Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: MarijanaBK1  
Forum » Obrazovanje » Istorija » Vasi preci u Drugom svetskom ratu
Vasi preci u Drugom svetskom ratu






10395
poruka na forumu
4891 18209



post # 1 | 09.07.2012 , 5:55 PM

Kakva je bila sudbina vasih predaka u Drugom svetskom ratu? Gde ih je to zivot vodio i da li su pripadali nekim vojskama?
Kad se rat zavrsio da li su imali neke posledice sto se zdravlja tice, da li su mogli mirno da spavaju i bez halucinacija?
Sigurno znate nesto na ovu temu iz prica starijih iz vase porodice. :)








8879
poruka na forumu
844 4320



post # 2 | 09.07.2012 , 6:00 PM

Pa ja znam da je moj deda poreklom iz Srebrnice... Kao i njegova braća i sestre... Moja prabaka koja je umrla pre 10 godina je odbegla sa pradekom i otišli su u Vojvodinu... Takođe, moja baba je blizu negde Srebrnice... To što se dešavalo samo oni znaju.. :)

Ko si ti?









87
poruka na forumu
24 343



post # 3 | 09.07.2012 , 6:36 PM

Mog dedu su ubili nemci u drugom svetskom ratu...

Dzodrz







Soldier of Jah Army
1208
poruka na forumu
551 3237



post # 4 | 09.07.2012 , 7:51 PM

prababa,89 godina.. prezivila,ziva i pokretna i sad,ranjena u nogu u drugom nikakve posljedice
zivjeli su u seli iznad bihaca
jes poginulo dosta iz familije,ja malo koga znam i tak.. :( jbg

Be my love?









10395
poruka na forumu
4891 18209



post # 5 | 09.07.2012 , 9:58 PM

Deda mi pricao da je u nasoj familiji bio jedan Stojan, imao je samo 17 godina kad je otisao u rat. I bas nekoliko dana pred kraj rata njega pogodio metak u nogu i to zbog gluposti... Umro je ubrzo zbog trovanja. A on je bio sin jedinac i do pre dve godine kod mene u vocnjaku je bila kruska koju je on bio zasadio. Kad mu je bila sahrana, na njegov spomenik je sletela jedna crna ptica, e sad ne znam da li bese kukavica ili kos i pocela je da kuka tako da kazem, sve dok ga nisu sahranili. E onda na 40 dana ponovo je sletela na istom mestu i isto je pocela da vice. Prababa, koja je bila dete tada i koja je i sama prezivela rat, kaze da ima necega tu i da se sa razlogom ta ptica pojavila. Sad ja nisam ovo detaljno ispricala, ima jos sitnica, nego to moj deda kad prica on se toliko udubi u to, pocne da mlati rukama i da skace sa stolice na trenutke i da pojacava i spusta ton dok prica i ti prosto stvaras slike u glavi kako je to bilo i svaki put kad mi isprica ovo i dok dodje do kraja njemu su oci pune suza.

Onda je jednoj mojoj staroj komsinici (koja je jos uvek ziva), muz isao u rat, on je preziveo ali kad se zavrsilo to sve imao je strasne posledice, halucinirao je, stalno je sanjao mrtva tela ili tako probudi se usred noci, stane uz prozor i pocne da vice uzbuna ili eno ga, krije se iza drveta, daj pusku ili tako nesto... Takav je bio nekoliko godina i uopste nije bio svestan sta radi nocu. A imao je i srece u ratu. Naisli su Nemci a on bio zaspao u njegovoj grupi, a ovi mislili da je mrtav, ostale pobili, njega ostavili i kad se probudio video je svasta... Cak nije tada ni zeleo da zaspi ali nije vise mogao da izdrzi i eto, sreca, pa je tako preziveo.








15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 6 | 09.07.2012 , 11:22 PM

Moj deda po majci Dmitar Petrovic bio je kraljev gardista. Kad je izbio rat otisao je u sumu i manje- vise proveo na Grmecu 4 godine. Baka po majci je bila narodni lekar i vidala je rane ranjenicima i travama i narodnim lekovima lecila bolesne. Djed je bio u licnoj pratnji doktora Mladena Stojanovica o kome je snimljen i film. Umro je u 87 godini a nikada nije primio boracku penziju. Verovatno zato sto je 1946. video sta rade komunisti i trazio da ga deaktiviraju,a tad je bio potpukovnik. Jedva su ga pustili da ode u Banat u kolonizaciju. Preziveo je tifus , a u ratu je njemu i mojoj baki za jednu noc umrlo tri sina od 9-15 godina. Umrli su tako sto su usred zime zanocili u nekoj kolibi na Grmecu,a neko naisao pa im pokrao obucu i carape. Probijali su se 30 km do kuce i izmrzle su im noge . Umrli su u svojoj kuci u teskim mukama. Baka i deka su izrodili 13-toro dece,samo petoro je docekalo kraj rata. :(
Deda po ocu je bio jedinac i njegov otac je poginuo na Solunskom frontu,pa je njegova majka primala penziju solunskog borca. Imali su puno zemlje i bili bogati. Otisao je u Partizane,a 1943 je dosao kuci i za dlaku izbegao smrt jer su balisti dosli u njegovu kucu i zatekli njegovu majku sa jos tri bake i isekli ih na komade. Na srecu moj otac i njegova majka pobegli u potok i gledali kako kolju i seku stare babe. Posle je moj otac skupljao zajedno sa svojim ocem,delove tela tih nesretnih zena. Tu sliku je moj otac nosio do smrti u sebi. Imao je tada 6 godina,njegov stariji brat Vukomir 9. Kasnije u zbegu baka je bila ranjena u nogu i do smrti joj je metak ostao u telu.
Deda po ocu mi je pricao da je 1946 nasao ranjenog cetnika ispred kuce i da ga je primio u svoju kucu da ga leci. Tri nedelje kasnije iz Crne Gore su stigla tri brata partizana,koji su verovatno od nekog naculi da se taj nesretnik skrivao kod mog dede. Trazili su od dede da im ga preda,ali deda to nije hteo. Posto su mu zapretili da ce mu pobiti celu porodicu,ranjenik je sam ustao iz kreveta i predao im se. Vise nista nije cuo o njemu. Znao je samo da je u pitanju krvna osveta posto je taj ranjenik ovoj trojici crnogoraca ubio brata. Tada se deda odlucio da ode u kolonizaciju u Banat. Da li zbog toga ili zato sto su mu oduzeli najveci deo sume i zemlje - ko to zna?
To je ono sto sam cuo od svojih predaka. Mada ima jos mnogo prica koje su mi pricali kad san bio mali.


Poruku je menjao/la badule - Ponedeljak, 09.07.2012, 11:25 PM

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?









2462
poruka na forumu
299 2356



post # 7 | 10.07.2012 , 2:33 AM

Moja baka i moj djed koji mi nikada nisu mnogo o tome pričali su umrli. Znam da su bili jako mali i baka je ostala bez oca.

Znam da je su ga Njemaci odveli u šumu i mislili kako su ga ubili te otišli. A onda je on počeo da doziva moju baku,njene sestre i ženu i Njemaci su ga čuli,vratili se i ubili ga..

Jedino što mi se oko toga sviđalo je to što je moj djed volio da priča jednu izmišljenu priču o tome ratu koja je dosta zanimljiva i smiješna. :)


Poruku je menjao/la By_The_Way_ - Utorak, 10.07.2012, 2:37 AM








1176
poruka na forumu
102 1216



post # 8 | 10.07.2012 , 3:47 AM

Petar Drapsin je moj pradeda.
Tj dedin deda.

Nije nase ono sto nam je sudjeno.Nego ono za sta se izborimo....









91
poruka na forumu
2 92



post # 9 | 05.08.2012 , 4:06 AM

Moj para deda (otac mog dede sa oceve strane ) je bio Partizan,bio je u vojsci samo 5-6 meseci posto su ga ustase ranile u nogu,a inace je bio u Bosni,i to su ga ustase varbile i pricale kako mu nece nista i da moze slobodno da dodje a ustvari video je kako mu druga kolju,i pobego je preko neke reke gde su ga ujedno i ranili.A otac moje babe( sa oceve strane) je bio cetnik,mada mi nije poznato kako je on prolazio u ratu!Mada ovde kod mene u selu gde zivim ima dosta ljudi koji su se hvalili kako su isli u rat a ustvari para deda mi je pricao kako lazu i kako su bezali po sumama samo da ne bi isli u vojsku!

No pain!!!!
No gain!!!










188
poruka na forumu
15 170



post # 10 | 05.08.2012 , 4:26 AM

Ja znam samo za prvi svetski rat u kome je moj cukun deda posao da trazi mog pradedu kome je bila odsecena glava od strane bugarina i kada je saznao moj cukun deda da je pradeda umro on je jednostavno legao na put i nije vise ustao. Tako je zavrsio svoj zivot. :( A za drugi svetski rat mi je drago sto moja porodica nije ucestvovala zato sto je bio najgori rat u istoriji, a na nasoj teritoriji se nije vodio za oslobedjenje nego zbog obicne pohlepe za teritorijama i za vlast. Sramota da su cetnici i partizani medjusobno ratovali pored raznih neprijatelja. :( Sta reci? Jos jedan dokaz da smo mi balkanci najveci debili na svetu. Naravno da niko nije uspeo kad smo tolki debili i kad nikad nismo znali da se udruzimo kako treba.


Poruku je menjao/la _Nazgul_ - Nedelja, 05.08.2012, 4:28 AM








4
poruka na forumu
0 15



post # 11 | 18.08.2012 , 10:17 AM

Moij pradeda je bio deo pratizanske vojske kuju je vodio JB Tito.Vratio se ziv al ne bas naj normalniji :)

Michael Ⓡ









2
poruka na forumu
0 0



post # 12 | 18.08.2012 , 11:56 AM

Moj deda je bio cetnik. Bio je zarobljen od strane ustasa. Uspeo je da pobegne i ubije oko 5 ustasa. Kasnije su ga zarobili i komunisti. Moj deda je ziveo do svoje 94. godine i stalno je buncao dok je spavao, pricao je ,,Pazi,pazi idu komunisti, ubi ustsu, ubi ustasu ".

Dodji kod svog Kazanove........dodji i i i i <3









224
poruka na forumu
278 1418



post # 13 | 20.08.2012 , 3:58 PM

:D Moja baka mi pricala dosta toga o 2 svetskom ratu,ona je bila u 8 razredu kad je rat poceo,svasta je prezivela











896
poruka na forumu
89 981



post # 14 | 05.12.2012 , 9:40 PM

U mojoj porodici nema takvih slucajeva ali u mom mestu u kome zivim ima jedan covek koji je bio u ratu neznam bas u kom i znam da je dosta izmucen,naravmo sa psihom i ubistvima :o :o
Takodje su ih tretirali kao masine,bukvalno jer su im davali neku vrstu droge pa nebi spavali i po nedelju dana.

Uvek kada prolazi ulicom prica sam sa sobom o dogadjajima koji i nisu bas za slusanje :( :(
Takodje znam da su mu tamo ubili najboljeg druga :(








113
poruka na forumu
86 2717



post # 15 | 22.01.2013 , 9:57 PM

Moj deda je pobegao sa streljanja 1943.

DD11









794
poruka na forumu
26 570



post # 16 | 22.01.2013 , 10:26 PM

i moj deda je bio del sa partizana on je preziveo vtoru svetsku vojnu i je ziveo 94 godina al je imao vise rane po telu neznam dal je imao strahove i halucinacije al je pricao za tom ratu bio je cak i na sremski front ...











1005
poruka na forumu
49 230



post # 17 | 23.01.2013 , 9:28 AM

Moj deda sa majcine strane je rodjen 1947 znaci po zavrsetku rata. Njegov otac, odnosno moj pradeda, je rodjen 1912 ali nzm kad je umro i kako, mozda je i bio ucesnik Drugog svetskog rata. Jedino znam da mi je cukundeda Stojan poginuo u Prvom svetskom ratu ali ne znam u kojoj bici.

Twitter: https://twitter.com/marestrpc







Smiley
654
poruka na forumu
586 3137



post # 18 | 26.01.2013 , 1:33 PM

Moje pradede sa obe strane su bili u partizanima, pradeda (sa oceve strane) je bio zavrsio u Bosni,u toku borbe bio je i ranjen,preziveo je,i posle dugo vremena se vratio na Kosovu,interesantna stvar,sto je sto su pesaka obisli Srbiju,Bosnu,Crnu Goru,....

A drugi pradeda (sa majcine strane) bio nekakvi oficir,pominjao se u 2-3 knjige,koje ste me taman napomenuli opet da potrazim i da ih procitam :)

Nismo se tražili, samo smo se našli... A sada tako nađeni kao da se opet tražimo. Možda je to smisao ljubavi, ta lepota neizvesnosti... Čekanje na nedočekano, nadati se u beznađu, grliti se bez zagrljaja, ljubiti se bez poljubaca, prožimati se u mislima... I spoznaja da smo tu negde. Tako blizu a tako daleko...









3460
poruka na forumu
141 1063



post # 19 | 21.02.2013 , 12:17 PM

Mog pradedu sa oceve strane Nemci drzali 27 godina.

A prededu sa majcine strane drzali isto dugo pa je on pobegao u Ameriku 

:)

♥KADA JE TESKO UVEK SE SETIM ZVEZDA JE NAJBOLJA NA PLANETI♥









52
poruka na forumu
6 94



post # 20 | 28.02.2013 , 11:38 AM

Moji su bili podeljeni. Pola je bilo na strani koja je nosila petokraku a pola na strani koja je nosila kokardu. I uglavnom su pazili jedni na druge  tokom rata, bez obzira na podelu i ideoloski sukob. Trepeli su se. Ko zna..Valjda iz razloga sto su tokom rata i jedni i drugi bili na udaru, na meti onih koji su nosili slovo u. E sad, posle rata, ovi sto su nosili petkraku bili su pobednici a ovi sto su nosili kokardu porazeni. Pobednici ostase u zemlji a porazeni odose u emigraciju(oni koji krajem rata nisu presli medju pobednike). Sve u svemu, koliko znam, u mojoj familiji nije bilo medjusobnih ubijanja.


Forum » Obrazovanje » Istorija » Vasi preci u Drugom svetskom ratu
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: