Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum moderator: MarijanaBK1  
Forum » Obrazovanje » Priroda i ekologija » Borba za stednju vode
Borba za stednju vode






978
poruka na forumu
107 1318



post # 1 | 13.09.2011 , 11:52 AM

Zabrinjavajući trend porasta potrošnje vode u domaćinstvima širom sveta je učestao, a ukupna godišnja potrošnja vode u svetu svake godine poveća se za oko 6%. Poznato je da su vodeni resursi ograničeni usled porasta broja stanovnika, klimatskih promena i sve većeg zagađenja. U razvijenim zemljama se beleži velika potrošnja pijaće vode, pa tako jedno prosečno evropsko domaćinstvo na dan potroši 180 l po stanovniku, od čega svaka osoba 60 l iskoristi samo za ispiranje toaleta! Dok stanovnik zemalja u razvoju dnevno potroši samo 10 l vode na dan, u modernim društvima se samo na ispiranje WC školjke pri jednoj upotrebi iskoristi 9 ili čak 12 l.

Čak jedna šestina svetske populacije nema pristup pijaćoj vodi i kao posledica toga 6000 dece svakodnevno umire, dok se u evropskim kućama neracionalno troši pijaća voda, dnevno najviše na ispiranje toaleta. Primera radi,kada se jednom pusti voda iz vodokotlića potroši se onoliko vode koliko jedna osoba u zemljama u razvoju na dan upotrebi za piće, pranje, kuvanje i čišćenje.



Ukoliko je vodokotlić neispravan i voda konstantno teče u tankom mlazu, u jednom danu nepotrebno iscuri 88 litara pijaće vode dok recimo žene u Aziji i Africi prepešače po 6km da bi našle pijaću vodu.

Prosečna potrošnja od 10 l po upotrebi vodokotlića se može smanjiti, ugradnjom i korišćenjem modernih vodokotlića koji isti učinak postižu i sa dvostruko manjom količinom vode. Današnji Geberit štedni vodokotlići koriste 3 l za malu količinu i 6 l za veliku količinu ispiranja WC školjke

Upotrebom Geberitovih vodokotlića sa dvokoličinskim ispiranjem sa dve opcije ispiranja, veće ili manje, postignuta je ušteda vode u svetu na godišnjem nivou 1,5 biliona litara, što odgovara četrnaestodnevnoj potrošnji vode u svim domaćinstvima u Evropi.



Ušteda je svake godine veća pošto sve više ljudi montira štedne vodokotliće.

Svako od nas može veoma lako biti društveno odgovorna osoba, dajući svoj doprinos očuvanju planete. Racionalno trošenje vode postaje potreba planete svakog dana, na svakom mestu i u svakoj prilici a pogotovo u svom kupatilu jer se tu najviše vode nepotrebno potroši. Tuširanje umesto kupanja u kadi velikom količinom vode, zatvaranje česme prilikom pranja zuba su neki od načina, a ukoliko nemate moderni vodokolić obavezno ga zamenite. Na našem tržištu postoje vodokotlići pomoću kojih se reguliše količina vode za ispiranje WC-a poput Geberit ugradbenih vodokotlića sa mogućnošću dvokoličinskog ispiranja, kao i Geberit nadzidni vodokotlici AP116, AP116plus, i AP117, čijom upotrebom ćete potrošiti znatno manje vode na dnevnom nivou. Geberit, evropski lider na polju sanitarnih tehnologija, posebno je motivisan da pruži najviše standarde svojim potrošačima i postavlja standarde u oblasti očuvanja i štednje vode.

Na vlastitu incijativu sam banovan ali vratio sam se...
Ako vas nesto zanima, obratite mi se putem privatnih poruka.
Ako mi planirate ostvati reputaciju, bilo pozitivnu ili negativnu sa pitanjem ili negodovanjem, uradite to ali me obavjestite putem poruke jer u 99% slucajeva to ne vidim...










275
poruka na forumu
52 133



post # 2 | 13.09.2011 , 1:19 PM

hahahhahaha

One love,
one heart.










2427
poruka na forumu
345 2552



post # 3 | 13.09.2011 , 1:22 PM

Quote (Andrea:)))
hahahhahaha


i šta je tu smiješno ? što se neko brine za bolje sutra.








978
poruka na forumu
107 1318



post # 4 | 13.09.2011 , 1:33 PM

Quote (Andrea:)))
hahahhahaha


Ne bi bilo lose da malo posjetis Pravila Foruma jer stvarno nema smisla ostavljat komentare tipa hahahah, :D... a bez odgovora na temu li barem bilo kakvog komentara...

Na vlastitu incijativu sam banovan ali vratio sam se...
Ako vas nesto zanima, obratite mi se putem privatnih poruka.
Ako mi planirate ostvati reputaciju, bilo pozitivnu ili negativnu sa pitanjem ili negodovanjem, uradite to ali me obavjestite putem poruke jer u 99% slucajeva to ne vidim...










647
poruka na forumu
22 461



post # 5 | 21.09.2011 , 12:09 PM

Ko odnas jos stedi vodu,budimo iskreni ja kad npr perem zume uvjek ostavim vodu otvorenu da tece i znam da vecina vas to radi na ovom i na nekim drugim primjerima









Sijam i u mraku :)
3165
poruka na forumu
757 3522



post # 6 | 07.10.2011 , 11:52 PM

slazem se za tu stednju, sto se tice vode ali i drugih stvari... npr, moji vole da su svuda popaljena svetla, a ja idem i gasim, i ako mi ne treba svetlo ne palim ga... jedno vreme nisam palila ni dok sam blejala za kompom, ali pocele su oci da me bole pa drzim upaljenu malu lampu...

''Na internetu možeš biti bilo ko. Žalosno je što većina biraju da budu idioti.''
''Kad naidjem na neku prepreku u životu, preskočim je. Pa se vratim i preskočim je još jednom. U inat.''










15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 7 | 08.10.2011 , 5:02 AM

Jedino sto ce nam uskoro nedostajati je voda i vazduh...
A sad vi vidite sami da li je to smesno ili zabrinjavajuce.....

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?









514
poruka na forumu
128 1462



post # 8 | 08.10.2011 , 11:55 AM

Vode ce biti uvek,mozda nece biti cista kao i do sada,aili ce je biti... Sami sebe trujemo ali jbg covek je cudo!!
Covek moze da zivi i u svom smecu a da mu to ne smeta tako da me nista ne cudi da pijemo zelenu vodu kroz nekih 15tak godina..








2595
poruka na forumu
281 2890



post # 9 | 08.10.2011 , 1:24 PM

u Africkim pustinjama nema mnogo vode ali edan covek je nasao bunar mozda star 500god pa valjda se i racuna da je voda isto stara 500god






Sijam i u mraku :)
3165
poruka na forumu
757 3522



post # 10 | 08.10.2011 , 7:09 PM

Quote (munja_1986)
Vode ce biti uvek,mozda nece biti cista kao i do sada,aili ce je biti... Sami sebe trujemo ali jbg covek je cudo!!
Covek moze da zivi i u svom smecu a da mu to ne smeta tako da me nista ne cudi da pijemo zelenu vodu kroz nekih 15tak godina..


na zemlji je se sve poremetilo, vise nije u istoj ravnotezi, i nista nece biti kao sto je bilo, tako da me ne bi ni cudilo da nema vode...

''Na internetu možeš biti bilo ko. Žalosno je što većina biraju da budu idioti.''
''Kad naidjem na neku prepreku u životu, preskočim je. Pa se vratim i preskočim je još jednom. U inat.''










1982
poruka na forumu
331 4273



post # 11 | 08.10.2011 , 7:13 PM

Voda je najvažnija stvar na planeti

Svi brisu Sline samo Gareth Bale :)))

Matematika- Kao Kineski Film Bez Prevoda

Ni U Ovom,Ni U Budućem Svijetu,Za Real Madrid Navijati Neću!










2427
poruka na forumu
345 2552



post # 12 | 09.10.2011 , 0:40 AM

Quote (GameLord)
u Africkim pustinjama nema mnogo vode


u pustinjama nema mnogo, ali duboko ispod njih ima, navodno je to jedan od razloga rata u Libiji .. sa tom vodom bi Libija postala mnogo moćnija država i više bi imala koristi od nafte.








15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 13 | 10.10.2011 , 10:38 PM

Pa vi bre niste normalni! angry
Od kad ste ovu temu otvorili,ja ne pijem vodu,da ustedim...
A sad me bubrezi ubiseeee cry

Shalim se...
Ovo je prava tema za diskusiju... Vode uskoro nece biti... Coca Cola je kupila u Srbiji nekoliko izvora,od Vlasinske Rose pravi Coca Colu... Sta reci? Ubio bih budalu koja je prodala izvor vode nekom strancu...

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?









2427
poruka na forumu
345 2552



post # 14 | 10.10.2011 , 11:18 PM

Quote (GameLord)
Libija nije postala mocna drzavo zbog vode nego zbod nafte u libiji su otkriveni veliki izvori nafte

kad shvatiš i razumiš šta sam napisao, onda ponovo odgovori smile








2670
poruka na forumu
288 3086



post # 15 | 15.10.2011 , 1:20 AM

Ja necu nista novo da kazem, sve ste rekli! Samo cu pohvaliti IGORa za ovu temu!











576
poruka na forumu
34 295



post # 16 | 14.03.2012 , 3:10 AM

Svi trosimo ali mozemo i da pristedimo malo mozga i to je to sve je do nas ;)

>>> NEMAM LEVU CIPELU <<<









4116
poruka na forumu
1026 5825



post # 17 | 09.07.2012 , 11:16 AM

Ljudi nisu svesni da u svetu svakog dana otprilike umre od dijareje preko 5.000 ljudi.
A to je mnogo potresno i zalosno, sto polako unistavamo sva prirodna bogatstva.

Shvatam ja da natalitet ljudi povecava pa samim tim i potreba za vodom, ali isto tako znam da mozemo mnogo toga uciniti kao ne bi doslo do katastrofe.

Nece se ratovi voditi za drzavu, radi netrpeljivosti medju ljudima, nego radi vode. I to je onaj tihi rat, koji se vec i vodi.

Gledala sam dokumentarac na RTS1 da je sve manje izvorske vode u Srbiji, a strucnjaci smatraju da je to zbog velikih seca suma a spas je tako jednostavan: Posumljavanje.

Zivimo na tako prelepoj planeti, koju iz dana u dan, radi vlasite gluposti unistavamo. I pri tome se i dicimo.
Zalosno.

~~ Ubi me prejaka rijec! ~~
~~ Nista se ne zavrsava, sve se menja! ~~










153
poruka na forumu
3 34



post # 18 | 19.07.2012 , 5:56 AM

Ja samo kad se sjetim da ljudi peru ulice i dvorišta čistom vodom a za koju godinu neće imati ni da piju.

Nemam potpis :D xD









455
poruka na forumu
98 1163



post # 19 | 31.07.2012 , 9:31 PM

ja štedim vodu koliko god mogu,jer je voda važna.

Life is Like a Box of Ammo...








♡ Visca el Barça ♡
2899
poruka na forumu
5196 19101



post # 20 | 31.07.2012 , 9:53 PM

Inace ne stedim i ne obracam paznju na to shocked al sad kad sam ovo procitala moracu i ja poceti stediti :D

Svi se prave fini, svi igraju prljavo. °°°



Forum » Obrazovanje » Priroda i ekologija » Borba za stednju vode
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Search: