nijednoj mladoj i lijepoj ženi ne kažu de je vještica, nego sve babama. Kad se vještica jedan put ispovijedi i oda, onda više ne može jesti ljudi, nego postane ljekarica, i daje travu izjedenima. Kad vještica leti noću ona se sija kao vatra. Najviše se skupljaju na gumnu; za to kažu da ona, kad hoće da poketi od kuće, namaže se nekakvom masti ispod pazuha pa reče: „ni o trn ni o grm, već na pometno gumno.“ Pripovijeda se da je nekaka žena, koja nije bila vještica, namazavši se onom masti, mjesto ni o trn ni o grm, nehotice rekla i o trn i o grm, i poletjevši sva se isprebijala koje o šta. U Srijemu se pripovijeda da se onamo vještice najviše skupljaju više sela Molovina na nekakome orahu, a u Hrvatskoj se opet pripovijeda da se onamo skupljaju na Kleku više Ogulina. Pripovijeda se u Srijemu kako je nekakav čovjek vidjevši iz postelje kako mu je iz kuće vještica odletjela, našao njen lonac s masti, pak se njome namazao i rekavši onako kao i ona, prometnuo se i on u nešto i odletio i on za njom i doletjevši na orah više Molovina našao ondje mnogo vještica gdje se časte za zlatnijem stolom i piju iz zlatnijeh čaša. Kad ih sve sagleda i mnoge među njima pozna, onda se kao od čuda prekrsti govoreći: „anate vas mate bilo!“ U onaj isti mah one sve prsnu kud koja, a on spadne pod orah čovjek kao i prije što je bio. Zlatna stola nestane kao i vještica, a njihove zlatne čaše pretvore se sve u papke kojekakijeh strvina. Žena koja je vještica, kad iz nje iziđe onaj duh, leži kao mrtva, i da joj čovjek okrene glavu gdje su joj noge bile, ne bi se više ni probudila. Kad vide uveče nekakoga lepira gdje leti po kući, ponajviše misle da je vještica, pa ako se može, uhvate ga, te ga malo napale na svijeći ili na vatri, pa ga puste govoreći: „dođi sutra da ti dam soli“. Ako bi se dogodilo da djutra dan dođe kaka žena da ište soli ili kakijem drugijem poslom, pa još ako bude gdje nagorjela, onda se za cijelo misli, da je ono ona sinoć bila. Kad u kakvom selu pomre mnogo djece ili ljudi, i kad svi poviču na koju ženu da je vještica, i da ih je ona pojela, onda je vežu i bace u vodu da vide može li potonuti (jer kažu da vještica ne može potonuti); ako žena potone,a oni je izvuku na polje i puste, akoli ne mogbude potonuti, a oni je ubiju, jer je vještica. Ovako su istraživali vještice i za Karađorđijeva vremena u Srbiji. Gdjekoji na bijele poklade izvrću verige naopako od vještica. Gdjekoji u popret metnu kakav rog, jer kažu da vještica osobito bježi od smrada ovoga. Gdjekoji mrve jajinje ljuske da se ne bi vještice u njima mogle voziti preko voda. – Kud će vještica do u svoj rod.

Be my love?



Forum » Obrazovanje » Istorija » Vestice
  • Page 2 of 2
  • «
  • 1
  • 2
Search: