Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

  • Page 1 of 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Forum moderator: MarijanaBK1  
Forum » Obrazovanje » Istorija » Vampiri (...)
Vampiri




Soldier of Jah Army
1208
poruka na forumu
551 3237



post # 1 | 28.06.2012 , 11:01 AM

Vampir je demonsko biće poznato kod svih Slovena. Ljudi mogu postati vampirima nakon smrti, a mogu takođe i za života. Da bi se bolje shvatila priroda vampira treba prvo nešto reći o verovanju Slovena o životu nakon smrti.
Kod Slovena je postojalo verovanje da čovem ima dušu i telo, koji su za života nerazdvojni. Nakon smrti duša se odvaja od tela i odlazi u drugi svet, odnosno svet mrtvih (Nav). Međutim odlazak u drugi svet traje prema predanju i običajima, koji su do danas sačuvani 40 dana. Za to vreme duša obilazi dom pokojnika i boravi na mestima gde je pokojnik najčešće boravio. Ukoliko je smrt teška, to znači da se pokonik teško rastaje od svoje duše. Verovalo se da dobri, pošteni i pravični ljudi se lakše rastaju od duše od onih zlih i nepravičnih. Vampiri su obično postajali zli ljudi, kao i oni koji su na samrti se teško rastajali od duše. Uglavnom se to događalo u roku od 40 dana, pre nego što duša ode u drugi svet (onaj svet, Nav). Međutim kod zlih ljudi, duša nije imala pristup drugom svetu, te bi ostala zarobljena u svetu živih. Takva duša bi se vraćala u svoje telo i mrtvac bi postao vampir. Ukoliko je duša zarobljena, ona može ući u telo i nakon 40 dana.

Takođe vampir je mogao postati i preminuli preko cijeg groba bi prešla neka životinja. Obično se govorilo o mački. Postojalo je i verovanje da ako se telo čoveka ne spali, nakon smrti, njegova duša može ostati zauvek zarobljena u telu i u ovom svetu i da se taj čovek može povampiriti.
U raznim delovima slovenskog sveta vampir se naziva i drugim nazivima: vukodlak, lampir, lapir, vjedogonja, jedogonja, a najčešće – upir. Na staroslovenskom, reč za vatru je - pir, a un označava negaciju. Unpir, odnosno upir je izraz za biće kome vatra ne može ništa, odnosno označava biće koje je osuđeno na to da bude zarobljeno u telu čoveka koji nije spaljen.
Vampir je zamišljen kao čovek koji je crven od krvi, koji nema mesa, ni kostiju, već je ispunjen crvenom pihtijastom masom. Verovalo se da se vampir može uništiti ako mu se ošteti koža. U tom slučaju bi pihtijasta masa izcurela iz tela. Vampiri su se često vraćali svojim ženama, čak i da su imali decu. Deca vampira mogli su biti i ljudi i vampiri, zavisno od pola vampira i deteta. Ukoliko bi bili istog pola i dete bi postalo vampir. Vampir je mogao biti nevidljiv, a takođe pojavljivao se kao čovek ili kao pas, nekad i kao vuk. Mogao je da prođe i kroz najmanji otvor ili neku rupu. Vampiri su nanosili zlo. Obično su davili žrtve i pili im krv. Ljudi nisu mogli da ih primete, ali prilikom pojave vampira, domaće životinje bi bile uznemirene.
Radi uništavanja vampira su se preduzimale razne mere predostrožnosti kao postavljanje trnja oko groba, kako bi vampir oštetio kožu. Ovakve mere se javljaju pojavom hrišćanstva i prestanka spaljivanja mrtvih. Sloveni su verovali da glog ima magično dejstvo, tako da je glogov kolac bio najefikasnije oruđe u borbi protiv vampira. Čajkanović smatra da je glogovim kocem mrtvac zabijan za sanduk, međutim takođe time bi se oštetila njegova koža.

