Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum moderator: MarijanaBK1  
Forum » Obrazovanje » Istorija » Kosovska bitka (Boj Na Kosovu 1389-te godine...)
Kosovska bitka






2963
poruka na forumu
797 10239



post # 1 | 19.01.2012 , 12:18 PM

KOSOVSKA BITKA




Cuvena bitka,koja se odigrala na Kosovu polju,jedan je od najznacajnijih dogadjaja u srpskoj istoriji.Prica o ovom dogadjaju je ubrzo posle zavrsetka bitke,prerasla u legendu,koja se sa ponosom prepricava i medju danjasnim generacijama.Zahvaljujuci toj legendi ovaj cuveni sukob je u narodnoj svesti bio i ostao sredisnji dogadjaj cele srpske istorije.Taj dogadjaj je stekao zalosnu,ali i gordu slavu najveceg srpskog poraza u kojem su srbi izgubili svoju samostalnost,iako se danas mora osnovano sumnjati da su uopste i doziveli vojnicki poraz.

Pre samog Kosovskog boja,knez Lazar je nekoliko puta dolazio u sukob sa Turcima.Prvi sukobi Turaka sa oblascu kneza Lazara,zabelezeni su 1381 na Dubrovici kod Paracina.U sukobu kod Plocnika1386,Turci,koje je predvodio sultan Murat I (1362-1389)su izgubili bitku.

Priznanjem vazaliteta kralju Zigmundu Luksemburskom,knez Lazar je sebi osigurao prostor za obracun sa Turcima.Tako su zapocele pripreme kneza Lazara za Kosovsku bitku.

Vojska sultana Murata sastojala se od odreda iz Evrope i Azijskog dela Osmanlijskog carstva sa iskusnim vojskovodjama:Ali-pasom,Evrenosom,Jahsiem,Sahinom i sinovima Jakubom i Bajazitom.Od srpskih velikasa sa Turcima je bio i njihov vazal Konstantin Dejanovic,ali ne i kralj Marko(1371-1395),koji je sa svojom vojskom kao vazal pomagao tek Bajazita I(1389-1402).



Bajazit je posle pogibije oca Murata I uspio da uspostavi disciplinu u turskoj vojsci, i time spreci njeno totalno rasulo i poraz.On je postao sultan.Odmah posle bitke koja je zavrsena neresenim ishodom i pogibije brata Jakuba,zbog nemira,otisao je u Anadoliju.U tome su neki videli Turski poraz.

Prema jednom “slovu”o knezu Lazaru,na Kosovu je bilo 300.000 Turaka,a samo 100.000 srpskih vojnika.Turski izvori,da bi opravdali to sto nisu pobedili,donose obrnute podatke:knez Lazar i njegovi saveznici,osim Vuka Brankovica i Bosanaca imao je jos vojsku od :Vlaha, Ugara,Ceha,Arbanasa,Bugara i Franaka,ukupno 300.000 konjanika u oklopu,dok je Turska vojska imala jedva upola manje.Prisustvo ovih naroda na Kosovu u bitci na strani Srba,ne poznaje ni jedan drugi izvor do sada,pa se smatra izmisljenim.

Ova bitka je bila veoma krvava i sa velikim vojnim gubitcima na obje strane.U ovoj bitci poginula su oba vladara,i sultan Murat,i knez Lazar.Sultana Murata ubio je Milos Obilic, koji je to uradio da bi dokazao svoju odanost knezu Lazaru.On se predao Turcima,i otisao u njihov tabor, a onda je,kada su Turci poverovali u njegovu izdaju kneza Lazara,izvukao sakriveni noz i usmrtio sultana Murata.U nekim spisima se navodi da je sam knez Lazar ubio sultana.Kod Turaka se govorilo da je sultan Murat posle pobede gonio Srbe po bojnom polju,i tada se jedan srpski pesak okrenuo i ubio ga kopljem.


Milos Obrenovic


O smrti kneza Lazara se govori da je on uhvacen sa jos nekoliko srpskih velikasa,odveden u Turski tabor i tamo posjecen.O ishodu ove bitke postoje mnogi spisi.U jednom spisu pisano pre 1402,pise da su obe strane obustavile boj,sa mnogo mrtvih na obe strane i oba vladara.Veliki obostrani gubitci vise su pogodili Srbiju,koja nije lmala mogucnosti da se ponovo suprotstavi Turcima.

Kosovska bitka nije bila ni prva ni posljednja bitka Srba sa Turcima.Za Srbe Kosovska bitka izrasta u mit.Ona za nas narod nije zavrsena porazom,vec se smatra za veliku pobedu pravoslavlja i srpske ljubavi prema svojo vjeri i slobodi.Kosovski Vidovdan je ispit jedne epohe i kosovska generacija je taj ispit polozila sa odlicnim uspehom.


kosovka devojka


Fajlovi: 9640937.jpg (185.7 Kb) · 3759030.jpeg (102.1 Kb) · 8048771.jpg (43.0 Kb) · 3098356.jpg (21.4 Kb)

Poruku je menjao/la Deki87 - Cetvrtak, 19.01.2012, 12:20 PM

:P









564
poruka na forumu
128 1154



post # 2 | 23.01.2012 , 9:34 PM

5+ za trud svaka cast ! ;)












3390
poruka na forumu
1181 12635



post # 3 | 23.01.2012 , 9:39 PM

Svaka cast za post Deki87, svako treba da zna o Kosovskom Boju :)








38
poruka na forumu
1 14



post # 4 | 17.02.2012 , 5:05 AM

Nikad nisam volio balkansku historiju jer svi znamo kakvi smo narodi i kako sebi pripisujemo nešto što je tuđe. Primjer su Marko Marin, Nikola Tesla, Ivo Andrić i dr.

No, zanima me nešto, vezano upravo za ovu bitku. Vidim da je Srbija zemlja bogate historije, ali zašto se u pojedinim dijelovima Balkana kaže "Srbi slave izgubljenu kosovsku bitku".

Da se razumijemo, čuo sam to stotinu puta i nikad nisam ni čitao o tome niti me kad zanimalo. Kad sam otvorio ovu temu poželio sam da čujem odgovor i poželio sam da objasnim da samo želim da znam i da nije provokacija kako bi to neki obično shvatili...

The Reservoir dog







. . .
883
poruka na forumu
407 REP OFF



post # 5 | 17.02.2012 , 1:05 PM

Quote (Reservoir)
"Srbi slave izgubljenu kosovsku bitku".


Dobro zapazi broj Turskih vojnika. . .

. . .









97
poruka na forumu
5 64



post # 6 | 06.04.2012 , 4:35 PM

U ovom tekstu ima jedna nepodudarnost sa opstom svjetskom historijom.. Ovdje pise da je rezultat bitke bio neodlucen, nerijesen.

Ako vam ide suviše lako, pogledajte bolje, možda vam ide nizbrdo...









37
poruka na forumu
1 14



post # 7 | 11.05.2012 , 2:43 AM









82
poruka na forumu
8 87



post # 8 | 11.05.2012 , 3:18 AM

Nije ova tema za ovaj portal. Uvek će Muslimani stati na stranu Turaka tvrdeći da je njihov stav istinit. Jugoslavija nikada nije ni trebala postojati upravo zbog različitosti vere naroda. I dok je Tito bio živ sloga u Jugoslaviji je bila prividna. Svi su vukli na svoju stranu. Trebali smo se poštovati i nikakvog rata ne bi bilo. Jugoslavija je najveća greška uprkos pričama da se tada bolje živelo. Posledica svega ovoga danas je upravo to ujedinjenje i nastajanje Jugoslavije.

Added (11 Maj 2012, 3:18 AM)
---------------------------------------------
možda bi pametnije bilo obrisati ovu temu.









188
poruka na forumu
15 170



post # 9 | 11.05.2012 , 4:28 AM

Reservoir brate isto je kao i sa spartancima...i oni su izgubili ali su slavili...isto tako i ovde...Srbi su izgubili ali naneti ogromne gubitke sa tako malom vojskom je dovoljno za slavlje...takodje ubili su njihovog sultana i zaustavili zauzimanje Srbije bar jos neku god.

sejo90 pa tako je i bilo...turci su imali velike gubitke a i srbi...ne znam sta te tu zbunjuje...oba vladara su umrla...sta jos nije jasno? nije sve kao na filmu...nijedna borba nije zavrsena ubijanjem poslednjeg vojnika...prestani da gledas filmove. tako da rezultat jeste bio neresen...:D








136
poruka na forumu
6 79



post # 10 | 11.05.2012 , 4:53 AM

sama bitka i jeste bila "neresena"...turski izvori govore da takva krvava bitka nije do tada zabelezena...srbija posle kosovske bitke vise nije imala potencijala, otomanska imperija jeste....takodje turske hronike govore da bi oni pretrpeli siguran poraz ali je upravo centar pod komandom lazara napravio veliku gresku ...konjica pod lazarom je stala kao da ne znaju sta ce da rade....a konjica u bici ne sme da stoji








3891
poruka na forumu
137 1064



post # 11 | 11.05.2012 , 11:16 AM

Quote (Deki87)
On se predao Turcima,i otisao u njihov tabor, a onda je,kada su Turci poverovali u njegovu izdaju kneza Lazara,izvukao sakriveni noz i usmrtio sultana Murata.


Ovo nije istiona bar sam ja tako cuo.

Ako bi se on predao turcima on nebi ni doso do sultana vec bi ga ovi odma ubili.

To se drugace desilo on je priso dovoljno blizi sultanu i kopljem ga je ubio.


Poruku je menjao/la Hitman- - Petak, 11.05.2012, 11:18 AM








15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 12 | 11.05.2012 , 1:06 PM

Kosovska bitka je prekretnica u istoriji jednog naroda koji je dakako stariji nego sto nas uci istorija posle berlinskog kongresa.
Odluka da se srpske velmoze ujedine protiv visestruko nadmocnijeg neprijatelja sama po sebi je velika pobeda. Odupreti se a ne ustuknuti,velika je stvar i u licnom zivotu,a kamoli u politici.
Srbi su u prvi mah pobedili,cak ubili sultana... Turci se razbezase kao misevi po polju... Srpski velikasi odusevljeni pobedom povuku se kod Samodreze crkve da proslave pobedu,a Vuk Brankovic se vrati ne zeleci da proslavlja (neki istoricari pisu i da je zakasnio na boj sto svakako nije tacno)... Ali,avaj,nisu znali da je u pozadini turske vojske nailazio sultanov sin Bajazit
koji je dolazio sa 30 hiljada vojnika i zatekao srpske velikase i sve ih pobio...
Tako ispade nereseno... 1:1

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?









547
poruka na forumu
46 1072



post # 13 | 11.05.2012 , 3:33 PM

Istorijske Cinjenice...
Bitka na Kosovu polju odigrala se 15 Juna 1389 godine...
Znatno malobrojnija Srpska Vojska pod vodjstvom Lazara sukobila se sa mnogobrojnijom vojskom cara Murata
Obe strane su pretrpele velike gubitke iako je Srpska vojska koju je na bojnom polju vodio Vuk Brankovic bila kako sam gore vec naveo u znatno manjem broju (Tursku vojsku je vodio Sultanov sin Bajazit)
Nakon Smrti Sultana (Cara) Murata...njegov sin Bajazit je dobio obavestenje da je car Mrtav...i on je brze bolje preneo laznu naredbu (od sultana) svojem bratu Jakubu...i zatim ga Ubio...kako bi ostao na prestolu Otomanskog carstva
Posto je Turska vojska bila znatno mnogobrojnija na kraju borbe...Istorijska cinjenica je da je Turska vojska odnela znacajnu pobedu...
E sad sigurno je moralna pobeda na Srpskoj strani jer su ubili Murata kao i ogroman broj turskih vojnika iako su znacajno bili u manjem broju...ali istorijski Turska vojska je pobedila taj Boj

"Kada bi neki ljudi skočili sa visine svog ega, na visinu svoje inteligencije, poginuli bi"









136
poruka na forumu
6 79



post # 14 | 14.05.2012 , 6:23 PM









2963
poruka na forumu
797 10239



post # 15 | 30.05.2012 , 10:16 PM

Quote (Reservoir)
Nikad nisam volio balkansku historiju jer svi znamo kakvi smo narodi i kako sebi pripisujemo nešto što je tuđe. Primjer su Marko Marin, Nikola Tesla, Ivo Andrić i dr.

No, zanima me nešto, vezano upravo za ovu bitku. Vidim da je Srbija zemlja bogate historije, ali zašto se u pojedinim dijelovima Balkana kaže "Srbi slave izgubljenu kosovsku bitku".

Da se razumijemo, čuo sam to stotinu puta i nikad nisam ni čitao o tome niti me kad zanimalo. Kad sam otvorio ovu temu poželio sam da čujem odgovor i poželio sam da objasnim da samo želim da znam i da nije provokacija kako bi to neki obično shvatili...

Sta je tvoj problem, sta ti zelis da dokazes???
Da filozofiram umem i ja... i to bolje od tebe.... :p

:P









373
poruka na forumu
11 216



post # 16 | 07.06.2012 , 6:18 PM

Imate aknetu na you tube kad je bila kosovksa bitka..niko nije znao pravi datum lol zalosno sta se nezna angry2 neki lupaju 1800 god jedan cak reko i 2000 i neku :p

Jesen stiže, dunjo moja, ja i dalje štrebam..









97
poruka na forumu
5 64



post # 17 | 10.06.2012 , 5:17 PM

Quote (Hectore)
Posto je Turska vojska bila znatno mnogobrojnija na kraju borbe...Istorijska cinjenica je da je Turska vojska odnela znacajnu pobedu...
E sad sigurno je moralna pobeda na Srpskoj strani jer su ubili Murata kao i ogroman broj turskih vojnika iako su znacajno bili u manjem broju...ali istorijski Turska vojska je pobedila taj Boj

s ovim se ja slazem

Quote (_Nazgul_)
sejo90 pa tako je i bilo...turci su imali velike gubitke a i srbi...ne znam sta te tu zbunjuje...oba vladara su umrla...sta jos nije jasno? nije sve kao na filmu...nijedna borba nije zavrsena ubijanjem poslednjeg vojnika...prestani da gledas filmove. tako da rezultat jeste bio neresen...:D

da prestanem da gledam filmove? ne, pogresno si ti mene procijenio. pobjednik nije last man standing, nego onaj koji ispuni ratne ciljeve

Ako vam ide suviše lako, pogledajte bolje, možda vam ide nizbrdo...









15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 18 | 14.06.2012 , 10:07 AM


Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?









73
poruka na forumu
6 140



post # 19 | 25.06.2012 , 11:07 AM

Da smo mi imali vojnika koliko i otomansko carstvo ne bi bilo tako

People think I'm shy because I don't talk or participate too much in conversations...
The true is I don't really give a fuck what they're talking about :D










1291
poruka na forumu
106 1817



post # 20 | 25.06.2012 , 11:35 AM

Reservoir, Nikola Tesla, Ivo Andric nisu sa balkana !!???? Jel druze jesi ti normalan......!??
uhh....da znate kolko puknem kad vidim ovako nesto....


Poruku je menjao/la CryTek - Ponedeljak, 25.06.2012, 12:24 PM

1.Pre postavljanja komentara procitajte Pravila Foruma!
2.Koristite pretragu pre otvaranja nove teme!
3.Pogledajte moje opise igara ovde.

Did I ever tell you the definition of insanity !?




Forum » Obrazovanje » Istorija » Kosovska bitka (Boj Na Kosovu 1389-te godine...)
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Search: