Magazin

Početna » Magazin » 2013 » Oktobar » 27

NEMAC ISPISAO ISTORIJU: Fetel po četvrti put šampion u F1!
Vozač Red bula Nemac Sebastijan Fetel odbranio je titulu u svetskom šampionatu Formule jedan.

Fetel je pobedio na trci za Veliku nagradu Indije na stazi u Nju Delhiju i tako obezbedio četvrtu uzastopnu titulu u F1 iako su do kraja šampionata ostale još tri trke.

Nemac ima nedostižna 322 boda ispred vozača Ferarija Fernanda Alonsa sa 207. Španac je današnju trku završio na 11. mestu i ostao je bez bodova. On je bio šampion 2010, 2011. i 2012. godine.

Fetel je na stazi u Nju Delhiju stigao do desete pobede u sezoni, a šeste u nizu. On je u karijeri ostvario 36 pobeda.

Fetel je do treće uzastopne pobede u Indiji došao za sat, 31 minut, 12 sekundi i 187 stotinki. Nemac je postao tek treći vozač Formule jedan koji je osvojio četiri šampionske titule u nizu. Pre njega to je pošlo za rukom Huanu Manuelu Fanđu i Mihaelu Šumaheru. Takođe, četvrtu uzastopnu titulu u konkurenciji konstruktora osvojio je Red Bul.

Drugo mesto zauzeo je vozač Mercedesa Niko Rozberg sa zaostatkom od 29,823 sekundi, a treći je bio Roman Grožan iz Lotusa sa 39,892 sekundi zaostatka.

Vozač Ferarija Felipe Masazauzeo je četvrto mesto, peti je bio Serhio Peres iz Meklarena, a šesti Luis Hamilton iz Mercedesa. Bodove su još osvojili Kimi Raikonen iz Lotusa, vozači Fors Indije Pol Di Resta i Adrijan Zutil, kao i Danijel Rikardo iz ekipe Toro Roso.

Fetel je iskoristio pol poziciju i dobro startovao, a za njim je dobro krenuo i Masa, koji je u prvom krugu obišao Rozberga i Hamiltona i popeo se na drugo mesto.

Nemac je već u drugom krugu morao u boks, a Masa je preuzeo vođstvo. Nemac se u 29. krugu se vratio na prvo mesto, kada je njegov klupski kolega Veber otišao u boks na zamenu guma. Tri kruga kasnije Fetel je otišao u boks i na stazu se vratio kao drugi, iza Vebera.

Fetel je posle sigurne vožnje, u 35. krugu stekao 12,7 sekundi prednosti u odnosu na Vebera. Veber je u 40. krugu morao da odustane zbog problema sa menjačem. Fetel je uvećavao prednost u odnosu na protivnike i sigurno je sačuvao do kraja.

Naredna trka biće vožena 3. novembra za VN Abu Dabija.