Nekad je stavljano i vino u usta mrtvaca, jer je ono zamenjivalo krv i time zadovoljavalo vampirsku požudu za pijenje krvi.
Vampirom se moglo postati i za života, ukoliko bi čoveka opseo zao duh, ali u pojedinim predelima se smatralo da se za života vampirom moglo postati i ukoliko se detetu ne baja kad treba ili ukoliko čovek sklopi neku vrstu ugovora sa demonskim silama. Živi vampiri su takođe nanosili zlo i pili krv, donosili bolesti, međutim njih je bilo teže uništiti. Imena za živog vampira su i Koldun kod Rusa, Prikoljiš kod vlaha.
Vampir se pominje u Nestorovoj hronici, u Dušanovom zakoniku je predviđena kazna za one koji iskopavaju vampire, dok jedan nomokanon iz 7. veka predviđa kaznu za spaljivanje vukodlaka. Naročitu senzaciju u Evropi su vampiri dostigli početkom 18. veka. Veruje se da je prvo pominjanje pojma u zapadnoj Evropi bilo u austrijskom časopisu „Vossiche Zeitung“, broj 98, koji je objavljen 1725. Tamo se nalazio izveštao o smrti Petra Blagojevića, nakon čega je umrlo još 10 ljudi, koji su na samrti izjavili da im se javio Blagojević. Iz Beča je poslat i tim lekara. Nakon otkopavanja groba, pronađeno je neraspadnuto telo Blagojevića sa tragovima krvi na zubima.



Vjerujete li sad u ovo?
men prababa pricala da su prije,u mjestu u kojem smo zivjeli pre rata,al to dok je ona bila djevojka...kao zivjela neka porodica a vidjali su ih samo predvece i bili su cudni,svi ih se plasili...kad je nestalo nekoliko krava i ostale stoke u komsluku sve su to nasli u sumarku blizu njihove kuce raskomadano...za par dana i oni su nestali
lep ti,digla mi se svaka dlaka kad mi je to ispricala,uletio u sobu kuvati gta san andreas...

Be my love?









190
poruka na forumu
13 216



post # 2 | 04.07.2012 , 12:05 PM

Iskreno da kazem neverujem u njih,esi gledo galileo ima epizoda o srpskim vampirima :D








2462
poruka na forumu
299 2356



post # 3 | 04.07.2012 , 3:51 PM

Ja lično ne vjerujem u vampire,ali su me uvijek zanimali. Dosta su mi zanimljive sve te priče o njima,iako ih postoji mnogo različitih.

Imam par prijatelja koji vjeruju u njihovo postojanje. :)






Soldier of Jah Army
1208
poruka na forumu
551 3237



post # 4 | 04.07.2012 , 4:08 PM

i da neki Stoker uzme napise drakulu i sav turizam odvede u neki zamak u rumuniji... angry2

Be my love?









10395
poruka na forumu
4891 18209



post # 5 | 22.07.2012 , 1:36 PM

Quote (JahRastafarI93)
Vjerujete li sad u ovo?

Istina je negde tamo... :D
Khm... Ja mislim da ipak tu nesto postoji, ne samo vampiri vec i duhovi i ostala stvorenja. :) Volim da citam ovakve tekstove, zanimljivi su mi ali me i plase, a ja volim da se uplasim ponekad. :p
Ko zna, mozda i ja postanem vampir nekad. B) lol
Nisam do sada srela vampira naravno, mada mozda mi i dodje neki u posetu. :D
Volela bih da to bude Dejmon. xD Jedino bih njemu dozvolila da me ujede. :p






Ako imas cilj,nacices i put...
762
poruka na forumu
1386 7080



post # 6 | 22.07.2012 , 2:02 PM

:o :o :o :o Tanja91, plasis me....... :p
pa ne verujem bas da cu ga videti negde ali verujem da se nekome nesto slicno desilo...mada,volim da cujem price sa ovakvim sadrzajem... :D

Život je ono što ti se dešava, dok ti praviš planove za život...










20
poruka na forumu
4 99



post # 7 | 22.07.2012 , 3:26 PM

Ja ne,neverujem u vampire,nisam ga nigde video.Ali da bi, nesto video, moras to da vidis svojim,očima.








8
poruka na forumu
0 0



post # 8 | 22.07.2012 , 4:48 PM

Ja vjerujem da postoje duhovi i isto tako da su vampiri postojali nekad davno.

Added (22 Jul 2012, 4:48 PM)
---------------------------------------------
O,i zaboravio sam da ti kazem vampiri se nisu pretvarali u pse i vukove nego u crne macke i sismise.I isto tako vampire su ubijali:miris bjelo luka ili bjeli luk(cesnjak),kolac u srce.sunce,srebro ili srebreni metak i isto tako moze kolac namazan srebrom,pogodak u mozak i lomljenje vrata.


MeLLcO









10395
poruka na forumu
4891 18209



post # 9 | 22.07.2012 , 5:00 PM

Quote (ikica5)
Tanja91, plasis me.......

Sto? :p Ja sam samo iskrena. :D Pa zar ti ne bi zelela da postanes vampir? lol Ili te ja to plasim zbog Dejmona i zbog njegovog gric-gric? :D






Soldier of Jah Army
1208
poruka na forumu
551 3237



post # 10 | 22.07.2012 , 5:28 PM

joj na sta vampiri spadose :D na
Quote (Tanja91)
Dejmona i zbog njegovog gric-gric?
:P :D
inace negdje sam procito da ako te ocerupan fazan u ponoc pogleda u sred cela povampiris se :o lol

Be my love?









896
poruka na forumu
89 981



post # 11 | 22.07.2012 , 5:42 PM

Vampir [Porphiyria Erythropetica]
Mitolosko bice koje je od davnina bilo cuvar nociali je prozvano i prokletnik sunca....sise ljudsku krv i besmrtno je.
Postoje vise vrsta vampira:Obicni vampiri koji sisu ljudima krv ,vampiri koji crpe ljudima energiju,vampiri koji napadaju u snu i nemoraju dolaziti u kontakt sa zrtvom.
Jeli to tacno tako?

U nasoj krvi ima dosta gvozdja pa se govorilo da piju krv zato sto nemaju gvozdja u crvenim krvnim zrncima.Sve su ovo izucavanja raznih ljudi koje i nisu bas tacne.
Ako zelite da saznate nesto o vampirima i da bude 100% tacno pitajte njega samog.Mnogi i negiraju nihovo postojanje,verovatno jer ne zele da prihvate takvo stvorenje.

Osim velike snage vampiri imaju i natprirodne moci kao sto su:Sesto culo,brzo zaceljavanje,levitacija,poprimanje zivotinjskog oblika..kao sto su vuk,sismis i konj.I uvej osecaju prisutnost drugog vampira.

[color=red]Prica se da ko zeli prizvati vampira moze to uraditi 7 sati nakon zalaska sunca.Covek moze postati vampir na dva nacina.Prvi je pakt sa necastivim za zivota covek tada kletvom postaje vampir,i drugi nacin je da vas ujede sam vampir.[color=red]

Postoje mnogi slucajevi postojanja vampira koje nisu mogle nekada da se objasne.Tako je 1732 godine pogodila prava epidemija vampira.Mnogim zrtvama je stvarno isisana krv.Vlast je u Beogradu poslala posebnu jedinicu i tri vojna lekara.
Vojnici su otvorili grobove tacije 15. grobova i samo su tri lesa istrunula,ostali su imali cvrsto meso krv u zilama im je bila sveza.
Nazalost nije mogao da se obavi detaljan pregled jer su im iz straha odrubili glave i spalili ih.Kasije je selo bilo postedjeno vampira.

Znam puno o vampirima i takodje obozavam o njima da govorim i tadjodje da pisem....da se primetiti. :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p








34
poruka na forumu
0 0



post # 12 | 22.07.2012 , 5:55 PM

Vampir (prasl. ǫpyrь), u pučkom vjerovanju, mrtvac koji ustaje noću iz groba i siše ljudima krv[1], a također posjeduje čarobne i nadnaravne moći. Vampirom postaje zao čovjek ili onaj kome je vampir sisao krv. Skoro sve kulture i civilizacije posjeduju nekakav mit o nemrtvim krvopijnim stvorenjima ili vampirima. No, sam izraz vampir potječe iz Srbije, gdje su mitovi o vampirima bili česti i odakle su se u 18. stoljeću proširili na Zapadnu Europu.
Prva dokumentirana uporaba riječi vampir jest za osobu pod imenom Arnold Paole (vjerojatno: Arnaut Pavle?) iz sela Meduegia kod Kruševca 1725. u izvješću lokalnog liječnika Beču u vrijeme kada Austrija vlada Srbijom 1717.-1739.
U prirodi postoje životinje i organizmi koji žive na tekućinama drugih životinja, od kojih je jedna i krv, te se termin vampirizam ili krvopijstvo u zoologiji koristi za naprimjer: pijavice, komarce i šišmiše.
U popularnoj kulturi termin vampirizam ili krvopijstvo koristi se kao pogrdan naziv za amoralno i bezgranično iskorištavanje pojedinaca ili društva. Isto tako vampirstvo, vampirizam, povampirenje su termini koji se rabe za demoniziranje pojedinaca ili skupina jer se vampiri prema nekim narodnim vjerovanjima smatraju demonima i oličenjem zla, jednaki Sotoni.








896
poruka na forumu
89 981



post # 13 | 22.07.2012 , 6:02 PM

Veruje se da Sava Savanovic nije jedini Srpski vampir.....Petar Blagojevic je ziveo u selu Kiseljevo-negde kod Beograda valjda..... Posle njega umrlo je još desetak osoba od kojih su neke u groznici govorile da im Petar dolazi i pije krv. U selo je potom došla komisija i u prisustvu sveštenika i dželata "dala otkopati grobove" u kojima je našla leševe sa "očitim znacima" vampira.
Petar je proglašen za "arhivampira", glogov kolac mu je zaboden u grudi a telo potom spaljeno. Komisija je izveštaj poslala u Beograd a odatle je stigao u Beč. U bečkoj javnosti je slučaj izazvao veliku pozornost naročito posle teksta u "Viner dijarijumu" u kome je pisalo "o strašnom događaju, koji se pre nekoliko dana desio u selu Kiseljevu, nedaleko od Beograda". :( :( :(








2523
poruka na forumu
87 1228



post # 14 | 22.07.2012 , 7:21 PM

Quote (Tanja91)
Ko zna, mozda i ja postanem vampir nekad.


Pa sta ni ovakva nebi lose izgledala



Možda sam i ja vampir jer mi smeta sunce i imam jake i ako ne izrazene očnjake
Sta da kazem o vampirimanego da u svakoj prici i sali ima dosta istine.Mozda su nekad davno i postojali,ali mislim da danas vampiri kao vampiri ne postoje,ali postoje ljudi koji imaju potrebu da cesto nekome piju krv :p


Fajlovi: 6121175.jpg (191.1 Kb)


Sex je kao skok s motkom,skačeš dok imaš motku








Soldier of Jah Army
1208
poruka na forumu
551 3237



post # 15 | 22.07.2012 , 7:22 PM

RoobieVamps, aman u srbiji je sve pocelo...a gdje je turizam otiso!? pfff a sad bi se bolje savo i pero prodavali od drakule :D svi gotive srbe u zadnje vreme :D jeste vidjeli andzi dzoli hah :D

Be my love?









10395
poruka na forumu
4891 18209



post # 16 | 22.07.2012 , 7:27 PM

RoobieVamps, da nisi ti slucajno vampir? lol

Quote (JahRastafarI93)
joj na sta vampiri spadose na

ruganje Pa na sta da spadnu ako ne na njega? :p I na Edvarda isto. njam

shocked

Salu na stranu... Interesuju me ove price sto se vampira ticu i kad bih videla jednog stvarno, onesvestila bih se sigurno.


Fajlovi: 0030606.jpg (32.6 Kb)






Soldier of Jah Army
1208
poruka na forumu
551 3237



post # 17 | 22.07.2012 , 7:33 PM

Tanja91, et ja sam rasta vampir,izvlacim thc iz svake :D sta ces sad!? glogov kolac ne pomaze :p :D a ni bjel luk,njega hasam narocito :D

joj na nju kad spadnu uhhhhh :D mmm njam djavo





Dodji gricni meee :D jedna od ove tri ili sve tri :D

Be my love?









896
poruka na forumu
89 981



post # 18 | 22.07.2012 , 7:41 PM

Quote (Tanja91)
RoobieVamps, da nisi ti slucajno vampir?


Eeeeee nazalost nisam....msm nije da nezelim....ko nebi voleo da bude vampir......samo znam puno o njima kao i o svemu okultnom......a i bas sam tvrdoglav....takvi smo mi Ovnovi. lol :lol: lol :lol:

Added (22 Jul 2012, 7:41 PM)
---------------------------------------------
Quote (JahRastafarI93)
RoobieVamps, aman u srbiji je sve pocelo...a gdje je turizam otiso!? pfff a sad bi se bolje savo i pero prodavali od drakule svi gotive srbe u zadnje vreme jeste vidjeli andzi dzoli hah


Jeste to stoji....Srpska rec "Vampir" je usvojena i koriscena za takva bica.......

Jeste gedali film Leptirica?Ja sam gledao odavno jos kao mali.....i tada sam bas navukao traume...dosta me je bilo strah od vampira.....
JEL VERUJETE DA NISAM SMEO DA ZASPIM SA GOLIM VRATOM DO 12 GOD....SVE ZBOG VAMPIRA......SMESNOOOO :D :D :D :D


Poruku je menjao/la RoobieVamps - Nedelja, 22.07.2012, 7:42 PM






Soldier of Jah Army
1208
poruka na forumu
551 3237



post # 19 | 22.07.2012 , 7:50 PM

RoobieVamps, kolko sam ja radio vjezbe za brzinu i snagu,huh svi ti sklekovi i trbusnjaci da budem bar priblizan...a tek kilometri :D
nea od tog nista,vampiri su u masti i astralnom svjetu ;) :D

Quote (RoobieVamps)

Jeste gedali film Leptirica?Ja sam gledao odavno jos kao mali.....i tada sam bas navukao traume...dosta me je bilo strah od vampira.....
JEL VERUJETE DA NISAM SMEO DA ZASPIM SA GOLIM VRATOM DO 12 GOD....SVE ZBOG VAMPIRA......SMESNOOOO :D :D


gledo i prvi put isprepado se zesce...svaki sledeci put umiro od smjeha :D ima onih nekih scena lol

Be my love?









10395
poruka na forumu
4891 18209



post # 20 | 22.07.2012 , 8:06 PM

Quote (tomo47)
Pa sta ni ovakva nebi lose izgledala

lol I to sto kazes... :D
Quote (JahRastafarI93)
joj na nju kad spadnu uhhhhh mmm

Vidim ja da se ova tema polako pretvara u perverziju. :D
Quote (RoobieVamps)
Jeste gedali film Leptirica?

Ufffff, taj film nikako ne smem da pogledam, mislim da ga nikad necu ni pogledati. Imala bih kosmare posle toga verovatno. :D


Forum » Obrazovanje » Istorija » Vampiri (...)
  • Page 1 of 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Search: