Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Lepota i Zdravlje » Zdravlje » Pretilost - bolest 21. veka
Pretilost - bolest 21. veka






4116
poruka na forumu
1026 5825



post # 1 | 08.11.2011 , 9:51 PM

Naime, pretilost je jedan od danas ozbiljnijih i sve cescih problema te se je poceo ubrajati u bolest, a neki strucnjaci je ubrajaju i u epidemiju. Sve u svemu to je moderna i sasvim sigurno sve ucestalija pojava u nasim modernim zivotima.
Debljina ima svoje posledice te znatno smanjuje kvalitetu zivota.
Uzroci mogu biti razliciti, a najpoznatiji su nezdrava hrana, nedovoljna telesna aktivnost, nasledje, psiholoski razlozi, poremecaji u prehrambenim navikama, starenje, premalo kretanja, lekovi, hormoni, u retkim slucajevima neka druga bolest moze dovesti do povecanja telesne tezine, primer hipotireoza (smanjena funkcija stitnjace) ili posebne bolesti (Cushingova bolest,Stein-Leventhalov sindrom).

Lek za pretilost lagano je opisan, ali jako tesko provoditi. To se postize na nacin da:
- svakodnevno radimo telesne aktivnosti,
- pripazimo na hranu koju unosimo,
- svakodnevnim hodanjem,trcanjem, fitnesom,
- unosimo hranu sa sto vise voca i povrca itd.

Nama je lako to reci, ali je tesko onim osobama koji boluju od toga.

Sta mislite, koliko su krivi roditelji u nacinu ishrane koju serviraju svojoj deci?
Da li samo usmeravanje na fizicku aktivnost od malena moze spreciti pretilost?

~~ Ubi me prejaka rijec! ~~
~~ Nista se ne zavrsava, sve se menja! ~~










4026
poruka na forumu
1074 4736



post # 2 | 09.11.2011 , 3:46 AM

Ja imam jednu teoriju po kojoj su gojazni ljudi, loši ljudi. Zaključio sam to na osnovu posmatranja i direktnog kontakta. Ja bih volio da opovrgnem ovo, ali u dosadašnjem životu još nisam sreo osobu sa pretjeranom kilažom da je dobra. Uvijek se pokažu kao sebične i egocentrične osobe. Bilo je slučajeva kada na prvu loptu djeluju kao zlato, ali se to vremenom izjalovi i pokažu svoje pravo lice. Ja ih ne mrzim niti mi smetaju. Što se mene tiče neka žive onako kako vole i kako su navikli, ali svom djetetu nikada ne bih dozvolio da bude zavisno od hrane ili da u njoj traže utjehu. Čovjek je rođeni trkač. Nije stvoren da sjedi i ždere. To nije u njegovoj prirodi.
Roditelji su ponajviše krivi za to, ali postoji i onaj psihološki faktor kod svake osobe koji determiniše njeno ponašanje i razdvaja borce od dezertera.
Quote (Leksi)
Da li samo usmeravanje na fizicku aktivnost od malena moze spreciti pretilost?

U našim genima je zapisana fizička aktivnost. Ne treba je sputavati :)


Poruku je menjao/la luka83 - Sreda, 09.11.2011, 4:29 AM











4116
poruka na forumu
1026 5825



post # 3 | 09.11.2011 , 2:11 PM

Quote (luka83)
U našim genima je zapisana fizička aktivnost. Ne treba je sputavati


Drago mi je konacno da neko slicno misli kao ja, necu reci isto, jer imam ja tu jos teorija.
Tako da ne gresimo ni ti ni ja.

A pitanje za fizicku aktivnost sam postavila, iz razloga tog, sto je moja vlastita tetka svoje dete odgojila, da stalno bude kuci, da samo jede, da igra igrice, i tome slicno. I svaki moj pokusaj da ga zainteresujem za neku fizicku aktivnost je propao. Pa sam onda digla ruke, jer ako neko ne zeli da pomogne sebi, pa necu ni ja. Onda sam otisla u trgovinu i nakupovala mu svega i svacega i rekla evo ti sad i pojedi to sve bez da trepnes, jer ocitno samo to znas. E sad ja mislim da je moja tetka luda osoba, na sto je moj prijatelj koji je psihijatar odgovorio: Nije luda, ali voli svoje dete i vise nego sto treba. Znaci voli ga toliko da mu samo stetu nanosi. Pa moze da umre od srcanog, a to je pitanje dana. A onda ce kukakti kao kisna godina.
Isto mislim da je to nemarnost roditelja, i nezainteresovanost. I u pravu si za sebicnost.
Ako ikad budem imala dete, kroz igre cu ga uciti da treba biti aktivno, jer dete najvise nauci uz igru. Mene je cale matematiku naucio kroz poker. Sa sedam godina znala sam igrati poker kao odrasla. :) To je samo primer.

~~ Ubi me prejaka rijec! ~~
~~ Nista se ne zavrsava, sve se menja! ~~










275
poruka na forumu
86 399



post # 4 | 09.11.2011 , 3:14 PM

Quote (Leksi)
moja vlastita tetka svoje dete odgojila, da stalno bude kuci, da samo jede, da igra igrice, i tome slicno.

prvo trebas tetku zainteresirat da radi nesto,jer mislim bez obzira sto je taj tvoj frend psihijatar reka da ga voli previse da je vise u pitanju njena lijenost da izađe sa dijetetom i da seta uru vrimena ili se bai nekom aktivnoscu...ja imam dite od 2.5 godine u vrticu je dok ja radim i tamo imaju razno razne aktivnost ali ja isto sa njom idem vanka i setam i cekam da napuni 3 godine pa da je mogu upisat na neki ples ili nesto slicno,nikad nebi dozvolila da samo sjedi i igra igrice jer to nije ljubav to je sebicnost osoba koje su lijene provest neku ficiku aktivnost sa svojim dijetetom,mislim da nije teko uzet dite za ruku i lagana setnja,park itd...

I biće još...pogrešnih izbora, odluka... ali, jedno je najvažnije...sebi san dovoljna... i na sebe ponosna... Jedinstvena... Tvrdoglava... Svoja... Drugačija....









4116
poruka na forumu
1026 5825



post # 5 | 09.11.2011 , 8:34 PM

Quote (dalmatinka)
prvo trebas tetku zainteresirat da radi nesto

Lipoto, odustala sam i dgla ruke. Nemam vise ja ni vremena ni zivaca. Jer ako ona ne zeli dobro svom detetu, onda ja ne mogu nista, taman i zemlju okrenula naopako. Zivim po nekim svojim pravilima u zivotu: Nema zderanja kao sto Luka kaze. Jedem onoliko koliko je potrebno da mi mozak radi. Kad imam slobodno prosetam i to brzi hod, i naravno vegeterijanac sam, ali ne klasicni. Samo meso mi se ogadilo i ne jedem ga ama bas nikako. Mlecne proizvode sam od malena prezirala. Tako da se na mom meniju nalazi samo voce, povrce, eventulano testenina, ili neki kis s povrcem, ili slicno. Dok muza hranim na drugi nacin. Ipak je on moje musko. :) I nema mesta nagomilavanju kilograma.

~~ Ubi me prejaka rijec! ~~
~~ Nista se ne zavrsava, sve se menja! ~~










275
poruka na forumu
86 399



post # 6 | 09.11.2011 , 9:10 PM

Quote (Leksi)
Dok muza hranim na drugi nacin. Ipak je on moje musko. I nema mesta nagomilavanju kilograma.

al mislim da bi ga isto volila i sa kojom kilicom viska...heee

I biće još...pogrešnih izbora, odluka... ali, jedno je najvažnije...sebi san dovoljna... i na sebe ponosna... Jedinstvena... Tvrdoglava... Svoja... Drugačija....









4116
poruka na forumu
1026 5825



post # 7 | 09.11.2011 , 9:13 PM

Quote (dalmatinka)
al mislim da bi ga isto volila i sa kojom kilicom viska...heee


Naravno. Pa to je moj kucni ljubimac. :) hehe

~~ Ubi me prejaka rijec! ~~
~~ Nista se ne zavrsava, sve se menja! ~~




Forum » Lepota i Zdravlje » Zdravlje » Pretilost - bolest 21. veka
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: