Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

Forum moderator: MarijanaBK1  
Forum » Obrazovanje » Obrazovanje » Drzavni ili privatni fakultet?
Drzavni ili privatni fakultet?




Sijam i u mraku :)
3165
poruka na forumu
757 3522



post # 81 | 02.04.2013 , 12:48 PM

E sad da ja napišem par redova :D

Ja sam na državnom fakultetu, na budžetu, pa sam opet dala para kao da sam samofinansirajući student. A školarina na mom fakultetu je samo 200-300€ jeftinija nego na nekim privatnim. Imam dosta drugova i drugarica koji su na privatnom fakultetu, pa često diskutujemo o ovoj temi.
Na državnom fakultetu se uči dosta stvari koje meni posle u poslu neće trebati. Da ne pričam sad o ovom Bolonjskom sistemu, po kome si obavezan da prisustvuješ svakom predavanju i vežbama. S tim se nimalo ne slažem. Jer ja provedem ceo dan na fakultetu, kao slušajući predavanja, a ništa ne razumem, jer profesor ne zna lepo da objasni, niti ga zanima da ti shvatiš, priča o nečemu sasvim desetom, dok ja za tih 7-8h na fakultetu koje sam provela, da sam sedela kući mogla bih svašta da naučim. Isto tako što kažu na privatnom se plaćaju ispiti. Pa ni na državnom nije ništa bolje, i toga ima. Ako ne plaćaš ispite, platiš pošteno knjige, jer ne znam dal ima 5% profesora, koji nisu izdali svoje knjige. Svaki predmet, po 3-4 knjige, a svaka košta od 20-30€, pa puta jedno 200 studenata, pa ti vidi koliko je on zaradio. I još idu s pričom, ne sme knjiga da se kopira, do je protiv zakonito i slično. Da ne spominjem plaćanje prijave ispita. Student na budžetu, a plaća prijave ispita. Ima tu hiljadu i jedna još stvar, koje sad ne mogu da se setim, ali suštinu sam rekla.
E sad na privatnom (pričam ono što su mi rekli, jer kao što sam napisala imam dosta njih na privatnom).
Na privatnom si obavezan da prisustvuješ samo vežbavama, što znači da ti daje mnogo više mogućnosti i slobodnog vremena za nešto drugo. Drugo, njima nijedna knjiga nema više od 250 strana. Što znači to je suština, ono osnovno što treba da se zna, a ako nekog zanima više, on će da uzme da traži, čita, istražuje da bi saznao šta ga zanima, a ne kao knjiga kod mene, od 2500 skoro 3000 strana, da ubiješ čoveka s njom. Kad su ispiti u pitanju, nije tačno da platiš i da si prošao. Postoje kriterijumi koje moraš da zadovoljiš, isto kao na privatnom, samo što samim tim kad imaš manje da učiš i ti kriterijumi su manji. Lično sam prisustvovala jednom njihovom ispitu, kad je oborio jednu devojku, zato što nije rekla neke dve rečenice koje su važne, a u sali je bilo 100 studenata, i to je naglas rekao da to svi treba da znaju, znači dovoljno je bilo da pročitaju to dva puta i da znaju tu rečenicu, niko to nije uradio i njih 30 je još oborio, s komentarom, zar je bilo teško pročitati to dok su ostale kolege odgovarale.
Eto ukratko da vidite da nema velike razlike izmedju privatnog i državnog. A da što se zapošljavanja tiče, ako si ti vešt i snalažljiv doćićeš do posla kako god da okreneš, jeste da u Srbiji mnogo teže, al' nadje se.
Evo jedan moj profesor, prosto bih ga imenovala, koliko je čovek dobar i vredan hvaljenja (iako nisam položila kod njega ispit, za to mi nije kriv on nego ja sama) radi na fakultetu kao profesor, i radi takodje za NASA. Čovek nam je prvog dana rekao, kod mene ne morate da dolazite na predavanja, hoću da radim sa studentima koje to zanima, ako zakasnite samo udjite i sedite, ništa ne pričajte (dok kad kod drugih zakasniš ne daju ti da prisustvuješ predavanju, vrate te s vrata), vežbe su vam obavezne, knjige iz kojih možete da učite, tj koje vam ja preporučujem su te i te, ako smatrate da neka knjiga je bolja i lakša vam, slobodno učite iz nje, i tako dalje da ne zalazim u detelje, i naravno rečenica koja me je oduševila - ''Meni nije u interesu da ja vas oborim, meni je cilj da svi položite, ja ovaj posao ne radim zato što moram, nego što volim, i želim svoje znanje da prenesem na ostale koje zanima''. I naravno predavanja su mu bila fantastična.

Uuh al sam se raspisala, ono što sam htela još na kraju da dodam je, da ima privatni fakultet sa smerom, koji za završavam na državnom išla bih na njega. I ne mora da znači da idu svi na privatni, zato što su glupi ili ne znaju, nego zato što možda na državnom nema neki smer koji bi oni voleli da završe.

''Na internetu možeš biti bilo ko. Žalosno je što većina biraju da budu idioti.''
''Kad naidjem na neku prepreku u životu, preskočim je. Pa se vratim i preskočim je još jednom. U inat.''










411
poruka na forumu
326 425



post # 82 | 02.04.2013 , 2:46 PM

Quote (Marijana)
po kome si obavezan da prisustvuješ svakom predavanju i vežbama.
kod mene ni vezbe ni predavanja nisu obavezni.
Quote (Marijana)
pa ti vidi koliko je on zaradio.
nama je profesor rekao da oni ne dobiju nista od toga, i verujem mu.
Quote (Marijana)
a ne kao knjiga kod mene, od 2500 skoro 3000 strana, da ubiješ čoveka s njom.
ovde sam se nasmejao... :D
Quote (Marijana)
samo što samim tim kad imaš manje da učiš i ti kriterijumi su manji.
ovde sam zavrsio sa smejanjem...
Quote (Marijana)
Uuh al sam se raspisala
imas plazmu od mene...






Sijam i u mraku :)
3165
poruka na forumu
757 3522



post # 83 | 02.04.2013 , 3:37 PM

Kokiko92, nisi napisao na kom si fakultetu.
Quote (Kokiko92)
kod mene ni vezbe ni predavanja nisu obavezni. Quote (Marijana)
pa onda tvoj fakultet ne radi po Bolonji.
Quote (Kokiko92)
nama je profesor rekao da oni ne dobiju nista od toga, i verujem mu.
Ne dobijaju samo pod jednim uslovom, a to je samo ako su se odrekli svog dela u korist fakulteta. Kod jednog našeg profesora žena sedi u kolima pored fakulteta, gepek je pun knjiga, i prodaje, jer onda i procenat koji uzima knjižara ide njima. A kupiš dve knjige i imaš 6, a ako želiš više, uzmi pa uči knjigu od 1000 strana.
Quote (Kokiko92)
ovde sam se nasmejao... :D
Quote (Kokiko92)
ovde sam zavrsio sa smejanjem...
ne vidim razlog tvog smejanja, to su činjenice.

''Na internetu možeš biti bilo ko. Žalosno je što većina biraju da budu idioti.''
''Kad naidjem na neku prepreku u životu, preskočim je. Pa se vratim i preskočim je još jednom. U inat.''










411
poruka na forumu
326 425



post # 84 | 02.04.2013 , 3:54 PM

Marijana  na etf-u.
Quote (Marijana)
pa onda tvoj fakultet ne radi po Bolonji.
ma radi.. nije moj faks jedini po tome.
Quote (Marijana)
ne vidim razlog tvog smejanja, to su činjenice.
zbog ovoga
Quote (Marijana)
da ubiješ čoveka s njom.






Sijam i u mraku :)
3165
poruka na forumu
757 3522



post # 85 | 02.04.2013 , 4:15 PM

Quote (Kokiko92)
ma radi.. nije moj faks jedini po tome.
znaš kako postoji i druga strana, a to je koliko profesor hoće da izadje u susret. Eto nama je taj profesor izlazio u susret nije nas terao da dolazimo na predavanja. Kod moje sestre od ujuka ona je na KPA, isto nisu obavezna predavanja, samo dolazi na vežbe, a na predavanja ako želi.

Quote (Kokiko92)
zbog ovoga
aha, ja sam mislila da se smeješ zato što misliš da lažem da ima toliko strana. 

Inače, divim ti se, nije tvoj fakultet nimalo lak :)

A ajde i ja da napomenem da sam na Poljoprivrednom fakultetu, a za privatni za koji sam pisala je Megatrend.

''Na internetu možeš biti bilo ko. Žalosno je što većina biraju da budu idioti.''
''Kad naidjem na neku prepreku u životu, preskočim je. Pa se vratim i preskočim je još jednom. U inat.''










411
poruka na forumu
326 425



post # 86 | 02.04.2013 , 4:58 PM

Quote (Marijana)
znaš kako postoji i druga strana, a to je koliko profesor hoće da izadje u susret.
kod nas to nije izlazenje u susret. jednostavno tako je kako je, nista nije obavezno, imas sve u knjizi...








3390
poruka na forumu
1181 12635



post # 87 | 03.04.2013 , 2:34 PM

Quote (Mallena♥)
Kupiti sa brdom para papir ili se dobro namuciti za njega za male pare? Nauciti materiju ili je samo dokumentovati papirom?

Vase razmisljanje na tu temu?

Ja sam ipak za drzavni, ma koliko sad bili izjednacene diplome, jer ipak ucim za sebe!

Sve jedno, bitno je da se zavrsi nesto da se ne ostane samo na srednjoj skoli... :D Ja iskreno prvo cu da probam da upisem Visu Ugostiteljsku u Bg smer Gastronomija, probacu ako ne uspem uvek moze negde drugde... :D






Mallena
1779
poruka na forumu
960 7696



post # 88 | 05.04.2013 , 10:12 AM

Quote (lukacar95bre)
Sve jedno, bitno je da se zavrsi nesto da se ne ostane samo na srednjoj skoli... Ja iskreno prvo cu da probam da upisem Visu Ugostiteljsku u Bg smer Gastronomija, probacu ako ne uspem uvek moze negde drugde...

To ti je super ideja, stvarno!

Moj jako dobar prijatelj je zavrsio to i razbi se od posla.. :)

"Ne režite mi krila, ja ipak znam da letim tamo gdje se najteže leti, po realnosti!"









42
poruka na forumu
2 49



post # 89 | 08.04.2013 , 0:20 AM

U ovoj banana državi ni jedan, ni drugi fakultet više nemaju nikakav značaj. Ko ima para, ode na privatni, manje se maltretira, ili ode na državni, plati, dobije diplomu koja ima verifikaciju. Ko nema para, ode na državni žulja dupe i ide na biro. Malobrojni su snalažljivi sa svojim znanjem.






Mallena
1779
poruka na forumu
960 7696



post # 90 | 08.04.2013 , 7:19 AM

Quote (Ulises)
Malobrojni su snalažljivi sa svojim znanjem.

allright

"Ne režite mi krila, ja ipak znam da letim tamo gdje se najteže leti, po realnosti!"



Forum » Obrazovanje » Obrazovanje » Drzavni ili privatni fakultet?
Search: