Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Lepota i Zdravlje » Zdravlje » GMO Genetski modifikovani organizmi (U Hrani) (Stetni uticaji GMO-a)
GMO Genetski modifikovani organizmi (U Hrani)






1176
poruka na forumu
102 1216



post # 1 | 11.01.2012 , 3:40 PM

Genetski modifikovani organizmi se mogu definisati kao organizmi u kojima je genetski materijal (DNK) izmenjen na veštacki način. Tehnologija kojom se to postiže se često naziva "moderna biotehnologija", "genetska tehnologija", ili "genetski inženjering". Ovom tehnologijom je takođe moguće selektovani gen iz jednog organizma uneti u drugi, čak među vrstama koje nisu srodne.

Svetska zdravstvena organizacija (WHO) nabraja sledeće potencijalne rizike za ljudsko zdravlje:

direktan uticaj na ljudsko zdravlje - toksičnost
tendenciju izazivanja alergijskih reakcija
specifične komponente koji sadrže nutricionoške ili toksične delove
stabilnost umetnutog gena
nutricijalni efekti povezani sa genetskom izmenom
neželjeni efekti koji mogu nastati iz umetanja gena

-Ugovor koji obavezuje kupca da svake godine kupuje seme jer jer isto sterilno i radja samo jednom?
-Utice na sterilitet generacijama posle.

Codex alimentarius
Prica o tome Ekolog Nikola Aleksic


Nije nase ono sto nam je sudjeno.Nego ono za sta se izborimo....









1176
poruka na forumu
102 1216



post # 2 | 11.01.2012 , 3:43 PM

Čitavo leglo, dole, hranjeno GM sojom je zakržljalo i dezorijentisano


Fajlovi: 8112608.jpg (52.7 Kb)
Nije nase ono sto nam je sudjeno.Nego ono za sta se izborimo....









9
poruka na forumu
0 0



post # 3 | 11.01.2012 , 4:30 PM

sve vise u razvoju, ali ima i svojih koristi


Poruku je menjao/la Whats - Sreda, 11.01.2012, 4:30 PM








3
poruka na forumu
1 7



post # 4 | 14.01.2012 , 1:30 AM

Hmm...Zasto ljudi uvek misle da prirodno znaci i najbolje?! Evo npr koliko lekova koristimo a da ih bas takve mozemo pronaci u sumi ili na livadi? Jako malo, naravno. Cilj modifikovanja lekova jeste pojacanje zeljenog efekta, smanjenja toxicnosti, poneked sprecavanje zavisnosti (morfijum, kodein). I sada ce neko ko tako voli teorije zavere da mi kaze da je prirodan lek, koji deluje slabije a pravi vecu stetu bolji i zdraviji od nekog koji je polusintetski ili sintetski?

Isto tako je i sa geneticki modifikovanom hranom. Alergije su cudna stvar. U nauci se o njima zna jako malo, tako da ne bih da mnogo pricam o njihovim uzrocnicima i sl, ali evo opet na primer: da kazemo da bi neki gen iz kikirikija ubacen u DNK paradajiza mogao da ucini paradajiz ukusnijim i recimo da je taj gen odgovoran za alergije kod ljudi. Normalno je da ce onaj koji je alergican na kikiriki biti alergican i na ovaj nas novi paradajiz. Ali sve to je ako, u tom i tom slucaju... Ne neka cesta pojava.

Hajde da razmislimo o tome koliko ispitivanja prodje jedan paradajiz sa novim genom pre nego sto dodje u neku prodavnicu? Jako mnogo. Nemojte mi sada reci kako taj paradajiz izaziva kancerogenezu i kako nije ispitan na duzi vremenski period, jer kada tako razmisljamo, molim za 10 namirnica koje jedemo veoma cesto a da ne cine isto?

Stabilnost umetkutog gena? haha...Pa niko ne gura gen na silu da sad kao udje na to mesto i kao nezgodno mu je tu i zeli da izadje. Hajde da ne zivimo vise u 15. veku i shvatimo da smo uspeli da razvijemo dobru tehnologiju, ne samo iz oblasti rekombinantne tehnologije vec i iz mnogih drugih. Da probamo da shvatimo da nije samo prirodno zdravo. Koliko ima otrovnih biljaka? Sta neko od nas njih ne jede, pa to je prirodno!

Izvinite me molim Vas, idem da pojedem svoju odromnu crvenu jabuku-koja je verovatno modifikovana, sa obzirom na to kako je ukusna :) Ako se ne vratim znaci da je zla vestica u tu jabuku stavila neki otrovni gen..;)








1176
poruka na forumu
102 1216



post # 5 | 14.01.2012 , 2:17 AM

kratkovido.....veoma...

Nije nase ono sto nam je sudjeno.Nego ono za sta se izborimo....









3
poruka na forumu
1 7



post # 6 | 14.01.2012 , 4:06 AM

dovoljno dobro da nemas nista vise da kazes ;)








2963
poruka na forumu
797 10239



post # 7 | 14.01.2012 , 6:18 AM

Quote (karlailic)
Hmm...Zasto ljudi uvek misle da prirodno znaci i najbolje?! Evo npr koliko lekova koristimo a da ih bas takve mozemo pronaci u sumi ili na livadi? Jako malo, naravno. Cilj modifikovanja lekova jeste pojacanje zeljenog efekta, smanjenja toxicnosti, poneked sprecavanje zavisnosti (morfijum, kodein). I sada ce neko ko tako voli teorije zavere da mi kaze da je prirodan lek, koji deluje slabije a pravi vecu stetu bolji i zdraviji od nekog koji je polusintetski ili sintetski? Isto tako je i sa geneticki modifikovanom hranom. Alergije su cudna stvar. U nauci se o njima zna jako malo, tako da ne bih da mnogo pricam o njihovim uzrocnicima i sl, ali evo opet na primer: da kazemo da bi neki gen iz kikirikija ubacen u DNK paradajiza mogao da ucini paradajiz ukusnijim i recimo da je taj gen odgovoran za alergije kod ljudi. Normalno je da ce onaj koji je alergican na kikiriki biti alergican i na ovaj nas novi paradajiz. Ali sve to je ako, u tom i tom slucaju... Ne neka cesta pojava. Hajde da razmislimo o tome koliko ispitivanja prodje jedan paradajiz sa novim genom pre nego sto dodje u neku prodavnicu? Jako mnogo. Nemojte mi sada reci kako taj paradajiz izaziva kancerogenezu i kako nije ispitan na duzi vremenski period, jer kada tako razmisljamo, molim za 10 namirnica koje jedemo veoma cesto a da ne cine isto? Stabilnost umetkutog gena? haha...Pa niko ne gura gen na silu da sad kao udje na to mesto i kao nezgodno mu je tu i zeli da izadje. Hajde da ne zivimo vise u 15. veku i shvatimo da smo uspeli da razvijemo dobru tehnologiju, ne samo iz oblasti rekombinantne tehnologije vec i iz mnogih drugih. Da probamo da shvatimo da nije samo prirodno zdravo. Koliko ima otrovnih biljaka? Sta neko od nas njih ne jede, pa to je prirodno! Izvinite me molim Vas, idem da pojedem svoju odromnu crvenu jabuku-koja je verovatno modifikovana, sa obzirom na to kako je ukusna Ako se ne vratim znaci da je zla vestica u tu jabuku stavila neki otrovni gen..;)

Isprica ga, alal ti vera... :D

:P









4290
poruka na forumu
228 2087



post # 8 | 14.01.2012 , 6:58 PM

Ja sam pisala o Emulgatorima. Slično je sve to. Otrov k'o otrov. :)
Svaka čast za temu! yes
Stvarno je strašno šta nam rade, potrovaše nas! :(
Ali kako mi da se borimo s' tim?








1176
poruka na forumu
102 1216



post # 9 | 14.01.2012 , 7:31 PM

Quote (karlailic)
Hmm...Zasto ljudi uvek misle da prirodno znaci i najbolje?!

Zato sto ljudima nije falilo nista kusur hiljada godina u nazad.
Quote (karlailic)
Evo npr koliko lekova koristimo a da ih bas takve mozemo pronaci u sumi ili na livadi? Jako malo, naravno.

Da ali ih preradimo.No ostaju ''proizvodi'' iz prirode. Kao kada zito koristis za hleb. Ne jedes samo zito?
Quote (karlailic)
Cilj modifikovanja lekova jeste pojacanje zeljenog efekta, smanjenja toxicnosti, poneked sprecavanje zavisnosti (morfijum, kodein)

Ne pricamo o lekovima nego o hrani...ali ok.
Što se toksičnosti tiče skoro polovina (44%) gusenica Lepidoptera hranjenih u laboratoriji isključivo listovima mlečike na koje je bio nanet polen Bt kukuruza umrlo je za 4 dana. Polen modifikovanog žita može se širiti insektima i vetrom na velike daljine. Stvaranje toksina, čak i u minimalnim količinama, može imati dugotrajne posledice na zdravlje ljudi.
Quote (karlailic)
I sada ce neko ko tako voli teorije zavere

Cilj u teoriji zavere je i da se prica o njoj.U glavnom se malo ljudi interesuje za covecanstvo sto ih izdvaja iz grupe i cini od njih ''crne ovce''.
Quote (karlailic)
Isto tako je i sa geneticki modifikovanom hranom. Alergije su cudna stvar. U nauci se o njima zna jako malo, tako da ne bih da mnogo pricam o njihovim uzrocnicima i sl, ali evo opet na primer: da kazemo da bi neki gen iz kikirikija ubacen u DNK paradajiza mogao da ucini paradajiz ukusnijim i recimo da je taj gen odgovoran za alergije kod ljudi. Normalno je da ce onaj koji je alergican na kikiriki biti alergican i na ovaj nas novi paradajiz. Ali sve to je ako, u tom i tom slucaju... Ne neka cesta pojava

Pogledaj samo one ljude sto su iz afrike dosli u SAD.One crnce od 300 kg.Mnostvo ih je rodjeno u africi a tamo i odraslo.Pogledaj malo po netu....Kakvu su im to slali hranu kao pomoc....
Quote (karlailic)
Stabilnost umetkutog gena? haha...Pa niko ne gura gen na silu da sad kao udje na to mesto i kao nezgodno mu je tu i zeli da izadje.

Gde pise koje su prednosti ili posledice toga sto je ''uguran'' unutra.Ugurati ga mozes,ali...ne znas kako ce se prihvatiti i kakve ce posledice ostaviti za kasnije.Nigde nije testirano.
Quote (karlailic)
Izvinite me molim Vas, idem da pojedem svoju odromnu crvenu jabuku-koja je verovatno modifikovana, sa obzirom na to kako je ukusna Ako se ne vratim znaci da je zla vestica u tu jabuku stavila neki otrovni gen..;)

Prijatno ti bilo.Nadamo se tvom povratku i novim prosvetljujucim informacijama.A mozda se desi neki drugi razlog tvog (ne)povratka.Recimo....zapnes... i pomognes planeti smanjenjem vec prevelikog broja porasta stanovnistva.A opet ucinis nekom dobro delo i on prezivi jeduci tu tvoju VELIKU apple stvar. :D

Added (14 Jan 2012, 6:31 PM)
---------------------------------------------

Quote (karlailic)
dovoljno dobro da nemas nista vise da kazes

Ja uvek imam nesto da kazem. ;)

Nije nase ono sto nam je sudjeno.Nego ono za sta se izborimo....









218
poruka na forumu
23 298



post # 10 | 25.05.2012 , 6:19 AM

Žalosno, nemojte politički shvatiti poruku već je shvatite kao upozorenje da ne koristite u bilo kojem obliku GMO.


Tačno je da ogroman broj živi od poljoprivrede.
Lepo je što će se povezati grad i selo.
Bez modernizacije i ulaganja u poljoprivredu skuplji proizvodi.
Dobro je da se setio neko spomenuti raskopavanje kanala, za početak dovoljno osposobljavanje postojećih.
Nikako prihvatiti nove genetske modalitete hrane!
Zašto!?

Uzgoj GMO vidim pored štetnosti kao i nastavak ekonomskog rata protiv Srbije. Kako?

Svima nam je jasno da u skorijoj budućnosti jedini zdravi oporavak Srbije je upravo kroz proizvodnju hrane i izvoz iste.
Sad će neobavešteni ljudi kratke pameti i pogleda pomisliti, pa super, pospešimo svoju proizvodnju semenom koje daje veći prinos a to je upravo GMO.
Nebih ulazio u probleme proizvodnje GMO i njenih posledica po zemljište i ostale kulture koje bi se sadile na istom zemljištu a da nisu GMO.

U nekoliko poslednjih godina Rusija je više puta poručivala Srbiji da imaju veliku potražnju poljoprivrednih dobara. Suština je da sav naš izvoz možemo gurnuti Rusima.
Na 1. mesto sam stavio Rusiju iz razloga što se spremaju da najrigorozniji zabrane upotrebu GMO. Samim tim kako počnemo u većoj količini proizvoditi GMO gubimo Rusko tržite.
U EU GMO je strogo zabranjen u Austriji, Francuskoj, Grčkoj, Nemačkoj, Mađarskoj, Luksemburgu i Bugarskoj.
Mađari su se pošteno opekli, počeli su koristiti GMO pa stopirali kada su videli da se to baš i ne kupuje. Trenutno su u fazi čišćenja i oporavljanja zemljišta koje će trajati u narednih nekoliko godina.

Ako naša država prihvati GMO lično moje mišljenje da ćemo ugasiti jedinu privrednu granu koja nam je "zdrava" i s kojom možemo uz malo truda i organizovanosti dolaziti do preko potrebnih deviza.

Pojedine će sad osobe postati pametne pa će pomisliti pa što ne izvozimo GMO u zemlje koje odobravaju GMO.
Odgovor bi bio da to činimo ali ne izvozeći GMO već zdravu hranu a od istih čak uvozimo iste proizvode samo sumnjivog kvaliteta. Kada počne iz naših njiva izlaziti GMO izgubićemo i ta tržišta. Koji će im vrag ono što već imaju...

Neke stvari oko GMO uskoro će biti detaljnije otkrivene ali pitanje koliko će tačne informacije doći do nas običnih smrtnika.

Ja bi rizikovao s politikom države i nebih prihvatao GMO, sačuvao bi i hranio naše institute a ne da pojedine strane korporacije i njihovi istrumenti koji su pojedinci uzimaju novac na štetu nas samih. Uz malo veći trud i sređivanje kanala za navodnjavanje približili bi se i sa postojećim hibridnim sortama prinosu GMO semena.
Sačekao da se detaljno ispitaju sve posledice GMO i isprave krive drine pa tek na sigurno koristio takvo seme.

Kroz moje životno iskustno ne postoji laka zarada sem ako se ne ide na štetu drugima, krađom, prevarom itd...


Forum » Lepota i Zdravlje » Zdravlje » GMO Genetski modifikovani organizmi (U Hrani) (Stetni uticaji GMO-a)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: